Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Free software [wiersz w języku angielskim]
#1
Zaczynam umieszczać na forum kiedyś napisane przeze mnie wiersze w języku angielskim. Ten poniższy można traktować jako społeczno-polityczny.

Chcę wyjaśnić coś na temat rytmu. Swego czasu, pisząc wiersze w języku angielskim, miałem wątpliwości, jak należy traktować podwójne samogłoski: jako tworzące jedną sylabę czy też dwie sylaby. Teraz już rozumiem, że standardowe podejście polega na tym, że każda podwójna (i nawet potrójna) samogłoska tworzy jedną sylabę. Ale kiedy wymyślałem wiersze w języku angielskim, jeszcze tego nie rozumiałem. I z reguły (w tym w przedstawionym tu wierszu) wyznaczałem liczbę sylab odpowiednio do tego, jak zwykle wymawiają angielskie słowa niezbyt umiejętni ukraińscy mówcy. W niektórych miejscach wychodziło mi, że podwójna samogłoska niby tworzy dwie sylaby, a w niektórych tylko jedną. A ponieważ polscy mówcy wymawiają angielskie słowa nieco inaczej, niż ci ukraińscy, to tutejsi czytelnicy mogą odbierać rytm jako jeszcze bardziej niedoskonały, niż jest w rzeczywistości. Ale to mnie nie bardzo martwi, ponieważ tu i tak jest dużo zupełnie wolnych wierszy; w porównaniu z nimi poniższy wiersz jest bardzo rytmiczny. Smile

Dmytro Mierzejewski

FREE SOFTWARE

Everywhere and for ever
Only open software!
Say together: one, two, three,
All software must be free!

We don't want to read that license
And to think about prices.
Let us simply copy files;
It is natural, it is nice.

Internet must be like sky
Where birds can freely fly
Drinking water, eating food
Free of charge, and that is good.

Everybody everywhere
Should use open software
If free version does exist
(But if not, I don't insist).

November 2007
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości