Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
E. Hauser - "Wieczna gra"
#76
Dziękuję za kolejne uwagi. Czy prawidłowo rozumiem, że już przeczytałeś do końca? A może, pozostawiłeś sobie jeden akapit na później? Big Grin Jeżeli przeczytałeś wszystko, to jakie masz wrażenie co do treści tego opowiadania?

Uwagi do niektórych uwag:

1. Co do nieobecności komunikowania się. Rozumiem tak, że po prostu w nowej sytuacji znacznie rzadziej rozmawiał z ludźmi, niż kiedy pracował w teatrze. To nie wynika z jakiegoś absolutnego braku dostępu do czegoś. Po prostu rzadziej pojawiała się potrzeba czy chęć komunikowania się. Czy proponujesz zastąpić "komunikowania się" jakimś innym wyrażeniem?

2. Co do znaku zapytania, to po prostu można postrzegać tę frazę jako retoryczne pytanie do czytelnika. Rozumiem, że lepiej byłoby tak nie postrzegać i nie stawiać tam pytajnika, ale autor postawił.

3. Dlaczego nie pasuje "pojechał"? Przecież chodzi o początek ruchu. Ważne jest właśnie to, że bohater nie zauważył, jak to się zaczęło, a potem było już późno.
Odpowiedz
#77
Ponieważ bardzo długo nie ma odpowiedzi, to uważam za potrzebne coś domniemywać. Smile

1. Domniemywam, że te fragmenty tekstu, których na razie nie zechciałem zmienić, faktycznie mogą pozostać bez zmian.

2. Domniemywam, że Gunnar doczytał to opowiadanie do końca.

3. Domniemywam, że Gunnar nie bardzo lubi opowiadań takiego rodzaju. Ponadto spodziewam się, że o smokach znacznie bardziej mu się spodoba. Smile Jednak uprzedzam, że w opowieściach o smokach nie ma konkretnych dialogów i bardzo mało jest materiału do badania psychologii poszczególnych bohaterów. Smile
Odpowiedz
#78
(29-08-2020, 18:47)D.M. napisał(a): Dziękuję za kolejne uwagi. Czy prawidłowo rozumiem, że już przeczytałeś do końca? A może, pozostawiłeś sobie jeden akapit na później? Big Grin Jeżeli przeczytałeś wszystko, to jakie masz wrażenie co do treści tego opowiadania?
Tak, już skończyłem. 
Zamysł opowiadania ciekawy z reinkarnacją. Nawet jest jakieś przesłanie w nim, zwłaszcza dla rodziców. Sposób narracji miejscami mi nie odpowiadał, ale ogólnie był przyzwoity.



(29-08-2020, 18:47)D.M. napisał(a): 1. Co do nieobecności komunikowania się. Rozumiem tak, że po prostu w nowej sytuacji znacznie rzadziej rozmawiał z ludźmi, niż kiedy pracował w teatrze. To nie wynika z jakiegoś absolutnego braku dostępu do czegoś. Po prostu rzadziej pojawiała się potrzeba czy chęć komunikowania się. Czy proponujesz zastąpić "komunikowania się" jakimś innym wyrażeniem?
ktoś może być nieobecny, rzadziej coś, jeśli już to "nieobecność komunikacji" ale w tym kontekście to nie ma sensu
spróbuj coś pokombinować ze słowami "relacje" albo "stosunki międzyludzkie"


(29-08-2020, 18:47)D.M. napisał(a): 2. Co do znaku zapytania, to po prostu można postrzegać tę frazę jako retoryczne pytanie do czytelnika. Rozumiem, że lepiej byłoby tak nie postrzegać i nie stawiać tam pytajnika, ale autor postawił.
Więc to błąd autora.

(29-08-2020, 18:47)D.M. napisał(a): 3. Dlaczego nie pasuje "pojechał"? Przecież chodzi o początek ruchu. Ważne jest właśnie to, że bohater nie zauważył, jak to się zaczęło, a potem było już późno.
A gdzie pojechał? To aspekt dokonany i sugeruje przemieszczenie w płaszczyźnie poziomej. Podmyte wzgórze może "zjechać", ale tam masz w tym zdanie niedokonany początek procesu z tego co pamiętam.
Odpowiedz
#79
(05-09-2020, 21:26)D.M. napisał(a): 3. Domniemywam, że Gunnar nie bardzo lubi opowiadań takiego rodzaju. Ponadto spodziewam się, że o smokach znacznie bardziej mu się spodoba. Smile Jednak uprzedzam, że w opowieściach o smokach nie ma konkretnych dialogów i bardzo mało jest materiału do badania psychologii poszczególnych bohaterów. Smile

Z zasady to już z braku czasu nic nowego na forum nie czytam. "Wieczną Grę" doczytałem, bo już była rozpoczęta. Ewentualnie, jeśli Eiszeit zechce publikować drugi tom "Numeru" to będę czytał, bo jestem ciekaw dalszego ciągu. 
Nie zarzekam się, że nie przeczytam opowiadania o smokach, ale i nie obiecuje.
Odpowiedz
#80
Cytat:Zamysł opowiadania ciekawy z reinkarnacją. Nawet jest jakieś przesłanie w nim, zwłaszcza dla rodziców. Sposób narracji miejscami mi nie odpowiadał, ale ogólnie był przyzwoity.

Dziękuję bardzo za opinię.

Cytat:ktoś może być nieobecny, rzadziej coś, jeśli już to "nieobecność komunikacji" ale w tym kontekście to nie ma sensu
spróbuj coś pokombinować ze słowami "relacje" albo "stosunki międzyludzkie"

Ale w tłumaczeniu opowiadania nie ma w tym miejscu słowa "nieobecność". Tam napisano: "Teraz ma ogrom wolnego czasu i prawie żadnego komunikowania się." Chyba nie wymyślę, jak napisać lepiej. Chodzi o to, że mało rozmawia z ludźmi. "... prawie żadnych rozmów"? "... dyskusji"? Przecież to nie brzmi lepiej, niż "komunikowania się"? A "relacji" czy "stosunki" to nieco inne pojęcie, znacznie szersze.

Cytat:A gdzie pojechał? To aspekt dokonany i sugeruje przemieszczenie w płaszczyźnie poziomej. Podmyte wzgórze może "zjechać", ale tam masz w tym zdanie niedokonany początek procesu z tego co pamiętam.

Prawdopodobnie, dobrze będzie, jeżeli napiszę "zaczął jechać".

Cytat:Z zasady to już z braku czasu nic nowego na forum nie czytam. "Wieczną Grę" doczytałem, bo już była rozpoczęta. Ewentualnie, jeśli Eiszeit zechce publikować drugi tom "Numeru" to będę czytał, bo jestem ciekaw dalszego ciągu.
Nie zarzekam się, że nie przeczytam opowiadania o smokach, ale i nie obiecuje.

OK, rozumiem. Niestety, aktywność na tym forum jest prawie tak samo niska, jak na innych forach w teraźniejszych czasach zaniku tego rodzaju serwisów. Choć chyba każde opowiadanie na forum ktoś kiedyś czyta, ale trudno się doczekać komentarzy. Przez jakiś czas Ty byłeś jedyną osobą skłonną do regularnego komentowania prozy. Niestety, ta właściwość również zanika. Smile
Odpowiedz
#81
(06-09-2020, 19:43)D.M. napisał(a): Ale w tłumaczeniu opowiadania nie ma w tym miejscu słowa "nieobecność". Tam napisano: "Teraz ma ogrom wolnego czasu i prawie żadnego komunikowania się." Chyba nie wymyślę, jak napisać lepiej. Chodzi o to, że mało rozmawia z ludźmi. "... prawie żadnych rozmów"? "... dyskusji"? Przecież to nie brzmi lepiej, niż "komunikowania się"? A "relacji" czy "stosunki" to nieco inne pojęcie, znacznie szersze.
Ta konstrukcja ogólnie jest do bani Wink
Czytelnik nie ma prawa wiedzieć o co chodzi autorowi. 
Teraz miał dużo wolnego czasu i niemal żadnych kontaktów z innymi ludźmi.

(06-09-2020, 19:43)D.M. napisał(a):
Cytat:A gdzie pojechał? To aspekt dokonany i sugeruje przemieszczenie w płaszczyźnie poziomej. Podmyte wzgórze może "zjechać", ale tam masz w tym zdanie niedokonany początek procesu z tego co pamiętam.

Prawdopodobnie, dobrze będzie, jeżeli napiszę "zaczął jechać".
"Nie zauważył, jak powoli pojechał stok wzgórza, podmyty deszczem."
to zdanie też jest do bani Wink

Nie zauważył, jak podmyty deszczem stok wzgórza zaczął powoli jechać w dół.

Z innej strony to zastanawiam się nad realnością takiego zdarzenia. Wydaje mi się, że są to wypadki dosyć gwałtowne, gdy już się zaczną.


(06-09-2020, 19:43)D.M. napisał(a): OK, rozumiem. Niestety, aktywność na tym forum jest prawie tak samo niska, jak na innych forach w teraźniejszych czasach zaniku tego rodzaju serwisów. Choć chyba każde opowiadanie na forum ktoś kiedyś czyta, ale trudno się doczekać komentarzy. Przez jakiś czas Ty byłeś jedyną osobą skłonną do regularnego komentowania prozy. Niestety, ta właściwość również zanika. Smile
Po odpowiednio długim czasie to naturalne, że odechciewa się być "tym jedynym" Wink
Odpowiedz
#82
"Kontaktów z ludźmi" - to pasuje. Napiszę tak:
"Teraz ma ogrom wolnego czasu i prawie żadnych kontaktów z innymi ludźmi."

Co do jechania stoku, to zgadzam się napisać dokładnie tak, jak teraz proponujesz. Wygląda na to, że szyk był trochę kulawy. A co do realności zdarzenia, to nie jestem ekspertem. Ale wydaje mi się, że może zacząć jechać najpierw bardzo powoli, a potem bardzo gwałtownie przyspieszyć.

Dziękuję za wszystkie uwagi i pozdrawiam.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości