Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 1
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vita brevis II
#1
życie
przypomina konchoidę
czas płynie 
jak ślimak zraniony

pożółkłego kalendarza 
odwracam strony
zaczekam jeszcze 
nie na mnie pora

dalej idę
na szarym końcu tego konduktu
przez otwarte bramy
do innego świata

życie 
zawiera lokowanie produktu
największe dzieło
potrzebuje reklamy


znów coś się skończyło
choć jeszcze nie zaczęło
Odpowiedz
#2
Wiersz stylizowany niemal na odę ale  i w nim nie uniknąłeś ( napisałbym błędów  ale  możesz opacznie zinterpretować ) potknięć >

Zacząłeś z  grubej  rury  Smile   pierwsze dwa  wersy  świetne, ale już kolejne dwa są słabe - "czas  płynie "- wiadomo czas płynie, biegnie, leci ... może  jakaś  metafora ciekawsza?
" jak ślimak zraniony"  - czas płynie jak ślimak ... wiadomo że się dłuży ( za powszechne porównanie jak na poezję aspirującą o kilka punktów wyżej) i do tego zraniony?, że niby jak zraniony to się jeszcze dłużej wlecze czas, czy może  to próba złego zastosowania metafory? Chodziło ci o to , że gdy cię/peela ktoś zrani to czas się rozwleka? Jeśli tak , to do przebudowania bo nie  jest to ani ładne ani zrozumiałe.

"pożółkłe kalendarze" - ktoś  gdzieś  chyba już o tym śpiewał  Smile  ale czy warto powtarzać tę samą oklepaną formę? Cała  druga  strofa ma za zadanie oddać ,moim zdaniem,  wahanie , niezdecydowanie  peela  , jakiś przystanek na chwilę  - i robi to , niestety w banalny sposób .

"szary koniec" - kolejna , nie zawaham użyć się tego słowa  "kalka" z języka potocznego , dalej - otwarte  bramy do innego świata - cóż , ileż się  naczytałem  o tych bramach do  innych światów  to tylko ja  wiem ( choć zapewne inni  także ) ... ech banał goni banał.


Czwartą  strofę  znów zaczynasz z grubej rury  świetnym "lokowaniem produktu" ale  po raz wtóry , kolejne dwie strofy  traci banałem z jakiegoś bloku reklamowego w pomniejszej stacji telewizyjnej, jak by to ująć ..."największe dzieło potrzebuje reklamy" - no w  obecnych czasach to "oczywista oczywistość" - czy trzeba o tym wspominać? Nie lepiej wykorzystać te dwie strofy jako wstęp do puenty?... która też ( niestety) jest banalna, wyświechtana i nie daje  oczekiwanego zaskoczenia  którego od niej oczekujemy ( chociaż zamknięcia a nie  jak w tym przypadku  banału  otwierającego ...)

życie
przypomina konchoidę

życie
zawiera lokowanie produktu  

to właśnie  te  dwie  dobre rzeczy które znalazłem w twoim wierszu ( peanie,,odzie ...?) Poza  tym  banalnie, mało  odkrywczo  i wtórnie.

Kończąc  tytuł  wiersza ...  ars longa, occasio praeceps, experimentum periculosum, iudicium difficile.

1/5
Odpowiedz
#3
quidquid Latine dictum sit, altum videtur

Błażeju
Odpowiedz
#4
wiem , ale stosuję sporadycznie a tu tylko cytat całości Big Grin
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości