Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dziura (dribble, zagadka)
#1
Marszałek zdzierał głos, próbując przekrzyczeć zgromadzonych posłów:
– Cisza! Cisza! Król chce wam odpowiedzieć!
Wreszcie z wolna uciszyło się.
– Waszmościowie! Zarzucacie, że fortunę przetracam, pieniądze ze skarbca trwonię? Dziurę w nim czynię?
Spojrzał po zebranych i z westchnieniem dokończył:
– Niech tak będzie, żem ja te kilkakroć sto tysięcy kurwom moim rozdał.
Odpowiedz
#2
Chyba nie zgadnę, o kogo tu chodzi. Tak często się zdarza, że komuś zarzucają korupcję, i tak nudny ten temat jest dla mnie... Smile
Odpowiedz
#3
(29-01-2020, 13:11)D.M. napisał(a): Chyba nie zgadnę, o kogo tu chodzi. Tak często się zdarza, że komuś zarzucają korupcję, i tak nudny ten temat jest dla mnie... Smile

Ta jest dość trudna, z historii Polski. Ostatnio mi ktoś zarzucił, że drabbelki zagadki historyczne daję zbyt łatwe, więc... Wink
Dima, podpowiem - coś z dribbelka trzeba wrzucić do Woojka Gugle... powinno wyskoczyć Wink
Odpowiedz
#4
Może, Władysław Waza? Czy to Ty na Facebooku założył coś podobnego do konta tego króla z tym samym tekstem?
Odpowiedz
#5
(30-01-2020, 20:38)D.M. napisał(a): Może, Władysław Waza? Czy to Ty na Facebooku założył coś podobnego do konta tego króla z tym samym tekstem?

Trafiłeś Smileak, to Władysław IV Waza. Nie chciał mu Sejm dać pieniędzy na rozbudowę floty wojennej (Szwedzi stwarzali zagrożenie na Bałtyku) to wydał ze skarbca bez pytania o zgodę. Powiedzenie jest autentykiem, zanotowanym przez sekretarza króla. Był jednym, z najlepszych polskich władców, dążył do porozumienia z Kozakami (chciał utworzyć Rzeczpospolitą Trojga Narodów). Niestety zmarł nagle w 1648. Potem się zaczęło  - powstanie Chmielnickiego ,potop szwedzki,. wojny z Moskwą i Siedmiogrodem... i stopniowy upadek państwa.
PS. Możliwe, że kiedyś wrzuciłem go na swoim w FB (tam też publikuję), ale musiało trochę czasu już upłynąć. Zagadka ma już kilka lat. Tu dopiero teraz opublikowałem.
Odpowiedz
#6
Cytat:Trafiłeś

No, to było bardzo łatwo, bo tam na Facebooku wskazano, o kogo chodzi. Smile
Odpowiedz
#7
(31-01-2020, 15:21)D.M. napisał(a):
Cytat:Trafiłeś

No, to było bardzo łatwo, bo tam na Facebooku wskazano, o kogo chodzi. Smile

No masz! Big Grin Zresztą, nie szkodzi Smile Dla Ciebie było pewnie trudniej, gdyż nie uczyłeś się polskiej historii.
Dobrze, specjalnie dla Ciebie wstawię jutro (jak zdążę) inną zagadkę "Przeprawa". To już bardizej ogólnoeuropejska historyjka Wink
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości