Ocena wątku:
  • 4 głosów - średnia: 4.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wstrętno - złota
#1
Pewno dnia w mieście stanęła niecodzienna choinka, która była przyczyną dwóch bardzo nietypowych listów...*


Dzień Dobry, witam miło!

Jestem dużym romantykiem. Lubię prawie wszystkie kwiaty.
Małe obrazki z kotkami i mojego małego misia z dziurką.
Mam wysokie poczucie estetyki.
Lubię wąchać piękne kobiety, jeśli nie śmierdzą.
Lubię ich małe, zgrabniutkie i wypielęgnowane stópki.
Taki już jestem i dlatego piszę ten list, by Pan wiedział jaki jestem.
Kocham Święta, bo wtedy dużo jedzenia, fajne filmy i mama miła.
I są zielone, kolorowe choinki – każda milutka, aż bym ją pocałował.
Choinki lubię bardzo mocno i dlatego piszę list, by coś zrobić.
Dziś zobaczyłem jedną na rynku.
Jest bardzo szara i nikt się na nią nie spogląda.
Ja popatrzałem i muszę powiedzieć, że płakać mi się zaczęło.
Stałem i płakałem nad nią, aż wszyscy patrzyli, a ona jak chora jest.
Nie jest wesoła i nie pocałowałbym jej nigdy w życiu.
Ma takie dziwne, żółte lampki o wiele za okrągłe i wygląda jak kapelusz.
Panie Prezydencie Miasta, bardzo bym chciał, by ją ktoś inaczej przyozdobił.
Mogę nawet ja, bo ładnie rysuję i nie tylko.
Ja bym chciał, by to nie był kapelusz, ale choinka.
Jak się tego nie da zrobić, to nie będę się mył .Taka kara dla pana.
Romek.


Witam Pana Szefa!

Mądry żech nie jest, ale gówno mnie to obchodzi.
Fajnie jest, jak wpada kasa - można poszaleć.
Lubię czyste lale, nie daruję wtedy żadnej, każdą zmechacę na maksa.
To ja i tak będzie, i nic Panu do tego.
Święta są po to, by pożreć i pognić przed tele z browarem.
Poruchać starą jak ma talerz ok i sponiewierać się z kumplami.
Choinki są jak małe bąble i tu jest problem.
Trzeba pomyśleć Szefie...a to do ciebie należy.
Jest taka jedna flyja na rynku, aż mi się micha skwasiła na jej widok.
Nawet kopnąć bym jej nie chciał.
Wstrętno - złota czapa z niej, a te guzy, to ma jak moja ciotka, co na raka trzy lata temu do gleby poszła.
Może by ją jakoś inaczej poskładać, szefie?
Ukręcić jakieś lampeczki, bo chce się wyć jak się na nią patrzy.
Inaczej stary Miko Panu z pustym worem na chatę wjedzie!
Dzieciaki będą ryczeć i na co to komu.
Jak to nie spasuje, to my Panu kupę z ogródka zrobimy.
A tą flyję będzie pan miał jako prezent od ludzi.
Graba.


* błędy w tekście były zamierzone łącznie z powtórzeniami. Prezentuje on dwie odrębne osobowości, których psychika zostawia wiele do życzenia.


[Obrazek: Piecz2.jpg]






Odpowiedz
#2
Mądry żech niy jest, ale gówno mie to łobchodzi.
Gryfnie jest jak piniondze wlatujom, idzie porządzić.
Kochom cyste lalunie, nie daruja wtedy żodny, kożdo zmechoca na fest.

Itd.
Kiedy się pisze gwarą trzeba pisać. Tu jest nie tak z tekstem. I to nie jest specjalnie.
Piramidko zatraciłaś swój język regionu. Smile
Listy poczytam sobie jeszcze, bo, mie pierońsko sie podobajom. TongueWink

Za zniekształcenia 4/5
[Obrazek: 51882617.jpg]


http://www.youtube.com/watch?v=F09QrI6L44I
Ilustracje do tomików, opowieści, okładki. [/b] [b]Grafika. Ilustracje do bajek.
Odpowiedz
#3
Dobry tekst, czytanie tych listów było dla mnie przyjemne ze względu na ciekawe skojarzenia w nich zawarte, które mogą świadczyć o jakiejś swobodzie twórczej.

Pozdro.
Odpowiedz
#4
A mi się podoba bez wyjątków i nie wydaje mi się, by leciało tu gwarą, raczej czymś na krawędzi, całkiem przytomnie wykonanym. Uśmiałem sie nawet;] Trochę "poruchać" niekoniecznie zadowala, wszak mamy tyle innych określeń. Jakos (głupie to to, ale tak jest) jestesmy wyczuleni wszyscy na takie słowa, jako nader ordynarne. Kole w oczy, a łatwo tego uniknąć.
Zatem jeden, baaaardzo nieistotny mankament.

No i muszę dodać, że znowuż tytuł kompletnie z d... ;] Nijak mi tu nie pasuje, a budzi podejrzenia, ze nijak nie miał pasować. Ot, byle był. Bo jakkolwiek wstrętno jeszcze zrozumiem i uzasadnię, to "złota"??? Znikąd to.
Odpowiedz
#5
Pierwszy świetny. Bardzo spójna ta osobowość. Drugi w języku trochę naciągany, przynajmniej w moim odczuciu. Może zbyt często się z takimi typami stykam. Napiszę to inaczej: przy pierwszym liście wydawało się, jakby to faktycznie ktoś o takim typie osobowości pisał. Przy drugim czuć kombinowanie autorki. Nie wiem do końca, skąd to wrażenie. Ale ogólnie pozytywnie. Za ten pierwszy list masz u mnie 5, bo trudna rzecz w taką osobowość się wczuć. I była to też dosyć oryginalna dewiacja.
Cytat:i mojego małego misia z dziurką

aż tak dalece, czy to tylko moja nadinterpretacja?

Pozdrawiam.
[Obrazek: Piecz1.jpg]
"Z ludźmi żyj, jakby widziany przez Boga. Z Bogiem rozmawiaj, jakby słyszany przez ludzi".
Lucjusz Anneusz Seneka
Odpowiedz
#6
Ja odwrotnie niż przedmówca - w liście pierwszym czuję machinacje (niewielkie), a w liście drugim wszystko gra i buczy.Big Grin

Cytat:mojego małego misia z dziurką.
To jest tak piękne, że zacznę używać na co dzień tego zwrotu. Niby proste, a genialne.

Cytat:Inaczej stary Miko Panu z pustym worem na chatę wjedzie!
Big Grin Big Grin

Cytat:Poruchać starą jak ma talerz ok i sponiewierać się z kumplami.
Wulgaryzm mnie nie razi, lecz co to znaczy, że talerz ok?Big Grin Może być na PW odpowiedź. (Oczywiście mam parę skojarzeń, ale ciekawi mnie, o który element ciała chodziło Tobie Smile

Cytat:Lubię ich małe, zgrabniutkie i wypielęgnowane stópki.
A u mnie perwersji się doszukiwałaś, no noRolleyes
Faaajnie.

Cytat:Lubię wąchać piękne kobiety, jeśli nie śmierdzą.
Hihi.

Ogólnie to mam ochotę skopiować cały tekst i napisać jednego, wielkiego emotka -> Big Grin Pozytywnie! To na Mikołaja taki prezent dla nas?

Ostatnio zdarzyło mi się kilkakrotnie wystawić 5/5, więc bez krępacji zostawiam i tutaj swoje pięć gwiazdek. Elegancko, pozdrawiam!
Odpowiedz
#7
Bo gdzies tam w srodki jestes zboczencem prosto z roli i malym dzieckiem! Smile Wow, dawno mnie zaden tekst tak nie rozbawil. Sam nie wiem ktory z listow spodobal mi sie bardziej. Chyba jednak pierwszy - bo jakies glebsze te zwroty, za to ze mama mila i za wysokie poczucie estetyki wzgledem kobiet.

5/5, bo pewnego dnia w szufladzie z niecodziennymi parodiami wyladowal bardzo nietypowy tekst
Odpowiedz
#8
Zgodzę się z którymś tam poprzednikiem - pierwszy list naprawdę świetny, niezwykle pomysłowa i przemyślana narracja. Natomiast z drugim jest trochę gorzej. Sprawia wrażenie bardzo naciąganego, ma w sobie mało naturalności. Ogólnie śmiesznie, z przesłaniem.
4/5 przez drugi Tongue
Pozdrawiam (:
[Obrazek: Piecz1.jpg]

Pokój.
Odpowiedz
#9
Dzięki serdeczne za komentarze.
Długo to leżało nim zdecydowałam się zamieścić. Miło, że wpadliście.
Napijecie się herbatki?Big Grin

maciekbuk wszystko ma swój sensWink
pepperku a czego się miałam spodziewać?
Hanzo strasznie miło, wyślę co mam wysłać
Zyga i miriad Big Grin

Brakuje jeszcze jednego i kto by się spodziewał...

Jeszcze raz dzięki śliczneSmile
[Obrazek: Piecz2.jpg]






Odpowiedz
#10
Chciałabym się przyczepić do technicznej kwestii, tej psychiki osobowości, ale w sumie zbyt dobrze mi się czytało, żeby wyciągać i szarpać za drobiazgi... Jestem zachwycona zwłaszcza pierwszym listem. Ma wszystko, i misia z dziurką, i mi-się-płakanie, i niemytą karę, no cacko. Aż by się chciało przytulić Romka, jak pewna Natalia Magika. Wink Z drugim jest gorzej, można by nad nim jeszcze trochę popracować, ale - szczerze - na przykład mi by się nie chciało. Doceniam jednak przede wszystkim koncepcję zestawienia tych dwóch listów i sztukę ich połączenia wokół jednego przedmiotu. Za to należą się pani propsy. Bo, wiadomo, że teksty same nie funkcjonowałyby zbyt przekonująco, a dzięki syntezie zbudowała pani miniaturowy świat. Pozdrawiam, a na zachętę przesyłam pierwsze cętki do puzzli (nie będzie tak łatwo, żyrafę trzeba samemu poskładać!). Wink

EDIT:
Ach! I zapomniałam. Tytuł! Jest do bani, serio, proszę się bardziej wysilić, bo szkoda...
Odpowiedz
#11
No ja to mam wrażanie, że my czasem funkcjonujemy w tym samym świecie Erazmo, tylko nie każdy ten nasz świat rozumie(co nie znaczy, że nie na trzeźwo).
Cóż, ja inaczej widzę słowa - czyli jako obrazy i dźwięki, niosą życie(głos)
Jeszcze parę niezłych tekstów i uzbiera mi się żyrafa. Jak ona widzi świat i jak ona w ogóle funkcjonuje?
Dziękuję za komentarz, zawsze to miło, jak ktoś poświęci tą chwile, by wyrazić swoje poglądy.
A co jeżeli skomplikowane osobowości chowają się w pudełku po papierosach, a te proste bywają tylko na talerzach.
Czy to znaczy na piedestale? Zrozumiale? Lepiej?
Czasem dłużej trzeba poczytać. Zawieramy w sobie kod...genetyczny, zawsze można zmodyfikować, prawda?

Tytuł adekwatny, proszę pomyśleć. Smile
[Obrazek: Piecz2.jpg]






Odpowiedz
#12
Tekst ten polecono mi na PW i bardzo za to dziękuję. Ubawiłem się jak (niestety) rzadko na tym forum. Mam nadzieję że listy zostały opublikowane w miesięczniku Via Appia. Jeżeli nie, to dzisiaj po kupie nie wycieram tyłka. Jakaś kara musi być.

Pozdrawiam serdecznie
Prawda jest jak dupa, każdy ma własną.
https://www.facebook.com/Waldemar.Biela.rysunek/?ref=hl
Odpowiedz
#13
Odkopane sprzed roku co prawda, ale co w takim razie można powiedzieć o "Last Christmas" albo o "Kevin sam w domu".
Szczerze mam nadzieję, że za rok ktoś też ten tekst odkopie. I za dwa lata też...
Nie wiem kto Ci polecił ten tekst Dlajaj, ale podziękuj Mu/Jej ode mnie, bo miałem naprawdę niemałą frajdę z czytania.
Oba listy mają bardzo odrębny, ale za to autentyczny język, a te dziwne stany psychiczne są napisane bez żadnej naiwności. Zupełnie jakbym czytał profesjonała jakiegoś Smile
Jakbym miał wybierać, to bardziej mi się podobał pierwszy list.
A szczególnie ten fragment:

Cytat:Panie Prezydencie Miasta, bardzo bym chciał, by ją ktoś inaczej przyozdobił.
Mogę nawet ja, bo ładnie rysuję i nie tylko.

Jest w tych listach jakaś ledwie uchwytna poetyka, która nadaje gdzieś w tle przyjemny rytm. Może niepotrzebne jest to tylko wytłumaczenie na końcu o zamierzonych błędach.
Łatwo było w tych listach popaść w banały, ale - co dość niezwykłe - ani jedno zdanie nie było zbędne.
Nic bym nie zmienił.
Przyjemność czytania - bardzo wysoka.
Zasłużona piąteczka, chociaż dopiero po roku Tongue

5/5
Life is what happens to you when you're busy making other plans ~ J. Lennon
[Obrazek: Piecz1.jpg]
Odpowiedz
#14
Dziękuję serdecznie za komentarz. Kto by pomyślał, że tekst ponownie się wychyliTongue
Cieszę się, że lektura spodobała się i sprawiła przyjemność.

Pozdrawiam serdecznieSmile
[Obrazek: Piecz2.jpg]






Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości