Ocena wątku:
  • 2 głosów - średnia: 1.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pogoda dla bogaczy
#16
Macieju, zacny jest zamiar Twojego wiersza (tak, nie zawaham się nazwać tego utworu wierszem, Koledzy Niebiescy), jednak ten utwór ma wiele wad - gdyby nie rymy, byłaby to raczej miniatura prozatorska niż liryka. Nie próbuj ze mną argumentu pt. "repetitio".
Macieju, powtórzenie to zabieg poetycki, który ma określony sens. Tutaj jakby go zabrakło - w sensie: przerost formy nad treścią.
Bo piszesz o rzeczach trywialnych, więc nie potrzeba tutaj wielkich słów i niezwykłych figur retorycznych.

O rzeczach prostych piszemy prosto. Mówimy jak jest - jak Max Kolonko...

Bieda jest nieodłącznym elementem pejzażu, niezależnie od tego, czy znajdujemy się w Japonii czy w Korei Północnej. Zawsze i wszędzie są ludzie bardzo bogaci i bardzo biedni. Temat - rzeka, Macieju.

Bardzo bym chciała, żebyś popracował nad swoim wierszem. Przede wszystkim, pozbyłabym się trywializmów, zastępując je metaforami (zainspiruj się np. doniesieniami prasowymi... Jest wiele chwytliwych tematów traktujących o biedzie, choćby osławione noworodki w beczkach z kapustą....).

W obecnej wersji mogę dać Ci jedynie **.
[Obrazek: oscar.jpg]
Odpowiedz
#17
szczerze mówiąc
każdy portal ma swoje plusy i minusy
nie ma idealnego portalu literackiego bo ludzie też nie są idealni
ja najbardziej cenię sobie takie fora,na których chce się pisać
gdzie brak przecinka nie stanowi problemu do roztrząsania
gdzie wszyscy piszą co chcą i jak chcą
a jeśli zrobią oczywisty błąd to go poprawiają i piszą dalej ...
--------------------------------------------------------
bo czymś innym jest rażący błąd językowy a czyś innym
odmienny sposób zapisu
niestety coraz częściej spotykam się z karceniem autorów
za akcenty,średniówki, zgłoski i zapis
treść przestaje być ważna
dominuje sztywna forma i budowa tekstu
a gdzie licentia poetica ?
dochodzę do wniosku,że rzetelne i dobre ocenianie tekstów innych autorów
to trudne zadanie
i niektórych po prostu przerasta
Odpowiedz
#18
(23-02-2018, 11:23)Maciek.J napisał(a): szczerze mówiąc
każdy portal ma swoje plusy i minusy
nie ma idealnego portalu literackiego bo ludzie też nie są idealni
ja najbardziej cenię sobie takie fora,na których chce się pisać
gdzie brak przecinka nie stanowi problemu do roztrząsania
gdzie wszyscy piszą co chcą i jak chcą
a jeśli zrobią oczywisty błąd to go poprawiają i piszą dalej ...
Są różne fora w necie - takie tworzą miejsce do wrzucania swojej twórczości i nikt nikogo o nic nie pyta, mają tylko cel ułatwienia zaprezentowania swojej twórczości w sieci.
Są też inne fora, można rzec ambitniejsze, które stawiają sobie za cel oprócz dawania platformy do prezentacji, pomaganie sobie nawzajem w rozwoju literackim. A do tego niezbędna jest ocena a czasem i krytyka (oby tylko konstruktywna).
I VA ma ambicje należeć do tych drugich.

Choć inna sprawa, że poezja to nie proza gdzie są określone reguły "gry" i tam łatwiej i obiektywniej błędy dostrzec można.


(23-02-2018, 11:23)Maciek.J napisał(a): bo czymś innym jest rażący błąd językowy a czyś innym
odmienny sposób zapisu
niestety coraz częściej spotykam się z karceniem autorów
za akcenty,średniówki, zgłoski i zapis
treść przestaje być ważna
dominuje sztywna forma i budowa tekstu
a gdzie licentia poetica ?
dochodzę do wniosku,że rzetelne i dobre ocenianie tekstów innych autorów
to trudne zadanie
i niektórych po prostu przerasta
W prozie forma jest w zasadzie jedna (tworzą ją zasady ortografii, gramatyki etc.). Dlatego istotniejsza jest treść.
W poezji można pisać o niczym ale w pięknej formie i wtedy to jest też poezja. W prozie to nie przejdzie, bo najważniejsza jest właśnie treść.
W poezji możesz pisać o czymś ważnym ale jak nie zadbasz o formę to "zaraz zlecą się krytycy ciskając epitetami" Big Grin  Big Grin Big Grin

A oceny i rady są wyrazem dobrej woli. Tylko od użytkownika zależy, czy i które wykorzysta.
Odpowiedz
#19
Zatem też zacznij rzetelnie  komentować innych autorów.
Niestety jak i w prozie tak i w poezji są pewne  sztywne  ramy , oczywiście można je nagiąć tu i ówdzie , których nie należy przekraczać - no chyba , że wymyślisz  całkowicie nową formę poetycką . Każda z form poetyckich jest w jakiś tam sposób uregulowana, posiada swoje zasady ( najprostsze przykłady  sonet ,  limeryk  i  haiku , gdzie w sonecie pomimo sztywnych ram , można sobie pozwolić na odstępstwa i luźne  potraktowanie ( z reszta jest kilka  wariantów do wykorzystania, a nawet  idealne sonety które jednak sonetami nie są ) , limeryk gdzie ramy są tak sztywne że każde ich przekroczenie od razu dyskwalifikuje tekst jako limeryk ( też kilka możliwych wariantów) oraz  haiku  w którym bezwzględnie  przestrzega się  danej formy ( do wyboru również kilka  opcji ).

"ja najbardziej cenię sobie takie fora,[...]
gdzie brak przecinka nie stanowi problemu do roztrząsania
gdzie wszyscy piszą co chcą i jak chcą"    -   takie  zachowania czyli  brak przecinka, polskich znaków, błędy  ortograficzne  itp itd to albo niewiedza , albo niechlujstwo autora i lekceważenie czytelnika ( szczególnie w poezji staramy się być konsekwentni i zwracamy uwagę bo w krótkich formach każdy znak ma znaczenie , bo w prozie  to i ja popełniam masę interpunkcyjnych i czasami nawet po  komentarzach  nie  wiem co  i jak  poprawić ) oczywiście zdarzają się przeoczenia, nikt tego nie neguje przecież, ale  wtedy  zawsze ( przynajmniej ja)  podziękuję i poprawię , nie mówię że to licentia poetika i nie  forsuję na sile błędu, chyba że jest to błąd zamierzony  albo taka a nie inna  forma  użyta - wtedy albo to widać od razu albo  informuje o tym, pod tekstem.

"niestety coraz częściej spotykam się z karceniem autorów
za akcenty,średniówki, zgłoski i zapis
treść przestaje być ważna" - to  nie  karcenie  tylko zwracanie  uwagi  na popełnione błędy,  niedociągnięcia  Treść jest ważna ale treść ma być podana  pięknie a nie byle jak .  Można  napisać  byle  jak "dupa jest blada, to nie czekolada" rymuje się  wiec jest  wiersz?.. ale można i w ten sposób  , "blado -gładkie pośladki, nie są jak czekoladki" treść ta sama , w tym akurat przypadku mało ważna , a jednak podana w sposób  ciekawszy , interesujący.  Po prostu  o prostych rzeczach  piszemy  prosto czasami prostacko, do spraw trudnych  trzeba użyć cięższego kalibru  albo satyry  -czasami operując prostotą , ale bez prostactwa. Ot i tyle do powiedzenia mam .
Odpowiedz
#20
uderzyłem w stół i nożyce Błażeja się odezwały
czy ja pisałem o tobie i o tym portalu pisząc o karceniu ?

na pewno nie
ale skoro ciebie to dotknęło
coś musi być na rzeczy....

krytyków jest w sieci tysiące
poetów ledwie garstka
Odpowiedz
#21
Pisałem ogólnie , nie odnosząc się do tego czy innych portali a z braku laku i chęci grzebania w sieci , przykłady odnosiłem do siebie
Odpowiedz
#22
Pisząc prozę (A do takiej zaliczymy również odpowiedź na komentarz), postaraj się choć tutaj zachować jakieś godne współżycie z zasadami.
A więc duże litery, interpunkcja, odstępy itp.
Chyba że i w prozie tak wyzwolony jesteś i też nie przejmujesz się takimi duperelami, ale jakiś szacunek dla interlokutora na portalu literackim się należy.
Więc bez bólu mogę stwierdzić, że nie zaliczasz się ani do tej garstki, ani do tych tysięcy.
Nie zaliczasz się do niczego.


Mirku - mamy pomagać, zwracać uwagę na popełniane błędy czy przeoczenia, podpowiadać, naprowadzać  a czasami i wytykać   ale  na litość istoty  wyższej Smile  nie "jeździć"  jak po przysłowiowej burej Smile. Proszę ...
Odpowiedz
#23
Trochę przegadany i brakuje mu w niektórych miejscach płynności, ale! miejscami bardzo intrygujący, ze względu na ciekawe metafory. Jeśli to świeży wiersz, to niech sobie poleży i wróć do niego za jakiś czas powycinaj co trzeba, przeredaguj, być może coś dodaj, i przede wszystkim - puenta nie może być taka banalna, są słowa z którymi trzeba uważać i do nich niewątpliwe zalicza się "serce". Powodzenia!
Odpowiedz
#24
Toteż zwróciłem uwagę na błędy.
I brak szacunku dla innych użytkowników.
Końcówka to tylko bonus dla nadymki. Wyjątkowo pustej.
Odpowiedz
#25
Dobrze, drodzy poeci. Co miało zostać powiedziane, zostało powiedziane. Ciekawy off top zostaje, ale każdy następny komentarz nie odnoszący się merytorycznie do utworu zostanie skasowany a autor otrzyma warna.

Pozdrawiam
Zły Wilk
Odpowiedz
#26
Off-top powiadasz Gunnar...
Dobdzie.
wirsz.Barco mnie sie nie potopuje,./....
Ma duzio słapych me...me... no, for, i ale i ma. Licho formee i jeszcio gurszo treść.
Puzdrwiam.
Odpowiedz
#27
(23-02-2018, 17:59)Natare napisał(a): Trochę przegadany i brakuje mu w niektórych miejscach płynności, ale! miejscami bardzo intrygujący, ze względu na ciekawe metafory. Jeśli to świeży wiersz, to niech sobie poleży i wróć do niego za jakiś czas powycinaj co trzeba, przeredaguj, być może coś dodaj, i przede wszystkim - puenta nie może być taka banalna, są słowa z którymi trzeba uważać i do nich niewątpliwe zalicza się "serce". Powodzenia!

Bardzo miło czytać takie komentarze! Zwłaszcza wobec utworów ocenionych nisko. Może i teraz uciekam od tematu i samego poziomu utworu, ale swoje już wyraziłem. Ty, Nata, jak wiele innych głosów, róznież godnych wyróżnienia, pod innymi tekstami, przypominasz- na czym polega krytyczna wypowiedź. Wypowiedź bez złośliwości. dzięki.
Muszę sobie tu pozwolić na osobistą nutę. Są osoby, znane z portali, ale i poza portalami, z rzw. rzeczywistości poza-sieciowej- z jednej strony z ogromną erudycją, wiedzą i warsztatem godnym podziwu, a z drugiej, gdy oceniały innych zawsze zachowywały ciepło,  szacunek i rodzaj koleżeńskiej ( żeby nie powiedzieć -  braterskiej) szczerej i pogodnej tonacji-  nigdy się nie wywyższając. 
Kogo mam na myśli. Zmarły niedawno (dziś był pogrzeb)  poeta Jan Stanisław Kiczor. Jarek Trześniewski -Kwiecień, ale i  na przykład... ciągle indywidualista, oryginał, ale człowiek dusza - Wojtek "Hieronimus" Borkowski z Olsztyna. Jasne, że można by tu wymieniać inne osoby--- ale ... tak się dzielę, zdając sobie sprawę, że może w spontaniczności mimowolnie nie wymieniłem jeszcze wielu. Naprawdę chciałbym, aby nasze komentarze wyglądały tak, jak Twój, Natare. ten powyżej. Dla samego siebie, abym- gdy mnie nerwy chwycą--- zapamiętam go--- jak rodzaj instrukcji. Dołożę do postawy wspomnianych wyżej ludzi, których... cholernie szanuję, choć niekoniecznie zawsze było mi po drodze z ich twórczością.... 
Nie chcę, aby ten komentarz był brany do rozszerzania dyskusji, już poza tekstem. Raczej niech będzie moim prywatnym podziękowaniem Tobie, Nata, ale i ... rodzajem... deklaracji, że "ja to sobie zapamiętam", czego i innym życzę...
[Obrazek: Piecz2.jpg]
Odpowiedz
#28
@ chmurnoryjny: Dziękuję! <3, wiem jak bardzo boli krytyka i czasem mniej wnosi, a ręcz rujnuje potencjał piszącego - wiem bo sama to przerobiłam na portalach bardzo "hardcorowych " i "zainfekowanych internetowymi triolami ", przeżyłam i w moim przypadku doświadczenia podwyższyły jakość moich wiersz, a ego nie ucierpiało.
Kocham poezję, dużo czytam, piszę od nastolatki i potrafię zauważyć błędy, ale w krytyka "bawić się" nie zamierzam, więcej jest we mnie z poetki i czytelnika.
Odpowiedz
#29
(23-02-2018, 17:59)Natare napisał(a): Trochę przegadany i brakuje mu w niektórych miejscach płynności, ale! miejscami bardzo intrygujący, ze względu na ciekawe metafory. Jeśli to świeży wiersz, to niech sobie poleży i wróć do niego za jakiś czas powycinaj co trzeba, przeredaguj, być może coś dodaj, i przede wszystkim - puenta nie może być taka banalna, są słowa z którymi trzeba uważać i do nich niewątpliwe zalicza się "serce". Powodzenia!

DZIĘKUJĘ Natare za kulturalny i empatyczny komentarz ...

bo tak naprawdę nie ma idealnych wierszy tak jak nie ma całkiem złych.
W każdym utworze jest ukryta jakaś tajemnica i to jest piękne. Dlatego ten wiersz na innych portalach dostał wyróżnienie
a na tym został zjechany z góry na dół.
A tyle dostanie ostatecznie recenzji ile osób go przeczyta i o nim napisze.
Tylko niech to będzie wasze własne zdanie. 

pozdrawiam Natare bardzo serdecznie
Odpowiedz
#30
Interpunkcja i duże litery.
Z wyróżnieniem.
To moje zdanie o polszczyźnie.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości