Gdzie pisać cudze utwory?
#1
Załóżmy, że ktoś, nazwiemy go X, wymyślił jakiś utwór ustnie, a ktoś inny, nazwiemy go Y, chce opisać ten utwór X-a pisemnie. X wyraża na to zgodę. Y jest użytkownikiem tego forum i chce opisać na tym forum utwór X-a, wskazując oczywiście, że autorem jest X. Odnotowuję, że nie mamy działu, który pasowałby do tego. Jedyne wyjście polega na tym, żeby umieścić to w dziale "Kawiarenka".

Jeżeli ktoś ma lepszy pomysł, niż "Kawiarenka", albo ma jakieś uwagi na temat takiej sytuacji, proszę o tym napisać. Będę szczególnie wdzięczny, jeżeli administracja zdecyduje utworzyć nowy dział przeznaczony specjalnie do takich sytuacji, choć uświadamiam sobie fantastyczność tego pomysłu. Big Grin

(Jeszcze przychodziło mi na myśl, że w przypadku, kiedy Y pisze ten utwór w innym języku, niż opowiedział go X, to formalnie to mogłoby pasować do działu "Przekłady". Ale takie postrzeganie byłoby przesadne. Takie rzeczy zupełnie nie są prawdziwymi przekładami i ich pisanie bardzo mało przypomina "mrówczą pracę tłumacza". A gdyby nawet przyjąć taką zasadę, że to są tłumaczenia, to problem pozostaje w sytuacji, kiedy nie ma takiej różnicy języków.)
Odpowiedz
#2
Utwory należy umieszczać zgodnie z ich rodzajem (poezję w poezji, opowiadania w opowiadanaich etc.)
Odpowiedz
#3
Ale wtedy to byłoby sprzeczne z zasadą, że ten, kto umieszcza utwór, ma być jego autorem. Rozumiem tak, że ta zasada obowiązuje we wszystkich działach przeznaczonych do rozmieszczania utworów, oprócz działów "Przekłady". Być może, się mylę?
Odpowiedz
#4
Spróbowałem samodzielnie zgłębić sobie to pytanie i pojawiły się kolejne. Czy to prawda, że nasze forum dotychczas jest powiązane z jakimś serwisem internetowym, który obecnie przedstawia informacje o meblach? Według tekstu o prawach autorskich, umieszczonych przy większości działów, to właśnie tamten serwis wymaga, byśmy publikowali tylko swoje utwory.
Odpowiedz
#5
Jeszcze przyszło mi na myśl, że cykl pod tytułem "Wiersze starszej pani" łamie przypuszczalne zasady jeszcze bardziej, niż to, o czym piszę. Jednak nikt za to nie nakłada sankcji. Z tego wnioskuję, że chyba rzeczywiście można tak po prostu pisać cudze utwory w działach odpowiadających ich rodzajowi. Ależ mamy bałagan w regulaminach!
Odpowiedz
#6
O meblach nic mi nie wiadomo.
To portal literacki nie wojsko Wink
Odpowiedz
#7
Czyżby tylko wojsko potrzebowało zrozumiałych regulaminów? Smile Jeżeli jakiś napis jest nieaktualny, trzeba go usunąć, żeby nie wprowadzał w błąd.

Cytat:UWAGA!

W związku z powszechną ostatnio falą plagiatów oraz kradzieży utworów (której ofiarami stali się także nasi użytkownicy), proszę o zapoznanie się z poniższą treścią.

1. Umieszczając tekst/wiersz/opowiadanie na forum Inkaustus.pl oświadczasz, że jesteś jego autorem i posiadasz pełne prawa autorskie (osobiste i majątkowe) do niego, w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)*.

2. Publikacja jest jednoznaczna z udzieleniem niewyłącznego prawa właścicielom i Administracji forum Inkaustus.pl na niekomercyjne wykorzystanie całości lub części publikowanego utworu na łamach tegoż forum i/lub w innych publikacjach elektornicznych związanych bezpośrednio z forum (gazetka „Via Appia”).

[..., bla, bla, bla, ...]

A teraz patrzymy, co to za Inkaustus.pl:
http://inkaustus.pl/
:-?
Odpowiedz
#8
Może po prostu starczy wyraźnie zanaczyć iż nie jest się autorem tekstu, tylko "spisywaczem"? Noi równie wyraźnie podać tożsamość samego autora i inforrmację o jego zgodzie na publikację? Poczym wrzucić utwór do odp. działu, zaś w regulaminie sporządzić stosowna zmianę?
Odpowiedz
#9
(20-07-2020, 21:40)D.M. napisał(a): Czyżby tylko wojsko potrzebowało zrozumiałych regulaminów? Smile Jeżeli jakiś napis jest nieaktualny, trzeba go usunąć, żeby nie wprowadzał w błąd.

Cytat:UWAGA!

W związku z powszechną ostatnio falą plagiatów oraz kradzieży utworów (której ofiarami stali się także nasi użytkownicy), proszę o zapoznanie się z poniższą treścią.

1. Umieszczając tekst/wiersz/opowiadanie na forum Inkaustus.pl oświadczasz, że jesteś jego autorem i posiadasz pełne prawa autorskie (osobiste i majątkowe) do niego, w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)*.

2. Publikacja jest jednoznaczna z udzieleniem niewyłącznego prawa właścicielom i Administracji forum Inkaustus.pl na niekomercyjne wykorzystanie całości lub części publikowanego utworu na łamach tegoż forum i/lub w innych publikacjach elektornicznych związanych bezpośrednio z forum (gazetka „Via Appia”).

[..., bla, bla, bla, ...]

A teraz patrzymy, co to za Inkaustus.pl:
http://inkaustus.pl/
:-?
Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin  a to dobre  Wink Wink Wink Wink
Odpowiedz
#10
Kotkovsky napisał(a):Może po prostu starczy wyraźnie zanaczyć iż nie jest się autorem tekstu, tylko "spisywaczem"? Noi równie wyraźnie podać tożsamość samego autora i inforrmację o jego zgodzie na publikację? Poczym wrzucić utwór do odp. działu, zaś w regulaminie sporządzić stosowna zmianę?

Właśnie też tak myślę, tylko bardzo przydałoby się to ostatnie (sporządzenie zmian w regulaminie i innych wyjaśnieniach) ze strony osób uprawnionych zanim zwykli użytkownicy robiliby wszystko pozostałe, wspomniane tu.
Odpowiedz
#11
O ile zrozumiałem z dyskusji tego wątku, nie złamałem reguł obowiązujących w sensie faktycznym, kiedy utworzyłem ten oto wątek:
https://www.via-appia.pl/forum/Thread-M-...%C5%82owie
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości