Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
KLEZMER
#1
Jak zadra, tkwiła w nim ćwierćmyśl o symfonii. Symfonia, było to coś wielkiego, przeczystego, wartego mszy. Zwłaszcza coś dla niego, rzępoły z dansingowych ochlajów.

Symfonia miała go wyreklamować z nijakości, przedstawić jako diapazonowego twórcę mówiącego wyłącznie szczerą prawdę, miała zaprezentować go jako muzycznego trybuna, którym pragnął zostać od dzieciństwa, czyli od ostatnich pięciu minut.

Lubił być w sytuacji pociąganego za język, indagowanego, któremu narzuca się niezdrową ciekawość. Pytania z boku stawały się wtedy usprawiedliwieniem jego wylewności. Mógł zgodzić się na mówienie o pracy nad swoją muzyką, lecz pod warunkiem usłyszenia czyjejś wyraźnej prośby, czyjegoś nacisku, ale czy nie szkoda zachodu opowiadać o niej bez zachęty?

Nie chodziło przecież o przekonywanie do swoich rewelacji, tylko o wzbudzenie zainteresowania, które służyło mu za pretekst do malowania własnych wizji zamierzonego utworu.

Wizje te zmuszały go do ścisłości, do demonstrowania swoich kalecznych sądów, pomagały mu widzieć opisywany świat w kontekście słuchaczy, pozwalały nanosić nań ewentualne poprawki, sprostowania, nakazywały uwzględniać zastrzeżenia pytających gości.

Uznał, że muzyka jako taka jest nieistotna, ważny natomiast jest sam proces dochodzenia do niej, rodzenie się, wykluwanie z próżni, powstawanie tego, o czym myślał: bezustanne komponowanie dzieła, w którym nic się nie dzieje, a wszystko przebiega opodal, między wierszami, poza narzuconą treścią.

Rozumowanie to nakładało na niego uciążliwy obowiązek, wymóg tłumaczenia się z podejmowanych prób, toteż miotał się wśród przyczynków i refutacji, a wszelkie ułatwienia traktował jako zbyteczne.

b

Pogodził się z myślą, że jest kreatorem muzyki, której nikt nie słyszy, że jest zwariowany na punkcie talentu, którego nie ma.

W trakcie natchnieniowej posuchy znajdował równe swojemu, panierowane ucho schabowego melomana. Odgrażał się w nie, sapał mu w zakąskowe dodatki swoimi obrazoburczymi teoriami. Zawiane ucho słuchało go z wypiekami na małżowinie, z wszechwiedzącym uśmiechem wyższości.

Przy podpitym stoliku nadrabiał spore luki w swojej niewiedzy; popisywał się zmyśloną, na poczekaniu, modną znajomością niemodnych znaków czasu, swobodnie konwersował na tematy uważane za bulwersujące, szukał okazji, by dostać się do towarzystwa ludzi, którzy mogli by go wywindować z nizin i wyłuskać z niego to, co mu w duszy pitoliło.

A kiedy już nie miał forsy, noga za nogą i cień w cień - szedł do domu, nie dogadany, na tarczy i z obitą ambicją, wsmykiwał się do swojego legowiska, układał przy nieważnym boku aktualnej Muzy, przykrywał się nutami jakiegoś tam Chopina, jakiegoś tam Mozarta, grajków, od których czuł się niebywale doskonalszym, by, przed zaśnięciem, dokończyć swoją niedokończoną, bulgotliwą kwestię o symfonii której nikt nie chce.
Odpowiedz
#2
mały traktacik o niespełnieniu uświadomionym? Niezłe, dobre, bardzo dobre!


Pozdrawiam.
Odpowiedz
#3
podoba mi się zasób przenośni i słów jakich używasz. przez to to twoje teksty są świeże i wciągające zarazem, a poza tym dają pojęcie o erudycji Autora... aż mnie korci zobaczyć jak to wygląda w dłuższym tekście...
Odpowiedz
#4
(17-07-2010, 10:40)BARTEK ZALEWSKI napisał(a): podoba mi się zasób przenośni i słów jakich używasz. przez to to twoje teksty są świeże i wciągające zarazem, a poza tym dają pojęcie o erudycji Autora... aż mnie korci zobaczyć jak to wygląda w dłuższym tekście...

to, Bartku, zapraszam do "Martusi"

pozdrawiam
Odpowiedz
#5
już byłem. komentarz wstawiony...
Odpowiedz
#6
Hah, Klezmerze Owsiany, szczerze mówiąc, uśmiałem się, czytając Twoje kazanie, a chyba nie powinienem... Twój tekst jest... niszowy (w wuj niszowy, jak to mówią). Pod względem stylistycznym. Nie każdemu przypadnie do gustu sposób wykonania/napisania etc. Bo temat - późnych wnuków choćby - poruszany był już wielokrotnie.

Można i tak. Dlaczego nie? Ale trzeba uważać, co by nie stać się tak alternatywnym, żeby z konieczności publikować potem wyłącznie w sieci, dla siebie, na blogu...

I nie wiem ‘dlaczego’, ale mam wrażenie, że w każdym tekście, ciągle, wiecznie piszesz o tym samym. Jakby ktoś kiedyś zrobił Ci krzywdę, krytykując Twoje opowiadanie, a Ty prowadzisz teraz prywatną wendetę.

Zostaw styl, bo jest całkiem spoko, ale opowiedz wreszcie jakąś zdrową historię.

Drobne sugestie:
Cytat:Lubił być [stawiany] w sytuacji pociąganego za język, indagowanego, któremu narzuca się niezdrową ciekawość.
W pierwszej części zdecydowanie zabrakło mi czasownika, a w drugiej z kolei słowo 'narzuca' wydaje się być nieodpowiednie, może niepotrzebnie mylić i rozpraszać czytelnika. Brzmi to tak, jakbyśmy mieli owemu symfoniście kazać, by był niezdrowo ciekawy, a chodziło Ci chyba, że go tą niezdrową ciekawością atakujemy właśnie. IMHO.

Cytat:Wizje te zmuszały go do ścisłości, do demonstrowania swoich kalecznych sądów,
Zbędny zaimek.
Odpowiedz
#7
Powiewy absurdu i grosteski w najlepszym wydaniu, bo umiesz to tak ująć w słowa, że czyta się jak bajeczkę do snu.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości