Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cmentarz
#1
nazwy krótkie
wyryte i wpisane
pośród inne podobne
wepchnięte wciskane
jakby na siłę
upchane w tę staroświeżą
mogiłę

piękną
odwiedzaną licznie
przez ojców chowających synów
żony mężów
przez dzieci
żegnające psy i koty
przez starców kładących wiązanki róż
lub same białe kwiaty bzów

to niekończąca się procesja
pozbawiona wrogości
przepełniona defetyzmem
przybrana w odcienie szarości

przychodzili i młodzi
niezamężni sieroty
i porzuceni samotni
mordercy zdrajcy
i kalecy
i ślepi
i
głusi

i chyba to ich pożegnania
były najsmutniejsze
takie
szczere
im zabierano przecież
to co najcenniejsze

każdy coś wypisywał
- krótki zwój pergaminu
czy parę białych kartek
wiązał i wciskał
w wilgotną mogiłę
ludzkich marzeń

później wracał przez cmentarz
ideałów – przez dom
dla pokrzywdzonych
najpiękniejszy ogród wdów
i ostatni raj samotnych

przez cmentarz myśli
gdzie chowano
wspomnienia
Jeżeli myślisz, że Twój tekst jest dobry, napisz do mnie.
Wszystko da się naprawić.

Odpowiedz
#2
I w tym momencie odebrało mi mowę.

Nie jestem osobą w żaden sposób uduchowioną czy religijną. Cmentarz jest dla mnie ostoją. Miejscem, do którego mogę zawsze wrócić, nie martwiąc się, że ktoś mi je zabierze. I wiem, że TEN nagrobek będzie tam zawsze, kiedy będę do niego chciała wrócić.

Cytat:i chyba to ich pożegnania
były najsmutniejsze
takie
szczere
im zabierano przecież
to co najcenniejsze

Ktoś mi dosyć niedawno powiedział, iż Dusiaq nie okazuje słabości. W tym momencie przyklejony uśmiech spełzł i zlał się z czernią bluzy. Gdybym potrafiła, kilka łez mogłoby spłynąć po policzku. Cieszę się, że to niemożliwe. Tak, odebrano mi ważną osobę. Tak, nadal sobie z tym nie radzę. I tak, trafiłeś w sedno, Arche.

Cytat:każdy coś wypisywał
- krótki zwój pergaminu
czy parę białych kartek
wiązał i wciskał
w wilgotną mogiłę
ludzkich marzeń

Czy kładzenie na ramce od zdjęcia fajek też się liczy? Jeśli tak - bosko. Bo dla mnie ten jeden papieros, którego zostawiałam za każdym razem kiedy "wpadałam" posiedzieć, znaczył więcej, niż stek napisanych bzdur.

Arche, czy musisz pisać wiersze, które docierają do mnie szybko i skutecznie? Bo wiesz, to trochę męczące, kiedy zaczynam czuć więcej niż zazwyczaj ;]


Pozdrawiam, Duś
Odpowiedz
#3
Cytat:I tak, trafiłeś w sedno, Arche.

Nie czerpię satysfakcji z faktu, że trafiam do ludzi czymś negatywnym. Po prostu staram się przekazać jakąś zinterpretowaną przez siebie prawdę, ubraną w jakąś symboliczną wizję. Chcę by to była poezja, nie cios.

Cytat:Jeśli tak - bosko.

Nie pytaj się mnie, to Ty decydujesz czym będzie to, czym wyrazisz swe myśli. Jeżeli taki papieros robi to, spełnia taką rolę - to jest cenny, a nawet cenniejszy od tych zwojów pergaminów i kartek wepchniętych w mogiłę ludzkich marzeń.

Cytat:Arche, czy musisz pisać wiersze, które docierają do mnie szybko i skutecznie? Bo wiesz, to trochę męczące, kiedy zaczynam czuć więcej niż zazwyczaj ;]

Nie odbieraj tego personalnie. Ja staram się trafić do wszystkich Smile

Pozdrawiam
Arche
Jeżeli myślisz, że Twój tekst jest dobry, napisz do mnie.
Wszystko da się naprawić.

Odpowiedz
#4
hmmmm
Niezły wiersz Archaniele, utrzymany w interesującym klimacie. Dodatkowo widzę 2 możliwości zinterpretowania "zakończenia". Taka moja wersja interpretacji ; )
Ogólnie bardzoo sie podoba, z paroma sytuacjami się kojarzy, to dobrze.

pozdrawiam,
Kali
Rezygnuję z udzielania się na forum.
Wszystkim, którzy na to zasługują, wielkie dzięki za poświęcony czas i uwagę.
Odpowiedz
#5
Trudny temat, ale dobrze ujęty. Bez zbędnego patosu, nieprzegadany. Twój wiersz bardzo do mnie trafił. Myślę, że każdy może w nim znaleźć coś dla siebie.

Pozdrawiam, Zuzia.
Cytat:Kiedy wypuszczam z papierosa dym
chcę poczuć to znów.
Bo nie wiem gdzie teraz jesteś Ty,
a chciałbym chyba byś była tu.
Odpowiedz
#6
Niezły wiersz, niezły, lecz dla mnie czegoś brakujeSmile Może za mało Ciebie w tym. Nie chodzi o wybuchanie uczuciami. Może dlatego też, że zbyt polskiSmile próba uciszenia serca. A może właśnie napisał to twardziel, który buduje mur. Obojętność i twarde mięśnie uciskające smutek, albo radość. Może to ta procesja, która męczy i nudzi. Ale gdzie Ty tu jesteś? Chcesz pisać obiektywne wiersze?;]
Oczywiście wiersz napisany bardzo dobrze i dotarł jak najbardziejSmile Dla mnie 4/5
jestem nikim i niczym
Odpowiedz
#7
dla mnie - bardzo dobry wiersz. Taki na pograniczu poezji i prozy. Czytam i wszystko widzę.

Odwzajemnię się wierszem o tym samym tytule (rzecz jasna nie mój):


"To nie jest moja ojczyzna
to nie jest moja historia
to nie są moje ulice
to nie są moje drzwi

To nie są moje cmentarze
groby są w nas
to my
groby"



Pozdrawiam.
Odpowiedz
#8
Przepraszam, że zapytam - ale utwór czyjego autorstwa (zainteresował mnie) Smile

Nie wiem ile razy mogę pisać, że się cieszę, ale cieszę się, że znowu do was trafiłem i tak bardzo się wam spodobało.

Wiersz jest przeróbką dawnej wersji o tym samym tytule - zastosowałem nową budowę, nowy rytm, skróciłem co niepotrzebne a i tak utwór ma pokaźne rozmiary, no cóż...

Ero, Kali, Tajmie, Duś, Szach-Macie.

Dziękuję za komentarze

Pozdrawiam
Arche
Jeżeli myślisz, że Twój tekst jest dobry, napisz do mnie.
Wszystko da się naprawić.

Odpowiedz
#9
Archaniele,


wiersz został napisany wiele lat temu przez Grzegorza Kaźmierczaka z zespołu Variete.


Pozdrawiam.
Odpowiedz
#10
Staroświeżą? To tak jakby autor nie zdecydował się co chciał właściwie napisać Smile. Przyznam, że utwór jest trochę zakręcony przez te liczne czynności wykonywane przez przeróżne osoby chyba jednocześnie Smile. I tym podobne Tongue. No trzeba przed tym posiedzieć, by dokładnie zrozumieć Smile.
Jest to jednak interesujący tekst Smile. Nawet bardzo Smile.
Odpowiedz
#11
Staroświeżą? - mogiła ma tysiące lat, ale wciąż jest świeża Big Grin zależało mi na ekonomii słów, wobec tego nie mogłem się rozwlekać nad takim tłumaczeniem.

Mam nadzieję, że wzbudza on jakieś refleksje, myśli - i że zakręca Big Grin

Cieszę się, że napisałeś Bonsaiek

Pozdrawiam
Arche
Jeżeli myślisz, że Twój tekst jest dobry, napisz do mnie.
Wszystko da się naprawić.

Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości