Ocena wątku:
  • 2 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czerwień
#1
Siedzi przy ognisku całkiem sam – milczący bohater samotny najbardziej wśród ludzi – i cierpi, mimo że nie chce, przerwa w cierpieniu nie nadchodzi, cierpi nieustannie i nie ma nikogo, kto by go uratował. Podchodzi do niego jakaś dziewczyna, on jej nie zna, więc nadal wpatruje się w ogień, a ona nie zauważa mroku pokrywającego jego twarz. Widzi tylko czerwień.
- Co robisz? - pyta.
- Patrzę, jak to wszystko płonie.

***

- Jest taki młody.
- To go zabije.
- Pomóżcie mu.
- Ratujcie go.
- Tyle krwi...
- Uważaj! To się pali!

***

Idąc przez centrum miasta, chowa się we własnym cieniu, myśli i widzi; widzi szklane roboty, a przez szkło, z którego są zbudowane, widzi ich wnętrze, nie dostrzega uczuć, liczy skrawki duszy, mikroskopijne strzępy empatii i świadomości – bo tylko to pozostało. Ludzie dookoła niego pędzą przed siebie bez celu i z celem, bez sensu i z sensem, biegną, gubią się i myślą, myślą i mówią lub myślą i milczą, gubią się... I on również gubi się w tym pędzie. Szept w jego głowie przypomina mu o ogniu i śmierci. „Ile tutaj krwi...”. On zatrzymuje się. Jezu... to zaraz wybuchnie... Zamyka oczy... ...i świat wygląda inaczej, inaczej wygląda świat, wygląda inaczej świat, świat inaczej wygląda i świat wygląda...

***

Patrzy na trawiący wszystko ogień. Palenisko wyrzuca ze swego wnętrza snop iskier.
- Dlaczego milczysz? - pyta dziewczyna.
- Jeśli człowiek nie potrafi milczeć w towarzystwie, jest niewiele warty.
- Zapadasz się w sobie.
- Krwawię.
- Nieprawda. To przez ten ogień.
I ogarnia go bezkształt hałasu, gdy nad jego głową przelatuje ciężarówka.

***

Patrzy na swoją byłą dziewczynę.
- Dlaczego ze mną zerwałaś?
Odpowiada mu głuche milczenie.
- Czy to dlatego, że straciłem pracę?
Cisza. Tylko jej oddech. Wdech, wydech... Jej twarz rozrasta się do gigantycznych rozmiarów, by następnie rozmnożyć się na dziesięć twarzy, sto, tysiąc, nieskończenie wiele ukochanych twarzy, które zadają tyle niemal fizycznego bólu. Jego głowę rozsadza paniczny wrzask.

***

Włącza telewizor. Z odbiornika dobiega potok słów, z którego on wyłapuje jedno zdanie: „Świat jest iluzją”. Buddyści mieli rację. Czasem wygodniej żyć w świecie własnych fantazji. Wyobraźnia jest zbawieniem i przekleństwem.
- Niech ktoś mi wreszcie powie, o co w tym wszystkim chodzi?! - krzyczy do telewizora.
Gdy echo krzyku milknie, on dodaje prawie niedosłyszalnym, błagalnym szeptem:
- Proszę...

***

Gdy ogień pochłania już większą część lasu, dziewczyna nadal przy nim siedzi. Mówi coś, lecz on nie słucha. Po chwili jednak, z głębokim namysłem, ponurym głosem mówi:
- Wiesz, czasem chcę umierać i nie myślę już o niczym. Oczami wyobraźni widzę, jak me ciało gnije, jak ogarnia mnie wieczna ciemność, zostaję pochłonięty przez ogień piekielny i płonę jak ten las. Nie ma mnie i wreszcie jest dobrze.
A głos w jego głowie dodaje, że to prawda i już za późno na ratunek.

***

- Chyba już za późno.
- Postawcie gdzieś ten trójkąt ostrzegawczy, bo nas coś przejedzie.
- Biedny chłopak.
- Taki młody.
- To zaraz wybuchnie!

***

Słucha śmiechu swojej dziewczyny i cicho płacze. Stwierdza, że ludzie zapatrzeni w siebie samych nie dostrzegają cudzego cierpienia, gubią gdzieś empatię i tracą wzrok. Ślepną, głuchną, obojętnieją. I tylko na siebie samych są coraz mniej obojętni, i tylko siebie widzą doskonale, własne ja przesłania im rzeczy ważniejsze. On zapomina, że do niego również się to odnosi. Nie wie, że jego własne ja też cierpi z tego powodu, cierpi przez własny egocentryzm. Otaczający go ogień suchymi trzaskami zdaje się być potwierdzeniem wszystkich wniosków. No cóż... Chłopak nie wytrzymał napięcia...

***

-…chwila nieuwagi i koniec.
Koniec. Tak bardzo chciał żyć, a wrak jego samochodu i resztki drzew trawione są przez ogień.
-Straszny wypadek.
Ratownicy wnoszą jego nieruchome ciało do karetki.
- Dziecko, nie patrz na to.
Karetka odjeżdża.
- Jezu, ile tu krwi...
Milkną echa sygnału pogotowia, słychać tylko szum przejeżdżających pojazdów.
- Biedny chłopak, taki młody.
To koniec.
„Poczułem podmuch powietrza wprawionego w ruch skrzydłem szaleństwa” - Charles Baudelaire
Odpowiedz
#2
Jak zwykle genialnie. 5/5
Odpowiedz
#3
Nic dodać, nic ująć - piękny tekst. Ode mnie też 5/5
Odpowiedz
#4
A ja się jednak doczepię. Bardzo możliwe, że tekst jest ładny. Napewno dość ascetyczny w słowach. Każdy z obrazów odmalowany gustownie. Czyli wydaje się, że bardzo dobrze. Tak też zapewne jest.

Jednak ja tego opowiadania zwyczajnie nie rozumiem. Nie mogę powiązać ze sobą wątków opowiadania. Czy dzieją się w różnych miejscach? Czy są to tylko retrospekcje bohatera? ... Mógłbym te pytania mnożyć.

Moim skromnym zdaniem, poeta ma prawo być niezrozumiany. Prozaik, jednak takiego prawa nie ma. Mile bym widział w tego typu opowiadaniu jakiś związek przyczynowo - skutkowy.

Pozdrawiam serdecznie.
corp by Gorzki.

[Obrazek: Piecz1.jpg]
Odpowiedz
#5
Cieszę się, że odbiór jest pozytywny, to dla mnie bardzo ważny tekst. Dzięki, że tutaj wpadliście.
„Poczułem podmuch powietrza wprawionego w ruch skrzydłem szaleństwa” - Charles Baudelaire
Odpowiedz
#6
Tak, ciężko załapać za pierwszym razem o co chodzi. Przeczytałam drugi raz i zdaje mi się, że już wiem, choć pewności nie mam.
A może poprzedni recenzenci wyjaśnią co, jak i dlaczego. Skoro im się podobało, to pewnie chwycili sens w locie Wink

Pozdrawiam
Odpowiedz
#7
No ja widać coś nie teges, bo i po trzecim czytaniu nie jestem w stanie z całą pewnością powiedzieć o co kaman Smile.
corp by Gorzki.

[Obrazek: Piecz1.jpg]
Odpowiedz
#8
Gorzki, być może mamy odmienne zdanie w kwestii prozy... Osobiście nie lubię, gdy wszystko podane mam na talerzu prosto pod moją nierozumną twarz. Uwielbiam myśleć nad utworem, rozgryzać go, zastanawiać się nad nim, czekać, aż olśni i odbierze głos. Piszę dziwnie - mam taką świadomość - i wiem, że mogę nie zostać zrozumiana. Proszę jednak o wyrozumiałość Wink

Czarownico, sama jestem ciekawa, czy zrozumiałaś Wink Jakiś pomysł miałam, coś tam napisałam, ale interpretacja jest dowolna, jeśli tylko masz potrzebę dowolnej interpretacji.
„Poczułem podmuch powietrza wprawionego w ruch skrzydłem szaleństwa” - Charles Baudelaire
Odpowiedz
#9
Ja też lubię nad utworem pomyśleć. Czasem niektóre są jak cios gumowym młotkiem po głowie, bo kilka dni chadzam i myślę "jak to tak". Problem polega na tym, że lubię, gdy opowiadanie dostarcza minimum informacji potrzebnych do jednoznacznego rozwiązania. Tu nie mam pewności, co jest faktem, a co dzieje się w umyśle bohatera na zasadzie urojenia. Nie ma (moim przynajmniej zdaniem) znaków według których mógłbym to rozróżnić.
corp by Gorzki.

[Obrazek: Piecz1.jpg]
Odpowiedz
#10
Bo właśnie tak ma być, Gorzki.

Kocham Cię, Milion. Heart
Odpowiedz
#11
A jak tak Bel twierdzi... To spoko Smile
corp by Gorzki.

[Obrazek: Piecz1.jpg]
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości