Restrukturyzacja praw.
#1
Witajcie,


Od dłuższego czasu zastanawia mnie jak to jest że redakcja trzyma władzę "moderatora" na forum? Czyż nie są oni wybierani podług przydatności przy tworzeniu magazynku Kulturalno-Literackiego Via Appia? Czy wyznacznikiem obiektywności i prawa sądu jest wiedza z zakresu literatury - języka polskiego?

Wydaje mi się i to moja sugestia że ilość moderatorów (jeśli tylko potrzeba) powinna zostać zwiększona a koledzy i koleżanki redaktorzy powinni zostać pozbawieni praw karania. Także edycja postów na całym forum to sprawa niezwykle dziwna ale ufam że w choć minimalnym stopniu potrzebna i słuszna!

Pewnie podniesie się nie lada wrzawa po moim poście. Ba! pewno niczego nie zmieni ale choć może niektóre osoby poznają odpowiedz na ów zagadkowe pytanie.

Pozdrawiam ciepło
Patryk.
Don't get too close
It's dark inside
It's where my demons hide...


"The Edge... there is no honest way to explain it because the only people who really know where it is are the ones who have gone over."
Odpowiedz
#2
W sumie, jestem skłonny się zgodzić z Magicznym w tym punkcie. Może nie tyle zwiększeniem ilości modów, bo to zalezy czy się jakiś "narybek" trafi, ale żeby Redaktorzy nie mogli karać. Zawsze mogą zgłaszać do kary, odpowiednie opcje raportowania są Wink
Odpowiedz
#3
E, ja tam i tak nikogo nie pokarałem.Tongue Fakt, że mam te uprawnienia, ale nie korzystam z nich - szczerze powiem bardziej liczy się dla mnie współtworzenie magazynu i czytanie opowiadań niż pilnowanie porządku. Ciekawy temat.Smile
Odpowiedz
#4
Ja uważam, że Redaktor ma uprawnienia Moderatora ze względu na to, że jest członkiem Ekipy.
Różnica jest w tym taka, że oprócz możliwości nadania upomnienia za pośrednictwem ostrzeń(i ogólnego pilnowania porządku) zajmuje się również Magazynem Literackim Via Appia.
Nie widzę tutaj nic dziwnego, po prostu Redaktor ma możliwość, a Moderator obowiązek, z kolei użytkownik raportowania.
Uważam, że nie ma potrzeby zmian, jednak nad tym czuwa administracja.



[Obrazek: Piecz2.jpg]






Odpowiedz
#5
No tak czyli dobrze jest dawać uprawnienia do moderowania forum komu popadnie tylko dlatego że pisze dobre artykuły czy jak już wspomniałem zna dobrze zasady języka polskiego?

I co to za słowo "ekipa"? Jaka jest jego definicja na forum? Bo ekipa która "posiada" forum to zieloni. Jednak nie każdy zielony jest niejako w ekipie która odpowiada za magazyn. Idąc tym śladem mamy już dwie ekipy. Można by tak dalej jednak ufam że każdy rozumie i nie trzeba tłumaczyć jak "chłop krowie na rowie"

Mnie to dziwi i to strasznie. Nie chodzi o to że chce wywrzeć jakieś zmiany ale to coś coś co ciężko mi zrozumieć ot co!
Don't get too close
It's dark inside
It's where my demons hide...


"The Edge... there is no honest way to explain it because the only people who really know where it is are the ones who have gone over."
Odpowiedz
#6
Zgadzam się z Magicznym, Redaktorzy powinni pozostać Redaktorami, jak to miało miejsce z Krytykami jakiś rok temu.
Masssssakra.

[Obrazek: 29136-65e26c5e68f2a8b1dc4d3c4283a1bf34..gif]
Odpowiedz
#7
Magiczny, jeżeli ktoś jest członkiem Ekipy, to w moim rozumieniu jest darzony takim samym zaufaniem, jak Moderator.
Chyba nie sugerujesz, że administracja wybiera ludzi do VA tylko pod względem umiejętności pisania(poprawnego, lub wystarczającego) w języku polskim?
Moim zdaniem taki użytkownik jest najpierw obserwowany i jeśli wykazuje się odpowiednim zachowaniem i kulturą, a przy tym pisze dobrze, lub bardzo dobrze, to mu się proponuje funkcje na forum.
Administracja by to wycofała, gdyby było bezskuteczne(jak rangę krytyka) a skoro się sprawdza, to nie ma powodu by sytuacje zmieniać, jednak wolę w imieniu Adminów nie mówić(to moje luźne zdanie jak co)Smile

Ekipa - to osoby odpowiedzialne za forum, mające jakąś funkcję. Definicje każdy może dopracować.
[Obrazek: Piecz2.jpg]






Odpowiedz
#8
Mag, nie wiem, czy zauważyłeś, koloru nie dostaje nikt, kto jest nowy na forum. A skoro po prostu ciężko Ci to zrozumieć i podobno nie chcesz wywierać presji na zmiany, to po co piszesz otwarty temat? Wystarczyłoby napisać do Danka czy innego krasnoludka na pw i pewnie by Ci z miłą chęcią wytłumaczył, co?Wink

A jeśli jednak chcesz tej presji albo odnosisz się do jakiejś sytuacji, która nie powinna mieć miejsca, mogłeś to zgłosić do zielonych. Lub napisać tu, skoro już to zrobiłeś, a nie uogólniać i kręcić.

Mam kolor to mam, a że są związane z tym jakieś funkcje/większe uprawnienia? Cóż, nie wykorzystuję ich tak, tylko po to, by nie robił się syf, przynajmniej taki mam zamiar.

Pozdrawiam.

ps
chociaż nazwa ekipa jest wg mnie durna Big Grin
Lovercraft

"Każda godzi­na ra­ni, os­tatnia zabija."
Odpowiedz
#9
A ja chciałam zapytać, dlaczego ten wątek umarł: http://www.via-appia.pl/forum/showthread.php?tid=4643?
nie jestem zupą pomidorową,
żeby mnie wszyscy mieli lubić
Odpowiedz
#10
Chcę by pewne problemy były poruszane na forum i przez jego uczestników a nie tylko na pw w którym mogę zostać spławiony w sekundę.


W takim razie po co moderatorzy?

I znów czy staż przesądza o przydatności i obiektywizmie?
Don't get too close
It's dark inside
It's where my demons hide...


"The Edge... there is no honest way to explain it because the only people who really know where it is are the ones who have gone over."
Odpowiedz
#11
Fanto. Rolę tego wątku przejęło "odetchnij poezją" które wyświetlane jest na stronie tytułowej forum i rejestrowane w odpowiednim wątku w "Konkursach". W ten sposób poezja jest jednakowo promowana jak i proza. VAP jest równorzędne z OP. Tyle że OP wybierane jest dwa razy w miesiącu, bo poezji pojawia się znacznie więcej.

Magiczny:
Redaktorzy dobierani są przez nasz nie tylko pod względem umiejętności pisania, ale jak i moderatorzy czy również i Ci których przyjmujemy do ścisłego grona administratorskiego, pod względem pracowitości, sumienności i niekonfliktowości. Możesz być więc pewni że jako administracja mamy do nich pełne zaufanie.
Uprawnienia moderatorskie Redaktorzy posiadają głównie po to, by mieć dostęp do działów niejawnych, takich jak choćby obie gildie. A że niejako przy okazji mają uprawnienia do wstawiania ostrzeżeń. Po prostu kiedy zauważą nieprawidłowe działania użytkownika to mogą od razu zareagować. Tak jest znacznie szybciej i wygodniej niż robić korowody z raportowaniem.

Po co moderatorzy?
To proste. O ile Redaktorzy działają na forum pod innym kątem, bo głównie w celu poszukiwania tekstów itp, Moderator zaś ma obowiązek przeglądać wszystkie posty jakie pojawiają się danego dnia. Tak więc to co redaktor może zastosować, Moderator po prostu musi.

Na koniec zaś odpowiem Ci Magiczny tak nieco Biblijnie. Powiedz, czy masz nam za złe, że obdarzamy zaufaniem tych którzy naszym zdaniem na nie zasługują?
corp by Gorzki.

[Obrazek: Piecz1.jpg]
Odpowiedz
#12
Dlaczego więc nie został ten wątek usunięty?
nie jestem zupą pomidorową,
żeby mnie wszyscy mieli lubić
Odpowiedz
#13
Wtedy przepadną wszystkie teksty wyróżnione wcześniej... zamysł był taki, żeby było miejsce, gdzie będzie można po prostu wejść i poczytać co lepsze, bez kopania. Imho, jak proponowałam na sb, mogłybyście z jakimś modem się dogadać, żeby wstawiał tam linki z "OP", czy coś Smile Btw czy ten temat nie powinien być osobno?

A ja również zgadzam się z Magicznym, że kompetencje każdej grupy powinny być wyraźnie rozgraniczone i określone. Łączenie wielu funkcji w jednej osobie niekoniecznie jest dobre, a argument, że redaktorzy mają uprawnienia moderatorskie, żeby mieć dostęp do działów niejawnych wygląda jak - wybacz - wciskanie kitu, bo gdyby dostęp do gildii wymagał uprawnień moderatorskich, to musieliby je dostawać wszyscy członkowie obu gildii, a wiemy, że tak nie jest. Btw dostęp do obu gildii nie jest redaktorom niezbędny do spełniania redakcyjnych obowiązków, więc tym bardziej ten argument nie przekonuje. Malbi ma rację - jak było z krytykami, że zabroniono im pchania się w kompetencje modów, tak mogłoby być też z redaktorami. Nawiasem mówiąc, wtedy odpadłby problem z przyjmowaniem dobrze piszących, a niekoniecznie niekonfliktowych Wink. Moim zdaniem Big Grin
Odpowiedz
#14
No właśnie, tyle czasu adminem byłaś, a wypisujesz - z przeproszeniem - farmazony.
żeby dać wstęp do wszystkich możliwych działów musiałbym nadać redaktorowi grupy dodatkowe: pisarz, poeta, oceniacz, warsztatowicz, instruktor, kanclerz a i to Redaktor nie miałby możliwości edytowania postów wszędzie, co się przydaje.
Dawniejsza grupa Krytyków też miała zupełnie te same uprawnienia Moderatorskie i dostęp do MCP i mogli wstawiać ostrzeżenia. Bany zaś od zawsze musiały być uzgadniane z Administratorami. Uważam to za rozwiązanie w miarę optymalne.

Osoby konfliktowej na żadne stanowisko się nie przyjmie. Jest to pewne na sto procent, w realu mamy wystarczająco zmartwień żeby się jeszcze na forum z takim gagatkiem użerać.

W Kwestii Moderatorów. Ich nabór wcale specjalnie łatwy nie jest. Praca to niewdzięczna, wymagająca nerwów jak stalowe postronki i zdrowego rozsądku i anielskiej cierpliwości. No i oczywiście dużo zaangażowania. Ostatnio przyjęliśmy po długiej obserwacji Comedę.
Obserwujemy jeszcze kilku kandydatów, niewykluczone więc że kolejni moderatorzy się pojawią.

Poczytałem więc. Zapoznałem się z Waszymi głosami. Przemyślałem i odpowiadam: Taki system uprawnień jest w miarę optymalny. Nie prawdą jest, że ekipa forum jest podzielona pomiędzy Magazyn a Forum. Jedni i drudzy pracują dla rozwoju jednego i drugiego. Nie planuję więc życia im utrudniać Czyli zmian w systemie uprawnień nie planujemy. Dalsza dyskusja na ten temat jest więc cokolwiek bezprzedmiotowa.
corp by Gorzki.

[Obrazek: Piecz1.jpg]
Odpowiedz
#15
To:
(19-02-2013, 09:01)gorzkiblotnica napisał(a): Dawniejsza grupa Krytyków też miała zupełnie te same uprawnienia Moderatorskie i dostęp do MCP i mogli wstawiać ostrzeżenia. Bany zaś od zawsze musiały być uzgadniane z Administratorami. Uważam to za rozwiązanie w miarę optymalne.

Jeszcze chyba nie zdarzyło się, żeby jakiś Redaktor wstawił nieuzasadnionego warna. Jeśli tak się stanie, to na pewno zostaną wyciągnięte wobec takiej osoby konsekwencje.

A co do użycia słowa "Ekipa", to określenie wzięło się z polskiego tłumaczenia silnika MyBB, na którym stoi forum. Jeśli spojrzycie na stronę główną, na samym dole strony jest kilka linków - jeden z nich to "Ekipa forum". Tak że nie ma w tym żadnego podstekstu - to po prostu okreslenie na ogół funkcyjnych użytkowników forum, które przyjęło się w działach niedostępnych dla innych userów i pewnie powoli przeniknęło na zewnątrz.
You'll never shine
Until you find your moon
To bring your wolf to a howl.
--- Saul Williams
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości