Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 2
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Abstrakcja
#1
Siedzę
w zimowy wieczór w fotelu
czytam po raz enty tę samą gazetę
codziennie to samo się dzieje

miasto w ciemnościach śpi
w kalendarzu czas nowy trwa
jest tak cicho drogi przyjacielu
tajemnica życia biła się z sekretem

tego co miało się stać
kot się śmieje
ktoś dzwoni właśnie do drzwi
idę otworzyć


to byłem ja
Odpowiedz
#2
Pozwolę sobie nieco odchudzić i troszeńkę zmienić twój wiersz, bo jest dobry, jednak za bardzo - jak by to ująć - przepełniony "wypełniaczami" które niczego nie wnoszą no i ujednoliciłem czas na przeszły  prócz ostatniego wersu . Powinien być w czasie teraźniejszy , wtedy  całość zapętla się w  nieskończoności i można historię opowiadać od początku. To co na niebiesko to sugestia jak moim zdaniem będzie lepiej ( wytłuszczony niebieski - co proponuję wyciąć ) :

Siedziałem
zimowym wieczorem w fotelu
czytałem po raz n-ty tę samą gazetę - (jestem zwolennikiem używania w liryce zapisu "enty")
bo i tak codziennie to samo się działo

miasto pogrążone w ciemnościach spało
tylko w kalendarzu trwał nowy czas 
było tak cicho mój drogi przyjacielu - (zmiana kolejności wersów w strofie - 3 na 2, 2 na 3 miejsce)
tajemnica życia biła się z sekretem

z tego co miało się stać
kot się śmieje
bo ktoś dzwoni właśnie do drzwi
otwieram


to byłem ja
Odpowiedz
#3
troszkę amputowałem to i owo
zgodnie z sugestią i bez
według mnie starczy...

bo nie idzie przecież o to aby jak najkrócej...

prawda ?
Odpowiedz
#4
Zmieniłeś czasy odwrotnie niż moja propozycja - kurczę i zgrzyta - ale spoko to twój wiersz( to mój odbiór) .Może ktoś odbierze inaczej tę wstęgę Mobiusa ( bo mniej więcej to miałem na myśli mówiąc że można czytać wciąż i wciąż ) Pomijając inwersję to upieram się dalej przy poprawce - "w kalendarzu" nie "na kalendarzu"

"bo nie idzie przecież o to aby jak najkrócej" - w niektórych przypadkach lepiej znaczy mniej - to moim zdaniem ten przypadek Smile

Jest teraz lepiej niż w wersji pierwotnej.
Odpowiedz
#5
(12-02-2018, 07:58)Maciek.J napisał(a): w kalendarzu czas nowy trwa  

Błażejowa poprawka  (tylko w kalendarzu trwał nowy czas ), pomocna, by od-archaizować ten wers, którego nie da się wyjaśnić - nawet mocno przymrużając oko--- jakoś, jakkolwiek pojmowaną potrzebą szczególnej stylizacji nadal pozostała bez echa i bardzo obniża notę za i tak "nie-za-silny" twór, oi niezbyt wysokim poziomie. 

tego co miało się stać              (Błażej zaproponiował poprawną formę     z tego co miało się stać a tu nadal to samo!!!
kot się śmieje
ktoś dzwoni właśnie do drzwi
idę otworzyć


Inne poprawki Błażeja (choć jak można sądzić były czytane i być może rozważane przez Autora), które wybitnie pokazywały Autorowi, w jakim kierunku iść, aby tekst podniósł się przynajmniej na przeciętny poziom, jak widać- poza małym wyjątkiem--- nadal zostawiły tekst w wersji moooooooooooooooooooocno warsztatowej. I dlatego 2/5.
[Obrazek: Piecz2.jpg]
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości