Książki o kotach
#1
Witam wszystkich i od razu załączam swoją prośbę.

Jako temat maturalny wybrałam: "Omów sposoby kreowania motywu kota w literaturze powszechnej. Przedstaw funkcje tego motywu."

Do swojej prezentacji wybrałam "Mistrza i Małgorzatę", "Alicję w krainie czarów", "Kota w butach" i wiersz "Koty" Charles'a Baudelaire'a.
Mam jednak problem ze znalezieniem do tego bibliografii przedmiotu (wymagane są naukowe opracowania).

Czy moglibyście podsunąć mi tytuły jakichś opracowań albo inne książki/wiersze zawierające wyraźny motyw kota? Czy ktoś wie w jakim tomiku poezji znajduje się wiersz Baudelaire'a?
Odpowiedz
#2
Opracowań przedmiotowych szukaj
Sztuka mruczenia, Eugen Skasa-Weiss

w monografiach twórców
dla Bułhakowa polecam Drawicza "Mistrz i diabeł"

do "Kota w butach" i Alicji coś o baśni - np. "Cudowne i pożyteczne" Bettelheima

Koty Baudelaire'a - R. Jakobson, C. Levi-Strauss, „Koty” Baudelaire’a (o ile dasz radę, bo to analiza strukturalna tekstu - ale boskie jest, słowo).
Granice mego języka bedeuten die Grenzen meiner Welt. [L. Wittgenstein w połowie rozumiany]

Informuję, że w punktacji stosowanej do oceny zamieszczanych utworów przyjęłam zasadę logarytmiczną - analogiczną do skali Richtera. Powstała więc skala "pozytywnych wstrząsów czytelniczych".
Odpowiedz
#3
Dziękuję bardzo. Nawet nie wiesz, jak bardzo mi pomogłaś Big Grin
Jednak mam problem ze znalezieniem opracowania "Kotów". Zarówno w bibliotekach, jak i w internecie. Znasz może jeszcze jakieś inne opracowania tego konkretnego wiersza?
Jeszcze raz serdecznie dziękuję Smile


EDIT: Pytanie tylko jeszcze jedno: czy do sztuki mruczenia znajdę opracowanie? (po prostu w prezentacji muszę to mieć :/)
Odpowiedz
#4
To znowu ja Smile

Czy zna ktoś jakieś wiarygodne opracowania wierszy Szymborskiej (konkretnie "Kot w pustym mieszkaniu")?
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości