Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rozbite
#1
07.12.2012.

gdzieś z pudełka
bombki
patrzą smutno
w naszą stronę

to nie magia

prześwietlają kartony
i krzywią się
w kolorowe wzory*
zapomniane

jak i cała reszta
na śmietniku

* nie jestem pewna wyrażenia kolorowe, jeśli ktoś ma sugestię, to proszę o zapodanie.
[Obrazek: Piecz2.jpg]






Odpowiedz
#2
Hm... Wiersz o rozbitych bombkach choinkowych jakoś do mnie nie przemawia.
You'll never shine
Until you find your moon
To bring your wolf to a howl.
--- Saul Williams
Odpowiedz
#3
Ja bym zastąpił kolorowe słowem 'wesołe' lub jakimś jego synonimem - mógłby wyjść z tego fajny kontrast z tym śmietnikiem, a i gdzieś wcześniej pisałaś o smutku. Takie przeciwieństwa czasami szczególnie pobudzają czytelnika, a Twój wiersz odbieram ogólnie jako bardzo kontrastowy bombki (rzecz optymistyczna) na śmietniku (pesymizm). Przemyśl i miej baczenie, że poezja to nie jest coś na czym się znam szczególnie.Tongue

O wierszu krótko - upadła magia świąt, niczym Szatan, co spadł z nieba i zgubił skrzydła. Coś w tym jest. A bombek pewnie dużo skończy w tym roku na śmietniku. Chwilowe ozdoby na poprawę nastroju człowieka.

Póki co bez oceny - poczekam na późniejszą refleksję, jaka się we mnie rozbudzi (bądź nie rozbudzi). Rozumiesz, co mam na myśli, choć trochę niezrozumiale to napisałemTongue.

Pozdrawiam!

edit: lepiej synonimem, "wesołe" to dość niskolotne słówko, że tak powiem.Tongue
Odpowiedz
#4
(07-12-2012, 10:40)rootsrat napisał(a): Hm... Wiersz o rozbitych bombkach choinkowych jakoś do mnie nie przemawia.


Rootsrat, ja już nie wiem, jak tu Ciebie zadowolić - jesteś wymagającyTongue Może to i dobrze, a teraz do rzeczy.
Rozbite, to nie jest jednoznaczny tytuł. Bardziej chodzi o to, że zapomniane i smutne, a pokusiłabym się nawet, że zastąpione innymi.
Dzięki, że zajrzałeś.

Hanzo, ale czy wszystko musi mieć ocenęSmile
Miło, że wpadłeś i pozostawiłeś komentarz. To jest dużo wymowniejsze niż ocena w systemie gwiazdkowymWink
Wiersz wcale nie jest aż tak kontrastowy. Ludzie często wyrzucają stare ozdoby na śmietnik. Nawet jeśli są jeszcze piękne i kolorowe : - (

Dzięki śliczne za komentarze.
[Obrazek: Piecz2.jpg]






Odpowiedz
#5
Nie lubię tłumaczenia się z wierszy. A raczej - tłumaczenia własnych wierszy. Moim zdaniem poezja powinna bronić się sama.

Mam spaczenie i nie bombki widzę w wierszu. I nie światełka. I w ogóle nie święta.

Jak dla mnie w miarę, ale dałoby się to poprawiać. Fakt faktem coś jest, ale niezbyt jeszcze ładnego.

"Wesołe" się nie nadaje - powstanie brzydka, zbędna aliteracja.
Odpowiedz
#6
Pepe, żeby nie było, to ja nie tłumaczę, a jedynie dopowiadam. Czyżbym każdy wers dzieliła i na talerzu układała jak pyszny obiadek?
Do tego jeszcze nóż i widelec, a może nawet serwetka jeśli smakowało?
Nie każdemu wiersz musi się spodobać. Wystarczy, że przesłanie nie będzie odpowiadało czyimś wartościom, albo ktoś nie lubi kontrastu.
Ja zazwyczaj patrzę na sprawę z dwóch stron medalu, a i nie płaczę jak ktoś stwierdzi, że mu się to nie podoba. Po prostu staram się pisać
z każdym wierszem lepiej(to było uściślenie myśli) Smile
To jak mi wyjdzie, to już kwestia subiektywna, niestetyWink
Dziękuję za spostrzeżenia i pozdrawiam.

PS. Lubię dyskutować o wierszu i wiedzieć, co jest nie tak.
[Obrazek: Piecz2.jpg]






Odpowiedz
#7
A mi się nawet podoba. Taki mój styl. Chociaż mogłoby być lepiej. Zabrakło czegoś, co porusza. Jest wiersz o zanikaniu magii świąt, fajne nawiązanie do bombek... Ale brak klimatu sprawia, że nie pozostaje w głowie na dłużej.
3/5 (:
[Obrazek: Piecz1.jpg]

Pokój.
Odpowiedz
#8
blackpepper, a wczoraj był jeszcze dobry Tongue
Nie mniej miło z powodu wizyty i zapraszam ponownieSmile
[Obrazek: Piecz2.jpg]






Odpowiedz
#9
Zmieniłam zdanie. Wczoraj był dobry, ale po trochę innym dniu Tongue
[Obrazek: Piecz1.jpg]

Pokój.
Odpowiedz
#10
(07-12-2012, 18:48)blackpepper napisał(a): Zmieniłam zdanie. Wczoraj był dobry, ale po trochę innym dniu Tongue

of corseWink
Waiting for a better tomorrow. To see.Smile
[Obrazek: Piecz2.jpg]






Odpowiedz
#11
fajny miło się czyta ale jak dla mnie na chwilę
[Obrazek: b22j.jpg]
Odpowiedz
#12
emanacja zapomnienia


na śmietniku przekornie
rozbite bombki
błyszczą w naszą stronę

żadna magia to kartony
prześwietlone
zgniecione grymasem
krzywią się
w wieloobarwne wzory
jak i cała reszta

odrzuconych
Odpowiedz
#13
Eee...
Ja tu też wcale nie widzę bombek. Równie dobrze mogłyby być pisanki czy jakieś inne kolorowe kucyki czy nawet puszki po mirindzie. Jako, że bombka ma coś symbolizować, a nie jest nawet zniszczona, także jej obecna sceneria sygnalizuje zupełnie inny 'problem'. 'zapomniane' nawet możnaby zastąpić słowem 'niechciane' i już mamy szerszą metaforę, w która wchodza już nie tylko symbole ale także i np szczeniaki i niemowlęta. Wyrzucanie czegoś, co jest nadal zdatne do użytku, z samej utraty nadziei i siły, jest właśnie tematem tego wiersza, imho.
Dwie uwagi:
1. 'Gdzieś z pudełka' jest lekkim zaprzeczeniem. Pudełko jest małe, bombek jest wiele, gdzieś sugeruje, że trzeba ich szukać, że jest więcej miejsca, niż jest w pudełku. Tak mnie to gryzie się trochę.
2. 'Prześwietlają kartony' sugeruje, że ich w ogóle nie widać, czy ile stron tego kartonu jest widoczne w tym śmietniku. Nie ma tam innych smieci? Czy prześwietlają też ściany śmietnika. Jako, że do śmietnika zagląda się w dół i co najwyżej widzi sie dwie ściany kartonu/pudełka mamy tu istną magię właśnie, której ponoć nie miało być. Może się czepiam, ale jakoś coś tu fizycznie w tym żłóbku dziwnie leży.

Wzbudza współczucie, więc uważam, ze nastrojem trafia. Co do reszty, jednak bym nad tym popracował.
Pozdrawiam
to be a struggling writer first you need to know how to struggle
Odpowiedz
#14
Dzięki za opinię PaskuWink
Panie Jabrzemiski, miło widzieć Pańskie zainteresowanie, biorę pod uwagę przeredagowanie
Następne o bombkach będzie dużo lepszeSmile
[Obrazek: Piecz2.jpg]






Odpowiedz
#15
gdzieś z pudełka
zaglądają
bombki choinkowe
przestraszone

patrzą smutno
w naszą stronę

magia?
żadna magia
taki koniec

podniszczone
zatraciły gdzieś swe blaski
i kolory

jeszcze piękne
w swej starości
leżą teraz na śmietniku

zapomniane
zasmucone
[Obrazek: 51882617.jpg]


http://www.youtube.com/watch?v=F09QrI6L44I
Ilustracje do tomików, opowieści, okładki. [/b] [b]Grafika. Ilustracje do bajek.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości