Zabawy forumowe
#1
Co sądzicie o wdrożeniu forumowych zabaw pisarskich? Smile

Takie przykłady choćby:
wszystko, co pobudza wyobraźnię, zatem
- wieczory tekstów z ograniczeniami wyrazowymi; narzucamy tytuły albo myśl przewodnią, podobnie do pojedynków, ale nie tak samo
- "przepisz to" - rzuca się kawałek tekstu i trzeba go przepisać na inny gatunek/rodzaj
- "napisz to" - podajemy symbole/słowa klucz, np. "napisz pociąg"; liczy się wyraz opisywanego obrazu, kunszt jakiś
- "opisz mi/pisanie uczuciem" - podajemy emocje, które chcielibyśmy zyskać z czytania, czy też coś jak wątek "pokaż mi", ale trzeba pisać, nie wrzucać zdjęcia
- "oprzyj się" o obraz, piosenkę, wydarzenie

Takie stymulowanie wyobrażeń na podstawie..., sprzyja rozwojowi abstrakcyjnego myślenia, a dowolność, konkurencja i zabawa dodatkowo powinno przerzucić się na czas spędzany z Wordem lub zeszytem i długopisem.
Przyjemne i pożyteczne.
No i oczywiście nie tak, że wszystko na raz, tylko losowo, żeby nie było monotonnie, schematycznie.

Jakby się Wam podobały takie zabawy? Może sami macie jakieś propozycje?
Ruszmy trochę nasze mózgi, dłonie, forum!
Jeżeli jakaś zabawa już tutaj była, zawsze możemy ją odświeżyć - założyć nowy wątek, bo i podstawowy skład forum się już niemal całkiem zmienił. Wink
Odpowiedz
#2
Jestem jak najbardziej za Big Grin
To będą na pewno inspirujące i zwyczajnie przyjemne zajęcia. Forumowicze się poznają (jeśli już nie znają), zabawią i rozwiną.
Cytat:- "przepisz to" - rzuca się kawałek tekstu i trzeba go przepisać na inny gatunek/rodzaj
Ten pomysł jest chyba najlepszy.
The Earth without art is just eh.
Odpowiedz
#3
Albo - "napisz tekst według podanego planu wydarzeń".
I don't mean to sound bitter, cold, or cruel, but I am, so that's how it comes out.
Odpowiedz
#4
ODŚWIEŻAM

Co sądzicie, w co chcielibyście się bawić, angażować? Smile

Sith - bardzo dobry pomysł!
Odpowiedz
#5
Mi się podobają dwa pierwsze pomysły.
Fajny byłby tez konkurs na haiku, fraszkę, rymowankę lub jakąś inną krótką formę.
Odpowiedz
#6
Czarownico, "przepisz to!" przez chwilę nawet się rozkręcało, ale nie było odzewu. Niżej wlepiam link do wątku, może coś ruszysz w temacie? Smile
http://www.via-appia.pl/forum/showthread.php?tid=13951
Odpowiedz
#7
Ja tu ewidentnie widzę jakąś luźno nakreśloną fabułę, może wątek wstępny i docelowy, ze swobodą dodawania kolejnych naturalnie, oraz pisanie WSPÓLNE... nooo, czegoś. Jakiejś historyjki. Na razie luźny pomysł, detale się dopracuje. Mianowicie coś takiego, żeby ktoś zaczął (po ustaleniu fabuły/wątków) z jakimś ograniczeniem (znaki/słowa/akapity) a potem ktoś się podłącza i urywek tekstu uzupełnia własnych urywkiem. Ewentualnie podział na postacie, do tego narratora... Coś na kształt gry, gdzie każdy ma jakąś funkcję/rolę (można się tym też wymieniać; do funkcji można nawet dodać pomysłodawcę/scenarzystę/mistrza gry-historii, nie wiem) i z której powstaje jakaś tam, chciał nie chciał, opowieść.
Generalnie jednak coś, czego nie robisz sam.
Odpowiedz
#8
To jest bardzo dobry pomysł Miriadzie!
Rozpracuję to trochę logistycznie i jutro Cię via pw podręczę, żebyś w tworzeniu zabawy tak mi dopomógł Miriad. Wink
Odpowiedz
#9
Cytat:- wieczory tekstów z ograniczeniami wyrazowymi; narzucamy tytuły albo myśl przewodnią, podobnie do pojedynków, ale nie tak samo
Dwa lata temu na Off Festivalu oglądałam sporo krótkometrażówek z projektu 48 hour project. Myślę, że warto by to przenieść na grunt forumowy. Twórcy dostawali bodajże tytuł, gatunek, rekwizyt i frazę i na tej podstawie musieli zbudować film, czy też w naszym przypadku tekst, w ciągu 48 godzin. Co wy na to?
Would you like to say something before you leave?
Perhaps you'd care to state exactly how you feel?
We say goodbye before we've said hello
I hardly even like you
I shouldn't care at all

Odpowiedz
#10
Wszystko pięknie ładne, ale czy my mamy dość ludzi aktywnych, którzy mogą coś takiego pisać? Bo jak na razie to mam wrażenie, że jak spróbujemy to zrobić to będziemy musieli autorów brać z łapanki (może poza Bel).
Cała moja twórczość, z której jestem zadowolony:
Na zwłokach Imperium[fantasy]
I to jest dokładnie tak smutne jak wygląda.

Komentuję fantastykę, miniatury i ewentualnie publicystykę, ale jeśli pragniesz mego komentarza, daj mi znać na SB/PW. Z góry dziękuję za kooperacje Tongue
Odpowiedz
#11
Okej, landrynko. Więc co proponujesz? Smile
Odpowiedz
#12
Dobra, nie chcesz słuchać głosów krytyki, róbcie co chcecie. Tylko potem nie narzekajcie, że się nie udzielam w tematach Ekipy.
Cała moja twórczość, z której jestem zadowolony:
Na zwłokach Imperium[fantasy]
I to jest dokładnie tak smutne jak wygląda.

Komentuję fantastykę, miniatury i ewentualnie publicystykę, ale jeśli pragniesz mego komentarza, daj mi znać na SB/PW. Z góry dziękuję za kooperacje Tongue
Odpowiedz
#13
Gdybym nie była ciekawa, jakie masz rozwiązanie problemu, to bym Cię zignorowała. Jeśli natomiast jedynie szukasz problemów zamiast zauważyć błąd i zaproponować coś innego, to jak mogę zareagować inaczej niż przez zmuszanie Cię do zastanowienia się nad czczym marudzeniem? Cukiereczku. Smile
Wyszłam z inicjatywą, Miriad podłapał i sam dorzucił świetny pomysł, ściągnąłeś nas na Ziemię i nawet chcieć nam się odechciało. Brawo. A myślałam, że logika i strategia to Twoje mocne strony. Serio, użyj tej tęgiej łepetyny, żeby nam pomóc, a nie zrzucać z wysokości. :p
Odpowiedz
#14
Jak już powiedziałem - jak nie lubicie jak ktoś zwraca wam uwagę na dziury w planie, to róbcie co chcecie. Będę się wtedy bardzo głośno śmiał gdy walniecie w ścianę, a wszelkie odpowiedzi zripostuję "chciałem to powiedzieć wcześniej, ale sobie nie życzyliście".

Cytat:Serio, użyj tej tęgiej łepetyny, żeby nam pomóc
Jak mam wam pomóc? Wszystko się rozbija o brak ruchu na forum. Będzie ruch - da się zrobić wszystko, ale my potrzebujemy zrobić wszystko, żeby ruch był. Istna kwadratura koła. Ja już kiedyś wspominałem o stworzeniu profilu facebookowego z wklejanymi ciekawymi fragmentami opowiadań i linkiem do forum, z którego następnie trzeba by próbować łapać kontakty z rozmaitymi grupami w stylu Polska Fantastyka i setkami innymi. Żeby naściągać ludzi. Piętnaście razy powtarzać nie będę.
Cała moja twórczość, z której jestem zadowolony:
Na zwłokach Imperium[fantasy]
I to jest dokładnie tak smutne jak wygląda.

Komentuję fantastykę, miniatury i ewentualnie publicystykę, ale jeśli pragniesz mego komentarza, daj mi znać na SB/PW. Z góry dziękuję za kooperacje Tongue
Odpowiedz
#15
Cytat:Jak już powiedziałem - jak nie lubicie
Właściwie to tylko do mnie pijesz, więc używaj liczby pojedynczej. Ja wiem, o co Ci chodzi. Smile
Cytat:gdy walniecie w ścianę
Ja walnę. Bo tylko mi zależy na tyle, by walczyć z wiatrakami.
Cytat:Będę się wtedy bardzo głośno śmiał
To się zastanów, po cholerę Ty jeszcze się na forum pojawiasz. Tongue

Ale utarczki na bok. Odpowiadając na Twoje pytanie:

Problem:
Cytat:Wszystko pięknie ładne, ale czy my mamy dość ludzi aktywnych, którzy mogą coś takiego pisać?

Rozwiązanie:
"A może byśmy najpierw zachęcili ludków do rejestracji, a potem zareklamowali zabawę i dopiero wtedy brali się na poważnie?"

Złe rozwiązanie:
Cytat:Bo jak na razie to mam wrażenie, że jak spróbujemy to zrobić to będziemy musieli autorów brać z łapanki.

Zmień nastawienie, bo ja na odległość nie dam rady. Odnośnie dalszej części - naprawdę, Mirr? Czy ktoś kiedyś mamlaniem jęzorem coś zmienił? Nie. To taka drobna różnica między:
Powiedz, że zamierzasz coś zrobić. Powtórz, że zamierzasz coś zrobić. Oznajmij, że przydałoby się, aby coś zostało wykonane.
a
Powiedz, że zamierzasz coś zrobić. Zrób to. Ewentualnie poproś o pomoc.

Cytat:Ja już kiedyś wspominałem o stworzeniu profilu facebookowego z wklejanymi ciekawymi fragmentami opowiadań i linkiem do forum, z którego następnie trzeba by próbować łapać kontakty z rozmaitymi grupami w stylu Polska Fantastyka i setkami innymi. Żeby naściągać ludzi. Piętnaście razy powtarzać nie będę.
Widziałeś fejsbuka? Pewnie nie, to nie marudź, bo właśnie to wdrażam. Podobnie jak i inne pomysły, o których też nie przeczytałeś, bo - jak już mówiłam - widać tylko mi zależy na walce z wiatrakami.

Dalsza dysputa via Ekip-chat.
Dobrej nocy! Angel
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości