Mitologia i wierzenia Słowian i Skandynawów.
#16
Jeśli mogę wtrącić, to IMHO w Internecie wiele sensownych źródeł się nie znajdzie. Internet cierpi na chorobę zwaną "każdy wrzuca co chce, więc jest jeden wielki burdel".

Przy maksimum dobrych chęci i samozaparcia, można spróbować portali takich jak:
  • Baśnie - jest tam Stworopedia, choć niezbyt obszerna. Jest też nieco amatorskich dziełek w tych klimatach w Czytelni, ale nie umiem powiedzieć, na jakim są one poziomie, bo nie znam wszystkich.
  • Rodzimowierca - być może warto tu zajrzeć, w końcu któż, jeśli nie nasi rodzimowiercy, powinien być kompetentnym źródłem do szukania informacji o wierzeniach dawnych Słowian?
  • Rodzimy Kościół Polski - jak wyżej. Smile

Ale tak najbardziej szczerze, to i tak polecam sięgnięcie po papierowe pozycje. Dużo większe bogactwo informacji, bo przecież w Internecie są zaledwie jakieś wyciągi z tego, co wymieniam poniżej:
  • Aleksander Gieysztor, Mitologia Słowian
  • Kazimierz Moszyński, Kultura ludowa Słowian
  • Jerzy Strzelczyk, Mity, podania i wierzenia dawnych Słowian
  • Aleksander Brückner, Mitologia słowiańska i polska
  • Bohdan Baranowski, W kręgu upiorów i wilkołaków
  • Stanisław Urbańczyk, Dawni Słowianie - wiara i kult
  • Leonard J. Pełka, Polska demonologia ludowa


Jeśli zaś idzie o Skandynawów... Pomyślmy... Przyznam, że nie znam żadnych portali internetowych, poświęconych kulturze nordyckiej. Zostają książki:
  • Leszek Paweł Słupecki, Mitologia skandynawska w epoce Wikingów
  • Leszek Paweł Słupecki, Wyrocznie i wróżby pogańskich Skandynawów: studium do dziejów idei przeznaczenia u ludów indoeuropejskich
  • Artur Szrejter, Mitologia germańska. Opowieści o bogach mroźnej Północy
  • Stanisław Piekarczyk, Mitologia germańska
  • Georges Dumézil, Bogowie Germanów: szkice o kształtowaniu się religii skandynawskiej
  • Roger Lancelyn Green, Mity skandynawskie: wedle starych poematów i podań Północy
  • Rafał Maciszewski, Mity skandynawskie

W przeciwieństwie do wierzeń słowiańskich, z tych skandynawskich zostały nam jakieś teksty źródłowe, czyli: Edda poetycka zwana Eddą Starszą. Jeśli dorwiesz wydanie BN, to zerknij we wstęp. Wstęp w BK-kach jest również świetnym źródłem informacji.

A jak masz coś o rynsztunku i tego typu bardziej "przyziemnych" rzeczach, to podrzuć. Wink
~~~ Na emeryturze było nudno ~~~
Wróciłem więc. Tak trochę.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości