Moja propozycja
#1
Witam,

zastanawiam się, czy nie byłoby celowe podzielenie działu z poezją na dwa poddziały: wiersze białe/wiersze rymowane. W jakimś sensie jest różnica w odbiorze tych utworów, w sposobie oceniania ich. Wiersze rymowane ze swej natury są bardziej sformalizowane, posiadają zupełnie inny klimat, inną wymowę. Przy ich recenzowaniu bierze się pod uwagę szereg aspektów związanych z poetyckim warsztatem.
Poezja biała (zwłaszcza wiersze wolne) są bardziej spontaniczne, ocenia się w nich bardziej grę słów, metaforykę, układ graficzny, etc.
Podział taki spowoduje, że ogólnie dział będzie bardziej przejrzysty, a wiersze np. stylizowane na młodopolskie nie będą wymieszane z haiku bądź z turpistycznymi utworami a' la Wojaczek.
Ułatwi to też pracę komentującym, gdyż nie każdy musi znać się na wersyfikacji i czuć się kompetentny do oceniania wierszy rymowanych.

Myślałam też o poddziale - proza poetycka...

Nie wiem, co na to inni, rzucam pomysł do rozważenia.

Pozdrawiam,
Glóinnen
"O najostrzejszy tryb rozkazujący proszę cię, mowo." (Z. Bieńkowski)
Odpowiedz
#2
Co do poezji - w zasadzie to brzmi sensownie.

Co do prozy poetyckiej - to przeważnie są to krótkie formy i z powodzeniem mogą znaleźć się w Miniaturach Literackich.
You'll never shine
Until you find your moon
To bring your wolf to a howl.
--- Saul Williams
Odpowiedz
#3
Po co?
Działy forum są już i tak straszliwie rozstrzelone, że po zarejestrowaniu się potrzebowałam dwóch dni, żeby wszystko ogarnąć. Na innych forach literackich (a trochę ich obskoczyłam) zwykle dzieli się teksty na teksty autorskie, fanficki, poezję (czasami jeszcze wprowadza się dział dla tłumaczeń bądź podział fanficków - na Mirriel jest HP Fanfiction i Świat Fanfiction dla całej reszty fandomów). Podział o tyle komplikuje życie, że jak mam miniaturę fantastyczną, to gdzie mam ją wrzucić? Do miniatur czy do fantastyki? A jeszcze jeśli nie dajcie bogowie, ma jakieś przesłanie o życiu, filozofii i egzystencji?
Myślę, że podział jednego z bardzo niewielu niepodzelonych działów literackich nie jest zbyt dobrym pomysłem.
Odpowiedz
#4
Chyba każdy umie odróżnić wiersz rymowany od nierymowanego i nie miałby problemu z zaklasyfikowaniem własnego utworu.
"O najostrzejszy tryb rozkazujący proszę cię, mowo." (Z. Bieńkowski)
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości