Reanimacja VA
#1
Witam po dłuższej przerwie spowodowanej różnymi czynnikami (między innymi awarią kompa i zapachem śmierci usiłującym wniknąć na forum Wink ).
 
Doceniając wysiłki Alchemika i Mirandy zmierzające do reanimacji forum, chciałbym zaproponować kilka rzeczy.
 
1.     Stworzenie w poezji podforów z kolejnymi latami 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015. Wierszy jest 300 stron. Nawet gdyby ktoś chciał to dostęp do starych utworów jest utrudniony.
2.     Stworzenie nowego działu między „Poezja” a „Miniatury Literackie” – „Liryka społeczno-polityczna” – jest na forum kilku autorów, którzy specjalizują się w tej dziedzinie (sam jeden takowy popełniłem) – i przeniesienie tam wierszy o tematyce społecznej i politycznej z ostatnich dwóch lat.
3.     Skasowanie 9 tematów-spamu użytkownika juliezdeloup zaśmiecających trzecią stronę działu Poezja.
4.     Mianowanie spośród starych użytkowników dodatkowych moderatorów czuwających nad forum bo jeden Gorzki i jeden Alchemik ze wszystkim rady sobie nie darzą.
 
Trzeba też zwrócić uwagę na dwa punkty regulaminu, których nikt nie przestrzega:
 
b1. W przypadku zawarcia w utworze elementów opisujących brutalność, lekką erotykę, niecenzuralne słowa itp. należy przed opublikowaniem tekstu odpowiednio oznaczyć jego tytuł poprzez dodanie znaczka [+18] oraz zawarcie ostrzeżenia na samym początku tekstu, iż zawiera on treści wymienione w tym punkcie. Niedozwolone jest zawieranie tychże treści w tytułach. Niedostosowanie się do tego wymogu skutkuje nałożeniem ostrzeżenia.
 
Ostatnią osobą, która się do tego stosowała był RebelMac. Warto byłoby pilnować tego dobrego obyczaju. Sprawa druga to zapis regulaminu działu Poezja:
 
6. Każdy użytkownik może wrzucić 1 wiersz na dwadzieścia cztery godziny. Za przekroczenie limitu grozi warn 20% oraz usunięcie nadliczbowych wątków.”
 
Przestrzeganie tego punktu zapobiegnie spamowaniu, twórczej obstrukcji i sprzyjać będzie większej liczbie komentarzy i ich merytoryczności pod utworami.
 
Wprowadzenie niektórych zmian (nowe działy) wymaga sporo pracy (czytania i przenoszenia) ale jeśli zechcecie oferują swoją pomoc i czas. Będzie przy tym okazja do skomentowania wielu utworów poetyckich jak to niegdyś uczyniłem czytając całą poezję z półrocza.
 
Spędzięłm na VA wiele miłych chwil i szkoda by było, by forum zeszło na manowce lub w otchłań niebytu. Dajmy mu jeszcze szansę.
 
Serdecznie Pozdrawiam
Gunnar
Odpowiedz
#2
Gunnar, jesteś dobrym duchem VA. Głosuję za tym, żebyś wstąpił w szeregi moderatorów.

Twoje pomysły są godne przemyślenia i wdrożenia.
[Obrazek: oscar.jpg]
Odpowiedz
#3
Popieram pomysł. Dodam by każdy użytkownik rozgłaszał o istnieniu forum. Zwłaszcza jeśli ma wśród bliskich, w kręgu znajomych kogokolwiek, kto interesuje się literaturą jako czytelnik, twórca. To też przyczyni się do ożywienia VA. Sam tak robię.
Do tego jeszcze współpraca z innymi forami, choćby poprzez wymianę tzw. linków. Myślę nie tylko o forach, których tzw. ikony widnieją na str. głównej VA. Podobnie rzecz ma sięco do współpracy z pisarzami, poetami, satyrykami, dziennikarzami itp. , którzy już mają swoje nazwisko na rynku. Sugerowałem już to Gorzkiemu.
A Wy co o tym wszystkich pomysłach myślicie?
Odpowiedz
#4
Kotkovsky, każdy pomysł, by wyrwać VA z matni, jest dobry. Nowi użytkownicy na pewno zrobią ruch na forum, ale też trzeba zmobilizować "starych" do większej aktywności. Żeby nie doszło do sytuacji, że każdy publikuje, a nikt nie komentuje. Tutaj na pewno pomoże wprowadzenie limitu na publikacje.
No i pomyślałabym o bieżącej aktualizacji profilu VA na FB i użyciu go do reklamowania naszego forum.
[Obrazek: oscar.jpg]
Odpowiedz
#5
Zacne pomysły, Mirando i Kotkovsky. Zwłaszcza wymiana linków i lans na FB - to w wirtualnej przestrzeni pewnie by zdziałało najwięcej.

Zobaczymy co na te wszystkie pomysły Gorzki.



PS: Jeszcze jeden pomysł; mamy 2700 zarejestrowanych użytkowników. Wielu ostatni raz logowało się w dniu swojej rejestracji nie pisząc ani jednego posta gdzieś w 2009 czy 2010 roku. Może by skasować te konta widma?
Odpowiedz
#6
Lans na FB.... No tak, pomysł niezbyt nowy. Niestety chronicznie cierpiący na słomiany zapał. Aktualnie FB opiekuje się o ile pamiętam Lex. Do niej więc proszę wszelkie FB propozycje.

Co zaś do zarejestrowanych a widmowych, możliwe jest co najwyżej jedno rozwiązanie: Pokasowanie osób nieobecnych i z zerowym dorobkiem postów. Tych z postami - nie bardzo - bo zostaną osierocone teksty niczyje, a to wygląda.... no conajmniej dziwnie. Że nie kasuję? Przede wszystkim te konta nie stanowią realnego obciążenia dla serwera. Po drugie nie dostałem ( jak na razie tyle zapału, żeby te ponad 2000 kont przejrzeć i pousuwać. Niby można, ale czy jest sens?

Co do wymiany linków. A i owszem jestem jak najbardziej za. Kiedy ktoś się do mnie zgłasza z taką propozycją, to go dodaję. Z naciskiem na "jak się chętny trafi". Ja oprócz VA zarejestrowany jestem jeszcze tylko bodaj na Opowiadaniach.pl bo za bardzo czasu na udzielanie się nie mam. Podsumowując - będzie chętny do wymiany - jak najbardziej wymienię.

Cytat: Żeby nie doszło do sytuacji, że każdy publikuje, a nikt nie komentuje.
No i tu jest właśnie pies pogrzebany. Żeby ludziska chcieli sobie nawzajem komentować.... Jeśli ktoś wpadnie na pomysł jak to zrobić i na dodatek będzie działać, stawiam mu flaszkę. Nadmieniam, że testowaliśmy w zamierzchłej przeszłości pomysły że trzeba było skomentować ileś tekstów, żeby móc swój zamieścić. No nie działało. Zamiast zwiększyć ilość komentów, drastycznie zmniejszało liczbę postów w okresie czasu. Okazywało się, że nie tylko nie ma komentów, ale i nie ma co komentować.

Autor, dobra rzecz... Mieliśmy tu kiedyś Dardę. Udzielał się trochę, tyle, że nie było komu z nim gadać. Userzy najwyraźniej się go bali. Było (a może i jest) kilku literatów, którzy się nie ujawniali. No ale znów pytanie, czy jakiś autor zechce się lansować na forum o kilkunastu wejściach na dobę? Nie mniej, jeśli ktoś z was zna osobiście (bo ja nie) to ugoszczę autora jak potrafię najlepiej. Chlebem, solą, gorzałką...

Co do podfolderów z poezją podzieloną na lata. Gunnar, a Ty wiesz ile to benedyktyńskiej roboty? Kiedyś próbowaliśmy tak fantastykę porządkować. Potem... no cóż... nie szło się połowy tekstów doszukać..... Wink

Poddział, a i owszem mogę zrobić, ale do szukania i przenoszenia wierszy to i setką koni mnie nie zaciągniesz. Po prostu znów fura roboty na piechotę robionej, a ja mam za pasem (gdzieś w ferie kolejny update silnika MyBB. Ja się ledwie wyrabiam, żeby zajrzeć, zrobić co na bierząco trzeba i pokomentować odrobinę. Jeśli ktoś z was będzie miał na taką katorgę ochotę, to dam odpowiednie uprawnienia. Ale jak mi posty albo wątki poginą, to zrobię bolesne "kuku" jak niegdyś bodaj Archaniołowi.

Spam od ręki pokasuję. Wybaczcie, nie chodzę po poezji. Po pierwsze się nie znam, po drugie, nie chcę narozrabiać komentując jak słoń w składzie porcelany.

Szczerze powiedziawszy sam poniechałem pilnowania ograniczenia w publikacji. Właśnie mając nadzieję, że tych tekstów będzie trochę przybywać. Ruch tu bowiem mamy niewielki. Szczerze powiedziawszy nie wiem co lepsze. Pozwolić publikować jak leci, czy userów do cna wystraszyć.

Co do Moderatorów. Mam taki przelicznik: Jeden Moderator na jakieś 20 - 30 wejść użytkowników zarejestrowanych na dobę. Teraz mamy jednego moda (na okresie próbnym) a wejść nie więcej niż kilkanaście na dzień. Nie mniej, nie widzę przeszkód by przyjąć kolejnego. Chętnych proszę o aplikowanie na moje PW. Zwyczajowo daję uprawnienia na miesięczny okres próbny. Jeśli Mod się sprawdzi, dostaje uprawnienia bezterminowe. Tylko proszę w PW pisać wyraźnie "chcę zostać moderatorem" a nie uprawiać mi partyzantkę "a nuż Gorzki się domyśli Wink.

Co zaś do trwałości forum. Opłaciłem domenę na kolejny rok, a serwer jest zapłacony gdzieś do połowy lata. Jak widać nie zamierzam zwijać interesu.... Reszta od was zależy Wink
Pozdrawiam serdecznie wszystkich, którym dobro forum leży na sercu.
corp by Gorzki.

[Obrazek: Piecz1.jpg]
Odpowiedz
#7
Kurczę, nie chodzi o to, by rozmnażać modów. Według mnie jeden wystarczy (przynajmniej na razie), żeby pilnował porządku na forum. Bo zdarzają się tutaj ostatnio rzeczy nieprzyzwoite Wink

Ja, ze swojej strony, mogę zadeklarować, oprócz komentowania, linkowanie artykułów na swoim profilu FB. To też zwiększy ruch na forum. I mogę namawiać znajomych twórców do rejestrowania się.

No i - co najważniejsze - ponieważ pańskie oko konia tuczy, według mnie życzliwe bywanie Admona na własnych salonach, byłoby mile widziane...

Ku chwale VA Smile
[Obrazek: oscar.jpg]
Odpowiedz
#8
Ech Mirando...

Dzięki za inicjatywy i oby były owocne....

Co zaś do bywania: Bywam tu właściwie każdego wieczoru. Często mnie jednak nie widać, bo siedzę w "Bebechach" forum, czyli w skryptach, plikach serwera, bazie danych i takie tam. To zabiera sporo czasu.

Jasne, wolałbym więcej bywać. Takie bywanie to fajna sprawa... No ale cóż, dzień nie chce się jakoś tak rozciągnąć Wink

Ech powiem Ci, że chciałbym znaleźć trochę czasu i znów coś napisać.... Kiedyś pisałem znacznie więcej. Sporo tu nawet tego jest (jakby Ci się chciało odkurzyć... Pomysły są, a czas - nie z gumy.

Wybaczcie więc waszemu zabieganemu adminowi, że nie spędza z Wami tyle czasu ile by chciał...

Pozdrawiam Wink
corp by Gorzki.

[Obrazek: Piecz1.jpg]
Odpowiedz
#9
Odkurzę, poczytam Smile

Zobaczysz, VA jeszcze rozkwitnie, a wtedy będzie Ci się chciało bywać tutaj częściej! I rozciągniemy czas, jakby był z gumy!

Kochany jesteś Heart
[Obrazek: oscar.jpg]
Odpowiedz
#10
Mrau... Dzięki Wink
corp by Gorzki.

[Obrazek: Piecz1.jpg]
Odpowiedz
#11
Mrrrrrrrr Shy
[Obrazek: oscar.jpg]
Odpowiedz
#12
Eh... prócz FB jest oczywiście i wiele innych, podobnych serwisów "ogólnospołecznościowych".
Są też fora przypominające w założeniu administratorów powyższe serwisy, tyle że nastawione na bardziej konkretne grupy osób.
Osobiście natknąłem się na jedno. Zwie się Klub pisarzy. Dawno tam zaglądałem jako gość; aktywność chyba podobna do naszej; no, ale może złożenie im stosownej propozycji też będzie choćby cegiełką do poprawy kondycji VA?

Cytat:Co do wymiany linków. A i owszem jestem jak najbardziej za. Kiedy ktoś się do mnie zgłasza z taką propozycją, to go dodaję. Z naciskiem na "jak się chętny trafi".


Gorzki, ale też trzeba być bardziej aktywnym a nie tylko czekać na czyjeś przybycie. Rozumiem że brak ci czasu. Może więc przydziel zadanie "składania propozycji" moderatorom?

Zapewne fora literackie istnieją nie tylko w naszym kraju. Jakkolwiek to nie zabrzmi a nuż trafi się cudzoziemiec - literat znający nasz język?
Odpowiedz
#13
Moja filozofia jest bardzo prosta. Daję platformę, czyli miejsce spotkania. Możliwe że nie jestem najodpowiedniejszym gościem do prowadzenia takiej inicjatywy. Mam pełną świadomość, że na moim miejscu powinien być jakiś literat, może wydawca, a w każdym razie ktoś brylujący w literackim środowisku jak rybka w wodzie. Najlepiej posiadający szerokie znajomości itp.

Niestety nie jestem tym człowiekiem. Jestem za to skromnym nauczycielem, inżynierem elektrykiem i równocześnie informatykiem. Na dodatek dorabiającym w branży estradowej jako akustyk. Adminem jestem tu dlatego, że po prostu tylko ja zostałem na placu boju. Z założenia ( w dobrych, dawnych czasach) byłem administratorem głównie od spraw technicznych.

Prawdą jest, że ani nie mam czasu, ani specjalnie nie potrafię w tym literackim światku brylować. Oczywiście, powtarzam, jeśli znajdzie się strona chętna do wymiany linków, to jak najbardziej. Przydzielać takiego zadania nie mogę, bo za to ludziom nie płacę. Jak w wielu innych sprawach muszę polegać na dobrowolności.

Pozdrawiam.
corp by Gorzki.

[Obrazek: Piecz1.jpg]
Odpowiedz
#14
Więc właśnie chodziło mi o dobrą wolę, gdybys moderatorom to zasugerował a nie o żaden mus.
Odpowiedz
#15
Jeżu, mruczcie do siebie na pw.

Kotovsky, masz sporo racji. Nawet podsunąłeś mi parę świeżych obserwacji.
Prawda, że są też fora innojęzyczne, jednak z tego, co widzę, z angielskich for trzyma się najbardziej jedno, m.in. dlatego, że zrzesza też kinomaniaków oraz przez to, że dzieciaki odrabiają tam prace domowe. Na niemieckich jest cisza porównywalna do tej tutaj, ale co jakiś czas burzliwie dyskutuje się na temat rodzimych autorów - to aż zadziwiające, że Niemcy gromadzą się tam, żeby rozprawiać o kimś, o dziełach, a nie... No. Z kolei norweskich for literackich nie namierzyłam, oni lecą od razu w prywatne blogi, na których się rozwijają sami z siebie.

Nam mogłyby pomóc przypuszczalnie dwie rzeczy: memłanie i poszerzanie wiadomości szkolnych oraz poprawa środków komunikacji społeczności. Czyli skoro już się tu gromadzimy jako grupa, to podkręcić uspołecznianie jak na fb. Żeby się i pochwalić, i pogadać itd. Chociaż mamy raczej ograniczone możliwości techniczne. Nie mam pojęcia, jak umożliwić np. oznaczanie kogoś w postach lub wiadomościach na sb, a już tym bardziej nie, żeby oznaczony otrzymał powiadomienie. To mogłoby ciągnąć dyskusje, wydaje mi się.

No i fakt, że każdy by chciał, żeby było lepiej, ale robić ni ma komu. Nie było, bo widzę, że chłopaki i Miranda prężnie działają.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości