Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"Urzędowy" czy "rządowy"?
#1
Chyba ten dział pasuje do tego pytania. Pytanie dotyczy mojej powieści fantastycznej. Tam władze unijne korzystają z pewnego potężnego komputera, który nazywam "urzędowym komputerem". Niedawno dotarło do mnie, że w rzeczywistości miałem na myśli raczej "rządowy", niż "urzędowy". Stopniowo piszę "spojlerowe" streszczenia tej powieści w innych językach i tam zamierzam używać przymiotników pochodzących od słowa "rząd"; literalne tłumaczenie słowa "urzędowy" brzmiałoby źle.

Pytanie polega na tym, czy warto zastąpić słowo "urzędowy" słowem "rządowy" też w polskim tekście. Być może, po polsku "urzędowy" brzmi nieźle jako określenie czegoś należącego do organów władzy? Czy nie brzmi to nawet lepiej od "rządowy"? Proszę więc o opinie na ten temat.

(Pamiętam też propozycję Gunnara co do nadania temu komputerowi jakiejś własnej nazwy. Ale tego robić nie będę, bo to byłaby zbyt istotna zmiana powieści; obecnie dopuszczam tylko zmiany redakcyjne.)
Odpowiedz
#2
(17-01-2020, 13:14)D.M. napisał(a): Pytanie polega na tym, czy warto zastąpić słowo "urzędowy" słowem "rządowy" też w polskim tekście.

To dobry pomysł.
Odpowiedz
#3
Ok, dziękuję. Przekształcę więc na "rządowy".
Odpowiedz
#4
(20-01-2020, 21:17)D.M. napisał(a): Ok, dziękuję. Przekształcę więc na "rządowy".

Dla wyjaśnienia: "urzędowy" oznacza każdy urząd - tak podlegający władzy państwowej (każdej - ustawodawczej, wykonawczej sądowniczej), jak i samorządowej, na każdym szczeblu. Również "druk urzędowy". "postępowanie urzędowe", np. zwykłe wystawienie mandatu czy decyzja urzędnika gminnego o zgodzie na postawienie domu. Inaczej - "urzędowy, urzędowe" -jest bardzo szerokim pojęciem.

Natomiast termin  "rządowy" jest zawężony do spraw i decyzji związanych li tylko z rządem - tzn. władzą wykonawczą na szczeblu państwa, Radą Ministrów.

Tak że - Gunnar dobrze określił. Ja zaś, Dimo, dookreśliłem, gdyż wiem, że lubisz precyzję i znać kontekst znaczeniowy.
Odpowiedz
#5
Dziękuję, Zdzisławie. Jednak wiedziałem to, o czym piszesz, i właśnie dlatego przyszło mi na myśl, że, być może, warto wprowadzić taką zmianę.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości