Ocena wątku:
  • 2 głosów - średnia: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Niech będzie kolorowa
#1
w moim kraju zabrakło poezji
krwawiłam w każdą miesięcznicę
broniłam najmniejszego skrawka ciała 
psa z kulawą nogą i nienarodzonego drzewa

marniałam z każdym wypowiedzianym słowem
karła wdrapującego się na barykadę normalności 
taszcząc siaty po schodach do azylu ukradkiem
spoglądałam na niebo ogarnięte płomieniami

to tylko wieczór  - nie dobry wieczór 
Odpowiedz
#2
Mocny tekst, ale pogrzebałbym w puencie, znaczy bez ostatniego wieczór. Ale poza tym perfect.
Odpowiedz
#3
Ostatni wers niestety bez zmian Smile Symboliczna gierka słowna Smile
Odpowiedz
#4
A niech będzie, tak czy inaczej jest świetnie.
Odpowiedz
#5
Prowokacyjny, idzie w stronę anegdoty, kiedy mąż po sprawdzeniu lodówki informuje  matka jest tylko jedna ( flaszka ).
Ale tutaj chodzi o coś więcej.
Odpowiedz
#6
Grain - w sumie z tą flaszka nie padło tak daleko Big Grin
Odpowiedz
#7
Miało być kolorowo, a jest jak jest... Szaro, buro i ponuro. Niby wszystko cacy, a zapluty karzeł reakcji wiecznie żywy, tyle że ze zmienionym ekhm... obliczem.
Ech te nasze miesięcznice, martyrologiczne rocznice, narodowopatiotyczne lanie po pyskach...

Do strony warsztatowej nie mam zastrzeżeń. Jest prosto i na temat.

Z upominkiem -  Nie pytaj...
[Obrazek: oscar.jpg]
Odpowiedz
#8
A wiesz, Błażej, ja bym zostawił w puencie wyłącznie "to tylko wieczór". Nie wiem, naprawdę, czy potrzebne tu poszukiwanie- jak napisałeś- "symbolicznej gierki słownej". gdybyś mi, załóżmy- powierzył ten utwór do para-scenicznej interpretacji, to- powiedzmy czytam jak list, statyczny, bez ruchu, ale po słowach "to tylko wieczór" zwyczajnie rzuciłbym kartkę jakoś tak niedbale od siebie, albo? zrobił samolocik i puścił w słuchaczy... Ot, tak mnie naszło... Mnie to dopisanie "nie dobry wieczór" jest jakoś nadmiernie dopowiedziane. Jakby przedobrzone?
[Obrazek: Piecz2.jpg]
Odpowiedz
#9
(12-02-2018, 21:50)chmurnoryjny napisał(a): A wiesz, Błażej, ja bym zostawił w puencie wyłącznie "to tylko wieczór". Nie wiem, naprawdę, czy potrzebne tu poszukiwanie- jak napisałeś- "symbolicznej gierki słownej". gdybyś mi, załóżmy- powierzył ten utwór do para-scenicznej interpretacji, to- powiedzmy czytam jak list, statyczny, bez ruchu, ale po słowach "to tylko wieczór" zwyczajnie rzuciłbym kartkę jakoś tak niedbale od siebie, albo? zrobił samolocik i puścił w słuchaczy... Ot, tak mnie naszło... Mnie to dopisanie "nie dobry wieczór" jest jakoś nadmiernie dopowiedziane. Jakby przedobrzone?

Aha , aha  . Rozumiem , tyle że,  dopowiedzenie jednoznacznie kieruje do takiej a nie innej interpretacji.  

No  nie  zabronię ci rzucać samolocikiem Big Grin
Odpowiedz
#10
Mnie się wieczór podoba na koniec dnia i wiersza.
Nie widzę związku między brakiem poezji a krwawieniem, bronieniem. Jak bronić coś metaforycznego, kiedy brakuje poezji? Widzę konflikt znaczeń w pierwszej strofie. Dalej zresztą też nie widzę żadnego powiązania do tej poezji. To raczej pierwszy, nie ostatni wers bym wyrzuciła. Krwawienie w miesięcznicę może i byłoby dobre, gdyby mówił męski peel, ale nie byłby tak wrażliwy, więc dobra, kobieta - ale w miesięcznicę czego? Też ani słowa wyjaśnienia. Może i mój błąd, że patrzę też na całość przez pryzmat pierwszego wersu, ale kiedy tak się zaczyna - opowieść, wiersz, życie, cokolwiek - trzeba się liczyć z konsekwencjami.
Dalej - marnienie przez słowa karła, próbującego być normalnym, to można by podciągnąć pod prześmiewczy ton pod adresem... czego? Nie wiem. Niebo ogarnięte płomieniami, bo zabrakło poezji? Niech będzie kolorowa ta ognista łuna?
Z kolei interpretując to w sposób: "kraj" = wewnętrzny świat podmiotu, to już brzmi w porządku. Ale słowo "kraj" jest tu raczej niefortunne, bo dla mnie odrobinę mylne, ale może to i dobre wdrażanie zastępstwa dla "świata" wewnętrznego. Ale nawet wtedy - niedorozwinięta idea.
Ode mnie 3/5.
Odpowiedz
#11
Dokładnie to kraj , ten zewnętrzny świat ojczyzna ... kręcący/a sie wokół "pieprzonej" polityki w którym/ej zabrakło zwyczajnie "poezji" i wszytko zostało sprowadzone to "byleczego" , wszytko jest nijakie, płaskie , do "czterech liter"
W sumie mogłem wiersz wrzucić w teksty polityczne Smile - ale jest tutaj , cóż- niech tu zostanieBig Grin
Odpowiedz
#12
.... a za upominek nie podziękował... Buuuu...
[Obrazek: oscar.jpg]
Odpowiedz
#13
Mir, do mnie to trza prosto z mostu czasami bo nie "kumam" - upominek?
W takim razie dziękuję za ów. Smile
Odpowiedz
#14
Upominek muzyczny, Błażku Smile
[Obrazek: oscar.jpg]
Odpowiedz
#15
Proszę nie robić offtopu.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości