Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rozmowa o zmierzchu
#1
Mogę zamknąć oczy
i przejść do kina niemego.
Nie pytaj o dni, które przeklinam
- są ważne, reszta wspomnieniem;
tylko ciszy wciąż przybywa.

Będziemy razem dopóki ostatnie
słowa nie wybrzmią w ustach.
Powiedz, co zrobić z ziarnem,
które nie kiełkuje,  z chłodnym
spojrzeniem gorszym od cykuty.

Dobranoc, odchodzę w sen.
Jeżeli cokolwiek przeżyłem,
prawdę zachowam dla siebie.
Teraz wiesz,
że wszystkie role są wymienne,

a tajemnic się nie odkrywa
- żeby sędzia nie zaznał radości w sądzeniu -



Odpowiedz
#2
Piękny, smutny, bardzo smutny liryk. Prawie wszystkie słowa na miejscu, bo odrzuciłbym świat pozostawiając do kina niemego.
Odpowiedz
#3
(13-11-2018, 22:10)Marcin Sztelak napisał(a): Piękny, smutny, bardzo smutny liryk. Prawie wszystkie słowa na miejscu, bo odrzuciłbym świat pozostawiając do kina niemego.

Marcinie i mnie ten świat  trochę zgrzytał, więc posłucham Ciebie - dziękuję
- żeby sędzia nie zaznał radości w sądzeniu -



Odpowiedz
#4
I ja tak, Julio, odbieram, rzeczywiście piękny. Nieprzegadany, pełen ważnych, znaczących  nośników, np:
"nieme kino",
"cykuta",
ale dla mnie najbardziej:
"ziarno, które nie kiełkuje... bo role (rola) jest wymienne (a)". Tak mi się wieloznacznie połączyło.

Masz dobre pióro i niebanalną wyobraźnię.

Serdeczności
nebbia
Odpowiedz
#5
Bardzo mi się podoba. Ale dopiero od drugiej. Pierwszej albo nie rozumiem albo nie potrafię sobie zwizualizować.
Odpowiedz
#6
Bardzo dobry wiersz, od początku do końca. Konsekwentny we frazowaniu i metaforyce. Refleksyjny i melancholijny, ale udało się uniknąć patosu. 
A reszta jest milczeniem... 
W pełni zasłużone 5/5.
[Obrazek: oscar.jpg]
Odpowiedz
#7
(14-11-2018, 00:16)nebbia napisał(a): I ja tak, Julio, odbieram, rzeczywiście piękny. Nieprzegadany, pełen ważnych, znaczących  nośników, np:
"nieme kino",
"cykuta",
ale dla mnie najbardziej:
"ziarno, które nie kiełkuje... bo role (rola) jest wymienne (a)". Tak mi się wieloznacznie połączyło.

Masz dobre pióro i niebanalną wyobraźnię.

Serdeczności
nebbia
nebbia, dziękuję za słowa, które dodają twórczej odwagi.

(14-11-2018, 12:16)Toya napisał(a): Bardzo mi się podoba. Ale dopiero od drugiej. Pierwszej albo nie rozumiem albo nie potrafię sobie zwizualizować.

W tym wierszu są dwa podmioty liryczne. W pierwszej strofie PL daje do zrozumienia, że nie musi i nie chce słowami potwierdzać uczuć. Ten schyłek słów, przekłada się na obrazy, które przypominają świat kina niemego. Wytycza granice rozmowy- może ostatniej, bo zmierzch nie określa wieczorowej pory. Tak można zinterpretować , ale niekoniecznie. Dziękuję  i pozdrawiam.

(14-11-2018, 15:21)Miranda Calle napisał(a): Bardzo dobry wiersz, od początku do końca. Konsekwentny we frazowaniu i metaforyce. Refleksyjny i melancholijny, ale udało się uniknąć patosu. 
A reszta jest milczeniem... 
W pełni zasłużone 5/5.
Mirando, tymi gwiazdkami przepędziłaś czarne chmury/myśli Blush dziękuję.
- żeby sędzia nie zaznał radości w sądzeniu -



Odpowiedz
#8
Podoba mi się.

Tylko jedna rzecz w oczy kłuje:

Nie pytaj o dni, które przemilczam


Naprawdę kiepsko to 'przemilczam' brzmi. Mnie walnęło mocno po strunach. Na Twoim miejscu spróbowałbym synonimu albo zamiennika, choćby



Nie pytaj o dni, które przeklinam

pozdrawiam
[Obrazek: Piecz1.jpg]
"Z ludźmi żyj, jakby widziany przez Boga. Z Bogiem rozmawiaj, jakby słyszany przez ludzi".
Lucjusz Anneusz Seneka
Odpowiedz
#9
(22-12-2018, 15:45)maciekbuk napisał(a): Podoba mi się.

Tylko jedna rzecz w oczy kłuje:

Nie pytaj o dni, które przemilczam


Naprawdę kiepsko to 'przemilczam' brzmi. Mnie walnęło mocno po strunach. Na Twoim miejscu spróbowałbym synonimu albo zamiennika, choćby



Nie pytaj o dni, które przeklinam

pozdrawiam
Kupiłam Twoje 'przeklinam' -  ( obawiałam się dosadności)dzięki za wskazanie.
- żeby sędzia nie zaznał radości w sądzeniu -



Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości