Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pierwszy list Boga do ludzkości
#1
Tekst ten zaczął powstawać jakiś czas temu, kiedy ktoś zadał mi pytanie, jak wyglądałaby Biblia, gdyby została napisana teraz. Pomysł ten łaził mi jakiś czas po głowie, aż w końcu przerodził się w coś bardziej namacalnego.

Ponieważ zastanawiam się, czy pisać dalej, wszystkie komentarze dotyczące formy wypowiedzi, języka i wreszcie strony merytorycznej mile widziane.

Pozdrawiam

Pierwszy list objawiony Boga do całej ludzkości. Pierwsze i ostatnie ostrzeżenie.
_______________________________________________
Wysłuchaj mnie, ludu utracony! Wysłuchajcie mieszkańcy Albionu, mieszkańcy Starego Lądu, Słowianie, Germanie, Azjaci, Irakijczycy, Izraelici! Usłyszcie moje słowa mieszkańcy Nowej Ziemi, Amerykanie! Wysłuchajcie mnie, mieszkańcy Armoryki, Madagaskaru, Macedonii, Grecji, Afganistanu i Turcji! Słuchaj, ludu utracony!

Sami jesteście winni klęsk, które na was strącił wasz Pan! Ostrzegałem was, ludu niewierny, ostrzegałem, że owce, które nie wejdą do Mojej owczarni są przeznaczone na rzeź! Kochałem was, a wy odwróciliście się od mojego słowa, niepomni na klęski Egiptu i zniszczenie Sodomy i Gomory! Nie słuchaliście moich proroków, okrzykując ich niespełna rozumu! Niszczyliście ziemię, którą wam przekazałem, drwiliście z moich słów i poniżaliście swoich pasterzy!

Słuchajcie mnie i wy, uczeni w piśmie! Wysłuchajcie moich słów, zatraceni w pokusach kapłani i teologowie, którzy patrzyli, ale nie widzieli, słuchali ale nie usłyszeli! Usłyszcie mnie teraz, mędrcy i filozofowie nowego świata! Nadszedł wasz kres! Oto w chwale wasz Pan zstępuje z nieba, siejąc zniszczenie i pożogę!

Skoczyła się moja cierpliwość.

Oto spada na was deszcz Mojego gniewu! Gotują się rzeki, topią lody i parują morza! Rzucam na was ulewne deszcze i skały ogniste, bo wy nie chcieliście mnie słuchać!

Bowiem Ja jestem ten, który był, który jest i który przychodzi! To ja jestem ten, którego Słowo zostało zlekceważone! Oto przychodzę z zastępami aniołów, by osądzić sprawiedliwych i zniszczyć odstępców! Przybywam, aby spalić w płomieniach tych, którzy ośmielają mi się sprzeciwiać!

Oto nadchodzi ten, który jest! Ten, którego imię brzmi JHWH! Ten, przed którym drżały miliardy! Oto w chwale i śpiewach Zastępów schodzi na ziemię ten, który wyprowadził Izraelitów z ziemi egipskiej! Ten, który strącił w odmęty miasta odstępcze! Przed Jego wzrokiem nic się nie ukryje, a żadna tarcza nie uchroni przed Jego uderzeniem! Schodzi jedyny Bóg w trzech osobach, który nie poskąpi sprawiedliwości!

Ostrzegam was po raz pierwszy i ostatni teraz, gdy macie swojego Boga przed sobą! Nawróćcie się i wyznawajcie Ewangelię tak, jak nauczali pierwsi apostołowie pod przewodnictwem Mego Syna! Wyginie bowiem rasa ludzka, tak, jak raz już wyginęła podczas potopu! Nawróćcie się, bo spadną na was niezliczone klęski, a ptaki padlinożerne wydrą wasze oczy, a drapieżne zwierzęta rozerwą wasze dzieci! To wasza ostatnia szansa.

Więcej nie będzie.
_______________________________
Kobieto, puchu marny! Ty...
Jesteś jak zdrowie! Ile cię trzeba cenić ten tylko się dowie,
kto cię stracił...
Dziś piękność Twoją widzę i opisuję, bo tęsknię po Tobie.
Odpowiedz
#2
brzmi nieźle, można się przerazić. Czyta się dobrze i bez problemów. Działaj, tylko co dalej?



Pozdrawiam.
G.A.S - Groteska, Absurd, Surrealizm.
Odpowiedz
#3
Taak, twój Bóg zaprawdę miłością jest...

Strasznie eschatologiczne dzieło. Pisane jakby pod koniec czasów. Kres się zbliża, nawracajcie się.

Zauważ, że jedyne w Biblii słowa, gdy Bóg osobiście zapowiada zagładę ludzkości to przed Potopem. Dalej to prorocy mówią "Oto wyrocznia Pana:", potem Jezus mówi: "Zaprawdę wam powiadam" i jakoś nigdy Bóg nie mówi o sobie w trzeciej osobie (oczywiście, oprócz momentów, gdy Syn mówi o Ojcu, lub przepowiada los Syna Człowieczego). Jeżeli chcesz to utrzymać w konwencji listu, to zrób coś z tym akapitem: "Oto nadchodzi...".

Ponadto, jeżeli chcesz pisać o Bogu, to "On", "Ten", "Jego". Zaimki osobowe i chyba wskazujące i dzierżawcze z dużej.

Rasa ludzka nie wyginęła w czasie Potopu. Chyba, że Noe coś przed nami ukrył... I, jako jego i jego synów potomkowie, nie jesteśmy ludźmi.

Cóż, brzmi bardzo protestancko. Bardzo groźny Bóg, bardzo rychła kara.
"Problem w tym, mili moi, że za mało tu kowboi, a za dużo się wypasa świętych krów"
Z. Hołdys, Lonstar, "Countrowersja" 

Kroniki Białogórskie: tom I - http://www.via-appia.pl/forum/showthread.php?tid=2143 (kto szuka ten znajdzie wersję płatną Wink ); tom II - http://www.via-appia.pl/forum/showthread.php?tid=9341.

kronikibialogorskie.pl, czyli najbrzydsza strona www w internetach
Odpowiedz
#4
Cytat:Skończyła się moja cierpliwość.
Literówka.

Tekst utrzymany w stylistycznej konwencji, całkiem zgrabnie napisany. Brak mu jednak klimatu. Mnie osobiście skojarzył się z przemową jakiegoś natchnionego opozycjonisty politycznego niż z ostrzeżeniem pochodzącym od Boga. Mam przed oczami demonstrację przeciw złej jakniewiemco władzy, a nie wizję zagłady ludzkości.
"KGB chciało go zabić, pozorując wypadek samochodowy, ale trafił kretyn na kretyna i nawet taśmy nie zniszczyli." - z "notatek naukowych" Mestari

Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości