Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cykl "Miasto Boże": Kwestia wiary [post-rydzyk cyberpunk]
#16
Cześć, Root. Wybacz - ale nie przeczytałem całego tekstu - czas mnie goni, ale myślę sobie, że pomogę naświetlając to co rzuciło mi się w oczy przy pierwszym akapicie - bo tylko go me oczydła ujrzały.

Cytat:– I co, kurwa? Gdzie jest teraz twój Allah?! – Wykrzyczane pytanie zawisło w powietrzu. Klęczący w kałuży krwi, ciemnoskóry mężczyzna o imieniu Shankar wolno opuścił głowę i pokręcił nią w milczącym proteście. Kasjan, oficer Katolickich Służb Policyjnych w stopniu starszego prałata sztabowego zaśmiał się szyderczo.

Musisz pamiętać o jednym - informacje nie mogą rozerwać zdania. To jak wciskać grubą babę w cienkie rurki - marny widok, prawda? W tym fragmencie masz dwa przykłady zdań zbyt długich bo przeładowanych informacjami. Z tego krótkiego fragmentu dowiadujemy się, że:
Shankar, klęczy w kałużykrwi , opuszcza i kręci głową, co jest milczącym protestem, na dodatek jest muzułmaninem. Kasjan natomiast jest oficerem KSP w określonym stopniu i śmieje się szyderczo.
Root, weź to jakoś rozbij. To są 3 zdania opisu i dialog. W dialogu jest przekleństwo (nie, nie mam nic przeciwko Smile ) i pytanie o Allaha - jedna inf. Później w 3 zdaniach informacji jest od groma. Powstają tasiemce - coś co czyta się jak seria z kałasznikowa. Literatura to nie wyścig, warto dać człowiekowi pomyśleć.
Tasiemce to nie są tylko długie zdania. To też zdania, które są zapisane w taki sposób, że nie mają przecinków, a przekazują gromadę informacji.
Jeszcze jedno. W takich fragmentach możesz zastosować sztuczkę - ukrócić opisy sytuacji. Np. po co dodajesz, że protest Shankara był milczący? Czy on cokolwiek powiedział? Nie. Milczący jest sam z siebie, a milczącym to kolejne słowo w długim zdaniu. Więc może warto je wywalić? Czy to cokolwiek zmieni?
Jedna jaskółka wiosny nie czyni, ale jak kiedyś napiszesz coś na 300 stron, takie przykracanie tego co oczywiste, a dobrze brzmiało odejmie Ci z 10 stron.

Cytat:– Sądzę, że Allah ma cię w dupie, przyjacielu – powiedział. W dłoni trzymał starego Walthera P-99 „Rad”, bedacego standardowym uzbrojeniem polskiej policji na poczatku dwudziestego pierwszego wieku. Do dzisiaj znał tę broń jedynie z zajęć z historii uzbrojenia w Seminarium Policyjnym. Kiedy wreszcie wpadl na trop Shankara i dowiedzial się, gdzie ten się ukrywa, potajemnie zabrał pistolet z magazynu archiwum. Nie miał watpliwości, że przyjdzie mu go użyć. Lufę wieńczył długi, trochę zardzewiały tłumik.

Tutaj przyczepię się do kolejności. Mamy tutaj takie wtrącenie o broni. Przedstawiamy jej historię, ale w końcu wracamy do głównego toru powieści. Robimy to wrzucając nam nie pasujące do reszty zdanie: lufę wieńczył długi, trochę zardzewiały tłumik. Popatrz jak to sie gryzie z poprzednim zdaniem: Nie miał watpliwości, że przyjdzie mu go użyć. Skąd tu nagle lufa? To że cały ustep jest o broni nie znaczy, że można podawać informacje chaotycznie. Dlatego to ostatnie zdanie przenieś. Wciśnij wcześniej. Coś rozdziel, coś złącz, zobaczymy jak to Ci wyjdzie Wink

Strzał w plecy rzucił ciało na podłogę. Kasjan poprawił jeszcze dwa razy. Drobinki kurzu wirowały w promieniach październikowego słońca, wpadających przez zabrudzone szyby poddasza. Zbutwiałe meble zajmowały miejsce pod ścianami, a w powietrzu unosił się stęchły zapach wilgoci. Mężczyzna skrzywił się. Nie lubił takich miejsc. Był przyzwyczajony do sterylnych luksusów, które oferował trzypokojowy apartament przyznawany z urzędu każdemu funkcjonariuszowi KSP.
Kasjan był ślepo oddany Kościołowi i władzy. Właśnie im, nie Bogu.

Pytanie brzmi: czy te strzały powinny być przed opisem scenerii, czy po? Czy opis po strzałach nie zabija dynamiki?

Co do reszty 1 akapitu - nie mam większych zastrzeżeń. Natomiast pomyśl nad tym co napisałem wcześniej. Może Ci się jakoś przydać Smile

Pozdrówka
Jeżeli myślisz, że Twój tekst jest dobry, napisz do mnie.
Wszystko da się naprawić.

Odpowiedz
#17
Arche, dzięki za sugestie i podpowiedzi, w zasadzie masz rację chyba we wszystkim - dokładnie się nie wgłębiam z braku czasu... Poprawię chyba też nieprędko :/
You'll never shine
Until you find your moon
To bring your wolf to a howl.
--- Saul Williams
Odpowiedz
#18
Cytat:Strzał w plecy rzucił ciało na podłogę. Kasjan poprawił jeszcze dwa razy. Drobinki kurzu wirowały w promieniach październikowego słońca, wpadających przez zabrudzone szyby poddasza. Zbutwiałe meble zajmowały miejsce pod ścianami, a w powietrzu unosił się stęchły zapach wilgoci. Mężczyzna skrzywił się. Nie lubił takich miejsc. Był przyzwyczajony do sterylnych luksusów, które oferował trzypokojowy apartament przyznawany z urzędu każdemu funkcjonariuszowi KSP.
To mi troszkę nie pasuje. Wcześniej można by to dać. Bo już się buduje obraz człowieka, a tu nagle informacja, która może zburzyć poprzednią wizję.

Cytat:Kasjan był ślepo oddany Kościołowi i władzy. Właśnie im, nie Bogu.
Uniwersalne Smile

Po co ten biochip ustawiono tak, aby wysyłał wiadomość tym dziewczyną? To tylko ich zdradziło, a o śmierci tego kolesia i tak by się dowiedziały.

Cytat:Przedstawiał postać anioła z rozpoztartymi skrzydłami. To właśnie nim oberwał w głowę mężczyzna. Na podstawie posążku widać było zaschniętą krew.
Te pogrubione można by wywalić, bo to oczywiste.

Jakiś drobnych błędów wytykać nie mam zamiaru, bo było ich kilka i nie było w ogóle istotne. A po za tym, kim ja jestem, żeby wytykać je Tobie? Big Grin
Tekst bardzo dobry. Wciągający, świeży. Ciekawie złamana konwencja science fiction.
Ta cała sytuacja polityczna dobra, co więcej, mam wrażenie, że wzorowana trochę na dzisiejszej scenie polityki, ale to tylko moje odczucie. Co w niczym nie ujmuje tekstowi, a nawet czyni go ponadczasowym! Big Grin
Krótko: Podobało mi się, czekam na więcej.

Pozdrawiam.




"Umierając we własnych łożach, za wiele lat, będziecie chcieli zamienić te wszystkie dni, na jedną szansę, jedyną szansę, aby tu wrócić i powiedzieć naszym wrogom, że mogą odebrać nam życie, ale nigdy nie odbiorą nam naszej wolności!" William Wallace
Odpowiedz
#19
Spóźnione dzięki za komentarz! Smile

Cytat:Po co ten biochip ustawiono tak, aby wysyłał wiadomość tym dziewczyną? To tylko ich zdradziło, a o śmierci tego kolesia i tak by się dowiedziały.

Po to, żeby miały czas uciec Smile Myślę, że KSP dopadłoby je wcześniej niż one dowiedziałyby się o śmierci Shankara...
You'll never shine
Until you find your moon
To bring your wolf to a howl.
--- Saul Williams
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości