Ocena wątku:
  • 3 głosów - średnia: 4.33
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mruczenia
#1
Szczypta soli do łyżki cukru,
aby nie było za słodko, w ustach
wciąż słowa. Przemielone
na metafory niespełna rozumu,

więc budzą się demony i buszują
w poszukiwaniu ciasteczek.
Koniecznie kruchych jak konstrukcja
z pikowych asów.

Taka talia – mocno ograniczona
praktycznie do pomruków, z okolic
bliżej nieokreślonych. Ale w rejonie
łóżka.

W nim wciąż tylko cienie, 
jednak nabierające kształtów.
I oto jest przyczyna oraz skutek.

Beczki miodu bez łyżki dziegciu.
Odpowiedz
#2
Więc - po co ta ( w tym wypadku) partykuła? Bo jako spójnik w ogóle nie ma prawa tam być . Pierwszą strofę zakończyć kropką a to nieszczęsne "więc " usunąć . W trzeciej zlikwidować przecinek po "ograniczona", i po nieokreślonych bez kropki i Ale z małej litery( ale jako spójnik potraktować). W strofie ostatniej zamiast 'W którym" napisać 'W nim" i partykuły wciąż oraz jednak do usunięcia. Do usunięcia także 'i" rozpoczynające ostatni wers w strofie a wstawienie go zamiast spójnika "oraz" - Wyjdzie wtedy fajne zdanie oznajmujące - Oto jest przyczyna i skutek - dopełniające treści ( zamykające wiersz). Natomiast ostatni wers potraktowałbym jako naprawdę świetny tytuł dopełniający wiersz "Beczka miodu bez łyżki dziegciu"

Big Grin Big Grin Big Grin Pozdrówki
Odpowiedz
#3
Po części się zgadzam, co widać po poprawkach. Jednak więc zostaje - związek przyczynowo - skutkowy właśnie. Nad przedostatnią pomyśl, chociaż zmienia sens, bo puenta zostaje. A o tytule nie ma, co wspominać, za ważny dla mnie.
Ogólnie dzięki.
Odpowiedz
#4
(31-01-2018, 16:25)Marcin Sztelak napisał(a):  niespełnarozumu,

MARCIN.  Albo spacja się nie wcisnęła, albo... ??? No, jakoś na ewentualność eksperymentu słownego mi to nie wygląda.
[Obrazek: Piecz2.jpg]
Odpowiedz
#5
A fakt ze spacją, już naprawiam.
Odpowiedz
#6
tak mi się przeczytało  Tongue

Szczypta soli do łyżki cukru aby nie było
 za słodko W ustach
wciąż słowa Przemielone
na metafory niespełna rozumu Budzą się 

demony buszują w poszukiwaniu 
ciasteczek Koniecznie kruchych 
jak konstrukcja
z pikowych asów Taka talia 

mocno ograniczona
praktycznie do pomruków z okolic bliżej 
nieokreślonych Ale w rejonie
łóżka W nim wciąż 

tylko cienie  jednak nabierające 
kształtów I oto jest 
przyczyna 
skutek Beczki miodu 

bez łyżki dziegciu.
[Obrazek: Piecz2.jpg]
Odpowiedz
#7
(31-01-2018, 23:07)chmurnoryjny napisał(a): tak mi się przeczytało  Tongue

Szczypta soli do łyżki cukru aby nie było
 za słodko W ustach
wciąż słowa Przemielone
na metafory niespełna rozumu Budzą się 

demony buszują w poszukiwaniu 
ciasteczek Koniecznie kruchych 
jak konstrukcja
z pikowych asów Taka talia 

mocno ograniczona
praktycznie do pomruków z okolic bliżej 
nieokreślonych Ale w rejonie
łóżka W nim wciąż 

tylko cienie  jednak nabierające 
kształtów I oto jest 
przyczyna 
skutek Beczki miodu

bez łyżki dziegciu

niezależnie od powyższego z mojej strony (co jest tylko jako---- taka chmurnoryjna zamieszanka, niczym przy grze w karty) , oczywiście doceniam wiersz, ale ... posługując się "portalowym frazesem" powiem---- czytałem Twoje lepsze. Jest dobrze, więc dając tym razem  szansę "gustowi memu" stawiam 4/5 (wszak wiadomo 4=dobrze)
[Obrazek: Piecz2.jpg]
Odpowiedz
#8
(31-01-2018, 17:47)BJKlajza napisał(a): Natomiast ostatni wers potraktowałbym jako naprawdę świetny tytuł dopełniający  wiersz "Beczka miodu bez łyżki dziegciu"

Ręce precz od "Mruczenia"!!!
Tytuł ma pozostać NIE ZMIENIONY.

Pikantny ten liryk, aż zostawia na języku pieprzny posmak Big Grin

No i nie zabrakło Twojego ulubionego "mielenia" - tutaj akurat metafor, choć środki poetyckie nie pozostawiają wiele pola do wyobraźni: "w ustach", "buszują", "w poszukiwaniu ciasteczek. Koniecznie kruchych", "talia – mocno ograniczona praktycznie do pomruków", "w rejonie łóżka", "nabierające kształtów", "przyczyna oraz skutek". 
Ktoś ma wątpliwości, że to rasowy erotyk?

Beczka miodu bez łyżki dziegciu.

Z czystym sumieniem i intencjami pozostawiam od siebie 5/5.
[Obrazek: oscar.jpg]
Odpowiedz
#9
tak przy okazji; Zapomniałem napisać, że Beczki --- również jako mianownik w liczbie mnogiej --- bardzo mi fajnie  tu "za/wy-brzmiały".

Zauważyłem, było to dla mnie korzystne, ale ... Autor na tyle dobry, że mógł dostać dobry, bo wiedziałem, że ktoś mu ... zwiększy rozmiar... :Tongue.. noty za wiersz...  Cool Big Grin

ja też tak czynię,  Cool  dla Prawa i Sprawiedliwości   --- i jak mu tam? Tongue z-obiektywizowania (chociaż na fotografii się nie znam). 


Poza tym, to raczej nie jestem adresatem, więc, jak mógłbym oceniać inaczej... ??? Tongue
[Obrazek: Piecz2.jpg]
Odpowiedz
#10
(01-02-2018, 01:40)chmurnoryjny napisał(a): Poza tym, to raczej nie jestem adresatem, więc, jak mógłbym oceniać inaczej... ??? Tongue

No! Tongue
[Obrazek: oscar.jpg]
Odpowiedz
#11
Jest dobrze, więc dając tym razem  głos "gustowi memu" postawiłem 4/5 (wszak wiadomo 4=dobrze)Angel Cool Cool Cool Tongue
[Obrazek: Piecz2.jpg]
Odpowiedz
#12
(01-02-2018, 01:48)chmurnoryjny napisał(a): Jest dobrze, więc dając tym razem  głos "gustowi memu" postawiłem 4/5 (wszak wiadomo 4=dobrze)Angel Cool Cool Cool Tongue

Twój gust, Twoja ocena, Monsieur Smile
[Obrazek: oscar.jpg]
Odpowiedz
#13
W sztelakowym stylu, choć czytałem jeszcze lepsze.
Potwierdzam4*
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości