Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Imago
#1
***
metaliczny posmak
oczy zapadnięte w mgłę
zakwitły ciszą

***
tężeje z zimnem
maluje ziemistą twarz
wieczystą nocą

***
granitowy wiatr
otacza płaszczem smutku
martwe imago
Odpowiedz
#2
opisany obraz martwego człowieka
no poetycko, fajnie, same metafory

tylko: po co?
ku czci kolejnego nieboszczyka?
opinie wyrażane przez Liwaj są jej subiektywnym zdaniem - zwyczajnie dzieli się własnymi wrażeniami, uczciwie, nie pomijając żadnych kwestii, bo wierzy, że inni postąpią tak samo w stosunku do oceny jej utworów.
Odpowiedz
#3
(11-05-2011, 12:47)Liwaj napisał(a): opisany obraz martwego człowieka
no poetycko, fajnie, same metafory

tylko: po co?
ku czci kolejnego nieboszczyka?

Drogi Liwaju czy się spociłeś przy czytaniu? Jeśli nie, to proszę przeczytaj jeszcze raz, bo chyba nie wszytko zanalizowałeś. Owszem kolejny nieboszczyk byłby zbyt banalny, tu chodzi o coś jeszcze.PozdrawiamSmile
Odpowiedz
#4
jest metaliczny posmak, wskazujący na użycie jakiejś broni, a granit może kojarzyć się z pomnikiem - śmierć bohatera? jeśli tak, zbyt subtelnie ukazana.
opinie wyrażane przez Liwaj są jej subiektywnym zdaniem - zwyczajnie dzieli się własnymi wrażeniami, uczciwie, nie pomijając żadnych kwestii, bo wierzy, że inni postąpią tak samo w stosunku do oceny jej utworów.
Odpowiedz
#5
Mi się to kojarzy ze Smoleńskiem :S

Co do wiersza:poprawna budowa,słownictwo może zbyt enigmatyczne,tematyka też może być,pointa ujdzie,ale mogłaby być lepsza : )

3,5/5

Pozdrawiam
X
Jeśli masz jakieś pytanie,problem,zachciankę,marzenie lub potrzebujesz pomocy to wal śmiało. Postaram się odpowiedzieć/pomóc/spełnić o co prosisz. W końcu od tego też jestem.

X
Odpowiedz
#6
Nie Liwaju, istotne jest tytułowe imago.Czyli kim człowiek, który umiera w ogóle jest.Do Smoleńska to stąd daleko jak do najdalszej z gwiazd.
Odpowiedz
#7
Z pewnością wiersz zbudowany z wyczuciem. Nie przyczepię się do niczego w warstwie poetyki. Trzeba jednak przyznać, że chłodny, skojarzeniowy obraz martwej, a raczej martwiejącej osoby nie przenosi sobą nic więcej. Żadnych głębszych wartości. Notatka z obserwacji zjawiska. I tu przychodzi mi na myśl jeden z ostatnich wierszy Archanioła - "Przełamanie lodów", równie chłodny, oszczędny w formie. Chociaż tam skromnie i zdawkowo pojawia się jednak refleksja, osobisty stosunek do tematu. U Ciebie tego brak, chociaż twoja poetyka formalna wraz z metaforami są jakoś bliższe mojej wrażliwości, wyobraźni.
Pozdrawiam
Każda droga jest prosta, gdy wiedzie do celu.
A cel jest jasny, jeśli w mroku jak pochodnia świeci.
Znajdziesz ścieżkę tajemną wśród zarosłych wielu
i skrzydło drugie niechybnie odszukasz
- rycerzu błędny, zdradzony rumieńcem
Odpowiedz
#8
Najwidoczniej nie uchwycam tej głębi. Owszem metafory jako takie ładne, tylko dla mnie wiersz musi miec to''coś'', ''cokolwiek''.
Odpowiedz
#9
Insomnio, ależ to zasadnicza różnica! To coś - jest konkretne, ale nieokreślone, a cokolwiek - jest byle czym. Musisz się jednak zdecydowaćSmile
Każda droga jest prosta, gdy wiedzie do celu.
A cel jest jasny, jeśli w mroku jak pochodnia świeci.
Znajdziesz ścieżkę tajemną wśród zarosłych wielu
i skrzydło drugie niechybnie odszukasz
- rycerzu błędny, zdradzony rumieńcem
Odpowiedz
#10
A ja jestem wredna i chcę oba Big Grin
Nie no żart. Chodziło mi tak jak też innym, że poezja to nie tylko zbitek ślicznych słówek.
Odpowiedz
#11
To - wyłożyłaś jasno InsomnioSmile
Ja dodam tylko jeszcze jedno, parafrazując Twój żart.
Ech te kobiety; daje się im do wyboru jedno z dwóch, a one i tak oczywiście wybiorą dwa - w jednymWink))
Miło pogaworzyć, przy okazjiSmile
PozdrawiamSmile
Każda droga jest prosta, gdy wiedzie do celu.
A cel jest jasny, jeśli w mroku jak pochodnia świeci.
Znajdziesz ścieżkę tajemną wśród zarosłych wielu
i skrzydło drugie niechybnie odszukasz
- rycerzu błędny, zdradzony rumieńcem
Odpowiedz
#12
hm Martwy właśnie nie do końca jest. Bo zmarła forma dojrzała, na tym świecie - Imago, ale co potem? U owadów tak się kończy, a u nas odwieczne pytanie.Hm chyba trzeba dołożyć 4 kartę bo nikt nie łapie.Smile
Odpowiedz
#13
I nic w tym dziwnego.
Wszystko zależy od światopoglądu. Albo - jak z robaczkami, albo jest życie po życiu (duchowa jakaś forma), ale to już dywagacjeSmile Jeśli chodzi o żuczki to rozkład ze zmianą stanu skupienia i pożywka dla nowych, innych form życia, w granicach naszego wymiaru. Owszem - fascynujące, pobudzające wyobraźnię, ale powszechnie znane i w Twoim wierszu niezaakcentowane.
Pozdrawiam
Każda droga jest prosta, gdy wiedzie do celu.
A cel jest jasny, jeśli w mroku jak pochodnia świeci.
Znajdziesz ścieżkę tajemną wśród zarosłych wielu
i skrzydło drugie niechybnie odszukasz
- rycerzu błędny, zdradzony rumieńcem
Odpowiedz
#14
Pozdrawiam Krzysztofie, ale chyba już nic tu nie wstawię, przed wszystkim dlatego,że nie można usunąć własnego tekstu. To w zasadzie jedno słowo można powiedzieć - haniebne. Wypisać się stąd też nie można. Chciałem zlikwidować konto i odpowiedź brzmi nie. No paranojaAngry
Odpowiedz
#15
Mroczne to, niepokojące...
Ale mnie odpowiada ten klimat.
W formie dość krótkiej oddałeś naprawdę wiele - zadajesz ważne pytanie, wręcz pryncypialne.
Brawo!
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości