Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przecinek (dribble)
#1
– Wasza Cesarska Mość, przyniosłem prośbę o ułaskawienie skazańca.

Władca westchnął.

– Musisz mi dzisiaj głowę zawracać? Taki piękny dzień. No dobrze, daj, co tak stoisz. Co my tu mamy…

Monarcha umoczył pióro w inkauście i zamaszyście dopisał: „Powiesić nie ułaskawiam”.

Szambelan wziął pismo. Przeczytał i zapytał:

– Panie, a gdzie postawić przecinek?
Odpowiedz
#2
Już kiedyś omawialiśmy, że znacznie naturalniej brzmiałoby tak: "Powiesić nie wolno ułaskawić". Jeżeli wymaga się, by utwór miał jakąś określoną liczbę słów, to chyba łatwo wymyślisz, jak i gdzie napisać o jedno słowo mniej. Smile
Odpowiedz
#3
(30-05-2020, 22:30)D.M. napisał(a): Już kiedyś omawialiśmy, że znacznie naturalniej brzmiałoby tak: "Powiesić nie wolno ułaskawić". Jeżeli wymaga się, by utwór miał jakąś określoną liczbę słów, to chyba łatwo wymyślisz, jak i gdzie napisać o jedno słowo mniej. Smile
Dokładniej - w większości przyjmuje się, że brzmiało "Powiesić nie można ułaskawić". Ale są różne zapisy.
Natomiast dotyczyło to podobno posłańca z listem od cesarza, który przybywa w ostatniej chwili przed powieszeniem skazańca. W mojej zaś miniaturce zmieniłem miejsce i czas akcji. "nie/ ułaskawiam" wzmacnia przekaz - decyzję władcy: "to ja nie/ułaskawiam".
Odpowiedz
#4
Ale "Powiesić - nie" to w moim odczuciu zupełnie nie urzędowy styl. Smile
Odpowiedz
#5
(31-05-2020, 19:41)D.M. napisał(a): Ale "Powiesić - nie" to w moim odczuciu zupełnie nie urzędowy styl. Smile
... ale władca to nie zwykły urzędnik. Jemu wolno napisać tak, jak chce... zwłaszcza w monarchii absolutnej Wink
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości