Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Schorowana Miłość
#1
Nie ma szans. Nie ma niczego. Nic się już nie da zrobić.
Ale jak to? Dlaczego? Cóż uczyniłem?
Po prostu jesteś – to jest twoja wina! (szyderczy śmiech)


– Nie ma wyboru, jeśli chodzi o śmierć. I ty dobrze o tym wiesz – mówiła cichym, kojącym głosem.
– Tak.
– Och, nie bądź taki apatyczny. Przecież każde życie tak się kończy. I ci wielcy umierają, i ci malutcy. Każdy umrze, to przecież naturalne.
– Naturalna śmierć – taką bym nie pogardził. A tak… to najgorsze, co może spotkać człowieka…
– Jest jeszcze niespełniona miłość i jej konsekwencje – przerwała mu w pół słowa. – Pamiętaj o tym.
– Cóż z tego, skoro mnie ona nie dotyczy? Można gdybać…
– Można jeszcze wiele. Póki chodzisz…
– Właśnie, póki chodzę. A już teraz sprawia mi to ból. Niewypowiedziany. Co za idiota powiedział, że cierpienie uszlachetnia? Cierpienia upodla, wykrzywia twarz w okropnym grymasie i łamie serce, kiedy już pokona umysł. Czasami, gdyby ktoś dał mi wybór, wyparłbym się wszystkiego, byleby tylko odzyskać spokój - przynajmniej ciała. Wyparłbym się nawet ciebie… Chociaż pewnie czułbym się po tym jeszcze gorzej.

Następuje krótka chwila ciszy. Firanka porusza się lekko, za oknem widać tylko ścianę sąsiedniego budynku. Klatka.

– Gdybym tylko mogła coś dla ciebie zrobić… Pojedźmy gdzieś, trzeba wyrwać się z tej Sodomy, to miasto już nigdy nie będzie dla nas. Typowe wiejskie widoki – jak na obrazie – to mogłoby ci pomóc. Pomóc choć twojej duszy.
– Jedźmy, nie wiadomo tylko czy dotrwam. Nie dam długo rady, z przebrzydłego pola walki wolę chyba trafić do lazaretu, niźli umierać we własnym mieszkaniu czy na odludnej wsi. Tu jest za dużo wspomnień, tam zbyt dużo piękna. Bezosobowa ściana i sufit dobrze mi zrobią.
- Nie wątpię, staram się zrozumieć… Ale zastanów się, ja tymczasem przygotuję ci coś do picia, kochanie.

Wyszła. Na chwilę został sam. Z małą muchą, która nic sobie nie robiła z jego nieszczęścia, bezczelnie chodząc po sterylnej pościeli.

– Proszę, tu trochę węglowodanów, żebyś nie umarł ot tak, po prostu, z zagłodzenia – posłała mu słodki uśmiech.
– Dziwnie mówić o doczesności stojąc u wrót śmierci – chciałbym wiedzieć co się za nimi kryje…
– Wkrótce się dowiesz, możesz się już cieszyć…
- Taaak, cieszę się niezmiernie, naprawdę. Przede mną rozwiązanie największej zagadki ludzkości. Bóg. Szczerze wątpię w jego istnienie, niestety. Chciałbym się mylić, ale pojąć nie potrafię tych, co ufają, co wierzą.
- Nie pojmuj, ja też nie widzę w tym sensu. A nawet sobie nie wyobrażasz, jakbym chciała – choćby ze względu na ciebie. Chciałabym oddać moje nieszczęście w ręce kogoś nieporównanie większego, kogoś kto rozumie i pomoże nam oboje.
- Tymczasem musimy czekać tutaj, w niepewności. – Wypił łyk herbaty, krzywiąc się nieznacznie. – Mogłabyś nalać mi czegoś mocniejszego?
- To żadne rozwiązanie, przecież wiesz. Najgorsze, co można zrobić to zapaść w opilstwo, zupełnie zaprzeczyć swojemu człowieczeństwu i godności. Pozostań przytomny.
- To najlepsze, co mogę zrobić – nic innego mi chyba nie zostało.
- Jestem ja, i nie mam ochoty rozmawiać z tobą w innym niż trzeźwym stanie – uśmiechnęła się gorzko. – Zdaję sobie sprawę, że nie zostało nam wiele czasu i chcę go dobrze spożytkować…
- Uwielbiam twoją bezpośredniość, nie wiem co by było gdybym nie miał ciebie. Naprawdę nie wiem. – Odstawił na bok talerz z kanapkami, patrząc jej prosto w twarz. – Będzie mi ciebie brakować.
- Mnie ciebie też, a najgorsze, że nic mi tego braku nie osłodzi. Nie wiem, co ze sobą zrobię, gdy zostanę sama.

Cisza powraca momentami, zabierając cenny czas. Powietrze na zewnątrz robi się coraz bardziej duszne, chmury spędzone nad miasto przybierają szarawe odcienie.

- Już na nic nie patrzę, gardzę wszystkim na tym świecie. Prócz jednego.
- Sądzisz, że nie ma dla ciebie nadziei?
- Nie. Zostałaś mi tylko ty. Aż ty.
"By człowiek był człowieka bratem, trzeba go wpierw przećwiczyć batem"
Odpowiedz
#2
Mmmm... Żeby tylko takie teksty były dopuszczalne Big Grin Absolutne mistrzostwo. W pięknej formie dialogu który uwielbiam. Czasem sam się przyłapuję gdy czytam, że przeskakuję jedynie wzrokiem po opisach, skacząc od dialogu do dialogu. Czytając to, zapadłem się we wspaniały świat uczuć.

Nie złapałem żadnych większych błędów technicznych. Tekst się czytało wspaniale, obyś pisał tak dalej. Zasługujesz na tą szkolną szóstkę z wyróżnieniem.
Odpowiedz
#3
Nawet smutneSad więc chyba ci sie powiodło. Fabularnie, to to próżnia i świerszcze, rzemieślniczo też bez huku i fajerwerków (choć bywały wdzięczne figury:] nie mówię, że jest źle, jest naprawde dobrze), ale coś w sobie ma; w ogóle to jakoś czytało mi się to jak klasyczny, osiemnastowieczny dramat. chodzi mi o scenerie, której praktycznie nie było;] bohaterowie też widzieli mi sie w strojach takich z tego wieku;] to tak tylko... dygresując;]
Powiem ci tak. Po zastanowieniu, absolutnie nie dałbym wysokiej noty. Eufemistycznie mówiąc. Bo tekst o niczym, bez specjalnego polotu napisany (a takie cos sie przydaje w miniaturach, nie sądzisz?Tongue), bez specjalnych mądrości. Ale pierwsze wrażenie było naprawde dobre, wiec, to be fair, ode mnie byś miał jakieś 4 Smile
Odpowiedz
#4
No, no...
Mi się nie zarysował świat XVIII wieku, a bardziej, szpitala jakiegoś hospicjum zimnego, sterylnego. Ciekawy obraz zarysował się w mojej głowie. Tekst jak dla mnie dobry, trochę daje po psychice (ale chyba o to własnie też chodziłoTongue) zwłaszcza:

(23-06-2013, 19:50)Achelon napisał(a): Nie ma szans. Nie ma niczego. Nic się już nie da zrobić.
Ale jak to? Dlaczego? Cóż uczyniłem?
Po prostu jesteś – to jest twoja wina! (szyderczy śmiech)
oraz to:

(23-06-2013, 19:50)Achelon napisał(a): – Proszę, tu trochę węglowodanów, żebyś nie umarł ot tak, po prostu, z zagłodzenia – posłała mu słodki uśmiech.

i jeszcze ten względny spokój i opanowanie. Brr Tongue

i na podsumowanie: takich tekstów mogę czytać więcej zostawiam od siebie

4/5


pozdrawiam

E.
[Obrazek: Piecz2.jpg]
Odpowiedz
#5
Bardzo dziękuję za przeczytanie i pozytywne opinie Smile Tekst oczywiście nie ma jakiegoś sensu w warstwie fabularnej, bo skupiłem się na dojrzałej miłości, takiej partnerskiej, z prawdziwym zrozumieniem. A oprócz tego romantycznej. Długo leżakował, bo miała to być praca na konkurs (tak, ten sam, Pepper), jednak ostatecznie jakoś uznałem że to bez sensu. No więc skończyłem go i wstawiłem tutaj, żeby zobaczyć czy jest możliwe, żeby się spodobał. Jeszcze raz dzięki Smile
"By człowiek był człowieka bratem, trzeba go wpierw przećwiczyć batem"
Odpowiedz
#6
Ładnie to napisałeś, szczególnie dobry jest ten moment:
Cytat:Cierpienia upodla, wykrzywia twarz w okropnym grymasie i łamie serce, kiedy już pokona umysł.

Trzeci dialog wydaje mi się trochę słabszy od reszty. Ciężej przez niego przebrnąć.

Poza tym gitara. Wyrobiłeś się.

Pozdro!Smile
Odpowiedz
#7
Cześć!

Cytat:Nie ma niczego. Nic się już nie da zrobić.

Cóż można zrobić, gdy niema niczego xD?

Cytat:Po prostu jesteś

rozumiem że nikt =/= nic ale i tak Tongue

Cytat:Przecież każde życie tak się kończy.

"Tak" zbędne. Sugerować może, że kończy się w dany sposób nie ogólnie.

Cytat:kiedy już pokona umysł.

Chyba pierw serce, później umysł co?

Cytat:odzyskać spokój - przynajmniej ciała.

nie dywiza - a półpauza –

dywiza łączy słowa przy sobie np. biało-czarny

Cytat: Pojedźmy gdzieś, trzeba wyrwać się z tej Sodomy

Czy aby na pewno Sodomy?

Dzisiaj potocznie powiedzenie "Sodoma i Gomora" oznacza tyle, co "siedlisko rozpusty", "jaskinię nierządu", "skrajnie nieprzyzwoite" bądź "zboczone" etc. ~Wiki

Cytat:– Proszę, tu trochę węglowodanów, żebyś nie umarł ot tak, po prostu, z zagłodzenia –

Jezu :o gdyby mi coś takiego ukochana powiedziała, to było by straszne.

Cytat:- Taaak, cieszę się niezmiernie,

Od tego dialogu zmieniłeś - na – :/

Cytat:kogoś kto rozumie i pomoże nam oboje.

zdaje się że zła odmiana – ale nie jestem pewien.

Cytat:zaprzeczyć swojemu człowieczeństwu i godności. Pozostań przytomny.

odważne stwierdzenie Tongue

Cytat:- Już na nic nie patrzę, gardzę wszystkim na tym świecie. Prócz jednego.
- Sądzisz, że nie ma dla ciebie nadziei?
- Nie. Zostałaś mi tylko ty. Aż ty.

Dobre zakończenie, naprawdę mi się podoba!

Dialogi mają kilka większych i mniejszych błędów.
Warsztat to pozom średni. Ładnie się czyta ale bez specjalnych bajerów. Wraz z pisaniem pewnie ustatkuje Ci się Twój poziom "pióra" i wtedy będzie trzeba tylko szlifować.

Natomiast co do fabuły... niestety nie zachwyca. Ot zwykła historyjka, dramat z ciekawym przesłaniem. Brak zwrotów akcji, elementów które przyciągną czytelnika, zagadek, czegokolwiek. Dobrze napisana jakaś tam historia dwojga ludzi.

3/5 Gwiazdek.

jako ciekawostkę dodam, że udało mi się nasmażyć naleśniki komentując Twój tekst. Mam jedynie problem z tym: długo komentowałem, czy krótko smażyłem xD?

Miriad napisał(a):Bo tekst o niczym, bez specjalnego polotu napisany (a takie cos sie przydaje w miniaturach, nie sądzisz?), bez specjalnych mądrości.

Za to masz u mnie piwo! Myślę, że Twoja definicja miniatur jako nic napisane z chwili wolnego czasu sprawdza się idealnie na tym forum!

Pozdrawiam
Patryk.
Don't get too close
It's dark inside
It's where my demons hide...


"The Edge... there is no honest way to explain it because the only people who really know where it is are the ones who have gone over."
Odpowiedz
#8
No Achelonie, kawał dobrej roboty. Wciągnęłam się jak mało kiedy. To całkiem niezły kawałek psychologicznej prozy. Szczególnie pierwszy dialog mnie poruszył. Zakończenie też fajne, chociaż nie spadłam z krzesła. Jest nad czym pogdybać.

Cytat:– Naturalna śmierć – taką bym nie pogardził. A tak… to najgorsze, co może spotkać człowieka…
– Jest jeszcze niespełniona miłość i jej konsekwencje – przerwała mu w pół słowa. – Pamiętaj o tym.

Tutaj taka mała refleksyjna perełka. Poruszyła mnie.

Podoba mi sięSmile
[Obrazek: Piecz2.jpg]






Odpowiedz
#9
Dobry tekst. Faktycznie warstwa fabularna kuleje, ale warsztatowo bardzo dobry, ciekawy i taki zdystansowany. Napisałeś, że jest to tekst o dojrzałej, partnerskiej miłości i chyba udało ci się to naprawdę dobrze opisać.
4/5
Pozdrawiam Smile
Would you like to say something before you leave?
Perhaps you'd care to state exactly how you feel?
We say goodbye before we've said hello
I hardly even like you
I shouldn't care at all

Odpowiedz
#10
Dzięki bardzo za komentarze, niestety nie mam siły poprawiać teraz ale na pewno zwróciliście moją uwagę na kilka ważnych rzeczy Smile
"By człowiek był człowieka bratem, trzeba go wpierw przećwiczyć batem"
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości