V OGÓLNOPOLSKI KONKURS LITERACKI "LITTERA SCRIPTA"
#1
Z przyjemnością informuję, że z dniem 02.02.2014 rusza V edycja Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego "Littera Scripta"!

To będzie edycja jakiej jeszcze nie było:
po pierwsze obchodzimy swoisty jubileusz,
po drugie grono jury aż pęka w szwach,
po trzecie główna nagroda jest szalenie smacznym kąskiem!

Ad Rem:
Forum Kulturalno Literackie Via Appia wraz z e-kwartalnikiem Kulturalno Literackim Via Appia oraz Częstochowskim Stowarzyszeniem Miłośników Kultury, Literatury i Fantastyki "Salt Lake City" informuje, że nurtem przewodnim dla V edycji Littery Scripty będzie POSTAPOKALIPSA.

Prace na temat: "Gdy opadnie pył" należy przesyłać do 15.05.2014 roku na adres: konkurs@litterascripta.pl lub za pośrednictwem specjalnego formularza, dostępnego na stronie litterascripta.pl. Tym razem jednym z warunków, jakie należy spełnić, jest umieszczenie tematu jako frazy w tekście konkursowym.

A teraz garść zachęty:

Jurorami, którzy wyłonią laureatów V edycji Littery Scripty są:
Jacek Inglot
Jarosław Grzędowicz
Maja Lidia Kossakowska
Jacek Komuda
Stefan Darda
Romuald Pawlak
Johnny Walker
E.M. Thorhall

Łukasz Sasuła
Justyna Migoń
Mariusz Waligóra
Magdalena Pioruńska (Szuflada)
Łukasz Kuc (Qfant)
Maciej Ślużyński (RW 2010)
Ewa Lasota (Via Appia)


A teraz krótko o nagrodach:
Oprócz standardowych nagród ksiażkowych i bonów do serwisu RW 2010 na autorów trzech najlepszych prac czeka UMOWA WYDAWNICZA NA POWIEŚĆ w Oficynie Wydawniczej RW 2010!

Tak więc: palce na klawiaturę, pióra w dłoń, gdy opadnie pył, dowiemy się, kto został zwycięzcą!
Marks BorderPrincess napisał(a):Kto tam był sędzią, bo czegoś nie czaje. Skoro Laik zaledwie kopnął w udo, a Andrzej trafił z pięści w twarz, to czemu Laik wygrał turniej?

Odpowiedz
#2
Do jakiej liczby znaków należy się ograniczyć ?
Odpowiedz
#3
Dwa pytania: kiedy zaktualizujecie stronę Littery Scripty i czy w opowiadaniu postapokaliptycznym może się pojawić krótki opis samej apokalipsy?Huh
Kto ma oczy niechaj czyta
Kto ma ręce niechaj pisze
Odpowiedz
#4
Stronę zaktualizujemy niebawem, tak, może pojawić się krótki opis samej apokalipsy.

Z regulaminu:
§ 4 Zasady Konkursu
2. Objętość tekstu nie może przekraczać ok. 22 stron maszynopisu (1800 znaków na stronie czcionką rozmiaru 12 przy podwójnej interlinii - maksymalnie 40 tysięcy znaków). Dopuszczalna tolerancja przekroczenia tej wartości – 5%. (Spacje są zaliczane jako znaki).
Marks BorderPrincess napisał(a):Kto tam był sędzią, bo czegoś nie czaje. Skoro Laik zaledwie kopnął w udo, a Andrzej trafił z pięści w twarz, to czemu Laik wygrał turniej?

Odpowiedz
#5
Jak definiujecie postapokalipsę? Przepraszam za zadawanie głupich pytań, ale z tego co czytałem słowo "postapokalipsa" jest wciąż uważana za neologizm i nie za bardzo wiem czy moje opowiadanie
( które odbiega od utartych szablonów) zostałoby zaliczone do tego gatunku.Huh
Kto ma oczy niechaj czyta
Kto ma ręce niechaj pisze
Odpowiedz
#6
Na zdrowy rozum, to chyba wcale nie musi być szablonowe opowiadanie o postapokalipsie. W poprzedniej edycji byłem jurorem, a tematem było "Szable w dłoń". Sporo autorów potraktowało to metaforycznie i nie było to problemem Smile
Ale to tylko moje zdanie, więc się nim nie kieruj Tongue Słuchaj mądrzejszych Wink
Life is what happens to you when you're busy making other plans ~ J. Lennon
[Obrazek: Piecz1.jpg]
Odpowiedz
#7
Za wiki, z którą się w tym względzie zgadzam:

"Fantastyka postapokaliptyczna – wizja, konwencja traktująca o wydarzeniach bezpośrednio po kataklizmie, apokalipsie.

W książkach lub filmach fabuła rozgrywa się zazwyczaj po wojnie jądrowej, pandemii lub katastrofie ekologicznej. Ziemia staje się wówczas areną dla ludzi czerpiących z resztek zniszczonej cywilizacji, starających się przetrwać i przystosować do niesprzyjających warunków.

Świat postapokalipsy jest różnie przedstawiany: często jako wielka pustynia (Mad Max), wieczna zmarzlina (Pojutrze), cały glob zalany wodą (Wodny świat) albo po prostu opustoszała Ziemia, pełna ruin i pozostałości dawnej cywilizacji (Jestem legendą). Często w postapokalipsie wykorzystywany jest motyw mutantów, zombie czy gangów łupiących i mordujących ostatnich ludzi. Większość ludzkości wyginęła, a pozostali przy życiu ludzie stają przed wizją nowego świata. Największym i najczęściej wykorzystywanym motywem przewodnim w tego typu wizjach jest samotność. Bohater lub bohaterowie, w przerażająco wielkim i pustym świecie, starają się przetrwać wraz ze wspomnieniami dawnej cywilizacji.

Pewną formą apokaliptycznych wizji w książkach i filmach są przeżycia bohaterów tuż przed lub bezpośrednio w trakcie trwania kataklizmu (Pojutrze), wówczas na pierwszy plan wysuwają się dylematy: dokąd uciec i kogo ratować."
Marks BorderPrincess napisał(a):Kto tam był sędzią, bo czegoś nie czaje. Skoro Laik zaledwie kopnął w udo, a Andrzej trafił z pięści w twarz, to czemu Laik wygrał turniej?

Odpowiedz
#8
Ale czy koniecznie musi wyginąć prawie cała ludzkość?
Kto ma oczy niechaj czyta
Kto ma ręce niechaj pisze
Odpowiedz
#9
Tajga, to Twoje opko. Taki jest klimat postapo, jeżeli uznasz, że chcesz go przenieść na fantasy - nie ma sprawy. Jeżeli zrobisz to w historii alternatywnej - spoko. Jeżeli stwierdzisz, że fajnie jest zrobić postapo w japońskich klimatach - świetnie. To Twoje opko, zrobisz jak zechcesz. Ma być zachowany ogólny klimat. Tyle.
Marks BorderPrincess napisał(a):Kto tam był sędzią, bo czegoś nie czaje. Skoro Laik zaledwie kopnął w udo, a Andrzej trafił z pięści w twarz, to czemu Laik wygrał turniej?

Odpowiedz
#10
Dzięki za odpowiedzi Kapadocjo Wink

Jeszcze jedno : Na ile możemy sobie w opowiadaniu pozwolić na wulgarność ?

Chodzi mi zarówno o słownictwo jak i o opisy. Istnieje jakaś granica której nie wolno nam przekroczyć ? Możemy rzucać mięsem ? Są jakieś tabu ?
Odpowiedz
#11
Możecie rzucać czym Wam się podoba, to Wy jesteście autorami i od Was zależy kreacja świata i bohaterów. My podaliśmy swoje wymagania, reszta należy do Was
Marks BorderPrincess napisał(a):Kto tam był sędzią, bo czegoś nie czaje. Skoro Laik zaledwie kopnął w udo, a Andrzej trafił z pięści w twarz, to czemu Laik wygrał turniej?

Odpowiedz
#12
Czy to ja po prostu nie mogę znaleźć, czy na stronie nie ma formularza do zgłaszania tekstu i jedyna możliwość to poprzez maila?
Life is what happens to you when you're busy making other plans ~ J. Lennon
[Obrazek: Piecz1.jpg]
Odpowiedz
#13
Mam kolejne dwa pytania( choć pewnie nikt mi nie odpowie skoro część adminów gdzieś wywiało lub są nieaktywniUndecided):
- Jak miał by wyglądać tekst przesłany emailem( w sensie czy trzeba podawać adres etc.)?
- Kiedy zostanie zaktualizowana lista nagród?
Kto ma oczy niechaj czyta
Kto ma ręce niechaj pisze
Odpowiedz
#14
Tekst w formacie doc lub pdf należy przesłać mailem na adres podany w regulaminie, w treści wiadomości mailowej wpisując swoje dane osobowe (tzn. wszystkie teksty mają być wolne od jakichkolwiek podpisów).

Lista nagród zostanie zaktualizowana, jak tylko Hanzo to zrobi.
Marks BorderPrincess napisał(a):Kto tam był sędzią, bo czegoś nie czaje. Skoro Laik zaledwie kopnął w udo, a Andrzej trafił z pięści w twarz, to czemu Laik wygrał turniej?

Odpowiedz
#15
Witamy serdecznie!

Z dniem 15 maja zakończyliśmy przyjmowanie prac w tegorocznej edycji Littery Scripty. Frekwencja jak zawsze dopisała, za co serdecznie Wam dziękujemy - czeka nas sporo przyjemnej lektury! Smile

Prace wędrują w tym momencie do recenzentów, których zadaniem jest wyłonienie finałowej dziesiątki, a my - organizatorzy - lada dzień odłonimy ostatnie karty, ujawniając tegoroczną listę nagród.

Życzymy miłego dnia!
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości