Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Moja cisza
#1
W mojej ciszy tylko serce
Co trzepocze niczym wróbel
Ćwierka coś tam sobie cicho
Rady co są psu na budę

Tak jak wół ja w życiu tyram
W mojej ciszy samotności
Śpiew mi czasem jak słowika
Spędzi z powiek sen miałkości

Orlim okiem widzę czasem
Szanse co mijają bokiem
W ciszy mojej egzystencji
Mija sobie rok za rokiem

Rady serca w mroku krzyczą
Głośno ryczy stuk klawiszy
I dziewczyna co, cholera
Nie chce przerwać mojej ciszy
Kobieto, puchu marny! Ty...
Jesteś jak zdrowie! Ile cię trzeba cenić ten tylko się dowie,
kto cię stracił...
Dziś piękność Twoją widzę i opisuję, bo tęsknię po Tobie.
Odpowiedz
#2
Względem zapisu:
1. Dlaczego każdy wers zaczynasz dużą literą (poza drugim wersem trzeciej strofy)? W zasadzie nie czepiałabym się, gdyby nie
2. interpunkcja - zbłąkany przecinek i dwie kropki na końcach dwóch strof.

W pierwszej chwili pomyślałam, że te samotne kropki mają dać swoiste zamknięcie rozdziału pod postacią strofy. Że jest obraz, wersy, a potem kropa - koniec obrazu, rozpatrujemy coś innego. Może gdyby nie ten przecinek, dałabym się z miejsca przekonać, że tak miało być, zwłaszcza że tak właściwie to brak kropek w ostatnich strofkach mi pasuje - mam na myśli, że dwie pierwsze to dwa zamknięte rozdziały, a dwie ostatnie są nieprzerwanym ciągiem poetyckim.

Ten wół mi się trochę nie z tej bajki wydał, bo jak już pierwszy frazeologizm mnie kupił, tak następny wydał się wtrącony na siłę. Mimo że merytorycznie pasuje.

Plus powtórzenie, może i zamierzone, ale jakoś mi się gryzie:
Cytat:Śpiew mi czasem jak słowika
Spędzi z powiek sen miałkości.
Orlim okiem widzę czasem


i jeszcze tu:

Cytat:okazje co mijają bokiem
W ciszy mojej egzystencji
Mija sobie rok za rokiem



A tak już bez przesadnej, czepialskiej wręcz analizy:
Bez patrzenia na przeszkadzające mi niedociągnięcia - strasznie mi się podoba poetycki obraz Ciszy podmiotu lirycznego. W pierwszej chwili próbowałam się odnaleźć i szukałam punktu zaczepienia, którym okazało się:
Cytat:Orlim okiem widzę czasem
okazje co mijają bokiem
W ciszy mojej egzystencji
Mija sobie rok za rokiem

Wczułam się, bo też wydało mi się, że pojmuję ten stan. Dzięki temu trzepot, ćwierkanie serca, tyranie w samotności, śpiew słowika, krzyk serca w mroku; wszystko to stało mi się bliższe i też zupełnie zrozumiałe.
Wszystko, poza tą, cholera, dziewczyną. Smile
Muszę przyznać, że przez dwa ostatnie wersy zastanawiam się, czy to jest romantyczny wiersz, czy jednak dramat, jako że dziewczyna krzyczy, ale nie chce (czy może właśnie po prostu nie potrafi?) przerwać ciszy.

Jeden z lepszych wierszy, które ostatnio czytałam. Pierwszy w ostatnim czasie, w którym poczułam się "jak u siebie" - w sensie że choć przez chwilę mogłam uosobić się z podmiotem lirycznym. I nawet nie było mi z tym wcale źle. Nieco melancholijnie, ale w porządku.

Przez ten osobliwy zapis (który podciągnęłabym pod meine lieben awangardę, gdyby nie niekonsekwencja, której nie załapałam mimo chęci najszczerszych), widzi mi się takie bardzo dobre 4 z małym plusem.
Odpowiedz
#3
Zapis jest wypadkiem przy pracy, bo znowu nie przejrzałem wiersza pod kątem takich baboli przed publikacją.
Skupiam się na słowach i uciekają mi kropki xD
Kobieto, puchu marny! Ty...
Jesteś jak zdrowie! Ile cię trzeba cenić ten tylko się dowie,
kto cię stracił...
Dziś piękność Twoją widzę i opisuję, bo tęsknię po Tobie.
Odpowiedz
#4
Cóż; zawsze na plus, bo słowa piękne. Heart
Mało kto ma cierpliwość do kropek, dlatego ja po czasie upewniam się tylko, że nie mam dużych liter ani interpunkcji. Taka ze mnie leniwa bestyjka. Angel

Zatem absolvere! Wink
Odpowiedz
#5
Wszystkie niedociągnięcia wyłapała już Bel6. Razi mnie trochę słowo cholera, ale nie dlatego że to
wulgaryzm, tylko po prostu (jakoś tak intuicyjnie) nie pasuje mi do tego wiersza. Stworzyłeś fajny klimat,
i mimo że nie przepadam za tekstami rymowanymi, znalazłam w nim coś dla siebie.

Pozdrawiam Smile
Odpowiedz
#6
Sympatyczny

Cytat:Orlim okiem widzę czasem
Okazje co mijają bokiem

Tu zgubił się rytm, niby jedna sylaba więcej, a jakoś tak nieprzyjemnie uwiera Smile

Pozdro Angel
Odpowiedz
#7
(21-06-2016, 11:38)czarownica napisał(a): Sympatyczny

Cytat:Orlim okiem widzę czasem
Okazje co mijają bokiem

Tu zgubił się rytm, niby jedna sylaba więcej, a jakoś tak nieprzyjemnie uwiera Smile

Pozdro Angel

hm... Może w tym miejscu lepsze by było

Szanse co mijają bokiem?
Kobieto, puchu marny! Ty...
Jesteś jak zdrowie! Ile cię trzeba cenić ten tylko się dowie,
kto cię stracił...
Dziś piękność Twoją widzę i opisuję, bo tęsknię po Tobie.
Odpowiedz
#8
No i gitara Wink
Odpowiedz
#9
Kawał dobrego wiersza w starym stylu. Po wynikłych z dyskusji poprawkach nie ma się do czego przyczepić Wink
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości