Symbole, wydarzenia, postacie - religia
#1
Zakładam ten temat z prostej przyczyny - wpadła mi do głowy książka, która opierałaby się na przeróżnistych motywach religijnych.

Powiedzmy sobie szczerze, że jednak mam zbyt małą wiedzę w tym zakresie, by móc tutaj wymienić wszystko. Dlatego zadaję wam pytanie:

Jakie są według was najważniejsze wydarzenia, symbole, postacie religijne na przestrzeni całych dwóch tysięcy lat? Nie zatrzymujmy się na samej religii chrześcijańskiej, choć ona będzie nadzwyczaj ważna.
Odpowiedz
#2
Bardzo obszerny temat założyłeś Big Grin myślę że łatwiej by było, jeślibyś naszkicował nam poszczególne sytuacje, postaci i ich charaktery oraz cele. Bo tak wymyślać na ślepo - możemy do niczego nie dojść.
Odpowiedz
#3
Właśnie o to chodzi by rzucać jak najobszerniej Big Grin Spokojnie, ja wybiorę co będzie się wkomponowywać. Ale mówię tak, bo o wielu rzeczach tak naprawdę nie mam pojęcia i mogę coś ważnego niechcący pominąć. Ogromny ogólnik, z którego przejdę do szczegółu. Póki co wyliczanka, a później będę zadawał szczegółowe pytania, na czym to polegało i dlaczego tak myślisz, bo o coś takiego by mi chodziło.
Odpowiedz
#4
Poza tymi oczywistymi z trzech "głównych" religii monoteistycznych, to wpadło mi do głowy wprowadzenie monoteizmu w Egipcie przez Echnatona. Nie wywarło to co prawda wielkiego wpływu na nic, oprócz tego, że później wydrapali Echnatona ze wszystkich możliwych miejsc, tym niemniej warto o tym pamiętać, bo to przypadek chyba mocno bezprecedensowy.

Więcej grzechów nie pamiętam. ;]
Odpowiedz
#5
Strasznie ciekawe są też wierzenia bliskiego wschodu - zaratustrianie itp - jak i mitologie greckie, celtyckie, nordyckie. Moim zdaniem na pewno ciekawsze niż przaśne biblijne historyjki. Ale tak bez konkretów nic konkretnego (sic!) mi do głowy jasno nie przychodzi Big Grin

Ale na przykład - poszukaj opowieści o Ormuzdzie i Arymanie.
Odpowiedz
#6
Jak dla mnie Isztar Big Grin Bogini mezopotamska.
Enlil - też mezo

Re - egipt

Hari Kriszna? Big Grin
Odpowiedz
#7
Chodzi mi np. o wydarzenia w stylu: odnalezienie Arki Przymierza. Hmm, zwołanie I krucjaty. List Mahometa do Cesarza Herakliusza - to oczywiście przykłady z religii chrześcijańskiej. Ale chodzi mi tutaj o myślenie spiskowca. Np. śmierć Czyngis Chana? Co by było gdyby jego grobowiec nie był ukryty? Czy stałby się nowym bogiem dalekiego wschodu? Wobec tego: ukrycie grobowca Czyngis Chana.

Podrążcie co nieco. Pomyślcie co by było gdyby Big Grin
Odpowiedz
#8
Pytałeś też o postacie religijne =.=
Odpowiedz
#9
Przykład Big Grin to był przykład Big Grin
Odpowiedz
#10
No to Ci przykład podałam.

Mała anegdotka o Isztar - była boginią płodności, a w jej świątyni przebywały, ładnie mówiąc, kurtyzany.
Odpowiedz
#11
O Big Grin to mi się przyda.
Odpowiedz
#12
Proszę Tongue

Jak mi coś fajnego wpadnie, się wpiszę.
Odpowiedz
#13
Może sobory?
Odpowiedz
#14
I PŁONĄCE STOSY!! Big Grin

a tak na poważnie, to grobowiec Dżyngisa może wcale nie jest tak dobrze ukryty, tylko go w ogóle nie ma?
Odpowiedz
#15
Big Grin może.

Ale staram się w ten sposób powiedzieć wam o co chodzi. O takie niuanse, wydarzenia głośne, jak odnalezienie Arki Przymierza. Jak zniszczenie Świątyni Salomona. Coś co decydowało o kształcie religii, bądź wiodło do jej upadku.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości