Liwaj
#16
Nie wiem, czy otwierały mi się w dobrej kolejności, więc będę oceniała tytułami. Na fotografii analogowej się nie znam, więc nie wiem ile można wyciągnąć z aparatu, także techniki nie skomentuję. Jeśli chodzi o treść, to ok ale bez szału. Gdzieś tam fajny klimat daje się wyłapać, ale on nie jest tak zebrany w kupę jak powinien; kadry są przypadkowe i czasem to działa na plus, tutaj niestety nie. Trochę cykniecie jakiegoś widoczku wiejskiego i nic poza tym. Natomiast widzę w tym potencjał. Gdyby trochę nad tym popracować to dużo można z tego wyciągnąć ;-)

Cytat:Kadrowanie - zasada trójpodziału. Dzielisz kadr dwoma liniami w pionie i dwoma w poziomie. Tam, gdzie linie się przecinają najbardziej skupia się wzrok - i tam powinny znaleźć się najważniejsze elementy zdjęcia.
Podręczniki do fotografii wymieniają takie rzeczy, bo najprościej jest przedstawić w ten sposób technikę w teorii. Niestety praktyka wygląda zupełnie inaczej, jest masę czynników, które skupiają wzrok w jakimś punkcie. Począwszy od skadrowania jednej rzeczy, na mało wyrazistym, czy w ogóle nijakim tle, po kontrasty, kolory(głównie odcienie czerwieni), ostrość, czy zainteresowanie jakąś tematyką. Podejrzewam, ze jeśli sfotografujemy kobietą OBOK motocykla to w zależności od tego, kto będzie odbiorcą, ten przedmiot zdjęcia bardziej go przyciągnie. Wystarczy spojrzeć, jak działają reklamy w gazetach. Linie kadrowania w wizjerach, nie wiem, dla mnie służą wyłącznie do pomocy. Bo w gruncie rzeczy i tak kadr można POPRAWIĆ na komputerze.

Jeśli chodzi o zdjęcia cyfrowe; nie mam gdzie się zaczepić trochę, więc znowu powiem ogólnie. Cieszy mnie to, że się starasz, bo to widać. Bawisz się, kombinujesz z ostrością- fajnie. Tylko na tym łatwo się przejechać. Najtrudniej jest ze zwierzętami, bo nie możesz ich ustawić i trudno jest złapać dokładnie to, czego szukasz. Na psie wydaje mi się, że chciałeś, czy złapałeś ostrość na oczy i fajnie, tylko, że w tamtym miejscu jest dość ciemno i bardziej się skupiłam na nieostrym nosie. Ale to tylko moje subiektywne odczucie. Paw trochę tak znikąd złapany, gdyby był bliżej to zdjęcie piór byłoby fascynujące, ale dobrze byłoby gdyby całe było ostre, tak postawiłabym na głowę. Te krajobrazy, bez klimatu i jakiejś tematyki. Niektórzy bogowie fotografii cykają ulicę pustą, zwykłą i nijaką i się ich chwali, ja tego trochę nie rozumiem, ale być może nie doszłam jeszcze do etapu, gdzie fotografia staje się prawdziwą sztuką.
Portret, właściwie zwykły portret. Mógłbyś z niego dużo wyciągnąć, ale do tego niezbędna jest dalsza obróbka. Na Twoim miejscu nie skreślałabym tego, dlatego, że zarówno technologia poszła do przodu jak i gusta się zmieniły, więcej się oczekuje od fotografów. Obiekty fotografowane wymagają od twórców, by wydobyli z nich to co najpiękniejsze, a ukryli wszystkie defekty- jak to zrobisz, twoja sprawa. Wydaje mi się jednak, że nie trzeba ingerować w fotografię na tyle, by ją zmieniać, a jedynie poprawić. Zdjęcie po prostu stanie się atrakcyjne, a chyba o to chodzi.

Cytat:Monique, jakoś drugi rok, ale mało na to poświęcam uwagi, dzięki
Dwa lata to długo, a niestety po zdjęciach tego nie widać. Jeśli pstrykasz od tak to nazwanie tego fotografią, ocenianie tych prac przez nas jest bez sensu. To nie tak powinno być. Jeśli Cię to interesuje to poświęć temu wiecej czasu, bo wydaje mi się, że masz szansę wejść na dobrą drogę ;-)

Powiem tak, fotografia jako sztuka jest trudna, bo jest prawdziwa i często nierozumiana i nieakceptowana. Fotografia bardziej komercyjna jest trochę prostsza i umożliwia rozwój, nie tylko kreatywności. Można łączyć jedno z drugim, ale nie nie osiągnie się sukcesu w tej(jak każdej innej)dziedzinie bez doświadczenia. Nic się tu nie sprawdzi lepiej jak "praktyka czyni mistrza", więc bądź otwarty na nowe możliwości i nowe pomysły, a na pewno się uda. fotografia nie musi być zawsze zaplanowana. Będę śledzić postępy i życzę weny i udanych ujęć ;-) Pozdrawiam serdecznie!
"Opinie tworzą nie najmądrzejsi, lecz najgadatliwsi"

Władysław Biegański

Odpowiedz
#17
nie będę niczego poprawiać tylko starać się nauczyć robić zdjęcia tak, żeby nic nie było do poprawy
uważam, że w portretach, szczególnie zwierząt, które mają swoje ryjki, noski i trąby, najważniejsze jest, żeby ostre były oczy i to doceniam i lubię, oglądając fotografie innych autorów
jest mnóstwo ostrych zdjęć pawi, chcesz jakieś znaleźć to poszukaj w google grafika
krajobrazy wykonane analogiem są zbliżone do klimatu (wszystko ma jakiś klimat, tak samo jak wszystko ma temperaturę), który niesamowicie cenię już w lomografii - z całych sił staram się osiągnąć efekty, jakie widuję na tego typu pracach innych i bez pardonu muszę przyznac że jestem blisko celu, acz wiem, że nie wszyscy za taką fotografią przepadają (Twoja niechęć do pustych ulic)
dwa lata temu trafił w moje ręce zenit i od dwóch lat powolutku uczę się samej jego obsługi - lubię do wszystkiego dochodzić samodzielnie, bez tych wszystkich poradników nastawionych tylko i wyłącznie na komercyjne pojęcie estetyki zdjęcia, ale oprócz pracy z aparatem mam zwykłą pracę, uczę się, mam też swoje życie i nie poświęcam na aparat więcej czasu niż kilka godzin w około codwutygodniowym odstępie, kiedy uda mi się znaleźć na aparat wolną chwilę

pozdrawiam i dziękuję za komentarz
opinie wyrażane przez Liwaj są jej subiektywnym zdaniem - zwyczajnie dzieli się własnymi wrażeniami, uczciwie, nie pomijając żadnych kwestii, bo wierzy, że inni postąpią tak samo w stosunku do oceny jej utworów.
Odpowiedz
#18
Cytat:nie będę niczego poprawiać tylko starać się nauczyć robić zdjęcia tak, żeby nic nie było do poprawy
Zawsze jest coś co można poprawić ;-) ale dążenie do doskonałości to nic złego.

Cytat:uważam, że w portretach, szczególnie zwierząt, które mają swoje ryjki, noski i trąby, najważniejsze jest, żeby ostre były oczy i to doceniam i lubię, oglądając fotografie innych autorów
Masz racje, chociaż ciekawie może wyglądać ostrość przeniesiona na nos. Zauwazyłam tylko, że taka mocna głębia ostrości jest niepotrzebna przy takim zdjęciu.

Cytat:jest mnóstwo ostrych zdjęć pawi, chcesz jakieś znaleźć to poszukaj w google grafika
Nie wiem, co w związku z tym?

Cytat:na tego typu pracach innych i bez pardonu muszę przyznac że jestem blisko celu, acz wiem, że nie wszyscy za taką fotografią przepadają (Twoja niechęć do pustych ulic)
To nie jest niechęć do pustych ulic, tylko sposób patrzenia na fotografię. Można coś przekazać w sposób umiejętny, albo nieumiejętny, nie przekazując nic, żadnej emocji. Dla mnie tamte zdjęcia są po prostu nijakie i niczego nie wnoszą. Ale zaznaczyłam, że te zdjęcia analogowe mają potencjał, chociaż to nie jest jeszcze to, co by się dobrze oglądało. A to, ze jesteś blisko celu to Twoja opinia, skoro wystawiasz tu swoje prace to musisz liczyć się z tym, ze mogą się nie podobać albo byc niezrozumiane. Podejrzewam, że Ci którzy tu komentują w jakiś sposób zetknęli się z fotografią i mają jakiś tam gust.








"Opinie tworzą nie najmądrzejsi, lecz najgadatliwsi"

Władysław Biegański

Odpowiedz
#19
Najlepsze fota instrumentów - jakby posiadały własną, nieodgadnioną, drzemiąca w nich duszę.
Zbliżenia bardzo dobrze robią nastrojowi fotosów.
Niezłe też rozsypane nasiona i pies.
Odpowiedz
#20
dzięki
opinie wyrażane przez Liwaj są jej subiektywnym zdaniem - zwyczajnie dzieli się własnymi wrażeniami, uczciwie, nie pomijając żadnych kwestii, bo wierzy, że inni postąpią tak samo w stosunku do oceny jej utworów.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości