Temat maturalny
#1
Witam!
W tym roku zdaję maturę i jako temat swojej pracy na język polski wybrałem "Strach i napięcie jako środki budowania nastroju. Omów temat w oparciu o twórczość literacką Stephena Kinga i twórczość filmową Alfreda Hitchocka."
I moim pytaniem dla was było by, które z dzieł owych autorów waszym zdaniem najbardziej odpowiadałoby do wykorzystania w tym temacie. Powiedzmy, że po dwa dzieła obu artystów.
I drugie pytanie, dla mnie ważniejsze: Co mogę wykorzystać jako literatura przedmiotu? Bo nie mam zielonego pojęcia jakie słowniki, encyklopedie czy artykuły mogłyby mi pomoc w tym temacie.
Z góry dzięki za odpowiedź!
Odpowiedz
#2
Jeśli chodzi o napięcie u Kinga to wydaje mi się, że w "Smętarzu zwieżąt" szczególnie dobrze widać jak buduje on nastrój.

Radziłbym Ci zapoznać się z książką Kinga - "Danse Macabre". Nie jest to powieść, lecz właśnie książka o strachu. Opisuje on tam rozwój grozy w literaturze i masę rzeczy "okołohorrorowych". Sądzę, że dałbyś radę coś wyciągnąć z tej lektury do swojej prezentacji maturalnej.

Pozdrawiam!
Odpowiedz
#3
Widzisz, "Danse Macabre" nie czytałem, chociaż uważam się za wielkiego fana Kinga. I teraz pytanie czy umieścić to jako literatura podmiotu czy przedmiotu? Chyba to drugie, nie?

Właśnie "Cmętarz Zwieżąt" (ja przynajmniej mam takie tłumaczenie) jest jedną z tych powieści, które chcę w tej pracy umieścić, bo tak jak Ty myślę, że w niej będzie najwięcej przykładów tego budowania napięcia czy nastroju i jest to notabene moja ulubiona powieść tego autora.

Myślałem jeszcze o 'Lśnieniu". Co Ty na to?


Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości