Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nędzne grosze
#1
(dykteryjka historyczna)

– Victorze, i jak idzie sprzedaż twojej nowej powieści?
– Kochanie, jeszcze wydawca nic nie pisał. Przecież dopiero się ukazała jej pierwsza część.
– No to napisz dziś do niego.
– Szkoda mi czasu. Jestem zajęty czym innym. Poczekam.
– Napisz, Victorze, nie marudź. Przecież zawsze robisz kilka rzeczy na raz. A tę powieść tyle lat pisałeś. Ciekawość mnie zżera. No nie daj się prosić. Przecież nie musisz się rozpisywać.
* * *
– Juliette, przyszła już odpowiedź od mojego wydawcy!
– No i? Mów wreszcie!
– W liście pisałem do niego… wysłałem tylko znak zapytania. Mówiłem, że nie mam czasu na więcej.
– A on?
– Odpowiedział… odpowiedział też jednym znakiem. Wykrzyknikiem!
Odpowiedz
#2
Przypuszczam, że tu przedstawiono jakieś rzeczywiste zdarzenie (lub przynajmniej rzekomo rzeczywiste). Ale nie wiem, o jakiego pisarza tu chodzi. Ponadto nie jest jasne, co oznaczał ten wykrzyknik. Bardziej prawdopodobne jest, że oznaczał dobre wiadomości, ale nie można też wykluczyć, że złe. Byłoby bardziej zrozumiałe, gdyby wydawca narysował w liście emotikonkę, ależ chyba chodzi o czasy, gdy emotikonki jeszcze nie zostały wynalezione. Smile
Odpowiedz
#3
(07-11-2020, 19:52)D.M. napisał(a): Przypuszczam, że tu przedstawiono jakieś rzeczywiste zdarzenie (lub przynajmniej rzekomo rzeczywiste). Ale nie wiem, o jakiego pisarza tu chodzi. Ponadto nie jest jasne, co oznaczał ten wykrzyknik. Bardziej prawdopodobne jest, że oznaczał dobre wiadomości, ale nie można też wykluczyć, że złe. Byłoby bardziej zrozumiałe, gdyby wydawca narysował w liście emotikonkę, ależ chyba chodzi o czasy, gdy emotikonki jeszcze nie zostały wynalezione. Smile

Dima, sugestie są zawarte w tytule oraz w imionach, zwłaszcza męskim Smile   Poszukaj... Wink
Odpowiedz
#4
Nie znalazłem w Internecie nic odpowiedniego o "nędznych groszach". A według imienia Viktor też trudno znaleźć, kto to może być. Wśród znanych Wiktorów będących pisarzami przyszedł mi na myśl tylko Hugo, ale on był raczej Victor, a nie Viktor, a ponadto jego żona nazywała się Adèle, a nie Juliette.
Odpowiedz
#5
(08-11-2020, 20:43)D.M. napisał(a): Nie znalazłem w Internecie nic odpowiedniego o "nędznych groszach". A według imienia Viktor też trudno znaleźć, kto to może być. Wśród znanych Wiktorów będących pisarzami przyszedł mi na myśl tylko Hugo, ale on był raczej Victor, a nie Viktor, a ponadto jego żona nazywała się Adèle, a nie Juliette.

Dima, tak Smile  Chodzi o Victora Hugo . Jego największą powieścią byli... (pierwsze słowo w tytule). 
PS. Poszukaj w internecie (życiorys Hugo), to zrozumiesz, czemu jest Juliette, a nie Adele.
Odpowiedz
#6
Ok, już znalazłem o Juliette Drouet. Pozostaje tylko zauważyć, że lepiej byłoby pisać imię "Victor" przez "c". Albo przez "W" i "k" jako spolszczoną wersję: "Wiktor". Smile I w tej chwili zauważyłem, że polska Wikipedia podaje właśnie te dwie wersje jego imienia.
Odpowiedz
#7
No i zagadka rozwiązana Smile
PS. Dima, masz rację. Poprawiam w tekście imię Hugo na "Victor", co jest dodatkową sugestią, iż nie chodzi o polskiego pisarza.
Odpowiedz
#8
A propos, jak wolisz wymawiać nazwisko "Hugo"? Smile
Odpowiedz
#9
(10-11-2020, 13:26)D.M. napisał(a): A propos, jak wolisz wymawiać nazwisko "Hugo"? Smile

"Igo/u" Wink
Odpowiedz
#10
Ok. Bardzo naturalna wersja, choć dokładnie taka nie przychodziła mi na myśl. Widziałem natomiast informację, że trzeba czytać dokładnie jak po francusku, oraz słyszałem, że niektórzy czytają tak, jak gdyby to było polskie nazwisko. Ale wymawianie "i" zamiast francuskiego lub niemieckiego miękkiego "u" zdarza się w wielu sytuacjach i, jak widać, tu również.

(Natomiast końcowe "u", które napisałeś po kresce, chyba mając na myśli jego fakultatywność, jest, moim zdaniem, zupełnie niepotrzebne. Tam nie ma na końcu żadnego "u", ani we francuskiej wymowie, ani w pisowni.)
Odpowiedz
#11
Dima, jestem laikiem co do języka francuskiego. Igo/u oznaczyłem jako wymowę końcówki między"o" a "u".  Teraz wszedłem do Googla i znalazłem kilka nagrań głosowych, jak powinno się wymawiać "Hugo". Wymawiają trochę podobnie, jak wpisałem. Ale, jak napisałem - nie znam francuskiego.
Pzdr.
Odpowiedz
#12
Ja też nie znam francuskiego, ale trochę orientuję się w regułach czytania francuskich słów. Smile Podobny poziom wiedzy posiadam co do języków niemieckiego, hiszpańskiego, holenderskiego, włoskiego, węgierskiego. Smile
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości