Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Szept Gromu - powieść high fantasy (2010-2020)
Dziękuję bardzo za wyjaśnienia! I chcę lepiej zrozumieć jeszcze niektóre szczegóły. Czy te chorągwie, które wystawiał szlachcic, często składały się z chłopów? Czy chłopi byli zobowiązywani do uczestnictwa w wojnie, czy szli tam dobrowolnie za wynagrodzenie? Czy prawidłowo rozumiem, że szlachcice byli zobowiązywani do uczestnictwa w wojnach, które prowadził król, któremu podlegali? Czy mogły być zobowiązane do uczestnictwa w wojnach jeszcze jakieś warstwy społeczne?
Odpowiedz
(Wczoraj, 13:49)D.M. napisał(a): Dziękuję bardzo za wyjaśnienia! I chcę lepiej zrozumieć jeszcze niektóre szczegóły. Czy te chorągwie, które wystawiał szlachcic, często składały się z chłopów? Czy chłopi byli zobowiązywani do uczestnictwa w wojnie, czy szli tam dobrowolnie za wynagrodzenie? Czy prawidłowo rozumiem, że szlachcice byli zobowiązywani do uczestnictwa w wojnach, które prowadził król, któremu podlegali? Czy mogły być zobowiązane do uczestnictwa w wojnach jeszcze jakieś warstwy społeczne?

Zależy w jakim okresie czasu. Gdy już dochodziło do wynajmowania całych oddziałów - to były to oddziały najemne - grupy zbrojnych różnego pochodzenia, którzy najmowali się za pieniądze do wojennego rzemiosła.
We średniowieczu społeczeństwo feudalne zasadniczo dzieliło się na trzy stany:
rycerstwo - mające walczyć i chronić społeczeństwo
duchowieństwo - mające się modlić
chłopstwo - mające utrzymywać dwa powyższe Tongue
"zatrudnianie" chłopstwa do wojen (w zorganizowany sposób np. piechota wybraniecka za Stefana Batorego, to już nieco późniejsze czasy)
Zaś zasadniczo to na wezwanie monarchy na wojnę miała stawiać się szlachta (a każdy szlachcić przyprowadzał ze sobą jeszcze kilka-kilkanaście uzbrojonych osób ze swego majątku)
W Polsce szlachcic mógł być tylko jeźdźcem (walkę pieszo uważano za uwłaczające dla szlachcic). Z grubsza więc jazda była formacją szlachecką, zaś piechota chłopsko-mieszczańską.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości