Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
O pieprzeniu się i spaniu z kiem popadnie.
#1
O pieprzeniu się i spaniu z kiem popadnie.
Czeli o tem , że dzisyejsza młodzyeż nic yno by syę pyeprzyła i spaua z kiem popadnye.

Osoby dramatu:
Chłopiec - lat czternaście, blondyn o wyglądzie anijoła.
Dzyewczyna - lat tudzież czternaście, o wyglądzie dyablicy.
Bog - łysy, obleczony w łachmany i pijany w sztok.

Scena I
Ławka w parku, ciemna noc. Ławka obskurna, pokryta napisami wyrytymi i wypisanymi markerami. Dzyewczyna siedzi na ławce, obok stoi plecak turystyczny.

Chłopiec
(Wchodząc na scenę z plecakiem na plecach.)

Witaj!

Dzyewczyna:

Witaj, usiądź tu, koło mnie. Ach! Cóż, żem z domu uciekła, od ojca i matki! Jestem radosna i szczęśliwa, albowiem dziś zrobimy TO.

Grzmot przewala się po niebie.

Chłopiec:
(Siadając.)

Nie bój się. Choć mówią nam ci, co starzy i skostnieli, że głupstwo robimy, my wiemy lepiej. Młodość skrzydeł nam dodaje, nad martwym wzlecim dziś światem! Zrobimy TO!

(Znowu grzmot.)

A właśnie, że tak!

(Znowu grzmot.)

Tak! Tak! Tak!

(Grzmot! Grzmot! Grzmot!)

E, tam! Cicho być!

(Grzmotliwe "chrzań się" rozlega się na nocnym niebie.)

Dzyewczyna i Chłopiec:
(Patrząc sobie w oczy.)

Dziś zrobimy TO.

(Bez gromu.)

Dziś będziemy się pieprzyć.

Dzyewczyna:
(Egzaltowanie.)
Ach, zbliża się ta szczęśliwa chwila! Choć mówi i ksiądz i matka, że to głupota, ja wiem, że tego właśnie pragnę!
(Niepewnie)
Lecz, czy masz to?

Chłopiec:
(Grzebiąc w plecaku.)
Mam to! Mam! A jakże bym mógł zapomnieć. Bez tego byłaby wpadka!
(Wyciąga z plecaka dwie pieprzniczki. Jedną podaje Dzyewczynie.)
Trzymaj i zaczynajmy!

(Oboje zaczynają posypywać się pieprzem, biegając wokół ławki. Nagle słyszą szelest liści. Chowają się przerażeni w krzakach. Na scenę wchodzi Bog.)

Bog:
(Ziewając.)
Jestem Bogdan, menel.
Lecz mówią mi "Bog".
Ławka? Dobry mebel,
zasnę tu jak smok.
Ach, co za dzień!
Pełen trudu i znoju.
Gdzież ten cudny cień
tego krzaku powoju!
Zasnąć dziś chcę,
na tej ławeczce tutaj.
Ostawcie już mnie,
w szum nocy się wsłuchaj.

(Kładzie się na ławce i zasypia. Z krzaków wychodzą Dzyewczyna i Chłopiec.)

Dzyewczyna:
(Z perfidyją w oczach.)
Oto okazja, na jaką czekalim. Ten człek zasnął tuż pod naszym nosem. Dalejże, prześpijmy się z nim bez jego zgody!

(Rzuca się ku plecakowi i wyjmuje stamtąd dwie kołdry. Chłopiec wyjmuje ze swojego plecaka dwie małe poduszki. Daje jedną dziewczynie, przyjmuje od niej jedna kołdrę. Kładą się spać kolo ławki, nie pytając Boga o zgodę.)

KONIEC

"Problem w tym, mili moi, że za mało tu kowboi, a za dużo się wypasa świętych krów"
Z. Hołdys, Lonstar, "Countrowersja" 

Kroniki Białogórskie: tom I - http://www.via-appia.pl/forum/showthread.php?tid=2143 (kto szuka ten znajdzie wersję płatną Wink ); tom II - http://www.via-appia.pl/forum/showthread.php?tid=9341.

kronikibialogorskie.pl, czyli najbrzydsza strona www w internetach
Odpowiedz
#2
Więc mówisz, że wersja trójkąta z Bogiem. A Bog w trzech czy jednej osobie? Bo jakoś nie mogę dojść - tfu, tfu - narachować się dziur w pieprzniczce nie mogę Wink

[Obrazek: adamiewaz.jpg]

(Ot, taka drobna sugestia, że można w tym temacie bardziej poszaleć. Przykładowo. Sugestia co do ewentualnej zmiany (irytujących) imion bohaterów. A i w ą ż będzie, i zakazany owoc. I z poziomu niekoniecznie-wysokich-lotów żartów przejdziemy na płaszczyznę bardziej symboliczną, gry słownej motywami biblijnymi. Bo na razie za płytko, jak dla mnie, choć sam pomysł samej satyry na T E rzeczy niegłupi.)

I wnoszę sprzeciw. Za mało. Bez szczegółów, choć z pieprzem. Bez gry wstępnej, choć z ławeczką. A wszystko trwało krócej niż średnia krajowa Sad Nie wspomnę już o tym, że nie wprowadziłeś mnie w szczegóły anatomiczne samego Boga (bo wiesz, ostatnio słyszałem, że jest - podobnie jak Kopernik i Kolumb - kobietą. A u takiej Bogini to można się zabawić...).

Milijon sto osiemset na milijon sto dziewięćset
Odpowiedz
#3
Pomysł - dobry! Lubię to!
Motyw grzmotu (Bóg widzi i grzmi) - takoż dobry!

Ogółem jednak czegoś mi tu brakuje. Może jakiegoś powalającego zakończenia? Spodziewałam się czegoś więcej, szczerze mówiąc. Zacząłeś od wisienek, a na koniec dostałam suchara (jak to ujęła kiedyś Kheira). Czuję się doprawdy oszukana.

6/10
"KGB chciało go zabić, pozorując wypadek samochodowy, ale trafił kretyn na kretyna i nawet taśmy nie zniszczyli." - z "notatek naukowych" Mestari

Odpowiedz
#4
Widzisz, Rafał, Mes też liczyła na ostry seks i ją również oszukałeś Tongue
Odpowiedz
#5
Ja się dopisuję do listy!
Rafał... dawaj... sól ziemi!
Pieprz ziemi.

Ale wdzięczne. Kiedyś czytałam teksty jezuickich teatrów szkolnych.
Gorsze były.
I nie miały tak fenomenalnych instrukcji w didaskaliach - siadłam z wrażenia przy podziale kołder i poduszek, no, że po jednej, popatrz pan... niesamowite

Jako człek doświadczony w tych... kołdrach, powiem, że o niepotrzebnie dźwigali dwie. Pod jedną da radę, a nawet... sza!.

A ponieważ ze śmiechem krucho to daję
8/10

nie tyle co erazmus, ale on bez ponoszenia odpowiedzialności za pieprzenie
Granice mego języka bedeuten die Grenzen meiner Welt. [L. Wittgenstein w połowie rozumiany]

Informuję, że w punktacji stosowanej do oceny zamieszczanych utworów przyjęłam zasadę logarytmiczną - analogiczną do skali Richtera. Powstała więc skala "pozytywnych wstrząsów czytelniczych".
Odpowiedz
#6
Rzecz na czasie i dobrze ujęta - dokładnie tak, jak to wygląda!!! Zakończenie mnie też zaskoczyło, ale to nie znaczy, że jest źle. Pośmiałam się, podobało mi się.
Komentując dzielę się osobistymi, subiektywnymi odczuciami, nie poczuwam się do znajomości prawdy absolutnej Wink

W cieniu
Nie ma
Czarne płaszcze

[Obrazek: Piecz1.jpg] 

Odpowiedz
#7
Bardo dobry tekst. Przyciągnął mnie tu tytuł, przeczytałem z żywym zainteresowaniem, zaciekawieniem, na końcu zaskoczeniem i spodobał mi się humor. Najbardziej chyba bieganie wkoło ławki. Wink A i grzmoty były niezłe. Wink Stylizacja jak najbardziej udana, największym plusem jest chyba to, że wpadłeś na bardzo dobry pomysł i udało Ci się go fajnie zrealizować.

Cytat:pokryta napisami wyrytymi i wypisanymi markerami
Coś bym tu dopisał.

Cytat:się spać kolo ławki
A tu masz literówkę.

Ale to drobiazgi. Ode mnie 5/5. Tekst absolutnie warty przeczytania. Smile
Odpowiedz
#8
Za krótkie Smile
Zdecydowanie za krótkie - proszę o więcej Smile
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości