Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Początek sezonu
#1
– Nie blokuj kolejki! – Paweł szarpał mnie za ramię. Zawiesiłem się na jakiś czas, słuchając
„Bradefast” Budgie. To, co facet wyczynia z gitarą, pozwala słuchającemu na osiągnięcie orgazmu nawet podczas obierania ziemniaków. Czyste LSD.
– Już? Dawaj.
Paweł podał mi kieliszek. Zakołysało autokarem i trochę ulało się na spodnie. Cholera. Przechyliłem naczynie i otarłem usta grzbietem dłoni.
– Za godzinę będziemy na miejscu. – Kolega z trudem polewał przy podskokach pojazdu. Bieszczadzkie drogi cały czas pozostawiają wiele do życzenia, mimo gwałtownej asymilacji środków unijnych. Zbyt duże zapóźnienia cywilizacyjne. – Piękny ośrodek, sam zobaczysz. Byłem tam dwa lata temu. Kolega ze studiów kupił i odstawił tak, że mucha nie siada...
Paweł był rodowitym Rzeszowianinem z nieuleczalną miłością dla tych gór. I słusznie. Bieszczady mają w sobie coś ulotnego i wprawiającego wrażliwego człowieka w jakiś nostalgiczny, ba, metafizyczny nastrój. Łatwe do chodzenia, dzikie i jeszcze w miarę puste. Otulone krwawą i mroczną historią, ubrane w stare cerkwie i opuszczone w wyniku akcji „Wisła” wsie. Ledwie widoczne spod gąszczu pokrzyw i leszczyn, patrzą na przechodzącego podmurówki domów, które pamiętają krzyk przerzynanych piłą mężczyzn, szaleństwo gwałconych kobiet i wzrok pełen przerażenia w oczach dzieci, kiedy ich główki rozbijano o ściany.
Nie będąc autochtonem, podzielałem jego miłość. Wieloletnie wizyty w charakterze palącego i pijącego harcerza na zawsze zaszczepiły we mnie to uczucie. Tylu wspomnień i emocji tu doświadczyłem!
Otrząsnąłem się z nostalgii, patrząc na przewijający się za oknem pejzaż. Eksplozja wszystkich odcieni zieloności, rozlanych na palecie szalonego malarza. Sunący z dużą prędkością autokar artystycznie rozmywał każdą obserwowaną przez jego szyby barwę.
Jedziemy na majówkę, by odpocząć od zimy i stresującego kieratu pracy. Oznacza to mniej więcej Zalew Soliński rozrobionego z miodem spirytusu, załatwionego przez Waldka. Napitek jakimś cudem wyciekł przez nieszczelne ogrodzenie z lubelskiej gorzelni. Szef działu zaopatrzenia w naszej firmie w pełni zasłużył na swoje kierownicze stanowisko w komórce organizacyjnej.
Na tyle wozu zawodziły całkowicie zintegrowane działy: marketingu, zaopatrzenia i księgowości:
– Ore, ore!
– Michał, weź gitarę i chodź tutaj. Siedzisz tam jak kołek, a tu grajka potrzeba...
– Najmniej to wam muzyki przy tym śpiewaniu potrzeba...
Zarechotali.
– Dziś ognisko, jutro spływ i szlak cerkwi. Bogato nam się zapowiada program. A kiedy czas wolny? – Magda, szefowa księgowości, popatrzyła na mnie. Długo i dokładnie, jakby chciała przeczytać myśli odbite w źrenicach. Reszta, już nieźle wstawiona, nie zauważyła naszego dziwnego kontaktu wzrokowego. Wytrzymałem bez mrugnięcia.
Była znana z rygoryzmu i dystansu. Zimna profesjonalistka, widząca tylko spóźnienia, cyfry i bilanse, czyli wszystko co kojarzy się ze wzniosłymi uczuciami romantycznymi. A jednak coś działo się między nami. Bezgłośnie, bezszelestnie. W przelotnych spojrzeniach była chemia, podrażniająca ośrodki mózgu odpowiedzialne za przyjemność, seks, pożądanie. I odpowiednio pobudzające moją fizyczność. Nie mogłem z nią rozmawiać nawet o zezowatej, leniwej sprzątaczce Rudlikowej bez starannie ukrywanego wzwodu. Choć ubierała się stosownie do zajmowanej w firmie pozycji, czyli spódniczka tuż przed kolana i stonowany kolorystycznie żakiet, ja i tak oczyma wyobraźni widziałem wszystko, co jest powyżej rogu tej spódnicy i tylko to, co opinała dopasowana marynarka.
Zbereźnik jeden!
Ale coś jest na rzeczy. Miałem wielokrotnie nieodparte wrażenie, że jej wzrok jest podobny do mojego. Głodny mojej osoby.
Teraz siedziała naprzeciwko, w powycieranych dżinsach i grubym, szarym swetrze z golfem, pasującym barwą do jej oczu. Na nogach adidasy, przez co wydawała się dużo niższa gdy stała. Tak ze sto sześćdziesiąt pięć centymetrów wzrostu. Bez szpilek, czubkiem głowy sięgała mi najwyżej do nosa. Delikatny makijaż i lekki nieład w krótkich, balejażowatych włosach powodował, że podobała mi się jeszcze bardziej niż odstawiona w firmowy komplet. Taka dziewczęca.
Znowu zatrzęsło na wertepach i poleciałem na Magdę, uderzając głową w jej ramię.
– Michałku-opałku, nie molestuj nam szefowej! – Małgośka pogroziła mi palcem. – Potem da nam w robocie popalić, jak będzie zmolestowana... – roześmiała się. Nieco za głośno. Wszyscy już byliśmy dobrze rozbawieni.
– No to po bączku! – odezwał się pijący do tej pory w milczeniu Mirek.

*

Ośrodek rzeczywiście dobrze się prezentował. Nie nuworyszowatym bogactwem kiczowatych odlewów amorków czy krasnali, sikających do miniaturowych oczek wodnych, czy pseudo-renesansowych balustrad i kolumn wejściowych, często ładowanych taśmowo w takie ośrodki dla gruboportfelowców. Stare stajnie zaadoptowane na kompleks sypialny; na dawnym padoku wielka, drewniana wiata z kamiennym grillem. Obok krąg na ognisko i ławki z poprzecinanych wzdłuż bali. Wokół niepoprawiana natura krzywych sosen i strzelistych buków.
Pachniało żywicą i wygrzaną majowym słońcem ziemią. Wiosną.
Ponieważ było wyjątkowo ciepło, rozsiedliśmy się na wielkim tarasie. Oczywiście kontynuowaliśmy zawieranie dalszej znajomości z tajemniczym napitkiem Waldka, którego receptury strzegł zazdrośnie. Miód, jakieś przyprawy, koniecznie woda źródlana. Wchodziło jak masełko, choć z pięćdziesiąt koni miało.
– Zwiedźmy teren! – Bożena podniosła się nieco zbyt gwałtownie. Plastikowy fotel spadł z łomotem z tarasu. Parę osób wstało.
– No... to idź... idziemy! – Artek z zaopatrzenia przytrzymał się barierki. – Nooo... chodź... chodźcie!
Ruszyliśmy pod górę wąską ścieżką poprzecinaną wyrastającymi w poprzek korzeniami jodeł i wysypaną dywanem zeschniętego igliwia. Ostre majowe słońce prześwitywało przez korony drzew i szczypało w policzki.
Magda szła obok mnie. Czułem, chłonąłem jej bliskość, ale uważałem, żeby nie okazywać po sobie nic szczególnego. Fizyczny pociąg czy coś więcej? Przecież tak naprawdę w ogóle się nie znamy. Co takiego intrygującego w niej jest? Chyba też coś do mnie czuje, tylko jak zacząć?
Potknęła się na korzeniu i złapała mnie za rękę. Trzymała ją przez chwilę i nagle szybko schowała nasze złączone dłonie do mojej kieszeni kurtki. Oblała mnie fala gorąca. Jak sztubaka na pierwszej randce. Rozejrzałem się ukradkiem, ale chyba nikt nie zwrócił na to uwagi. Szliśmy ostatni.
– W porządku? – Zapytałem z głupia frant tylko po to, żeby powiedzieć cokolwiek. Straciłem rezon czując jej dłoń w mojej kieszeni.
Popatrzyła mi w oczy.
– W porządku.
Szum górskiego potoku przybliżał się coraz bardziej. Jest. Podskakuje jak młody źrebak na otoczakach, perli się mgiełką drobinek wody, szemrze wesoło niczym upojony młodością nastolatek.
Siedzieliśmy na brzegu mocząc nogi. Piersiówka Waldka krążyła jak przysłowiowa fajka pokoju. Nie ma to jak wyjazdy integracyjne. Nawet zasady higieny poszły w kąt, bo wszyscy żłopali z tego samego gwinta.
Usiadłem z nią trochę z boku. Cały czas nie puszczała mojej ręki w kieszeni. Czułem dłoń jak mi potnieje i robi się coraz bardziej ciepła, ale bałem się wysunąć. Pryśnie czar i już się nie wróci.
Parę ukradkowych spojrzeń i uśmieszków jednak zanotowałem. A kij im w mordę. Pójdzie na karb alkoholu.
Gwałtowne szarpnięcie wyrwało mnie z zamyślenia. Magda leciała do wody, a ponieważ siedziała w tej kieszeni, pociągnęła mnie za sobą.
Artek śmiał się głośno na brzegu.
– No, papużki-nierozłączki! Do wody! Ostudzić emocje...
Przez moment widziałem jej wykrzywioną złością twarz. Cholera, w tej minie była nie tylko złość... coś jeszcze... strach? Ale to była chwila. Wszyscy śmiali się głośno, po chwili ona również.
Staliśmy po kolana w lodowatej wodzie. Spodnie przemakały nam coraz wyżej.
– I jak? Pomogło? – Zawołała z brzegu Gośka.
– Wariaci.
Wyszliśmy ociekając wodą i piszcząc przemoczonymi butami.
– Wracamy – powiedziałem – musimy się przebrać.
Ostrożnie schodziliśmy z Magdą w dół. Teraz nie musiałem się ukrywać z trzymaniem jej.
– Nie byłaś zachwycona żartem – rzuciłem.
– Boję się wody. Mam złe wspomnienia...
Przez moment mocniej ścisnąłem jej rękę.

*

Na takich imprezach możliwości spożywania alkoholu stają się inne. Niby pijemy cały dzień, ale nikt nie jest pijany. Dużo łażenia, jedzenia, wrażeń, powietrza jak kryształ. Tu naprawdę ma się uczucie, jakby było stąd bliżej do gwiazd niż do ziemi.
Gwiazd było mnóstwo, kiedy rozpoczynaliśmy ognisko. Krążyły wokół nas (może to pod wpływem „miodówki” Waldka?). Światłocienie tańczyły na trawie i korze najbliższych drzew. Bukowe polana, czerwone ze wstydu, syczały, jarząc się pomarańczowo w ogniu. Strzelała watra z wyschniętych sosnowych kłód.
Z pamięci wypełzały harcerskie obozowe piosenki – „Majka”, „Buty siedmiomilowe” czy kultowe kawałki Perfectu lub Lombardu. Jesteśmy jeszcze pokoleniem mającym w pamięci takie zestawy startowe dobrych imprez.
Kiełbasa, karkówka, gar bigosu przygotowany przez życzliwych gospodarzy, śmiech, śpiew. I przemykający śmiało pomiędzy nami napitek wujka Waldka. Czegóż więcej chcieć?
Siedzieliśmy z Magdą naprzeciwko siebie. Za daleko na rękę.
Obserwowałem ją kątem oka i sam wyczuwałem jej ukradkowe spojrzenia. Zauważyłem, że bardziej udaje niż pije.
– Kto przyniesie z kuchni resztę? – wysoki głos Bożeny zafalsetował jak u wróbla w ciąży. – Na tackach jest naszykowane...
Odłożyłem gitarę.
– Dobra. Przyniosę.
Magda podniosła się również.
Ruszyliśmy w stronę budynku.
– Tylko pamiętaj co mówiłam – rzuciła za nami Gośka. – Nie molestuj nam szefowej! Nie ma w pobliżu strumienia dla ochłody. – Roześmiała się. – Będzie potem osa w pracy.
Magda wzruszyła ramionami.
– Jak nie dokończysz tego zestawienia do przyszłego wtorku, to nawet moje żądło poczujesz...
Wszyscy zaśmiali się chóralnie.
Szliśmy ramię w ramię w mroku ledwie rozpraszanym słabą żarówką nad bocznym wejściem.
Magda zadrżała.
– Wieczory jeszcze chłodne – mruknęła.
Jakoś tak impulsywnie, odruchowo objąłem ją w pasie i przycisnąłem jej bok do swojego. Pochyliłem się i szybko pocałowałem w usta.
Może za ostro? Rączka to co innego. Teraz albo dostanę w mordę, albo będzie dobrze.
Nie uciekła i nie dostałem w mordę. Będzie dobrze.
– Zauważyłem, że oszukujesz przy piciu. To teraz jest ci zimno – rzuciłem przed siebie. Mimo jej deklaracji, czułem bijące od niej ciepło i lekki zapach „Evasion”. Lubię te perfumy.
– Chcę wypić tylko tyle, żeby mi było łatwiej. Nie, żeby się upić.
– Łatwiej z czym?
Przystanęła i obróciła się do mnie twarzą. Poczułem jej usta na swoich. Długo. Zawirował szybko język omiatając moje zęby. Co to za smak? Waldkowego miodu? Migdałów?
– Łatwiej z tym... – powiedziała, odrywając się i łapiąc przez chwilę oddech – chodź po te tace – pociągnęła mnie za rękę. Oszołomiony dałem się prowadzić jak dziecko.
W jasno oświetlonej kuchni unikaliśmy nawzajem swojego wzroku.
– Gdzie jest ta cholerna musztarda? – Rzuciła do ściany.
– Widziałem w letniej kuchni. Tam za domem... – odpowiedziałem do drugiej ściany.
Podparłem się rękami oblat i powiedziałem nie patrząc na nią:
– Magda. Od dawna było między nami coś niewypowiedzianego. Ale to jest jeden zakład. Jak coś zaczniemy, to się nie ukryje. Masz męża...
– A ty żonę – weszła mi w słowo.
Westchnąłem. Zużyłem chyba połowę zapasu tlenu w pomieszczeniu.
– Idę po tę cholerną musztardę.
Na zewnątrz odetchnąłem kilkakrotnie chłodnym powietrzem. Słaby odblask lampy kończył się po kilkunastu krokach. Dalej już tylko jasny księżyc oświetlał drogę, przebijając się z trudem swoim światłem przez korony drzew.
Do letniej kuchni było jakieś trzydzieści metrów.
Usłyszałem za plecami odgłos cichych, pośpiesznych kroków. Złapała mnie za rękę, a sama oparła się o pień sosny. Przyciągnęła do siebie.
– Niech będzie jeden zakład. Niech będzie mąż i żona. Niech będzie do dupy z tym wszystkim... – wyszeptała mi do ucha.
Wsunęła zimną dłoń pod moją bluzę. Zadrżałem. Poczułem jak kieruje ją w stronę moich sutków, które natychmiast stwardniały. Potem zaczęła zjeżdżać w dół. Niecierpliwie mocowała się z guzikiem w moich spodniach.
– Niech będzie do dupy... – powtórzyła głośniej...

*

Śniadanie w formie szwedzkiego stołu. Nagle okazało się, że w ośrodku jest pełno gości. Przewijały się jakieś grupki i pary. Hałasowały dzieci. Jakaś młodzieżowa ekipa złożona z kilku dziewczyn i długowłosych chłopaków, poubieranych w wytarte do bólu jeansy i wywleczone do kolan swetry, urzędowała na tarasie, pobrzękując na gitarze kawałki ”Starego Dobrego Małżeństwa” i wystukując rytm na butelkach żywca. Z geriatryczną nostalgią przypomniałem sobie swoje czasy uczelnianych wędrówek po Bieszczadach. Dobrze, że klimat tych gór się nie zmienia.
– Chodź na chwilę do mojego domku. – Paweł mrugnął znacząco.
Podniosłem się. Podobno poranne kliny są jednym z objawów alkoholizmu. A niech tam. Jakoś damy radę.
Walnęliśmy po sto gram. Nawet mnie nie odrzuciło. Przyjemne ciepło zadrgało w żołądku. Po chwili pozytywny impuls przemknął po nerwach i rozjaśnił przyciężkawe myśli. Chyba jednak coś jest ze mną nie tak.
Przez okno zobaczyłem idących w naszą stronę Waldka, Mirka i Artura. Ciekawe czy dziewczyny też mogą...
– No to jeszcze po razie i jedziemy na spływ – powiedział Paweł rozlewając ponownie.

*

Unikałem Magdy po wczorajszej nocy. Nie bardzo wiedziałem jak się zachować i musiałem pozbierać myśli. A myślało mi się teraz jasno. Kontynuować czy udawać, że to co się stało, było przypadkiem i wynikiem wypitego alkoholu?
Przyglądałem się jak wsiadała do płaskodennej łodzi z numerem trzy. Właściciel przystani – gruby facet z czerwoną, nalaną twarzą – wrzucał kapoki na dno.
– Kto z państwa potrzebuje, to proszę zakładać... – Stał blisko więc wyczułem, że wczoraj musiał świętować rozpoczęcie sezonu. Gdzie się człowiek nie obróci, to wóda. Wspominał, że jesteśmy pierwszą grupą w tym roku.
– Michał, siadaj koło mnie – Magda poklepała miejsce obok siebie. Popatrzyła na mnie z lekkim uśmiechem. Cholera, śliczna jest z tym uśmiechem! Czułem, że mięknę i nie będzie to przelotny romans na wyjeździe integracyjno – wypoczynkowym.
Siadłem obok.
– Piłeś? – skrzywiła się.
– Wszyscy pili.
– Ja nie.
– Bo ty jesteś święta i śliczna, wiesz? – popatrzyłem jej w oczy i wziąłem za rękę. A niech się dzieje co chce z plotkami.
Zmieściliśmy się w pięć łodzi. W naszej było nas ośmioro. Z mężczyzn tylko ja i Paweł oraz stary flisak, który stał na podwyższeniu na końcu, trzymając stery. Młody, może siedemnastoletni chłopak, jako jego pomocnik, właśnie odpychał długą żerdzią nasz rzeczny statek od brzegu.
San rozlewał się brudnym, brązowo – szarym morzem. Po wiosennych roztopach masy wody spłynęły z gór, tworząc Amazonkę Podkarpacia. Toczyła połamane gałęzie, jakieś konary z zielonymi gałęziami, fragmenty desek i kępy roślinności. Nie wyglądało to zachęcająco. Rzeka była co najmniej trzy razy szersza od normalnego stanu. I zapewne głębsza, bo pomocnik flisaka już po paru metrach nie mógł sięgnąć swoją tyką dna.
Do pierwszego zakrętu, odległego od przystani jakieś dwieście metrów, toczyliśmy się szybko, kierowani przez starego raczej w stronę środka nurtu. Tu było zdecydowanie spokojniej.
Na zakolu prąd zdecydowanie przyśpieszył. Rozpoczął się taniec rzeczy spływających z nurtem. Pokazały się duże wiry zasysające wszystko, co wpadło w ich łapy. Łodzią zaczęło bujać coraz mocniej. Z niepokojem obserwowałem twarz starego, która pokryła się potem, kiedy próbował wykierować nas w centrum rzeki. Chłopak rozpaczliwie poszukiwał dna swoją żerdzią.
– Trzymać się mocno! – wychrypiał Flis – spróbuję do brzegu... dalej nie można...
Za późno zorientował się, że popełnił błąd. Tuż nad wodą, w poprzek pojawił się wielki konar drzewa rosnącego nad brzegiem. Przy normalnym stanie wód zapewne wisiał ze trzy metry nad nurtem. Ale nie teraz. Płynąca przed nami „Dwójka”, w której byli ludzie z innych działów naszego zakładu, z impetem uderzyła w niego. Usłyszeliśmy trzask, głuchy łomot i kilka osób wpadło za burtę.
Mimo chłodu idącego od wody, pot spływał ciurkiem po naszym kierującym. Pędziliśmy błyskawicznie w kierunku tamtych.
– Kłaść się na dnie! – krzyknął, ale już nie zdążyliśmy tego zrobić.
Uderzyliśmy z całą mocą w „Dwójkę”. Poczułem jak ogromna siła wyrywa z mojej ręki dłoń Magdy. Nie puściłem. Usłyszałem jej urywany krzyk i plusk. Szary sweter zafalował na wodzie. Kątem oka zobaczyłem głowę Bożeny zmierzającą do ogromnego wiru przed nami. Jej przerażone oczy i usta rozchylone w krzyku, którego nie było słychać w szumie i krzykach innych kobiet. Zakręciło nią przez moment i zniknęła.
Jedną ręką trzymałem dłoń Magdy. Drugą zaciskałem na konarze. Jeśli puszczę, pójdziemy prosto w ten cholerny wir, który przed chwilą pochłonął Bożenę. Z tyłu Paweł wciągał z trudem Gośkę do łodzi. Słyszałem jak przeklina. Pękały mi ścięgna. Boże, nie wytrzymam!
Jej oczy były tak zamglone przerażeniem. Usta co chwilę zalewała woda.
– Mi... Mich... – wykrztusiła –ja nie.... – zachłysnęła się wodą – trzym... ...ie...
Wyślizgiwała się. Powoli, nieubłaganie. Mógłbym ją złapać drugą ręką, ale puszczę wtedy konar i wszyscy pójdziemy w ten wir. Puszczę... puszczę... Magda...
Straciłem nagle jej dłoń. Po prostu rozchyliła palce i nic już nie zdążyłem zrobić, zareagować. Odruchowo schwyciłem obiema gałąź. Przysunąłem się do burty.
– Nie bądź idiotą – wysapał mi Paweł do ucha, trzymając za bluzę – za późno.
Usłyszałem urwane „Michał!” i też zniknęła.

*

Na brzegu kłębił się tłum policjantów, karetek i przedstawicieli przeróżnych służb ratunkowych. Pomiędzy nimi uwijali się mikrofonami dziennikarze, którzy wylądowali przed chwilą helikopterem. Jakaś tleniona blondyna w beżowym żakiecie, ściskająca kurczowo dyktafon, dopadła do mnie. Bardzo podobny żakiet nosiła w pracy Magda.
– Czy był pan uczestnikiem spływu? Co może pan powiedzieć na temat organizacji...
– Spierdalaj...
Wszedłem do naszego autokaru. Zza oparcia fotela wyjąłem półlitrówkę waldkowego cuda. Wypiłem w pół minuty...
Odpowiedz
#2
Uch. Znaczy technicznie dość dobre. Twój styl pisania mnie akurat jak wiesz "podchodzi". Tym razem jednak z jakiegoś powodu opowiadanie jest jakieś takie nieszczere. Nie wiem skąd u mnie takie wrażenie, ale jakby nie miało "Duszy". Zwykle "wkręcam" się w świat Twoich opowiadań po kilku pierwszych zdaniach. Tu jednak zamiast kolorowych obrazów były tylko słowa. Sam nie wiem dlaczego, bo na pierwszy rzut oka wygląda dobrze.
Pozdrawiam serdecznie.
corp by Gorzki.

[Obrazek: Piecz1.jpg]
Odpowiedz
#3
4/5

Drugoplanowi bohaterowie wyraźnie domagają się nieznacznego chociaż rozwinięcia. Miejscami są mocno "na doczepkę", tak żeby "się kleiło".


PS
To prawda.
Odpowiedz
#4
Nieszczere powiadasz, Gorzki. Hmmm... Rozwijanie wątków i postaci jest klasycznym zarzutem BEL. Ale moim zdaniem niespecjalnie tu wiele wnoszącym. Istotą sprawy jest tragedia spływu i wątek związku peela z Magdą.
Odpowiedz
#5
Noo, niemniej jak poszli po tą musztardę to się musieli zasiedzieć. No one noticed anything.
Noo i tylko siedzą i piją. W sumie jak wszyscy. Do picia nie trzeba mieć charakteru.
Ale jakieś śladowe ilości by się pewnie przydały.

Anyway, sama historia i tak krąży wokół narratora i Magdy, a pewne zabiegi mnie kupiły. Także na plus.


Rozwijanie serio zaczyna być moją manią...
Odpowiedz
#6
A wiesz, że miałem napisaną dokładną wersję z z tą wyprawą po musztardę. Ale uznałem, że będzie zbyt nachalne i zostawiłem niedomówienie do wyobraźni czytelnika. Blush
Odpowiedz
#7
Cytat:z nieuleczalną miłością dla tych gór.
Napisałbym "do", ale to drobiazg. W sumie chyba jedyny, jaki wyłapałem.

Cytat:Delikatny makijaż i lekki nieład w krótkich, balejażowatych włosach powodował,
Naturalny nieład we włosach kobiety to jest to. Przyjemniejsze dla oka niż niejedna wymyślna fryzura. Lubię Smile

Cytat:Niby pijemy cały dzień, ale nikt nie jest pijany.
Takie dni są piękne Big Grin

Cytat:– Niech będzie do dupy... – powtórzyła głośniej...
Mirek... zbereźniku Big Grin

Pozwoliłem sobie rzucić okiem na komentarze poprzedników. Dla mnie tekst jest "szczery". Nie czuję w nim żadnych fałszywych nut. Gdyby był krótszy - pomijający odmalowanie sytuacji czytelnikowi, od razu dążąc do dramatycznego finału - wtedy powiedziałbym, że jest sztuczny. Ale jest ładnie rozwinięty. Poboczni bohaterowie? Nie rozwijałbym. Bo kim oni są? Tłem. A rozwijanie tła często powoduje nudę u czytelnika. Konkret jest fajny, tym bardziej, że autor wybitnie miał o czym pisać, opowiadanie jest bogate w opisy, przeżycia, dialogi.

Dla mnie super - lubię takie alkoholowe klimaty, ale przede wszystkim lubię ostatnio takie romansowe opowiadania, z uczuciami w tle. Ale uczuciami ciężkimi do zrealizowania. Przewijająca się spodem zdarzeń fizyczność jest spoko. Łatwo mi się wczuć w taką historię, bo też jestem facet, i co tu gadać, fizyczność jest zawsze i wszędzie. Jej się nie obejdzie. Chociaż można twierdzić inaczej. Wink

Opisy gór rozbudziły we mnie jakąś tęsknotę za latem, śmiechem, przyjaciółmi (wódą xd), nocami pod rozgwieżdżonym niebem.

5/5, bardzo mi się podobało.

Pozdrawiam!
Odpowiedz
#8
Cześć Hanzo, Ty niezbereźniku! Myślałem, że jesteś "Zaginiony w akcji 9", tak dawno Cię nie widziałem. Dzięki za komcia i pozytywny odbiór. Trochę zdziwił mnie zarzut Gorzkiego o nieszczerości. Tak się składa, że do swoich opek materiał czerpię w większości z pamięci. Wystarczy wpisać w wujka Google "Tragiczny spływ na Sanie 30.04.2005" i wyskoczy historia 5 utopionych nauczycielek z ZSZ nr. 1 w Kielcach, gdzie niestety byłem, miodówkę i wino piłem. I nawet w tej trzeciej łodzi siedziałem. Ale, że jestem dziwny i nietypowy ze mnie gość, to zawsze mam zarzuty nieautentyczności tam, gdzie jest sama prawda. Tylko, że mnie się przydarzają dziwne historie. Jeszcze raz dzięki.HuhRolleyes
Odpowiedz
#9
Cytat:Pędziliśmy błyskawicznie w kierunku tamtych.
Nie brzmi :/

O cholera... to mnie zaszokowało, że oparłeś na faktach.
Mnie też się podobało. Lubię takie swojskie klimaty, a tu jeszcze wszystko jest życiowe. Smutne, ale życiowe. Najsmutniejsze jest chyba to, że od zarania dziejów ludzie nie uczą się, że pić trzeba umieć i że trzeba wiedzieć, kiedy.
Dla mnie jest prawdziwie, tak od siebie. Nic wymuszonego, nic zbędnego. Rozwinięte jest to, co istotne. Bardzo przyjemnie mi się czytało Smile
Komentując dzielę się osobistymi, subiektywnymi odczuciami, nie poczuwam się do znajomości prawdy absolutnej Wink

W cieniu
Nie ma
Czarne płaszcze

[Obrazek: Piecz1.jpg] 

Odpowiedz
#10
To znaczy, ja też miałem świadomość, że oparte na autentycznym fakcie. Coś jak przez mgłę kojarzyłem jakiś dawny dziennik w telewizji z tymi informacjami. Mój zarzut wcale nie oznacza, że uznałem opowiadanie za złe. Wprost przeciwnie - powiedziałem, że warsztatowo jest dobre, tak jak lwia większość tego co piszesz. Coś w nim po prostu mnie odstręcza.
Czytając twoje teksty, choćby ten z małym miasteczkiem i tą dawną miłością, co to pod samochód wpadała, czy zabiedzoną dziewuszką na przystanku, moja wyobraźnia gładko wchodziła w "tryb obrazkowy". Z tym opowiadaniem się buntuje. Tak naprawdę odpala dopiero od początku sceny na tratwie. Na tych wcześniejszych zwyczajnie scenach zwyczajnie nie.
Może problem tkwi we mnie. Sam praktycznie nie piję alkoholu i organicznie wręcz nie znoszę podpitych ludzi? Szczególnie kiedy występują w stadzie Smile, a ja muszę w tego typu imprezie z jakichś powodów uczestniczyć. Męczę się wtedy strasznie.
Możliwe, że blokada odbioru występuje po mojej stronie.
corp by Gorzki.

[Obrazek: Piecz1.jpg]
Odpowiedz
#11
Tym sposobem Twoja blokada jest zrozumiała, Gorzki. Tylko sam wiesz, że 95% imprez wycieczkowych tak wygląda. Pozostałe 5% to wycieczki członków klubów AA.AngelBig Grin
Odpowiedz
#12
Cytat:Bieszczady mają w sobie coś ulotnego
tu mam dysonans, gdyż zwykle przez "coś ulotnego" rozumiemy rzeczy błahe jednak, tanie, zapominalne, szybko z człowieka spływające. ulotne, to przeciwieństwo trwałości, zapamiętywalności, więc wyjątkowości. tutaj oznacza z kolei coś zgoła innego, jak się domyślam; CZAR ulotny jak cenne chwile - te zawsze są ulotne... a przecież cenne, stoi jak byk, nie? Smile jest wiele rzeczy ULOTNYCH, które są przez tę efemeryczność z kolei atrakcyjne. ale o co tu tak DOKŁADNIE miałoby chodzić? w każdym razie ulotność tak mi się czyta właśnie, jak opisałem wyżej, gdyż tak to zwykle stoi w zdaniu, takie to ma konotacje ogółem. słowem: niekoniecznie mi to tutaj pasuje. nie robię burdy! nic z tych rzeczy, po prostu jeśli miałbym w którymś miejscu wybrzydzać (i na podstawie wybrzydzeń ocenić tekst - tak łatwiej, gdyż już widzę, że mniej będzie potknięć, niż wzlotów w tekście) to wiesz. to tutaj jest jeden taki punkt ujemny Smile wielgachny jak dzieć pchły.
to trochę tak, jak w tym miejscu:
Cytat:Ledwie widoczne spod gąszczu pokrzyw
...gdzie zdecydowanie nie widzę tego "spod", prędzej już "pośród", a najprędzej zwykłe "z", a raczej "w". czyste czepialstwo. dla przyjemniejszego odbioru Smile jak na moje ucho przynajmniej.
bo już tu na przykład:
Cytat:Ośrodek rzeczywiście dobrze się prezentował. Nie nuworyszowatym bogactwem kiczowatych odlewów amorków czy krasnali, sikających do miniaturowych oczek wodnych, czy pseudo-renesansowych balustrad i kolumn wejściowych, często ładowanych taśmowo w takie ośrodki dla gruboportfelowców. Stare stajnie zaadoptowane na kompleks sypialny; na dawnym padoku wielka, drewniana wiata z kamiennym grillem. Obok krąg na ognisko i ławki z poprzecinanych wzdłuż bali. Wokół niepoprawiana natura krzywych sosen i strzelistych buków.
...to masz ode mnie celujący. zwłaszcza za ostatnie zdanie.
zatem nie, żebym nie doceniał. dziur szukam w całym no.
Cytat:– Gdzie jest ta cholerna musztarda? – Rzuciła do ściany.
– Widziałem w letniej kuchni. Tam za domem... – odpowiedziałem do drugiej ściany.
Cytat:– Niech będzie do dupy... – powtórzyła głośniej...
haha Big Grin
kurde, po prostu masz dryg.

uuuu. co za zakończenie Sad cholera. dawno nic równie wciągającego nie czytałem tutaj. jest też świetnie napisane. a zakończenie miażdży serducho. a niechby cię.

p.s.
Cytat:oparte na autentycznym fakcie.
no wiesz co gorzki Dodgy aleś teraz przyłomotał.
Odpowiedz
#13
Gorzki, ja wiem, że Ty nie powiedziałeś iż jest złe. Zresztą Twoje prawo wygłosić taką opinię. Napisałeś "Nieszczere" i stąd moje wątpliwości i wyjaśnienia.
Krukowi i Miriad dziękuję za opinię i komentarz. To oczywiście miło, że się podobało. Jak to pamiętam, tak opisałem, oczywiście w znacznym stopniu fabularyzując. A żeby człowiek sto razy czytał, to i tak nie uniknie błędów, niezręczności i złych sformułowań. Autor zawsze przywiązuje się do swojej wersji i wydaje mu się, że jest najlepsza.
Jeszcze raz - dzięki.RolleyesSmile
Odpowiedz
#14
A sorki Miriad. Pojechałem masłem maślanym, aż się ślisko zrobiło Smile

No właśnie, przez ten zwyczaj wycieczkowo - imprezowego chlania braci Polaków. Zrobiłem się cholernym odludkiem. Po prostu jakoś przez 40 lat życia nie zrozumiałem co jest fajnego w ubrdyngoleniu się i chodzeniu chorym przez cały czas imprezy. Tak, dobrze powiedziałem - chorym. Wszak po wypiciu już dwóch, trzech kieliszków pojawiają się pierwsze objawy zatrucia organizmu alkoholem, czyli zwolnienie reakcji, rozszerzenie źrenic, zaburzenia nastroju. Potem zawroty głowy, utrata równowagi, niezborność ruchów, sensacje trawienne.... No i co jest fajnego we własnoręcznym truciu się?
corp by Gorzki.

[Obrazek: Piecz1.jpg]
Odpowiedz
#15
No św. Franciszku, nie przesadzaj. Ludzie nie piją po to, żeby się przykro zatruć, tylko dobrze bawić. I tak właśnie jest. To co opisałeś to dzień następny. W trakcie jest całkiem fajnie jak się pały nie przegnie!AngelWink
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości