Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tango odmieńców
#1
Prawdziwy temat jest prosty ale beznadziejny. nie będe go podawał bo po co. może niektórzy z was się zorientują

To tylko gra w karty
Gdzie jesteś nic nie warty
Tutaj Joker uśmiechem czaruje
Tutaj Kostucha wolno się snuje
Kiedy czas koło zatoczy
Król na dno się stoczy
Dama zasiądzie na tronie
A walet na stosie spłonie

Bo to tango odmieńców
Pełne zwykłych szaleńców
Tutaj ulicznik śmierć zabawia
Tutaj kobiecie się nie odmawia
Kiedy czas nad wszystkim czuwa
A władca życie nam zatruwa
Człowiek jest zestresowany
Od zawsze na siebie zdany


Moja pierwsza rymowanka - miałem na polskim o wierszach więc spróbowałem. Jak coś to mile widziane komentarze.
Odpowiedz
#2
Średnio mi się spodobał ten wiersz. Troche przegadany, zbyt wiele w nim slow. Czestochowskie rymy plus układ aabb tez zbytnio nie pomagają. Temat ciekawy i dość ładnie zaprezentowany, aczkolwiek żadna nowość (merytorycznie). Zawoalowany sens, wiersz "o życiu" dla mnie.

Niestety, forma pozostawia wiele do życzenia.

Moze innym spodoba się bardziej.

pzd -rr-
You'll never shine
Until you find your moon
To bring your wolf to a howl.
--- Saul Williams
Odpowiedz
#3
Root już napisał wszystko. Najbardziej "drażnią" mnie rymy dokładne o układzie "aabb":

"To tylko gra w karty
Gdzie jesteś nic nie warty
Tutaj Joker uśmiechem czaruje
Tutaj Kostucha wolno się snuje"- ostatnie sylaby w każdym wersie są identyczne (stąd też nazwa- rymy dokładne). Niestety takie rymy trącają banalnością i sprawiają, że wiersz staje się infantylny.

Przy tym rodzaju i układzie rymów nawet stała liczba zestrojów akcentowych niewele pomoże.

To tyle, jeśli chodzi o formę.


"Tutaj Joker uśmiechem czaruje
Tutaj Kostucha wolno się snuje"- zbędne powtórzenie. W poezji trzeba nauczyć się "oszczędzać" słowo i umiejętnie nim szafować. To samo słowo użyte dwa razy pod rząd, to dla czytelnika jasny komunikat: Autorowi brakuje słów do wyrażenia myśli.

Fakt, temat wałkowany od wieków. Gdybyś jednak "zatroszczył" się o język, podrasował formę, to wiersz zyskałby na świeżości.
Quod me non necaverit, certe confirmabit


Nie dajmy się zwariować. Nie mam doktoratu z filologii polskiej. Oceniam według własnego uznania...
wiersze, nigdy zaś Autora.
Odpowiedz
#4
No cóż czyli się nie udało. Może dla was to są rymy banalne ale ja próbuje takimi rymami mówić w prawdziwym życiu. Podczas rozmowy.
Odpowiedz
#5
Hm, nie o to chodzi, że się nie udało, Jokerze. Ten wiersz mógłby być dobry, gdybyś nad nim popracował.
Co do rymów - to, co dobre w prawdziwym życiu, nie zawsze dobre w poezji.
You'll never shine
Until you find your moon
To bring your wolf to a howl.
--- Saul Williams
Odpowiedz
#6
(22-03-2010, 20:26)Joker napisał(a): No cóż czyli się nie udało. Może dla was to są rymy banalne ale ja próbuje takimi rymami mówić w prawdziwym życiu. Podczas rozmowy.

Ale nie mówimy ci, żebyś zaprzestał składania rymów, tylko żebyś nad tym popracował.
Poezja to taka część prawdziwego życia, w której piszesz dokładnie to, co mówisz, tylko nadajesz temu prawie sakralny charakter, a w tym już należy chwilę posiedzieć, żeby zyskało wyjątkowości. Każdy zanim wyrobi swój styl pisze coś, co nie przypada innym do gustu, próbuje różnymi drogami dojść do tego, co poprawne i dobre.
I tego Ci życzę, żebyś doszedł dalej.
Oficjalny Aniołek Kota.


Proszę, przepraszam, dziękuję.




Pani szanowna. W aureoli diabeł.
Nosi serce w pudełku zapałek.

[Obrazek: gildiaBestseller%20poezja.jpg]
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości