Ocena wątku:
  • 3 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dziury
#1
When I was a boy / I saw through their lies / I swore I wouldn’t become / The thing I despised (...)
A history of holes / Where the pieces that won’t fit / With the story you told yourself / And your place in it (...)
So put on a brave face / Straighten that tie / And speak like you mean it / Give truth to the lie
And I fear that it isn’t enough


David Sylvian - A History of Holes

moja historia
to historia dziur –
miejsc
o których nie chcę pamiętać

układanka w kawałkach
tu ręka tam głowa
a to czym się staję
przeczy temu czym byłem

bo jest mnie raczej niewiele
i jakby mniej niż powinno


14.06.2013
You'll never shine
Until you find your moon
To bring your wolf to a howl.
--- Saul Williams
Odpowiedz
#2
Dobry wiersz rootsrat. Przy użyciu prostych słów zbudowałeś utwór warty uwagi. Podoba mi się prostota i siła przekazu, która aż bije po oczach. Z całą pewnością mogę powiedzieć że utożsamiam się z utworem jako odbiorca. Na szczególną uwagę zasługują dla mnie dwa wersy: "a to czym się staję, przeczy temu czym byłem" - dodają głębi...

Ponieważ uzyskałeś dobry skutek za pomocą "zwykłych" słów daję 5/5 Wink
[Obrazek: Piecz2.jpg]






Odpowiedz
#3
dobrze sformułowany. ani za mało, ani za dużo, jest nawet odpowiedni nastrój. nie rusza mnie, ale uważam podobnie do pirki - wiersz dobry, powinieneś to wiedzieć.
Odpowiedz
#4
Zgadzam się z przedmówcami, wiersz naprawdę świetny Smile
Zastosowanie prostych sformułowań w tym przypadku stworzyło klimat, dzięki któremu odbiorca może bez problemu wczuć się w emocje podmiotu lirycznego.
5/5
The Earth without art is just eh.
Odpowiedz
#5
Wiersz zdecydowanie nie przegadany, czytając go wchodzi się w jego fajny klimat. Nie jest w żaden sposób udziwniony, co jest bardzo na plus. Jakoś mogła bym się pod nim podpisać jako podmiot liryczny. Zwłaszcza tu:
(14-06-2013, 16:07)rootsrat napisał(a): bo jest mnie raczej niewiele
i jakby mniej niż powinno

I ja zostawiam po sobie

5/5

Pozdrawiam

E.

[Obrazek: Piecz2.jpg]
Odpowiedz
#6
Wow! Dzięki bardzo za tak dobre słowa na temat tego wiersza! Właśnie uświadomiłem sobie, że zapomniałem dodać fragment utworu, który zainspirował powstanie "Dziur" - już uzupełniłem posta Smile

Całego kawałka można posłuchać tutaj.
You'll never shine
Until you find your moon
To bring your wolf to a howl.
--- Saul Williams
Odpowiedz
#7
Tym razem niezbyt mi się podoba. Prostota nie zawsze jest zaletą, w tym wypadku jest zbyt wprost.
Doceniam zamysł, doceniam odejście w prostocie od banału, ale:

Cytat:moja historia
to historia dziur –
miejsc
o których nie chcę pamiętać
dotąd spoko

układanka w kawałkach
tu ręka tam głowa
a to czym się staję
przeczy temu czym byłem

tu trochę Paulo Coelho

bo jest mnie raczej niewiele
i jakby mniej niż powinno
w pierwszej chwili pomyślałam że to pleonazm, ale logicznie rozłożyłam i jednak nie, ale zgrzyt pozostał

Oceniam ten wiersz, biorąc pod uwagę wcześniejszy dorobek - dochodzę do wniosku, że jest nieco słabiej.
Być może różni nas wrażliwość, bo do mnie nie trafia ani wiersz, ani piosenka.
Nie wiem.
nie jestem zupą pomidorową,
żeby mnie wszyscy mieli lubić
Odpowiedz
#8
Tutaj coś haczy...bo jest mnie raczej niewiele
i jakby mniej niż powinno.....reszta dobra.
Nie umiem pisać konstruktywnych komentarzy.
Odpowiedz
#9
Dzięki za komentarze, drogie panie.

Dla każdego coś innego Wink

Nie wiem tylko, skąd Coelho, Fanto. Czytałem kiedyś "Alhemika", ale hesu, kiedy to było?! Na pewno nie sugerowałem się, a jeśli brzmi podobnie do czegoś, to nieświadomie.

Lysso, haczy, nie haczy? Mnie nie haczy - napisałem to z pełną premedytacją.

Pozdrawiam!
Odpowiedz
#10
Mnie się nie wydaje, żebym Ci zasugerowała inspirowanie się Coelho.
Określiłam tylko to, jak ta strofka wygląda.

Spokojnie Smile
nie jestem zupą pomidorową,
żeby mnie wszyscy mieli lubić
Odpowiedz
#11
Nie no, spokojnie Big Grin

A co do kawałka muzycznego, to ma on dla mnie spore znaczenie osobiste, po prostu dużo tam mnie.
Odpowiedz
#12
Końcówka świetna, podobnie pierwsza strofa.

"a to czym się staję
przeczy temu czym byłem" Tu chyba się zgubiłem. Dlaczego przeczy? To czym się stajesz może być inne niż to czym byłeś, ale żeby przeczyło? Traci to dla mnie sens tym bardziej, że między drugą i trzecią strofą istnieje chyba mocne powiązanie słowem "bo". Jakbyś ostatnim fragmentem tłumaczył powyższy cytat.

Świetny poczatęk, te dziury idealnie się spisały. Trzecia strofa spoko, zaskoczyła mnie trochę, ale to chyba dlatego, że nie spodziewałem się (i nie rozumiem) takiego powiązania z drugą. Całość zapisana fajnymi, prostymi zwrotami - na mega plus. O przesłaniu nic nie mówię, bo nie chcę oceniać tego co wywnioskowałem z tylko dwóch i połowy wersa.
Odpowiedz
#13
Dzięki za komentarz Zygo. Miałem nadzieję, że w połączeniu z cytatem z piosenki Sylviana ten wiersz będzie zrozumiały. Jeśli Cię to bardzo gryzie, mogę Ci podesłać autorską interpretację, bo oczywiście każdy zabiera sobie poezję dla siebie i na swój własny sposób Smile
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości