Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bajka o straceniach i biurokraceniach
#1
Uprzedzenie: w tym utworze występuje jeden wulgaryzm, złagodzony wykropkowaniem.

D. Mierzejewski

BAJKA O STRACENIACH I BIUROKRACENIACH

Stworzono w języku ukraińskim najprawdopodobniej w 1991 r. Napisano w postaci pliku komputerowego i nieznacznie zmieniono w grudniu 2006 r. Jeszcze trochę zmieniono w lipcu 2019 r. Przetłumaczono przez autora na język polski również w lipcu 2019 r.

Osoby:
SKAZANIEC
INNI SKAZAŃCY
BIUROKRACI

Biurko. Na biurku telefon, stosy papierów. Przy biurku siedzi nieco puszysta pani. Nieśmiało otwierając drzwi, wchodzi mężczyzna. To jest Skazaniec.

SKAZANIEC (pokazuje pani dokument): Skazano mnie do stracenia. Powiedziano, że tu się traci.

PANI (surowo przygląda się dokumentowi): Brakuje panu czerwonej pieczątki. Proszę iść do sądu - niech podbiją.

...........................................................................................................................

Sąd. Pracownik sądu. Wchodzi Skazaniec.

SKAZANIEC: Proszę podbić tu pieczątkę. Czerwoną, mówili...

PRACOWNIK SĄDU (patrzy): Ależ głupi! Przecież sami mówili, że to już nie jest konieczne. (Podbija pieczątkę.)

...........................................................................................................................

Nieco puszysta pani. Wchodzi Skazaniec.

PANI (gniewnie patrzy na pieczątkę): Proszę przejść tam. (Wskazuje na jakieś drzwi.)

Skazaniec wchodzi tam. W pokoju na szubienicach wiszą inni skazańcy.

SKAZANIEC: Czy macie wolną szubienicę?

JEDEN ZE SKAZAŃCÓW: Precz! Tu i tak niektórzy mają ch...jowy stryczek!

Skazaniec wychodzi.

SKAZANIEC (do pani): Tam stryczków nie ma.

PANI (jeszcze raz patrzy na dokument; gniewnie): To po co pan mi głowę zawraca! Przecież pana do rozstrzelania skazano, a nie do szubienicy. Czy pan nie widzi? Niech pan idzie tam. (Daje adres.)

...........................................................................................................................

Komora. Kat. Wchodzi Skazaniec.

SKAZANIEC: Czy tu się rozstrzeliwuje?

KAT: Tak, ale dziś nie mam nabojów. Proszę iść do Szczepana tam... (Niewyraźnie macha ręką.)

...........................................................................................................................

SKAZANIEC: Czy tu się rozstrzeliwuje?

- No nie, to po prostu strzelnica.

...........................................................................................................................

SKAZANIEC: Czy tu się rozstrzeliwuje?

SZCZEPAN: A był pan u Szymona?

SKAZANIEC: Tak, ale tam nabojów nie ma.

SZCZEPAN: Nie ma! Ależ kłamczuch! Przecież wczoraj cały tir przywiozłem. Wiem, gdzie je podział! No dobra. Proszę wejść, tam pistolet leży. Niech pan sam się zastrzeli.

Po jakimś czasie:

SKAZANIEC: Ale pistolet nie działa.

SZCZEPAN: Jak to nie działa?! (Przestraszony bierze pistolet. Przeklina.) No, wtedy niech pan idzie do sądu, niech przedłużą termin wykonania wyroku.

...........................................................................................................................

PRACOWNIK SĄDU: Chwileczkę, chwileczkę! Za co pana do rozstrzelania?

SKAZANIEC: Za spóźnienie do pracy.

PRACOWNIK SĄDU: Oni coś pomieszali. Wydano panu jakiś cudzy wyrok. A pana tracić w ogóle nie trzeba. Może pan iść.

SKAZANIEC: Masakra! Tyle czasu straciłem - i wszystko bez sensu! A przecież mam dziś jeszcze do sklepu lecieć...

KURTYNA
Odpowiedz
#2
Obecnie wydaje mi się, że ten utwór bardziej pasuje do poddziału "Komedie/Pastisze" działu "Opowiadania". Jeżeli administracja z tym się zgadza, to proszę o przeniesienie tego wątku do wspomnianego poddziału.
Odpowiedz
#3
Nie jest to opowiadanie. Forma pasuje do dramatu, a z racji na charakter, to chyba dobre miejsce.
Chyba, że chciałbyś je przenieść do sekcji "DRAMAT" - to ze wzg. na formę już prędzej.
Odpowiedz
#4
No, chyba formalnie pasuje dział "Sztuki epickie i liryczne", ale chyba lepiej pozostawić tu. Swego czasu pisałem w języku ukraińskich dużo utworów w takim właśnie stylu: opartych na absurdalnym humorze i mających formę dramatu. Przy czym nie koniecznie krótkie. Nie wiem, który dział tego forum byłby dla nich najwłaściwszy. Smile
Odpowiedz
#5
Pomysł dobry, wykonanie nieco gorsze. Niby akcja się toczy, ale jakby z perspektywy osoby z wysoką gorączką. Powoli, nijako. Przez to całość przypomina mi raczej prędko spisany szkic.
Jeśli o taki klimat chodziło, rozumiem zamysł. Szablonowe odsyłanie od osoby A do osoby Z w obliczu czegoś tak strasznego jak kara śmierci, irracjonalne zachowanie samego skazanego no i sama końcówka. Ma sens, zwyczajnie nie zachwyca. Ale zapada w pamięć!
Moim zdaniem warto jeszcze raz przysiąść do tego tekstu i nad nim popracować Smile
The Earth without art is just eh.
Odpowiedz
#6
Dziękuję za opinię, Lexis! Dalej pracować nad tym utworem już nie będę. I tak pracowałem więcej i później, niż miałbym. Smile To utwór z serii wielu utworów w podobnym stylu pisanych w czasach młodzieńczych przeze mnie i niektórych moich kolegów. W tamtych czasach nawet nie postrzegaliśmy tego jako prawdziwych utworów literackich. Dopiero później zrozumiałem, że można je tak postrzegać. Ale dalsze dopracowanie byłoby już zbyt poważnym podejściem. Smile
Odpowiedz
#7
Dima, dla mnie ten utwór powinien znaleźć się w sekcji "DRAMAT", choć nazwa może być myląca Smile Wszak w tej kategorii mieszczą się także li komedie, czyż nie?

Natomiast treść - cud, miód i orzeszki. Poziom absurdu niemal jak u Kafki.
Dziękuję za ten utwór. Jak promień słońca nad Hiroszimą po ataku atomowym... Przepraszam za porównanie, jednak uwierz mi, w moim stanie ducha jest ono jak najbardziej trafne. Poprawiłeś mi dzień.
Od siebie zostawiam piąteczkę.
[Obrazek: oscar.jpg]
Odpowiedz
#8
Dziękuję bardzo, Miranda Calle, za opinię i "piąteczkę". Smile Co do tego, w jakim dziale to ma się znajdować, to chyba nie będę się sprzeciwiał jakiejkolwiek ewentualnej decyzji administracji o przeniesieniu.
Odpowiedz
#9
Tak więc po licznych kontrowersjach trafia do sekcji DRAMAT Smile
Odpowiedz
#10
OK. Wtedy, o ile rozumiem, ten utwór nie może uczestniczyć w konkursach. O dramatach nie wspomina się w regulaminie żadnego konkursu.
Odpowiedz
#11
(05-08-2019, 19:49)D.M. napisał(a): OK. Wtedy, o ile rozumiem, ten utwór nie może uczestniczyć w konkursach. O dramatach nie wspomina się w regulaminie żadnego konkursu.

Można zgłaszać do "Pogranicza"
Odpowiedz
#12
(05-08-2019, 23:01)Gunnar napisał(a):
(05-08-2019, 19:49)D.M. napisał(a): OK. Wtedy, o ile rozumiem, ten utwór nie może uczestniczyć w konkursach. O dramatach nie wspomina się w regulaminie żadnego konkursu.

Można zgłaszać do "Pogranicza"

Zresztą, już zgłosiłam, Dima.
Ty też możesz zgłaszać swoje propozycje tu: https://www.via-appia.pl/forum/Thread-Po...#pid160686
[Obrazek: oscar.jpg]
Odpowiedz
#13
To proszę zmienić tekst regulaminu konkursu "Pogranicza". Tam napisano:

Cytat:5. Proponowany utwór musi spełniać następujące warunki:
a) został opublikowany w dziale:
- z działu "EPIKA": "Drabble", "Miniatury Satyryczne", "Publicystyka", "Proza poetycka", "Inne epickie"
- z działu "LIRYKA": "Miniatury Liryczne", "Liryka społeczno-polityczna", "Stayry/Parodie", "Piosenki", "Inne wierszowane"
b) został opublikowany w miesiącu, którego będzie dotyczyć najbliższe głosowanie
c) jest skończoną całością; nie proponujemy fragmentów, szkiców czy konspektów
d) prezentuje wysoki poziom literacki

Dramaty nie spełniają warunków punktu "a".

I jeszcze jedna sprawa. Uważam, że dla konsekwencji trzeba przenieść do dramatów również ten oto utwór:
https://www.via-appia.pl/forum/Thread-%C5%BBarciki
Odpowiedz
#14
Zgodnie z Twoją sugestią, przeniosłam wskazany przez Ciebie utwór do działu "Dramat".
Jeśli zaś chodzi o regulamin konkursu "Pogranicza", faktycznie przydałoby się go poprawić.
Formalnościom należy poczynić zadość.
[Obrazek: oscar.jpg]
Odpowiedz
#15
Cytat:Zgodnie z Twoją sugestią, przeniosłam wskazany przez Ciebie utwór do działu "Dramat".

Dziękuję. Smile
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości