Podział poezji
#1
Jak w temacie. Konkretnie myślę, że mógłby się przydać podział poezji na różne gatunki. Głównie to na np. rymowaną i nierymowaną, ale jak ktoś chce, to i dało by się zrobić coś bardziej szczegółowego: fraszki, haiku i wszystko inne (aż tak się nie znam, nie wiem, co jeszcze można wymyślićSmile). Co myślicie?
Odpowiedz
#2
Jestem za takim podziałem. Nie tylko zresztą poezji by się przydał. Uważam, że byłoby łatwiej się poruszać i "znaleźć coś dla siebie". Smile
Odpowiedz
#3
Ja uważam, że to kolejne robienie syfu, bo gatunek można wpisać w tytule (w nawiasie obok tytułu) i efekt będzie ten sam, bez robienia hałasu i tworzenia kategorii. Nie wszystko tak łatwo da się włożyć do szufladki, a poezja ma tak wiele szufladek...
nie jestem zupą pomidorową,
żeby mnie wszyscy mieli lubić
Odpowiedz
#4
A chociaż wspomniany podział na rymowaną i nierymowaną? Na takie dwie "szufladki" chyba wszystko da się podzielić.
Odpowiedz
#5
Bez sensu tworzyć nowe poddziały, kiedy można to zastrzec w tytule. Na innych forach tak to funkcjonuje.
nie jestem zupą pomidorową,
żeby mnie wszyscy mieli lubić
Odpowiedz
#6
Dobra, to w takim razie trzeba ogłosić, żeby ludzie odpowiednio nazywali swoje wątkiTongue
Odpowiedz
#7
Bez pośpiechu. Lepiej to skonsultować z gorzkim.
nie jestem zupą pomidorową,
żeby mnie wszyscy mieli lubić
Odpowiedz
#8
Tagowanie to system stary jak świat. Przy odrobinie chęci można go wprowadzać już, gdyż kiedyś był pomysł z tagowaniem, ale ludziom nie chcialo się odpowiednio nazywać wątków. Myślę, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodawać do tytułu tag typ [rymowana] lub [wiersz biały]. Będzie czytelniej i kto chce, wejdzie na dany typ wiersza.
To tylko moja opinia.
Odpowiedz
#9
Popieram rozwiązanie Fanty i Danona i to aż z trzech powodów.

1. Rodzajów poezji jest chyba ilość zbliżająca się do nieskończoności, a i tak ktoś stwierdzi, że się w szablon nie może wpasować
2. Baza danych liczy już wiele niepodzielonych wierszy z którymi trzeba by coś przy takim podziale zrobić a to już nie takie proste.
3. Może dojść do nazbyt ścisłego wyspecjalizowania się uczestników w komentowaniu jednego wąziutkiego gatunku, a do innego nawet nie zajrzą.
corp by Gorzki.

[Obrazek: Piecz1.jpg]
Odpowiedz
#10
Wybaczcie, ale pomysł z podziałem na rymowaną i nierymowaną kojarzy mi się z poziomem gimnazjalnym. Przepraszam za ostre i niewyszukane odniesienie, ale to się mija z celem. W takiej sytuacji w rymie należałoby może jeszcze podzielić na hiphopizm, piosenkizm, etc...


Nie widziałbym problemu w czymś, co byłoby pomocą edukacyjną, czyli krótkie felietoniki, rozprawki tudzież inksze takie-tam Tongue wprowadzające starych i świeżych wyjadaczy w konkretną formę literacką. Myślę, że dobrze napisany tekst, który dotyczyłby konkretnej formy wiersza, czy utworu epickiego, to mógłby służyć nie tylko jako pomoc dla tutejszych użytkowników, ale może nawet jako pomoc dla belfra, jeśli oczywiście jest to belfer z prawdziwego zdarzenia, który szuka i wciąż szuka... a nie jedynie siedzi i słucha, gdy ktoś duka. Ok, dość dygresji.
Pomysł o podziale na poezję rymowaną i białą oprócz wymienionych przez przedmówców wad byłby jeszcze jednym objawem. Mianowicie, poziom całości forum już na starcie dla niektórych stałby pod znakiem zapytania.
Tak, jest tu mnóstwo chaosu, ale to raczej gdzie indziej bym szukał. Na pewno warto przemyśleć owe nazwy "Mistrz Pióra" "Pisarzyna' itd.
Sorry, po czasie owszem, ktoś zauważy, że owe "tytuły' są powiązane z ilością postów, ale... no, co może pomyśleć przypadkowy gość, nieco oblatany w literaturze, gdy trafi na coś, co raczej od Mistrza leży dość daleko, bo... poziom leży.

Nie wiem, czy nie lepiej ustawić nazwy nieco inaczej. Skoro rzecz wynika z ilości postów, to nie wiem zastosować nazwy sugerujące ową aktywność. Nie mam tu pomysłu, ale są fora zbudowane na podobnym systemie jak tu, gdzie owe nazwy są określone jako np.: "nowy na forum (nowicjusz", a potem i "stały bywalec" i w ten deseń. Tak jest rzecz rozwiązana na forum miejskim http://czeladz.org.pl/. Nie mam teraz pomysłu na sugestię nazw, ale naprawdę owo bycie "Mistrzem" czy wcześniej Pisarzyną itd... może być początkowo zabawne, ale warto jednak nieco poważniej podejść do sprawy, obiektywizując nazwy dla użytkowników.

Jestem nieco zmęczony, więc i ton wypowiedzi mam kulawy a do tego dochodzi- sorry- lekka drażliwość, ale w sumie mam nadzieję, że wiadomo, o co 'kaman"
[Obrazek: Piecz2.jpg]
Odpowiedz
#11
W sumie masz rację Chmurnoryjny z tymi tytułami. W sumie to miała być trochę taka zabawa. No jak zwał, tak zwał. Mamy tytuły jakie mamy. Zmienić by można, ale trzeba by znaleźć grafika, który beleczki pod nowe nazwy zrobi. Pytanie tylko w jakim stopniu takie nazewnictwo jest zabawą, takim przymrużeniem oka. W sumie taki właśnie cel (związany z dystansem do siebie) nam przyświecał.

PS. Ranga Mistrz. Jest zarezerwowana tylko dla autorów zapraszanych na forum. Mistrz pióra.. to już inna bajka Smile.
corp by Gorzki.

[Obrazek: Piecz1.jpg]
Odpowiedz
#12
Pisząc Mistrz- użyłem skrótu myślowego Tongue
[Obrazek: Piecz2.jpg]
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości