Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Poczochrane omawianie wiadomości brytyjskich
#1
Johnson uparcie do wyjścia celuje;
Lubi udawać, że coś negocjuje.
Przez pewne księstwo on został zbesztany.
Jeszcze ktoś skradł złoty sedes ze Stanów...
Big Grin
Odpowiedz
#2
Dopiero tytuł uświadomił mi, że to komentarz do brexitu, bo pierwsze przeczytałem bez tytułu i nie wiedziałem o co chodzi.
Tylko nie wiem co z tym złotym sedesem. Chyba coś mnie w informacjach ze świata ominęło  Huh
Odpowiedz
#3
Kurde, też nie wiem o złotym sedesie... w pierwszej chwili myślałem, że to przenośnia - Johnson całe życie marzył, że zostanie premierem W.Br. A teraz, jak "siadł na tronie jak na złotym sedesie", okazał się on tylko tombakiem...
Poszukałem jednak i znalazłem - to prawdziwa kradzież prawdziwego złotego sedesu
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Zuchwal...38616.html
Dobrze oddaje brexit.

Moja sugestia:
*Jeszcze ktoś skradł złoty sedes ze Stanów... - Jeszcze ktoś złoty skradł sedes ze Stanów... (gdyż tu rytm czytania się załamuje przez przesuniętą średniówkę z /zastosowanej/ 5+6 na 4+7).
Odpowiedz
#4
Cytat:*Jeszcze ktoś skradł złoty sedes ze Stanów... - Jeszcze ktoś złoty skradł sedes ze Stanów...

Faktycznie, z punktu widzenia rytmu tak byłoby nieco lepiej. Nie odczuwałem tego, bo mogę robić wyraźny akcent na słowie "skradł". Jednak zaproponowane przekształcenie robi zdanie nieco mniej zrozumiałym, bo można pomyśleć, że skradła sedes jakaś złota osoba. Smile

Zdzisław prawidłowo znalazł, jaką informację o sedesie miałem na myśli. Smile

A jeszcze chcę zapytać: czy dobrze użyłem słowa "celuje"? Chodziło mi o synonim słowa "dąży", ale już po opublikowaniu zorientowałem się, że to nie zupełnie synonim. A może, jednak pasuje? Jak uważacie, lepiej czy gorzej brzmiałoby, gdybym zamiast "celuje" napisał "wędruje"?
Odpowiedz
#5
(20-09-2019, 13:17)D.M. napisał(a): A jeszcze chcę zapytać: czy dobrze użyłem słowa "celuje"? Chodziło mi o synonim słowa "dąży", ale już po opublikowaniu zorientowałem się, że to nie zupełnie synonim. A może, jednak pasuje? Jak uważacie, lepiej czy gorzej brzmiałoby, gdybym zamiast "celuje" napisał "wędruje"?
"Celuje" nie jest dokładnie synonimem słowa "dąży". Celuje się do czegoś, aby trafić (w pozycji nieruchomej albo "celuje w biegu"), a "dąży" też do celu, ale czynnie, zbliżając się i chcąc go osiągnąć.  Jednak, wg mnie, "celuje" może być, ta lingwistyczna różnica jest bardzo mała.
Odpowiedz
#6
Dziękuję za wyjaśnienia, Zdzisławie. Przypuszczałem, że "celuje" pasuje tylko do strzelania, jeżeli nie mówimy o zupełnie innych znaczeniach tego słowa. Ale wygląda na to, że te inne właśnie trochę pasują do tego wierszyka lub znaczenie strzeleckie jest luźniejsze, niż mi się wydawało. Smile
https://sjp.pwn.pl/szukaj/celowa%C4%87.html
Cytat:celować I
1. «mierzyć do celu»
2. pot. «starać się trafić na jakiś moment»
celować II «wyróżniać się w czymś»
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości