Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
2012,5
#1
Cóż, miałem „okazję” obejrzeć reklamowany ostatnio „hit” – 2012… I się załamałem, dawno nie wiedziałem takiego braku logiki i tak przekombinowanego emocjonalnie filmu. „Efekcjarskie efekty” i „melodramatyczne melodramaty” bez sensu składu i ładu. Początkowo myślałem, że będzie to Fanfick – ale ciężko nazwać mnie fanem tego filmu, a do konkursu na „komercyjnego Ficka” zgłosić się nie mogę Smile więc daję tu. Proszę o oceny. Jak na razie jakieś 50% przewidywanej całości.

2012,5

Kama właśnie skończyła nocna zmianę w szpitalu. Było już bardzo późno, chciała, więc szybko wrócić do domu. Od wybuchu epidemii opustoszałe, nocne ulice miasta przerażały ją. Szybko podeszła do stojącej na parkingu Toyoty, otworzyła drzwi i wsiadła. Torbę rzuciła na siedzenie pasażera i odpaliła silnik. Smugi światła z reflektorów na chwilę omiotły szare ściany szpitala, potem prowadziła po wyboistym parkingu, by chwilę później znaleźć się na drodze. Nie było widać żadnego innego samochodu. Wjechała na środkowy pas i przekraczając dozwoloną prędkość zmierzała w kierunku samotnej kawalerki, którą wynajmowała. Światła drugiego samochodu dostrzegła w lusterku, dopiero, gdy ten wjechał, kilkaset metrów za nią, na ten sam pas. Chwilę później, chyba z tego samego zaułka wyjechał drugi, znacznie większy pojazd. Tylko dzięki temu zobaczyła, że pierwszy z samochodów ma coś na dachu. Policja! Zwolniła do dozwolonej prędkości. Radiowóz zbliżał się dość szybko, zjechała na prawy pas w nadziei, że pomknie dalej. Niestety. Gdy tylko ją wyprzedził włączył „koguta”. Musiała się zatrzymać. Zatrzymała się na poboczu i wyłączyła silnik, czekając aż policjant do niej podejdzie.
- Proszę wysiąść z samochodu. – Głos policjanta był miły, ale stanowczy.
- Wracam z pracy, przepraszam, że jechałam nieco za szybko – mamrotała wysiadając i uśmiechając się szeroko.
- Proszę wsiąść do radiowozu. – Czyli chodziło im o alkomat…
Zauważyła, że duża ciężarówka, która wyjechała za policjantami z zaułka, zatrzymała się zaraz za nimi i zgasiła światła. Zauważyła też, że na tylnym siedzeniu samochodu, do którego ją prowadzono, ktoś siedział. Policjant nie zamknął za nią drzwi tylko się pochylił jakby chciał przykucnąć. W tej chwili poczuła ukłucie w ramię. Niemal natychmiast wszystkie jej mięśnie zwiotczały a obraz przesłoniła gęstniejąca mgła.
- Ratu… - głos uwiązł w gardle, oczy zeszkliły się od napływających łez rozpaczy.
Z ciężarówki wysiadło dwóch ludzi ubranych w białe kombinezony, podeszli do radiowozu i przy pomocy jednego z policjantów podnieśli wiotkie ciało dziewczyny.
- Niezła sztuka, warto było – powiedział jeden z nich przyglądając się kształtnej figurze ofiary. – Dawaj jej teczkę.

****

- Kapitanie, mamy tu chyba problem. Jest ze mną pan Dufe z ochrony linii. Chce z panem rozmawiać. – Nawet przez telefon, było słychać, że stewardesa jest zdenerwowana.
- Pan Dufe? A co to za jeden? – zapytał.
- Nie wiem, już go panu daję. – Przez chwilę było słychać jakieś trzaski, chwilę później odezwał się stanowczy, męski głos. – Witam, kapitanie. Mamy tu poważny problem. Trójka pasażerów jest zarażona, już to sprawdziliśmy. Proszę skontaktować się z kontrolą lotów i potwierdzić moją tożsamość. Mój numer to WJ54AH. Potem wejdę do kokpitu i przekażę panu dalsze instrukcje.
Drugi pilot spojrzał na niego pytająco. Skinął tylko głową. Bob latał z nim od prawie dwóch lat i rozumieli się niemal bez słów.
- Kontrola lotów, tu lot numer 572 do Vancouver, mamy na pokładzie człowieka o nazwisku Dufe, twierdzącego, że pracuje, jako agent ochrony. Jego numer to WJ54AH. Przesyłam numer identyfikacyjny z terminala. – Drugi przez chwilę stukał w klawiaturę, a potem nasłuchiwał wiadomości zwrotnej ze skupioną miną. Spojrzał na kapitana i skinął głową. – Szybko potwierdzili, ale wszystko się zgadza, Jack.
- Proszę wejść do kokpitu, panie Dufe – powiedział do mikrofonu.
Drzwi otworzyły się, wystraszona stewardesa przepościła przez nie niezbyt wysokiego jegomościa ubranego w trzyrzędowy garnitur. Wyglądał raczej na biznesmena niż na agenta.
- Kapitanie, proszę skierować się na te współrzędne. – Dufe podał mu kartkę przypominającą wizytówkę z zapisaną pozycją geograficzną.
- Co mam powiedzieć pasażerom?
- Nic, zaraz rozwiążemy ten problem. – Głos był bardzo spokojny. Właściwy człowiek na właściwym stanowisku. – Za chwilę przyjdzie mój współpracownik, zejdzie do luku. Musimy upewnić się, że na pokładzie nie wybuchnie panika. Lepiej, żeby wirus się nie rozprzestrzenił.
W drzwiach zmaterializował się kolejny mężczyzna ubrany w niemal identyczny garnitur z małym neseserem. Z wprawą otworzył luk w kabinie i wsunął się do niego.
- Proszę odizolować kokpit od reszty samolotu. Wprowadzimy środek usypiający do systemu klimatyzacji kabiny pasażerskiej. Lepiej dla nas wszystkich, by panowie pozostali przytomni. – Dufe nadal nie zmienił wyrazu twarzy.
- Chce pan uśpić pasażerów? To chyba nie jest standardowa procedura? – zapytał kapitan.
- Wie pan, że ma wykonywać moje polecenia. – We wzroku agenta pojawiła się natarczywość. – To tylko działania prewencyjne. Proszę nakazać wszystkim usiąść na miejscach i zapiąć pasy, także załodze.
Jack spojrzał na drugiego, ten tylko skinął smutno głową. Kapitan wykonał polecenie. Odczekali dłuższą chwilę. Kilka przełączników zmieniło położenie i kokpit został odizolowany od reszty samolotu.
Parę minut później w całym samolocie, pozostało tylko czterech przytomnych ludzi. Reszta pasażerów i załogi zapadła w błogi sen. Lot trwał niemal godzinę. W tym czasie agent nie odezwał się już ani słowem. Stał za fotelami i przyglądał się beznamiętnie pilotom.
Celem okazała się tyć stara, opuszczona baza lotnicza. To znaczy, powinna być opuszczona, ale przy końcu pasa, na którym lądował samolot zgromadziła się kawalkada samochodów. Były tam dziwne ciężarówki, kilka wojskowych samochodów, ale żadnych karetek.
Maszyna zatrzymała się przy pojazdach na końcu pasa.
- Świetne lądowanie kapitanie, zapewne nikogo nie obudziliśmy. – Zabrzmiało to niczym żart. – Proszę zaczekać w kabinie. Zaraz przyjdzie oddział medyczny, by panów zbadać. Proszę pamiętać, że nie możemy pozwolić na rozprzestrzenianie się wirusa – powtarzał to niczym mantrę.
Piloci spojrzeli na siebie ze zdziwieniem a agent wyszedł z kokpitu. Jedna z ciężarówek błyskawicznie podjechała do samochodu. Okazała się być ruchomym rękawem, przez który na pokład weszli ludzie w białych kombinezonach. Przez chwilę szeptali o czymś z agentem, a potem weszli do kokpitu. Podeszli do obu pilotów.
Jack zauważył tylko, że strzykawka, którą mu przystawiono do ramienia zawiera jakiś niebieskawy płyn. Chwilę później stracił świadomość.
Na płycie lotniska major Dufe podszedł do swego zwierzchnika.
- Dwieście szesnaście osób, razem z załogą – zameldował.
- Dobrze. Samolot nie wraca już do służby. Niech go odholują na stanowisko parkingowe.
- Tak jest. – Porucznik zasalutował.

****

Igor prowadził swój patrol po opustoszałych ulicach Murmańska. Zasypane śniegiem miasto było niemal wymarłe. Przez ostatnie trzy miesiące, zachorowało tu prawie 70% mieszkańców. Wszyscy zostali wywiezieni do szpitali w strefach kwarantanny. Szli środkiem pustej ulicy i szukali tych, którzy próbowali zarobić na nieszczęściu innych. Od czasu wybuchu epidemii, zamieszki były na porządku dziennym. Na początku, różnego rodzaju męty podburzały ludzi, by nie zgadzali się na przenoszenie chorych do szpitali. Potem pojawiła się masa szabrowników próbujących ukraść wszystko, co nie było trwałe przymocowane.
Przechodzili w pobliżu dużego sklepu komputerowego, gdy dostrzegli grupkę ludzi próbującą ukryć się w bocznej uliczce. Igor wskazał cywili ruchem ręki.
- Stać! Zatrzymać się! – krzyknął.
Szabrownicy chyba wiedzieli, że wojsko nie patyczkuje się z takimi jak oni. Zatrzymali się natychmiast i podnieśli ręce go góry. Trzech z nich przy okazji upuściło kilka kolorowych pudeł. Prawdopodobnie ostatnią zdobycz.
- My tylko zbieramy to, co nikomu się już ni przyda! – krzyknął jeden z mężczyzn.
- Dobra, dobra. Rączki do góry i idziecie z nami, pajace! Dziadek Mróz w tym roku nie przyszedł. Nie wiedzieliście? – Saszka energicznie zapędzał pojmanych na środek ulicy.
- Ale my nic… - tym razem tłumaczyć próbowała się jedna z dziewczyn.
- Cisza! Ruszać się! – Igor nie miał ochoty na wysłuchiwanie kolejnych wyjaśnień.
Do posterunku nie było daleko. Pojmani chyba pogodzili się ze swym losem, bo nie odezwali się słowem przez całą drogę. Gdy tylko dotarli na miejsce, zabrano ich na przesłuchanie i badania. Po kilku minutach, do patrolu podszedł oficer i jeden z tych gości od badań, ubrany w biały kombinezon.
- A co z nimi? Są zdrowi? – zapytał ten odziany na biało. Nieco zbyt mocno zaakcentował ostatnie słowo.
- Pewnie tak. Ale mamy i tak już za dużo patroli. – Oficer przyglądał im się tajemniczo.
- Jak to „za dużo”, panie poruczniku? – Igor był bardzo zdziwiony.
- Nie jesteście już tu potrzebni, ludzi coraz mniej. Przejdziecie badania i pojedziecie w inny rejon gdzie bardziej się przydacie.
- Tak jest.
- Proszę za mną. – Człowiek w bieli wskazał im boczne wejście do budynku, w którym mieścił się posterunek.
Szli za nim do wielkiej hali. Uwagę Igora zwróciła olbrzymia ilość prostokątnych skrzyń zalegająca pod ścianami. Każda z nich miała namalowany numer. Ten w kombinezonie wskazał im krzesła, przy każdym z nich stał tak samo ubrany człowiek.
Strzykawkę z niebieskim płynem dostrzegł chwilę po tym jak usiadł na wyznaczonym miejscu. Po ukłuciu, świadomość błyskawicznie uciekała. Nikt nie zwrócił uwagi na to, że próbuje wykrzyczeć słowa protestu, gdy ogarniała go ciemność. Człowiek w bieli, który ich tu przyprowadził przyglądał się wiotczejącym ciałom żołnierzy.
- Ilu mamy do wysłania? – zapytał oficera, który właśnie podszedł.
- Z tymi od szabru… trzysta dwadzieścia siedem osób.
- Wezwijcie, więc transport, poruczniku. Trzeba ich już zabrać.
- Tak jest, panie kapitanie.
- A co robimy z ciałami?
- Jak zawsze, zakopcie na cmentarzysku.
- Tak jest.

****

Rahul przekładał na wpół świadomie plastikowe końcówki do otworów w dziwnych gumowanych pasach. Jego firma dostała intratne zamówienie rządowe. Setki tysięcy, a może nawet miliony instalacji tlenowych do nowoczesnych izolatek medycznych. Na świecie chorowało tylu ludzi, że takie urządzenia były bardzo potrzebne. Choroba atakowała ludzi w sile wieku. W niektórych tabloidach pojawiły się nawet doniesienia, że czym ktoś inteligentniejszy tym ma większe szanse na zarażenie. Kolejna plastikowa końcówka trafiła na swoje miejsce - pracował niczym automat, ale mimo to czuł się potrzebny. Możliwe, że w ten sposób, uratuje komuś życie. Sprawdził następną uszczelkę i włożył w nią plastikowy element. Jeszcze trzy miesiące temu rozpaczliwie szukał pracy Kalkucie, ale teraz wiedział że to będzie dobry rok. Miał dobrą posadę, wymagania nie były zbyt wielkie a płaca, więcej niż sowita, jak na takie stanowisko. Wszystko zaczynało się układać. Jeszcze jeden przezroczysty element znalazł się na swym miejscu. Za chwilę kończył zmianę, ktoś go zmieni przy przesuwającej się w nieskończoność taśmie produkcyjnej, a on wróci do domu, do rodziny.
Tym razem zmiana skończyła się nieco wcześniej, nie było dzwonka a zegar na ścianie hali wskazywał, że jest za dziesięć siedemnasta, gdy taśma się zatrzymała a z głośników rozległ się donośny głos:
- Wszyscy pracownicy sekcji „A”, zgłoszą się na kontrolę do sali medycznej na drugim piętrze. Powtarzam. Wszyscy pracownicy sekcji „A”, zgłoszą się na…
Automat beznamiętnie powtarzał komunikat. Rahul zdjął lateksowe rękawiczki ochronne. Szedł w niemym pochodzie za innymi pracownikami do końca chodnika wiodącego wzdłuż linii produkcyjnej. Tu rzucił zmiętą lateksową kulę do kosza na odpady. Kolejne badania. Badali ich co tydzień i zawsze ktoś dostawał czerwoną kartkę - był chory. Ale on czuł się dobrze, nie miał żadnych objawów. Maszerował więc pewnie, wraz z całym tłumem innych robotników. Miał nadzieję, że badania nie potrwają zbyt długo, że zdąży na przygotowaną przez żonę kolację. Nie wiedział, że kila godzin wcześniej pod blokiem w jednej z biedniejszych dzielnic miasta zatrzymało się kilka wielkich ciężarówek i białych nieoznaczonych vanów. Do budynku weszli ubrani na biało ludzie, uzbrojeni w pneumatyczne strzykawki z niebieskawym płynem. Gdy kończył pracę, w budynku, w którym mieszkał, nie było już nikogo.
Taki sam niebieskawy płyn sprawił, że on też stracił przytomność chwilę po tym jak mu go zaaplikowano. Dwóch odzianych w białe kombinezony ludzi ułożyło jego bezwładne ciało w prostokątnym pojemniku i nałożyło mu na twarz taką samą instalację medyczną, jaką jeszcze kilkanaście minut wcześniej montował. Sarkofag z uwięzioną wewnątrz, nieświadomą ofiarą został załadowany na ciężarówkę. Gdy ładownia samochodu zapełniła się, odjechał w nieznanym kierunku.

****

Budynek nie wyróżniał się niczym szczególnym. Ot kolejny, niewielki biurowiec zbudowany przez mało znaną firmę w całym szeregu podobnych budowli. Gdyby jednak ktoś mu się dokładnie przyjrzał, zauważyłby, że większość pracowników tej firmy nie wracała popołudniami do domów. Zapewne w nim mieszkali. Tylko dostawcy jedzenia i kurierzy z rzadka wchodzili do budynku. Mieli jednak dostęp tylko do recepcji. Zawsze tam zostawiali zamówione dostawy lub przesyłki, nie przeszkadzało im to, zwłaszcza, że zazwyczaj odprawiani byli z sowitym napiwkiem. Na frontowej ścianie budynku widniał napis „In Future”. Gdyby ktoś mógł dostrzec cokolwiek przez odblaskowe okna, zauważyłby także, że pracownicy firmy nosili dość swobodne stroje.
- Jak stoimy z planem? – zapytał na oko pięćdziesięcioletni mężczyzna, stojący przy jednej z przeszklonych ścian, patrząc na niemal opustoszałą ulicę. Ubrany był w rozciągnięty bury sweter i wytarte jeansy.
- Po dwóch miesiącach mamy zapakowane niemal trzy czwarte ludzi w wieku produkcyjnym i nieco więcej dzieci. Tylko wśród starszych współczynnik jest niższy. Ale cała akcja przebiega szybciej, niż zakładaliśmy.
Jego rozmówca nie wyglądał na zadowolonego. Ot po prostu właśnie zakończył sprawozdanie dla przełożonego. To, że było pozytywne, nie miało w tych okolicznościach większego znaczenia.
- Dziękuję. – Nadal wpatrywał się w zalaną słonecznym blaskiem ulicę. Był dopiero początek lutego, ale ten rok zapowiadał się bardzo ładnie. Szkoda, że miał to być ostatni rok świata, jaki znał. Nie zareagował nawet na ciche stuknięcie, które oznaczało, że został sam w przestronnym biurze.
Zrobiło się tak spokojnie. I to nie tylko tu, wszędzie na świecie. Oficjalnie Epidemia szalała od pięciu miesięcy, mieli jeszcze kolejne trzy. Akcje prowadzili od czterech miesięcy. Mimo iż był jednym ze znających niemal wszystkie szczegóły, wiedział, że prawdą nie może podzielić się z nikim. Nie tylko ten, komu by ją przekazał, ale i on i wszyscy jego współpracownicy natychmiast zostaliby „zapakowani”. Rozumiał też, że to jedyny sposób. A i rozwiązanie okazało się być lepsze, niż początkowo sądził. Gdy zaczynali, pojawiały się protesty, demonstracje i różnego rodzaju teorie spiskowe. Jednak tym razem nie było problemu z eliminacją potencjalnych zagrożeń. Każdy propagator działalności która nie pasowała do planu, znikał błyskawicznie wraz z całym otoczeniem, zwolennikami a nawet demonstrantami. Tylko dzięki ulotnemu odbiciu na ciemnym szkle zauważył, że mimowolnie na jego twarzy zarysował się delikatny uśmiech. Jak bardzo ironiczne było to, że to między innymi takie demonstracje przysłużyły się prowadzonej operacji. Zresztą podobnie było z wszystkimi zgromadzeniami ludzi, wystarczyło zapakować wszystkich w jednym miejscu. Jeszcze nie tak dawno temu przerażały go przypadkowe ofiary. Teraz już rozumiał, że nie było alternatywy. To właśnie było zadanie jego i jego ludzi. Czym lepiej pracowali, tym akcje przebiegały sprawniej i bezpieczniej.
Na drodze pojawił się samochód, kierowca jechał powoli jakby czegoś szukał. Biały van zatrzymał się po przeciwnej stronie ulicy, na wprost wejścia do przychodni medycznej. Z wozu wysiadły dwie osoby, kobieta i mężczyzna, zapewne para. Byli zbyt daleko, by mógł im się dokładnie przyjrzeć ale widział, że byli zdenerwowani. Poganiany przez kobietę mężczyzna zabrał z tylnego siedzenia auta kilkuletnie dziecko. Potem szybko weszli przez obrotowe drzwi na których namalowany był duży czerwony krzyż. Przyjechali tu szukać pomocy, prawdopodobnie nie znali tej części miasta. Zapewne była to ostatnia czynna przychodnia w tej dzielnicy. Cała trójka zniknęła wewnątrz budynku. On wiedział, że już z niego nie wyjdą, sam wydał takie polecenia.
Powinien już wrócić do pracy, trzeba było przejrzeć raporty, rozesłać polecenia i przygotować kolejne operacje. Ale miał naprawdę świetny zespół, wiedział, że może jeszcze przez chwilę przyglądać się scenie z której zeszli wszyscy aktorzy. Kilka minut po tym jak rodzina zniknęła wewnątrz budynku, wyszedł z niego samotny, ubrany w szary mundur mężczyzna. Energicznie podszedł do stojącego na poboczu białego vana, wsiadł za kierownicę i nieśpiesznie odjechał, zapewne by odstawić samochód na któryś z parkingów. Jego właścicielom już się nie przyda. Słońce właśnie chyliło się ku zachodowi, jego promienie nieco przygasły. Sprawiło to że odbicie w szybie stało się wyraźniejsze. Wyglądało to tak, jakby jego eteryczna postać przyglądała się całemu zajściu niczym mistyczny olbrzym. Niczym bóstwo patrzące na swe dzieło. Nad lewym ramieniem odbicia majaczył jakiś napis. Nie dało się go odczytać, był lustrzanym odbiciem trzech rzędów złotych liter na szklanych drzwiach do jego gabinetu:
„Arturo Madane
Dyrektor operacyjny
Europa południowa”

****

„Zybcys662: Pomylka, jestes tam??”
Kolejny raz wstukał pytanie w komunikator. Odpowiedź nie nadchodziła. Od rana, pisał różne wersje tego samego pytania. Ale rozmówca z drugiego końca globu, nie odzywał się. I tak powinien już skończyć pracę, u nich była już… 22. Wczoraj pisał, że coś odkrył. Że coś widział. Że to większa sprawa. Że wie coś na temat Epidemii. Obiecywał, że dziś powie coś więcej, wieczorem miał coś sprawdzić. Dziś jego znajomy, nie odezwał się nawet słowem.
Marek Witewicz, był administratorem sieci klienckiej u jednego z dostawców Internetu. Roboty nigdy nie było zbyt wiele, a teraz gdy większość firm była zamknięta, a ludzie mieli inne zmartwienia niż niedziałający Internet, nudził się potwornie. Miał jednak pracę, musiał utrzymywać sprawność łącz. Sieć potrzebna była do koordynacji akcji ewakuacyjnych do stref kwarantanny, organizacji zaopatrzenia i wielu innych istotnych teraz spraw, rząd płacił za to sowicie. Tyle, że zazwyczaj całość działała bez zarzutu. Pogadać nie było z kim, w całej firmie pracowało już tylko kilka osób. Ale i tak wszyscy unikali bliższych kontaktów. Pewnie bojąc się zarażenia. Z jego znajomych, których nigdy nie miał zbyt wielu, chyba wszyscy byli już na kwarantannie. Matka wylądowała w szpitalu jako jedna z pierwszych. Nigdy nie był zbyt towarzyski, ale dopiero teraz zdał sobie sprawę, jak dużo dawały mu te pogaduchy w pracy. Dopiero teraz zaczął zdawać sobie sprawę jak bardzo jest samotny. A do tego jeszcze ta nuda.
Jakiś czas temu próbował nawet sprawdzić swe zdolności hackerskie i włamać się do zaszyfrowanych kanałów informacyjnych. Skończyło się to dywanikiem u szefa i dość stanowczą prośbą by przestał zachowywać się jak „lamer”.
Wybawieniem, z tej trwającej od tygodni nudy, okazał się ktoś o ksywce „Pomylka_darwina”. Facet był polakiem, mieszkał i pracował na północy Australii, w mieście o nazwie Darwin.
Zaczęli ze sobą rozmawiać przez sieć, było to miłą rozrywką, nawet jeśli jeden musiał przychodzić wcześniej a drugi zostawać po godzinach. Obaj nie bardzo mieli dokąd wracać po pracy. Nie miał pojęcia jak tamten się naprawdę nazywał. Nie wiedział ile ma lat, choć chyba był nieco młodszy. Gadali o wszystkim, o pogodzie, polityce, grach, filmach, dziewczynach, Ufo, szkolnych latach… Długo by wymieniać. Ale chyba nigdy nie rozmawiali o sobie, nie rozmawiali też o Epidemii i o tym co się dzieje. Tak jakby unikanie tego tematu, podobnie jak odległość, miało zapewnić im bezpieczeństwo. Aż do kilku wczorajszych postów.
Dziś usiadł do komputera gdy tylko wpuszczono go do biura. Natychmiast napisał, że już jest. Ale nikt się nie odezwał. Innego kontaktu nie miał, ale chyba wiedział, że już nigdy nie dowie się co stało się z „Pomylka_darwina”.
- Panie Marku! – W drzwiach jego pokoju stała, pani Iwona. Podstarzała asystentka szefa, oczywiście z maseczką na twarzy. Ta to miała paranoję. – Dyrektor prosi by przyszedł pan do jego gabinetu.
Znowu wymyślili jakieś bezsensowne zajęcie. Dyrektor chyba też się nudził. A może w końcu doszli do wniosku, że nie ma poco go tu trzymać. Ale w sumie od czasu, gdy dostali kontrakt rządowy związany z tymi kanałami łączności, szef przestał narzekać na brak pieniędzy. Można by powiedzieć nawet, że stał się rozrzutny - pizza była na koszt firmy. Co prawda, w mieście, została tylko jedna pizzeria, ale darmowe jedzenie zawsze lepiej smakuje.
Nim wszedł do gabinetu, zauważył, że na głębokich fotelach w recepcji siedzi dwóch policjantów. W samym gabinecie prócz dyrektora siedział jeszcze jeden człowiek. Dyrektor był wyraźnie zdenerwowany.
- Panie Marku, czy mamy pewność, że sieć pozostanie sprawna bez obsługi? – zapytał bez zbędnych wstępów. Obcy spojrzał na niego badawczo.
Nawet jeśli chcą go wywalić, niewiele to zmieni. A naciąganie faktów zazwyczaj nie miało sensu.
- Tak. Od miesiąca nie mieliśmy żadnych problemów, a to co było wcześniej, to tylko drobne błędy w przekserowaniach. A teraz nawet to nie powinno się zdarzyć, wszystkie łącza są wykorzystywane w znikomym stopniu.
- Bardzo dobrze. Musimy się zabezpieczyć na wypadek gdybyśmy tu nie wrócili. – Dyrektor spojrzał na siedzącego w fotelu gościa.
- Tak, niestety istnieje taka możliwość. Podejrzewamy, że dostarczana do państwa żywność mogła być skrzona.
- Pizza? – Marek wtrącił się w rozmowę.
- Możliwe. Wszyscy pracownicy udadzą się na badania. Wie pan chyba, że jeśli okaże się, że mieliście styczność z wirusem nie wrócicie do biura – wyjaśnił obcy.
Marek miał wątpliwości, zwłaszcza po wczorajszej rozmowie z „Pomylka”, ale teraz nie było co tego roztrząsać. Wraz z całym, siedmio osobowym, personelem wsiadł do białego busa z czerwonym krzyżem. To nie była karetka pogotowia. Miała tylko siedzenia. Kilkanaście minut po tym jak dotarli do celu i weszli do budynku, wiedział już co odkrył „Pomylka”, wiedział też co się z nim stało. To, że wczorajsza rozmowa przyczyniła się do tego „badania”, było tylko jego podejrzeniem. Stracił przytomność.

****

Chang siedział przed swym domem, na starej spróchniałej ławeczce. Słońce powoli chyliło się już ku zachodowi, gdy daleko na polnej drodze zobaczył światła samochodów spowite w tumanie kurzu. Ktoś tu jechał i to zapewne cała kawalkada samochodów. Pewnie znowu rządowe samochody po odbiór żywności. Zaciągnął się tytoniem ze spękanej, zniszczonej fajki. Był już bardzo stary, nie mógł pracować, więc niemal całe dnie spędzał w tym miejscu. Jakoś nie był przekonany do tych nowoczesnych rozrywek, czasami posłuchał radia. Ale ten wielki, płaski telewizor, który dostał ostatnio za towar jego syn, to była już przesada. Możliwe, że oznacza to, że jest złym człowiekiem, ale Epidemia była dobra dla wioski. Dawniej za swoje zbiory dostawali grosze, a i sprzedać cokolwiek było ciężko. Teraz rząd odbierał wszystkie zapasy i suto za nie płacił. Wszystkie wioski w okolicy niemal z miesiąca na miesiąc stały się zamożne. Pojawiły się nie tylko nowe, eleganckie ubrania czy telewizory, ale nawet samochody. Rząd, przywoził za żywność, wszystko czego chcieli. Nie trzeba było nawet jeździć, co miasta. No raczej nie wolno było. W dolinie, przy skrzyżowaniu był posterunek. Żołnierze stali tam przez cały czas, dniem i nocą. Nie wpuszczali ani nie wypuszczali nikogo. Jeszcze nie tak dawno na drodze z miasta pojawiały się czasem cywilne samochody, zapewne ich właściciele próbowali na wsiach znaleźć schronienie przed chorobą. Ale wojsko nikogo nie przepuszczało, a przybysze wracali skąd przyjechali wraz z uzbrojoną eskortą. Chang nie dziwił się temu, co się dzieje. Miasta były pełne złych ludzi, to musiało się tak skończyć. Bóstwa pokarały te siedliska rozpusty. W tej okolicy nikt jeszcze nie zachorował. Spokojnie wykonywali swą pracę, tak jak robili to jego ojcowie, a jeszcze wcześniej dziadkowie. Tak jak było od wieków. A teraz wreszcie, otrzymywali za nią należytą zapłatę. Znowu spojrzał na drogę. Wzrok miał, jak na swój wiek, znakomity. Tym razem jechało tu naprawdę dużo samochodów. Na drodze widać było kolumnę wielkich ciężarówek, na jej początku i końcu znajdowały się mniejsze, białe pojazdy. Nie pamiętał jak na nie mówią. Auta właśnie wjeżdżały w dolinę, tam gdzie był posterunek. Ciekawe czy jadą tu, czy do południowej wioski.
Gdy samochody wyjechały z za wzgórza, było ich mniej. Najwyraźniej rozdzieliły się na skrzyżowaniu. Zaciągnął się mocnym tytoniem. Ciekawe, po co im tyle ciężarówek. W spichlerzu nie zostało już zbyt wiele. A do najbliższych zbiorów jeszcze kilka miesięcy. Ale zapewne sołtys wszystko uzgodnił. Ten to umiał się targować. Tuman kurzu przerzedził się nieco, gdy, konwój wjechał na kawałek betonowej drogi. Byli jakieś dwa kilometry od wioski, za chwilę znikną za kolejnym wzniesieniem i zapewne ich już nie zobaczy. Wzgórze i zabudowania wioski zasłaniały dalszą część drogi. Przez chwilę zastanawiał się czy nie pójść na rynek, ale dla niego te kilkaset metrów to prawdziwa wyprawa, został więc na swym posterunku.
Zmierzchało już na dobre, gdy na podwórko wszedł samotny ubrany na biało mężczyzna. Był młody i uśmiechał się przyjaźnie.
- Witajcie, dziadku. Co tak siedzicie?
- A co mam robić synku? – odpowiedział. Miał ten ich biały kombinezon, ale to, co zakładali na głowę zwisało na plecach. – A ty nie boisz się zarazy? Nie założyłeś tej czapki. A w telewizorze zawsze takie nosicie.
- Tu nie ma Epidemii. Przyjechaliśmy was tylko zbadać – odparł młodzieniec, pokazując jakieś dziwne urządzenie, które trzymał w ręku.
- A po co? U nas nikt nie zachorował. – Staruszek zaczął mu się uważniej przyglądać. To urządzenie przypominało mu pistolet. A broni nie lubił.
- Wszystkich badamy, takie rozporządzenia. – Podszedł jeszcze bliżej i powoli, patrząc w oczy starca przytknął urządzenie do jego ramienia.
- Ale, po co to synku, ja stary jestem. I tak pewnie długo nie pożyję. – Ukłucie było delikatne. Lata ciężkiej pracy i codziennych zmagań z życiem zahartowały stare ciało i uodporniły na ból.
Młody mężczyzna wstał i patrzył na pomarszczoną twarz.
Chang przestał mu się przyglądać, spojrzał na skrawek słońca chowający się za górami. Czerwone światło rozmywało się, tak jakby jego oczy napływały łzami. Bardzo chciał jeszcze raz zobaczyć zachód słońca, w końcu właśnie na to widowisko tu czekał.
Filigranowe, żylaste ciało starca osunęło się na małej ławeczce. Przewróciło opartą o nią laskę, a żarząca się fajka wypadła z bezwładnej ręki.
Młody mężczyzna, podniósł ją, wysypał tytoń i zgasił go podeszwą buda. Kiwnął na niewidocznych kompanów.
Zza najbliższego budynku wyszło dwóch żołnierzy, nieśli długą na ponad dwa metry aluminiową skrzynię. Przypominała trumnę. Położyli ją obok starca, otworzyli i z wprawą świadczącą o tym, że robią to nie pierwszy raz ułożyli wewnątrz jego ciało. Przez chwilę podłączali je do aparatury znajdującej się w skrzyni a potem ją zamknęli. Jeden z nich podłączył do małego gniazda, na jednym z boków, przenośny komputer i zaczął przeglądać się ekranowi.
- Żyje. Ale nie wiem czy ma większe szanse. Swoje już przeżył – powiedział smutno.
- Tu, nie ma żadnych szans – odpowiedział ten w bieli. – Ilu mamy?
- On był ostatni. Zgodnie ze spisem, mamy wszystkich. Czterdzieści osiem osób. – Drugi z żołnierzy chwycił jedną ręką, aluminiową trumnę i podniósł ją jakby sprawdzając wagę. – Jego możemy sami zanieść do ciężarówki. Staruszek dbał o figurę.
Ubrany na biało sanitariusz, skinął tylko głową. Patrzył na zachodzące słońce. Dziadek wybrał sobie bardzo dobre miejsce.
Just Janko.
Odpowiedz
#2
Nieźle opisane sceny, rzekłabym, że iście "filmowo". Dużo dialogów, mało opisów, co prawda wolę odwrotnie, ale w przypadku takich opowiadań jest to nawet na miejscu, bo przyspiesza akcję.
Dość ciekawie, choć moim zdaniem o wiele za mało zarysowane postaci. Mógłbyś trochę pobawić się w zgłębianie w psychikę Kamy, Dufe'a i Igora, moim zdaniem wtedy całość nabrałaby głębi. Ale nie "ganię dnia przed zachodem słońca", bo wszak to dopiero 1/3 całości.
Na razie niewiele można powiedzieć o fabule, bo niewiele wiadomo - wygląda to dopiero jak prolog, wprowadzenie i właściwie nie wiem, czego się dalej spodziewać. Niemniej brzmi bardzo interesująco i z chęcią przeczytam ciąg dalszy.

Błędy:
- Proszę wysiąść z samochodu. – głos policjanta był miły, ale stanowczy.
- Proszę wysiąść z samochodu. - Głos policjanta był miły, ale stanowczy.

- Wracam z pracy, przepraszam, że jechałam nieco za szybko. – mamrotała wysiadając i uśmiechając się szeroko.
- Wracam z pracy, przepraszam, że jechałam nieco za szybko - mamrotała, wysiadając i uśmiechając się szeroko.

- Proszę wsiąść do radiowozu. – czyli chodziło im o alkomat…
- Proszę wsiąść do radiowozu. – Czyli chodziło im o alkomat…

Chce z panem rozmawiać. – nawet przez telefon, było słychać, że stewardesa jest zdenerwowana.
Chce z panem rozmawiać. – Nawet przez telefon, było słychać, że stewardesa jest zdenerwowana.

- Nie wiem, już go panu daję. – przez chwilę było słychać jakieś trzaski, chwilę później odezwał się stanowczy męski głos.
- Nie wiem, już go panu daję. – Przez chwilę było słychać jakieś trzaski, chwilę później odezwał się stanowczy, męski głos.

mamy na pokładzie człowieka o nazwisku Dufe twierdzącego, że pracuje, jako agent ochrony.
mamy na pokładzie człowieka o nazwisku Dufe, twierdzącego, że pracuje jako agent ochrony.

- Proszę wejść do kokpitu panie Dufe. – powiedział do mikrofonu.
- Proszę wejść do kokpitu, panie Dufe – powiedział do mikrofonu.

Lepiej żeby wirus się nie rozprzestrzenił.
Lepiej, żeby wirus się nie rozprzestrzenił.

Parę minut później w wielkim samolocie, pozostało tylko czterech przytomnych ludzi.
Parę minut później w wielkim samolocie pozostało tylko czterech przytomnych ludzi. - poza tym "wielkim" zamieniłabym na "całym", moim zdaniem jakoś tak zgrabniej brzmi.

- Tak jest. – porucznik, zasalutował.
- Tak jest. – Porucznik zasalutował.

- Dobra, dobra. Rączki do góry i idziecie z nami pajace!
- Dobra, dobra. Rączki do góry i idziecie z nami, pajace!

jena z dziewczyn.
jedna z dziewczyn.

Generalnie nic wielkiego, tylko interpunkcja, zapis dialogów i literówka. Wink
Si je ne pouvais écrire je serais muet,
condamné a la violence dans la dictature du secret.

Po śmierci nie ma przyjemności.

[Obrazek: gildiaBestseller%20proza.jpg]
Odpowiedz
#3
Dziękuję za komentarz.
Co do zarysów psychologicznych bohaterów dotychczasowych wątków, to poza panem Dufe, a i to tylko epizodycznie, nikt się już w opowiadaniu "aktywnie" nie pojawi.
To czym miało to być, to właśnie tylko te chcile w życiu tych ludzi. Nie chciałem więc całości rozwlekać uprzstrzennianiem postaci które do całości i tak nic by nie wniosło. W sumie niemal całe opowiadanie ma się skałdać z tego rodzaju strzępków, aż po "grande finalle" - ale o tym za jakiś czas i pewnie kilka postówBig Grin

Co do błędów... coż muszę się w końcu tego nauczyć... z interpunkją walczę od zawsze... dialogi, tu muszę zebrać w końcu dane do nauki. A literówkę przeoczyłemSad
Just Janko.
Odpowiedz
#4
Przeoczyłeś jeszcze kilka literówek:
Cytat:Tym razem zmian skończyła się nieco wcześniej
"Zmiana".
Cytat:Sprawdził następną uszczelką i włożył w nią plastikowy element.
"Uszczelkę".
Cytat:Po kilku minutach, do patrol podszedł oficer
"Patrolu".
Cytat:grupkę ludzi próbująca
"Próbującą".
Cytat:Na płycie lotniska major Dufe podszedł do swego zwiernika
"Zwierzchnika".
Tyle, co do literówek Wink.
Teraz inne:
Cytat:Wie pan, że ma pan wykonywać moje polecenia
Janko, przeczytaj to zdanie na głos. Tobie też "coś nie leży"? A może tak: "Pan wie, że ma wykonywać moje polecenia?" Unikasz powtórzenia jednocześnie nadając zdaniu większej spójności.
Cytat:co nie było na trwałe przymocowane
To nie jest błąd, ale moim zdaniem lepiej by brzmiało: "co nie było trwale przymocowane".
Cytat:Szabrownicy chyba wiedzieli, że wojsko się z nimi nie patyczkuje
Tu z kolei pomieszałeś troszkę czasy. Użyłeś teraźniejszego("patyczkuje") zamiast przyszłego ("będzie patyczkować"), który lepiej się komponuje z kontekstem.
Cytat:zapytał na około pięćdziesięcioletni, mężczyzna
Albo bez "na", albo "na oko" Smile.
Ostatnia sprawa: nie jestem specjalistą od mody, ale pierwszy raz słyszę/czytam o "trzyrzędowym garniturze". Wiem, że są "trzyczęściowe" i "dwurzędowe" ale "trzyrzędowy" - pierwsze słyszę.

Całość robi bardzo dobre wrażenie. Mamy tu szybką akcję, bardzo ciekawą, ubarwioną iście makiawelicznym spiskiem fabułę i "to coś", co czyni, że siadając do lektury nie możesz się od niej oderwać.
Brawo! Na pewno będę śledził dalszy rozwój wypadków Smile.
[Obrazek: eyes480c.jpg]

Mruczę, więc jestem!



Odpowiedz
#5
Dziękuję Kocie za komentaż, już poprawiłem błedy które mi wskazałeś. I jeszcze kilka zmian kosmetycznych było.
Co do garnituru, specem też nie jestem, ale z tego co mi sie wydaje to taki składający się z trzech części (marynarka, spornie i kamizelka) właśnie tak się nazywa. Ale mogę się mylićSmile
A część dalsza będzie, choć zakłądam, że jestem już w okolicach połowy tego co chciałem tu napisać.
Just Janko.
Odpowiedz
#6
(Ten post zostanie pozniej przeze mnie wyedytowany, jako ze pisze ze szkoly i mam malo czasu, totez na razie zamieszczam moje uwagi dotyczace jedynie pierwszego fragmentu. Przepraszam za brak polskich znakow - francuska klawiatura...)

Fragment o Rahulu bardzo mi sie podoba - obrazuje te pokretna ironie losu, to typowe "raz na wozie, raz pod wozem"; najpierw tkwisz sobie w pozornym bezpieczenstwie, gdy nagle stajesz sie ofiara.

Setki tysięcy a może nawet miliony, instalacji tlenowych do nowoczesnych izolatek medycznych.

Setki tysięcy, a może nawet miliony instalacji tlenowych do nowoczesnych izolatek medycznych.
Kolejna plastikowa końcówka trafiła na swoje miejsce, pracował niczym automat, ale mimo to czuł się potrzebny.

Kolejna plastikowa końcówka trafiła na swoje miejsce - pracował niczym automat, ale mimo to czuł się potrzebny.

Powtorzenia!:
pracował niczym automat, ale mimo to czuł się potrzebny. Możliwe, że jego praca uratuje komuś życie. Sprawdził następną uszczelkę i włożył w nią plastikowy element. Jeszcze trzy miesiące temu szukał pracy w Kalkucie, ale teraz wiedział że to będzie dobry rok. Miał dobrą pracę

Nie wiedział, że kila godzin wcześniej pod blokiem w jednej z biedniejszych dzielnic miasta, zatrzymało się kilka wielkich ciężarówek i białych nieoznaczonych vanów.


Nie wiedział, że kilka godzin wcześniej pod blokiem w jednej z biedniejszych dzielnic miasta zatrzymało się kilka wielkich ciężarówek i białych nieoznaczonych vanów.

Gdy kończył pracę w budynku w którym mieszkał nie było już nikogo.
Gdy kończył pracę, w budynku, w którym mieszkał, nie było już nikogo.

edit:
Fragment drugi jest swietny, faktycznie zarysowywanie pelnowymiarowych postaci idzie Ci coraz lepiej. Im dalej w las, tym lepiej zbudowane napiecie, brawo Smile

Tylko jeszcze:
Gdyby ktoś się jednak dokładnie mu przyjrzał
Moze niekoniecznie blad, ale moim zdaniem lepiej brzmi:
Gdyby jednak ktoś mu się dokładnie przyjrzał

Mieszanie czasow:
pracowników tej firmy nie wraca popołudniami do domów. Zamieszkują na wyższych kondygnacjach.
pracowników tej firmy nie wracala popołudniami do domów. Zamieszkiwali na wyższych kondygnacjach.

zapytał na oko pięćdziesięcioletni, mężczyzna stojący
zapytał na oko pięćdziesięcioletni mężczyzna, stojący

Ale cała akcja, przebiega szybciej niż zakładaliśmy.
Ale cała akcja przebiega szybciej, niż zakładaliśmy.

To, że było pozytywne nie miało w tych okolicznościach większego znaczenia.
To, że było pozytywne, nie miało w tych okolicznościach większego znaczenia.


Szkoda, że miał to być ostatni rok świata jaki znał.
Szkoda, że miał to być ostatni rok świata, jaki znał.

Nie zareagował nawet na ciche stuknięcie które oznaczało, że został sam w przestronnym biurze.

Nie zareagował nawet na ciche stuknięcie, które oznaczało, że został sam w przestronnym biurze.

Mimo iż był jednym ze znających niemal wszystkie szczegóły, wiedział że prawdą nie może podzielić się z nikim.
Mimo iż był jednym ze znających niemal wszystkie szczegóły, wiedział, że prawdą nie może podzielić się z nikim.

Nie tylko ten komu by ją przekazał, ale i on i wszyscy jego współpracownicy natychmiast zostali by „zapakowani”.
Nie tylko ten, komu by ją przekazał, ale i on i wszyscy jego współpracownicy natychmiast zostaliby „zapakowani”.

A i rozwiązanie okazało się być lepsze niż początkowo sądził.
A i rozwiązanie okazało się być lepsze, niż początkowo sądził.

Każdy propagator działalności, która nie pasowała do planu
Każdy propagator działalności, która nie pasowała do planu

Tylko dzięki ulotnemu odbiciu na ciemnym szkle, zauważył, że mimowolnie na jego twarzy zarysował się delikatny uśmiech.
Tylko dzięki ulotnemu odbiciu na ciemnym szkle zauważył, że na jego twarzy mimowolnie zarysował się delikatny uśmiech.

edit:
Trzeci fragment zrobil na mnie wrazenie. Wszystko nabiera glebi, postac Marka jest dobrze zarysowana - w momencie, kiedy napisales, ze nigdy nie byl towarzyski, ale nagle zdal sobie sprawe z samotnosci, nawet sie z nim utozsamilam.
Robi sie coraz ciekawiej i nie moge doczekac sie, aby dowiedziec sie, o co chodzi (choc juz i tak wiele sie wyjasnia... a moze nie?)

Bledy:
Od rana, pisał różne wersje tego samego pytania.
Od rana pisał różne wersje tego samego pytania.

Ale rozmówca z drugiego końca globu, nie odzywał się.
Ale rozmówca z drugiego końca globu nie odzywał się.

Dziś jego znajomy, nie odezwał się nawet słowem.
Dziś jego znajomy nie odezwał się nawet słowem.

Marek Witewicz, był administratorem sieci klienckiej u jednego z dostawców Internetu.


Marek Witewicz był administratorem sieci klienckiej u jednego z dostawców Internetu.

Wybawieniem, z tej trwającej od tygodni nudy, okazał się ktoś o ksywce „Pomylka_darwina”.
Wybawieniem z tej trwającej od tygodni nudy, okazał się ktoś o ksywce „Pomylka_darwina”.

W powyzszych przykladach niepotrzebnie wstawiles przecinki, ktore oddzielaja podmiot od orzeczenia - wlasciwie po co?

polakiem
Polakiem

Zaczęli ze sobą rozmawiać przez sieć, było to miłą rozrywką, nawet jeśli jeden musiał przychodzić wcześniej a drugi zostawać po godzinach.
Zaczęli ze sobą rozmawiać przez sieć. Było to miłą rozrywką, nawet jeśli jeden musiał przychodzić wcześniej, a drugi zostawać po godzinach.

W drzwiach jego pokoju stała, pani Iwona.
W drzwiach jego pokoju stała pani Iwona.

– Dyrektor prosi by przyszedł pan do jego gabinetu.
– Dyrektor prosi, by przyszedł pan do jego gabinetu.

Wraz z całym, siedmio osobowym
Wraz z całym siedmioosobowym

edit:
Fragment 4 stanowi swietne zwienczenie, moim zdaniem naprawde rozwinales w nim skrzydla i z czystym sumieniem moge stwierdzic, ze jest bardzo dobry!
Klomat, styl, no i koncowka - dlaczego akurat 48 i dlaczego akurat oni?

Nawet bledow niewiele:
spowite w tumanie kurzu
spowite tumanem kurzu

Ktoś tu jechał i to zapewne cała kawalkada samochodów.
Nie mozna powiedziec "ktos" o kawalkadzie.

Nie trzeba było nawet jeździć, co miasta.
Nie trzeba było nawet jeździć do miasta.

z za
zza

samotny ubrany na biało
samotny, ubrany na biało

A co mam robić synku?
A co mam robić, synku?

podeszwą buda
buta

Ubrany na biało sanitariusz, skinął tylko głową.
Ubrany na biało sanitariusz skinął tylko głową.

Uff, no i masz camy komentarz rodzony w bolu i pocie czola (mimo ze lektura byla nad zwyczaj przyjemna Smile).
Si je ne pouvais écrire je serais muet,
condamné a la violence dans la dictature du secret.

Po śmierci nie ma przyjemności.

[Obrazek: gildiaBestseller%20proza.jpg]
Odpowiedz
#7
Wczytałam się w Twoje opowiadanie (niestety kryminały są dla mnie pojęciem obcym Big Grin ) i muszę przyznać, że jest napisane w ciekawy sposób. Mocny, intrygujący wstęp i zakończenie pozostawiające do myślenia. Krótkie, zwięzłe opisy i całkiem niezłe dialogi Smile Tak jak napisała Triss : Mógłbyś trochę pobawić się w zgłębianie w psychikę Kamy, Dufe'a i Igora. To by na pewno dobrze zrobiło temu opowiadaniu! Moim zdaniem fajny materiał na film! Na literówki i orty polecam WORD'a Big Grin (chociaż sama korzystam i wiem, że nawet on nie ratuje przed wszystkimi zgrzytami)
Niedługo znów o mnie usłyszysz Big Grin
Piekło jest puste, a wszystkie diabły są tutaj.
William Shakespeare
[Obrazek: gildiaPiecz1.jpg]
Odpowiedz
#8
Kolejna część (już bez dwuznaczności):

****

Czarny, nieprzemakalny płaszcz nie bardzo przypominał kreacje agenta 007. Ale w tej chwili tak się czuła. Kuliła się za starym, porzuconym kontenerem w pobliżu jednego ze szpitali. Była dziennikarką, na razie pracowała dla jednego z lokalnych brukowców, ale oczyma wyobraźni widziała już swoje nazwisko na pierwszych stronach wszystkich światowych dzienników. „Rosa Hosaries, portugalska dziennikarka która zdemaskowała rządowy spisek”, coś takiego było by najlepsze. Sterczała tu już niemal dwie godziny. Wybrała to miejsce, by widzieć zarówno wejście na ostry dyżur jak i rampy załadunkowe. Nic się jednak na razie nie działo. W oknach budynku tylko do czasu do czasu widziała przemykające postaci. Wczoraj w otwartym jeszcze sklepie elektronicznym, kupiła najnowszą cyfrową lustrzankę. Sprzedawca długo ją czarował, ale jej zależało tylko na jakości nocnych zdjęć. Ślinił się paskudnie i pewnie sobie coś tam pomyślał, ale to już tylko jego problem. Nie wchodziła do szpitala, była pewna, że jeśli tam wejdzie nie wróci już do świata żywych. Rząd mordował ludzi. Nadal nie wiedziała czemu, ale miała zamiar tego dziś się dowiedzieć. Czekała tylko aż do wielkiego, szarego budynku przyjadą jacyś ludzie.
To chyba jej wola sprawiła, że niemal w tej samej chwili przy wejściu do szpitala, pojawił się elegancki sedan. Z samochodu wysiadły dwie osoby, młoda dziewczyna i starszy mężczyzna. Chyba jej ojciec. Dziewczyna podbiegła do starca osłaniając go parasolką przed zacinającym deszczem. Oboje weszli do budynku. I znowu nic się nie działo. Czekała cierpliwe.
Ze szpitala ktoś wybiegł, ale nie była to ani dziewczyna ani starzec. Wsiadł do samochodu i odjechał. Cholera, kradną też samochody?
Minęła już północ. Nadal chowała się za przerdzewiałym kontenerem, gdy nagle do rampy podjechała ciężarówka. Na białych bokach miała wymalowany napis „In Future”. Chwilę później pojawił się biały van z wymalowanymi czerwonymi krzyżami. Wysiadło z niego dwóch ludzi w mundurach. Biegali szybko poganiani przez lejące się z nieba strugi wody. Otworzyli boki ciężarówki, białe burty z nazwą firmy powędrowały w górę, a jej oczom ukazało się kilkanaście niewielkich komór. Większość z nich była zajęta przez połyskujące metalicznie pojemniki. Tylne drzwi szpitala otworzyły się a na podjazd wyjechał wózek widłowy. Zobaczyła też ubranych na biało ludzi ciągnących za sobą prostokątne skrzynie.
Pstryknęła kilka zdjęć, ale niewiele wnosiły one do sprawy. Ot, wojsko obiera coś ze szpitala, mogły być to trupy z kostnicy. Może do jakichś podejrzanych testów, nie o to jej jednak chodziło.
Ta cała Epidemia jej nie pasowała. Czemu? Sama zachorowała jakieś dwa miesiące temu. Poszła do szpitala, zbadano ją i wręczono opakowanie tabletek. Wtedy to się zaczęło. Zarabiała marnie, dość szybko musiała opuścić ładne mieszkanie w centrum miasta, brakowało jej na czynsz. Zamieszkała w ciemnym pokoju wynajmowanym przez podejrzanego jegomościa. Oczywiście, źle reagował na jakiekolwiek umowy. Dzielnica też nie należała do najbezpieczniejszych. Jakiś podrostek ukradł jej torebkę już następnego dnia. Straciła też tabletki. Przez kilka dni czuła się bardzo źle, nawet wydawca zaczął podejrzewać, że coś jest z nią nie tak. Nie poddawała się jednak, w końcu dostała pracę, nie chciała by jakieś głupie choróbsko zniweczyło to osiągnięcie. Miała gorączkę, wymiotowała i czuła się ogólnie źle, ale nie chciała ponownie iść do przychodni, bała się że wyląduje na kwarantannie. I wtedy stało się coś dziwnego. Po kilku dniach męczarni, wszystkie objawy zniknęły. Znowu czuła się dobrze, ustąpiły mdłości i bóle głowy. Była zdrowa jak ryba. Ale tak być nie powinno, wszak wszyscy zarażeni lądowali w odizolowanych enklawach, tyle że nikt nie wiedział gdzie się one znajdują. Na niektórych drogach ustawiono wojskowe patrole, które zabraniały przejazdu, ale nie było wiadomo czemu, ot po prostu magiczne słowo „Epidemia”. Żaden z chorych przeniesionych do enklaw nie komunikował się z rodziną, oficjalnie ze względu na możliwość przeniesienia wirusa na papierze listowy, ale co z Internetem?
Wojskowi i ludzie ubrani w biel, krzątali się wokół ciężarówki, umieszczając kolejne prostokątne przedmioty w pustych komorach ciężarówki. Przyglądała się tej operacji. Gdy wózek widłowy wrócił do magazynu a wszyscy uczestnicy podejrzanej operacji zniknęli w magazynie, podbiegła do ciężarówki. Na całym ciele czuła mrowienie, bała się. Wiedziała, że to coś wielkiego, że jeśli ją złapią, zapewne nikt nigdy nie dowie się o jej eskapadzie. Wskoczyła na skrzynię ciężarówki, przez chwilę szukała kryjówki. Między skrzyniami było dość miejsca by mogła się tam wcisnąć.
Czekała na rozwój sytuacji. Wymacała saszetkę przymocowaną do paska. Dobrze się przygotowała, miała w niej zapasowe baterie do latarki, sporo gotówki, kartę płatniczą, podstawowe środki opatrunkowe a nawet kilka batonów. Kilkanaście minut później żołnierze wrócili. Widziała ich tylko przez chwilę, gdy zamykali burty ciężarówki. Otoczyła ją ciemność. Gdy poczuła że samochód ruszył, wyciągnęła z kieszeni małą latarkę i zaczęła przyglądać się prostokątnym skrzyniom. Były dość ciekawe, każda z nich miała wymalowane na bocznej i górnej ścianie jakieś oznaczenia. Składały się z kilu liter i szeregu cyfr. Na szczycie każdej z nich widać było pokrywę, pod którą znajdowały się różne złącza. Część z nich była znajoma - przypominały te które miał jej komputer, cześć z nich była bardzo dziwna. Wszystkie skrzynie zamknięte były na dość proste zatrzaski. Przysunęła się do jednej z nich i otworzyła ją. Wieko odskoczyło niemal bezszelestnie. Odchyliła je, by zobaczyć co znajduje się wewnątrz. Na chwilę zaparło jej dech w piersiach. Wewnątrz leżał człowiek. Mężczyzna, a raczej chłopiec, podłączony był do jakiejś aparatury, jego ciało nie miało widocznych uszkodzeń, a pierś unosiła się w równomiernie. Oddychał. Drżącymi dłońmi zrobiła zdjęcie. Przez chwilę wpatrywała się w wyświetlacz aparatu, by ocenić jakość fotografii. Po krótkim namyśle już nieco spokojniejsza, dokładnie obfotografowała ciało w skrzyni, całą instalację i samą skrzynię. Sprawdziła jeszcze cztery identyczne pojemniki do których miała dostęp, ze swej kryjówki. We wszystkich byli ludzie. Jeszcze jeden młody mężczyzna i trzy kobiety w różnym wieku. Żyli, byli jednak nieprzytomni. Zrobiła jeszcze kilka zdjęć i ponownie skuliła się między aluminiowymi skrzyniami. Nie zgasiła latarki, teraz gdy wiedziała, już co zawierają skrzynie, naprawdę się bała. Chyba niż zdawała sobie sprawy w co się pakowała, przychodząc pod tamten szpital. Szukała sensacji.
- A myślałaś, że co znajdziesz – skarciła się szeptem.
Przecież spodziewała, się że znajdzie trupy. A ci ludzie żyli. Skrzynie były szczelnie zamknięte, ale mogła by przysiąc, że mimo hałasu jaki robiła ciężarówka słyszała równomierny oddech uwięzionych w tych elektronicznych trumnach ludzi.
Siedziała tak, skulona i przerażona bardzo długo. Wydawało jej się, że upłynęła cała wieczność, nogi jej zdrętwiały a cała była obolała od obijania się o ścianę ładowni. Samochód mknął gdzieś ze znaczną prędkością. Zerknęła na zegarek - minęła trzecia nad ranem. Czyli jechali już niemal trzy godziny. Za godzinę zacznie świtać. Ale na razie nic nie mogła zrobić, stałą się bezwolnym widzem. Wyjęła jeden z batonów, rozpakowała i zaczęła żuć słodką masę.
Kilka minut później, samochód zwolnił i skręcił. Jechał jeszcze przez chwilę, by w końcu się zatrzymać. Usłyszała trzask drzwi kabiny, słyszała też jakieś dziwne odgłosy. W pierwszej chwili nie potrafiła ich zidentyfikować, dopiero gdy się w nie wsłuchała, rozpoznała hałasy wydawany przez wielkie maszyny przemysłowe. Zdała sobie, że ma nadal zapaloną latarkę, drżącymi rękoma odszukała wyłącznik i przesunęła go. Słup światła zniknął, została sama, otoczona przez nieprzeniknioną ciemność i tajemnicze odgłosy.
Znowu czekała. Dopiero po dość długiej chwili, znowu usłyszała drzwi ciężarówki, a po chwili ruszyli znowu w drogę. Chciała ponownie zapalić latarkę, ale tym razem do celu mieli najwyraźniej tylko kilkadziesiąt metrów. Po krótkich manewrach usłyszała metaliczne zgrzytnięcie a po chwili oddalający się odgłos silnika. Przeraziła się nie na żarty, a jeśli ją tu zostawią? Czy zdoła się wydostać, jak długo przeżyje, gdzie jest?
Rozpaczliwe rozważania przerwało złowrogie syczenie jakiejś maszyny. Obie ściany ciężarówki zniknęły gdzieś w górze a jej kryjówkę zalało łagodne światło. Skuliła się odruchowo. Ostrożnie spojrzała przez ażurową konstrukcję podtrzymującą skrzynie. Wokół nie dostrzegła żadnego człowieka. Naczepa stała w wielkiej hali przy dziwnej rampie. Znowu rozległo się syczenie maszynerii. Mechaniczne ramie wsunęło się pod jedną ze skrzyń, wysunęło i delikatnie odłożyło na szerokim pasie transmisyjnym, który natychmiast ruszył ze swym ładunkiem. Ramie wróciło po kolejny ładunek. Rozładowywali ludzi.
Wysunęła się ostrożnie ze swej kryjówki i przykucnęła za masywną podstawą maszynerii. Dopiero teraz zobaczyła ludzi, niektórzy ubrani byli w dość różnorodne mundury, część z nich miała różnokolorowe kombinezony. Tylko dwóch stało w pobliżu, o czymś dyskutując. Pozostali rozsiani byli po całej wielkiej hali, a raczej wiacie, nie zauważyła ścian. Takich stanowisk jak to na które dotarła wraz z tajemniczym ładunkiem było tu kilkadziesiąt. Widziała też bardzo wiele ciężarówek. Wszystkie stanowiska rozładunku były zajęte, a w kolejce czekało wiele kolejnych zapewne zawierających swój tajemniczy ładunek. Zauważyła że po środku hali stoi coś na kształt wieży kontrolnej na lotnisku. Pomieszczenie na szczycie było jasno oświetlone, kręciło się tam wielu ludzi. To pewnie centrum dowodzenia tej operacji. Zrobiła kilka zdjęć całego magazynu. Będzie z tego najlepszy materiał jaki ktokolwiek kiedykolwiek zdobył. Mechaniczne pasy transmisyjne przenosiły ludzi zapakowanych w aluminiowe pudła gdzieś dalej. Żeby zobaczyć dokąd zmierzają więźniowie, musiała wyśliznąć się ze swej kryjówki. Chyłkiem przemknęła za naczepą i przebiegła kilka metrów wolnej przestrzeni pomiędzy stanowiskami rozładunkowymi. Znowu przykucnęła, tym razem odwracając się w kierunku w którym zmierzały skrzynie.
Jakby wbrew jej woli, nogi same się wyprostowały, palec zacisnął się na spuście aparatu który zaczął fotografować szare, betonowe klepisko hali. Usta odruchowo otworzyły się szeroko. Zobaczyła gdzie zmierzają uśpieni ludzie.
- Witam panią. – Głos był pogodny i wesoły. Odruchowo spięła się jakby szykując się do ucieczki. – Odradzam, tu nie bardzo jest gdzie się chować.
Odwróciła się powoli. Jakby nie mogąc oderwać oczu od gigantycznego obłego przedmiotu na który patrzyła. Za nią stało trzech żołnierzy. Ten który się odezwał, miał jakieś insygnia, zapewne był oficerem. Wszyscy uśmiechali się wesoło, żaden nie miał też wielkiego karabinu który kojarzył jej się z takimi sytuacjami.
- Widzę, że panienka wybrała się na wycieczkę?
- Co wy robicie z tymi ludźmi? – odpowiedziała pytaniem.
- Chronimy ich. Panią też będziemy musieli ochronić przed samą sobą. – Nadal się uśmiechał, jeden z jego podwładnych ruszył powoli w jej kierunku. Wiedziała po co mu pneumatyczna strzykawka którą trzymał w ręku.
- Czy wy sprzedajecie ludzi obcym? – nadal zbierała informacje, choć wiedziała, że nie będzie jej dane z kimkolwiek się nimi podzielić.
- Obcymi? – Naprawdę wyglądał an zdziwionego. – A, to?– Wskazał na owalny kadłub. - Cóż za wyobraźnia. Nie to nie są latające spodki, to takie zwykłe spodki, latać nie potrafią.
Mimo iż spodziewała się ukłucia, wzdrygnęła się gdy igła wstrzyknęła niebieskawy płyn w jej ramię. Chwilę potem osunęła się w ramiona żołnierzy.
- Sprawdźcie czy ma jakieś dokumenty, nawet jeśli coś znajdziecie, sprawdźcie DNA. A potem „zapakować i wysłać” – zakomenderował oficer.
- Tak, jest. – odpowiedział żołnierz trzymający strzykawkę.
Just Janko.
Odpowiedz
#9
Znowu bede sie powtarzac, ale naprawde mi sie podoba - wciaga, a swiat przedstawiony jest odmalowany bardzo realistycznie, az sie widzi to wszystko oczami wyobrazni.

Tym razem narobiles troswke dosc zabawnych literowek Big Grin:

Chyb jej ojciec
Chyba

Chwile
Tu zjadles ogonek.

a jaj oczom
jej Big Grin

Ot wojsko obiera coś ze szpitala
Ot, wojsko odbiera coś ze szpitala

I inne:
Biegali szybko płoszeni przez lejące się z nieba strugi wody.
"Ploszeni" mi jakos tak srednio pasuje w odniesieniu do deszczu, lêpiej chyba brzmialoby "poganiani"

Pstryknęła kilka zdjęć, ale nie posuwało jej to w dochodzeniu.
Wybacz, ale parsknelam smiechem przy tym zdaniu, brzmi troche dwuznacznie - "nie posuwalo jej naprzod" - tak byloby zgrabniej Big Grin

Wiedziała, że to coś wielkiego, że jeśli ją złapią zapewne nikt, nigdy nie dowie się o jej eskapadzie.
Wiedziała, że to coś wielkiego, że jeśli ją złapią, zapewne nikt nigdy nie dowie się o jej eskapadzie.

Część z nich była znajoma, przypominały te które miał jej komputer
Część z nich była znajoma - przypominały te, które miał jej komputer

Zerknęła na zegarek, minęła trzecia nad ranem.
Zerknęła na zegarek - minęła trzecia nad ranem.

Ale na razie ni mogła zrobić, stałą się bezwolnym widzem.
Ale na razie nic nie mogła zrobić, stała się bezwolnym widzem.

- Witam panią – głos był pogodny i wesoły.
- Witam panią. – Głos był pogodny i wesoły.

– Odradzam tu nie bardzo jest gdzie się chować.
– Odradzam, tu nie bardzo jest gdzie się chować.

Panią też będziemy musieli ochronić przed samą sobą. – nadal się uśmiechał
Panią też będziemy musieli ochronić przed samą sobą. – Nadal się uśmiechał

– A to?
– A, to?

A potem „zapakować i wysłać”. – zakomenderował oficer.
A potem „zapakować i wysłać” – zakomenderował oficer.

Czekam na cd Big Grin
Si je ne pouvais écrire je serais muet,
condamné a la violence dans la dictature du secret.

Po śmierci nie ma przyjemności.

[Obrazek: gildiaBestseller%20proza.jpg]
Odpowiedz
#10
"przepościła" -> to oni tam pościli?
"trwałe" -> trwale
"jeździć, co miasta" -> jeździć do miasta
"z za" -> zza
"Byli jakieś dwa kilometry od wioski, za chwilę znikną za kolejnym wzniesieniem i zapewne ich już nie zobaczy." konsekwencja czasu wcześniej jest przeszły a teraz przeszedłeś na teraźniejszy.
"wszedł samotny ubrany na biało" - po samotny ma być przecinek
"Jeden z nich podłączył do małego gniazda, na jednym z boków, przenośny komputer i zaczął" -> podłączył przenośny komputer do małego gniazda
"do czasu do czasu" -> od czasu
"wojsko obiera coś" -> obiera się ziemniaki, tu powinno być zabiera
"do magazynu a wszyscy uczestnicy podejrzanej operacji zniknęli w magazynie" -> powtórzenie
"niż zdawała" - nie zdawała
"stałą się" -> stała się
"Usłyszała trzask drzwi kabiny, słyszała też jakieś dziwne odgłosy" - słyszała usłyszała, dla mnie to są powtórzenia psujące płynność czytania
"Zdała sobie" -> co sobie zdała? chyba sprawę nie?
"usłyszała drzwi" -> nie można usłyszeć drzwi, nieprawdaż?
"różnorodne, różnokolorowe" -> trochę można by to zmienić bo kłuje w oczy
"Pozostali rozsiani byli po całej wielkiej hali, a raczej wiacie, nie zauważyła ścian." -> wyrzuć całej, po wiacie kropka
"po środku" -> na środku, lub w środku
"Obcymi" -> obcym

No nieźle, naprawdę nieźle. Coś jak teoria spiskowa, tylko znacznie bardziej rozbudowana i przekazana oczami zwykłego człowieka. Wciągające, czytałem z zapartym tchem nie mogąc oderwać wzroku od monitora. Coś fantastycznego. Błędy jak widzisz są, nie wklejałem tu natomiast błędów interpunkcyjnych, bo mógłbym Ci źle doradzić. Sam się jeszcze uczę w tej materii.
Jedyne do czego mogę się przyczepić, to trochę płytcy bohaterowie. Ta dziennikarka mogłaby być bardziej "ludzka", mogłaby okazywać trochę więcej emocji.
Jeszcze doskwiera mi mała ilość (albo skąpy brak) opisów na samym końcu. Jakiś owalny kształt, w ogóle nie wiadomo, o co chodzi (wiem, że taki zamysł autora był, ale jednak czułem niedosyt).
Monotonia, pod koniec pomyślałem sobie: Jak będzie jeszcze jedna sytuacja, w której ktoś sobie normalnie żyje i nagle wpadają rządowi i wstrzykują mu denaturat, to rzucam to czytanie w diabły. Rzeczywiście, pierwsze części (jeśli można je tak nazwać) były fabularnie takie same i nie wnosiły zbyt wiele do ogólnej akcji. To mnie trochę odrzuciło.
Reasumując jest nieźle i jeśli będzie kolejna część, to z pewnością ją przeczytam.

Danek
Odpowiedz
#11
Jeszcze tylko dwie części do końca (ten fragment jeszcze nie do końca po korekcie) ale proszę o wasze uwagi.

****

Humwee wjechał na szczyt niewielkiego wzgórza w tumanie kurzu. Tego roku naprawdę było gorąco. Ale tego, według naukowców, należało się spodziewać. Skinął na kierowcę by się zatrzymał i wyskoczył na pylistą drogę. W dole przed nim znajdowała się cała masa standardowych kontenerów towarowych. Niemal wszystkie jakie udało się zebrać w portach na całym północnym wybrzeżu Afryki. Przemalowano je na kolory umożliwiające szybką identyfikacje zawartości: zielony – żywność, żółty – lekarstwa, niebieski – urządzenia i tak dalej. Kilka wielkich dźwigów obsługiwanych przez dziesiątki robotników przenosiło kontenery do olbrzymiego owalnego statku leniwe leżącego na piaszczystej plaży. Arki, bo tak je oficjalnie nazywano były gigantyczne. Chyba wszystkim którzy mogli je obejrzeć niezmienni kojarzyły się ze statkami obcych z kiepskich filmów Science Fiction kręconych w połowie XX wieku. Gigantyczny spodek z niewielką kopułą na szczycie. Zaprojektowała je jedna firma „In Future”, były uproszczone do granic możliwości a komponenty produkowano na całym świecie i zwożone do miejsc takich jak to. Gdzie maszyny i technicy montowali te kolosy. Każdy z nich miał dwa i pół kilometra średnicy i prawie osiemset metrów wysokości. Bardziej przypominały spłaszczone kule niż spodki, ale i tak podobieństwo było wystarczające, by zyskały przydomek „Ufo”. Budowano ich , na całym świecie, czterdzieści dwa, w tym piętnaście „karawanów”, pozostałe to transportowce. Olbrzymie przedsięwzięcie które powoli zmierzało ku nieuchronnemu końcowi. Jeśli się uda, przetrwa większość ludzi, jeśli nie, zginą wszyscy, a jeśli miało by okazać się niepotrzebne... tego nie był w stanie sobie wyobrazić. Odwrócił się, spojrzał na drugiego kolosa spoczywającego na piasku kilak kilometrów dalej. To był właśnie „karawan”, z wielkiej hali wybudowanej nieopodal, pasy transportowe przenosiły tysiące aluminiowych prostokątnych pojemników. Ubrani na biało ludzie, widoczni z tej odległości niczym stadko mrówek, umieszczali je w trzewiach olbrzymiej konstrukcji. Jeden „karawan” to ponad trzysta milionów tych pojemników i tyle samo istnień ludzkich. Nieświadomych i skazanych na nieznany los przez ludzi którzy podjęli decyzję za nich. Według ludzi odpowiedzialnych za projekt, mogli przeżyć w tych „trumnach” nawet siedem miesięcy, karmieni dożylnie, oddychając dzięki instalacji z pochłaniaczami dwutlenku węgla i butlom uzupełniającym. A od ludzi takich jak on zależało czy po tym czasie będą mieli gdzie się obudzić. Cała akcja rozpoczęła się niemal dwa i pół roku temu. Wtedy rozpoczęto budowę stanowisk dla arek i ich części na całym świecie. Nikt z poza wtajemniczonych nie wiedział co to tak naprawdę jest. Ot nowy rządowy projekt, jakieś instalacje na pustych nabrzeżach. Gdy wiedziano już że całość da się zrealizować, wywołano Epidemię. Czasem podziwiał, czasem nienawidził ludzi którzy to zaplanowali. Podziwił bo wymagało to niesamowitej odwagi i determinacji oraz zdolności organizacyjnych. Nienawidził ze zimne wyrachowanie, „możemy uratować osiemdziesiąt procent populacji” – mawiali. A co z tymi dwudziestoma procentami? W Chinach nastąpiła awaria jednego z pionów zasilających „karawanu”, w kilka godzin, nim technikom udało się naprawić instalację, umarło prawie pół miliona ludzi. Inżynier odpowiedzialny za zasilanie powiesił się. Miliony nie przeżyły uśpienia lub zmarło już w sarkofagach. Kolejne miliony zginęło podczas łapanek. Zapewne dziesiątki milionów nie zostanie nigdy odszukanych i „zapakowanych”. To właśnie oni stanowili te dwadzieścia procent. Kazano mu pamiętać, że alternatywa nie istnieje. Osiemdziesiąt procent to i tak dużo.
Patrzył na olbrzymi owalny kadłub, koparki wyryły już wokół niego szeroki kanał. W ciągu tygodnia mają skończyć prace ziemne. Potem kanał zostanie zalany a gigant spuszczony na wodę i odholowany na ocean, gdzie będzie teoretycznie bezpieczny.
- Pułkowniku, sztab na linii. Chcą z panem rozmawiać.
Głos kierowcy przerwał jego rozmyślania. Wyciągnął rękę po komunikator.
- Safjan melduje się – rzucił do słuchawki.
- Mówi generał Otter. Panie półkowniku, płynie do was - rosyjski okręt podwodny i dwa krążowniki: francuski i polski. Okręty mają zostać wykorzystane zgodnie z planem.
- Tak jest. Zrozumiałem, okręty mają zostać wykorzystane zgodnie z planem. Co z pozostałymi jednostkami.
- Pozostałe okręty zostaną wysłane w ciągu siedmiu dni. Mamy także dla pana nowe rozkazy, zostaną przekazane oficjalnymi kanałami. Proszę jednak, już teraz, o szybkie przygotowanie jednostki saperów i robotników która zajmie się wyburzeniami w Aleksandrii. Potrzebujemy pilnie dużej ilości stali.
- Tak jest panie Generale. Jak rozumiem transport ma zostać przygotowany w porcie?
- Tak, w rozkazach znajdzie pan szczegóły. To wszystko.
- Tak jest – odpowiedział.
Podał żołnierzowi komunikator i wskoczył na swoje miejsce w samochodzie.
- Jedź do sztabu.
Szeregowy ruszył, nawet nie potwierdzając rozkazu. Zjechanie ze wzgórza i dotarcie do baraków w których mieściło się dowództwo, zajęło im kilka minut. Gdy spowity tumanem kurzu pojazd zatrzymał się przy głównym wejściu czkał tam już ubrany w biały kombinezon główny inżynier, Recep Harb.
- Półkowniku, przygotowałem już ludzi – krzyknął nim jeszcze Safjan wysiadł z samochodu. – dwudziestu saperów i setkę robotników. Sugeruję byście zabrali ze sobą kilka czołgów. Z tego co napisali w rozkazach sprawa jest pilna. – Wcisnął mu do ręki dwie zadrukowane kartki.
Szybko przejrzał rozkazy zwracając tak naprawdę uwagę tyko na zaznaczone przez podwładnego fragmenty. To właśnie dzięki takim jak Recep ludziom, ten plan mógł się powieść, pragmatycznym, obowiązkowym, zaradnym i zdeterminowanym.
- Dobrze, czy mają szansę zdążyć w tym terminie?
- Tak, jeśli wykorzystamy ładunki wybuchowe i czołgi do wyburzania.
- Świetnie, przekaż rozkazy.
Nie minęła nawet godzina gdy długi konwój złożony z ciężarówek, kilku mniejszych samochodów i czterech ciężkich czołgów pomknął opuszczoną drogą na wschód, w kierunku odległej o nieco ponad czterdzieści kilometrów Aleksandrii by siać tam zniszczenie. A wszystko to w imię stworzenia nowego świata.
Just Janko.
Odpowiedz
#12
Zacznę od kilku błędów, które znalazłem.
Cytat:Zaprojektowała je jedna firma "In Future", były uproszczone do granic możliwości a komponenty produkowano na całym świecie i zwożone do miejsc takich jak to. Gdzie maszyny i technicy montowali te kolosy.
Wyrzucił bym słowo "jedna" a w wyrazie "zwożone" masz literówkę: powinno być "zwożono".
Ponadto nie pasuje mi kropka pomiędzy "to” a "Gdzie". W takiej formie drugie zdanie traci sens jako oznajmujące i brzmi jak pytanie. Ale jeżeli zamiast tej kropki wstawisz przecinek, to będzie ok.
Cytat:kolosa spoczywającego na piasku kilak kilometrów dalej
"Kilka".
To tyle.
Muszę Ci powiedzieć, że bardzo "grasz" na ciekawości czytelników Smile.
Już w poprzednim rozdziale niby coś wyjaśniasz, ale nie do końca; tu jest już prawie "widno", ale wciąż nie podajesz dostatecznej ilości szczegółów i przyczyn całej tej afery. Jeżeli myśląc o "przepisaniu" miałeś ochotę dopowiedzieć coś więcej w tej materii, to nie rób tego.
Myślę, że zbyt wczesne zaspokojenie ciekawości czytelników zburzyło by dosyć misternie budowane napięcie i co za tym idzie kompozycję utworu jako całości.
A że jestem Kot, z przyrodzenia ciekawska istota, już nie mogę się doczekać
odpowiedzi na wszystkie pytania, które nawarstwiały się waz z kolejnymi rozdziałami i mam nadzieję, że dalszy ciąg opowiadania je przyniesie.
Chociaż pozostawienie czytelnikowi pola do wykazania się wyobraźnią i wyjaśnienie nie do końca wszystkiego, też może być środkiem literackim Big Grin...
Pod warunkiem, że stosuje się go z umiarem.
[Obrazek: eyes480c.jpg]

Mruczę, więc jestem!



Odpowiedz
#13
Te kilka stron opowiadania, jest lepsze niż cały filmSmile Chłonę każdą linijkę z coraz większą ciekawością i nie mogę się doczekać dalszej częściBig Grin

PS. piszę opowiadanie, w którym również mam wykorzystany element epidemii, (w podobnych celach) ale zapewniam, że wykorzystałem go zanim przeczytałem Twoje opowiadanie, więc nie wzorowałem się na TobieTongue
Nie robię wyjątków. Czarny, niebieski, pomarańczowy, czy nawet zielony jak zajdzie potrzeba.
Odpowiedz
#14
Kolejny fragment (chyba będą jeszcze dwa):

****

Od niemal miesiąca, kiedy pojawili się żołnierze, ukrywał się w małej chatce, na zachodnim zboczu wzgórza Bogjurgan. Wcześniej, jeszcze wałęsając się po ulicach Stonehaven, widział jak żołnierze i ludzie w białych kitlach wszędzie węszą i jak miasto powoli się wyludnia. Coraz mniej mieszkańców chodziło do pracy, pojawiło się też coraz więcej opustoszałych domów. Uciekł wtedy na odludzie zabierając tyle żywności ile udało mu się znaleźć. Ale zapasy się skończyły, więc mimo swej wręcz obsesyjnej niechęci do ludzi, a zwłaszcza takich w mundurach, ruszył do miasta na wschodzie. Zszedł ze wzgórz w nadziei, że w mieście uda mu się znaleźć nieco żywności w opustoszałych domostwach lub sklepach. Niczego jednak nie znalazł, nawet samego miasta. Zniknęły niewielkie domki ustawione przy krętych uliczkach, zniknęły też drogi. Wszystko pochłonęło morze. Było gorące majowe popołudnie, spokojne fale obmywały zbocza wzgórza, na wpół zatopione drzewa i pola. Gdzieniegdzie z toni wystawały nawet dachy zalanych budynków.

Powódź! Ale jak, przecież to nie jakaś pieprzona rzeka tylko morze? A może to jakiś niezwykły przypływ? Czy zabrali wszystkich z miasta? Ale przecież to musiało zalać wszystkie miasta na całym wybrzeżu!

Rozejrzał się wokół, nie dostrzegł nikogo. Jedyny ruch jaki widział w zasięgu wzroku wywołany był przez łagodny wiatr i złowrogie morskie fale. Nie wiedział co robić, był tu sam, głodny i bez zapasów a wszyscy gdzieś zniknęli. Nienawidził tłumów, tak po prawdzie to chyba nienawidził ludzi. Zawsze był sam, zawsze wierzył, że może liczyć tylko na siebie, że od nikogo nic nie dostanie i nikomu nic nie zawdzięcza. Teraz jednak gdy stał, patrzące na opustoszały świat zdał sobie sprawę, że on też był częścią społeczeństwa. Potrzebował innych, choćby po to by mógł zbierać pozostawione przez nich resztki. Nigdy nie chciał mieć domu, rodziny czy pracy, ale nigdy także nie żebrał. Żywił się i ubierał w to co znalazł, mieszkał tam gdzie się dało, w opuszczonych domach i chatach, a latam po prostu pod gołym niebem. Ale teraz gdy przez myśl przemknęło mu, że mógł zostać jedynym człowiekiem na świecie, zdał sobie sprawę, że sam może nie dać rady.

Był przerażony, stał jeszcze przez chwilę wpatrując się w zmieniony krajobraz jakby w nadziei, że zaraz się obudzi i wszystko wróci do normy. Nic takiego się jednak nie stało, chwilę później na wpół świadomie ruszył na przełaj przez pola na południe.

Szedł długo, woda sięgała aż na zbocza wzgórz, nie widział żadnego nie zalanego domu lub budynku. Za jednym z niskich kamiennych murków znalazł mały ogródek, a w nim kilka zarośniętych krzewów truskawek, dzięki którym udało mu się nieco zapełnić domagający się pożywienia żołądek. Szedł nawet nocą, dopiero teraz zdał sobie sprawę, że horyzont wyglądał nienaturalnie. W swej samotni, położonej w niewielkiej dolinie nie dostrzegłby tego, teraz wędrując po zboczach zdał sobie sprawę, że jedyne światła jakie widzi to blask jakże odległych gwiazd na niebie. Nigdzie w zasięgu jego wzroku nie paliło się żadne, choćby najmniejsze, światełko. Zaczął jeszcze energiczniej przebierać nogami, niewiele brakowało, by zaczął biec. Wkrótce dotarł do wąskiej drogi, już nie obawiał się, że kogoś spotka, miał wręcz nadzieję, że gdzieś u kresu podróży zobaczy światła, usłyszy gwar rozmów innych ludzi. Noc była gorąca, szedł zmieniając tempo tylko wtedy gdy obolałe mięśnie i zmęczenie zmuszało go by na chwilę zwolnił. Nad ranem zdał sobie sprawę, że nie widzi już nawet gwiazd, a droga wydaje się niknąć kilkadziesiąt metrów przed nim. To była mgła. Poddał się, teraz wlókł się, noga za nogą, zatracił gdzieś cel do którego wydawało mu się, że zmierza. I wówczas zobaczył, że coś wyłania się z mgły na poboczu. Podszedł bliżej… tablica z nazwą miejscowość… Northmuir, był tu kiedyś. Nie spodobało mu się, ale teraz nie miało to znaczenia. Znowu przyśpieszył kroku. Chwilę później z mgły zaczęły wyłaniać się pierwsze budynki. Teraz już naprawdę biegł. Gdy dotarł do rynku mgła zaczęła się powoli podnosić.

To miasteczko, mimo iż nie zalane, też było opuszczone, wiedział to. Na ulicach walało się pełno śmieci, stojące z rzadka na poboczu samochody były brudne, niektóre miały nawet powybijane szyby. Posesje nie prezentowały się lepiej. Trawniki były zarośnięte, część traw zdążyła się nawet wykłosić, niektóre okna były powybijane, zobaczył nawet kilka wyłamanych drzwi. Szedł ostrożnie środkiem ulicy nasłuchując. Do jego uszu docierał tylko szum wiatru i pobliskiego morza. Po prawej zobaczył szyld małego sklepu spożywczego. Szyby witryny były całe a drzwi zamknięte. Zadziałał instynkt i wciąż przypominający o sobie głód. Rozejrzał się dookoła i z małego zaniedbanego kwietnika podniósł spory kamień. Cisną nim w wystawę sklepiku. Pękająca szyba i spadające na bruk fragmenty szkła narobiły takiego huku, iż był przekonany że nawet martwi, mieszkańcy powinni powstać z grobów. Przez chwilę stał nieruchomo, jakby czekając na jakąś reakcję. Nic się jednak nie stało. Gdy podszedł do wybitego okna poczuł ohydny zapach zgnilizny. Do takich atrakcji był jednak przyzwyczajony. Wdrapał się na niewysoki parapet, nogą potłukł resztki szyby i wskoczył od środka. Większość towarów na półkach przypominało teraz różnokolorowe papki wokół których roiło się od much. Dostrzegł jednak i to na co liczył. Puszki i torby zawierające szczelnie zapakowaną żywność. Rozerwał torbę z chipsami i zaczął je łapczywie jeść. Dopiero gdy zaspokoił pierwszy głód, przeszukał cały sklep, znalazł niemal wszystko czego szukał: kilka sporych worków, otwieracze do konserw, zapalniczki, świece a nawet papierosy. Pakował wszystko co znalazł i wynosił na zewnątrz. W górze ulicy, przy małej kawiarence stały dwa drewniane stoliki i ławki, tam znosił zdobycze. Dopiero około południa rozsiadł się wygodnie przy stercie zapasów, otworzył konserwę i przegryzając sucharami najadł się do syta.

Jeszcze kilak godzin buszował po okolicy, przeszukiwał domy i sklepy. Przed przerwą na popołudniową herbatkę w pobliżu stolików leżało kilkanaście toreb wypchanych wszelkiego rodzaju dobrem. W jednym z domów, na stoliku stojącym przy wejściu, znalazł nawet kluczyki do samochodu. Pasowały do stojącego przed domem wielkiego srebrnego Suva. Gdy znosił zdobycz do pojazdu usłyszał najpierw odległy grzmot. A przynajmniej tak mu się wydawało. Wybiegł na środek niewielkiego placu by się rozejrzeć. Nie dostrzegł jednak nawet najmniejszej chmurki kalającej błękit nieboskłonu. Potem ziemia pod jego stopami zatrzęsła się jakby gdzieś w pobliżu wędrował jakiś olbrzym. Kolejny wstrząs był jeszcze silniejszy, z niektórych okien posypało się nawet szkło. Po chwili wszystko umilkło. Czekał na kolejny wstrząs, ale nic się nie działo.
Załadowanie zapasów do samochodu zajęło mu jeszcze nieco czasu. Wsiadł za kierownicę, odpalił silnik i przez chwilę szukał wskaźnika paliwa, bak był pełny. Zastanawiał się czy nie zostać w tym miasteczku, jednak postanowił wrócić do siebie. Teraz powinno być to łatwe, miał pojazd, a nawet przy swoich dość ograniczonych umiejętnościach jeśli chodzi o prowadzenie podejrzewał, że wróci do swej samotni przed zmierzchem. No i będzie mógł przyjeżdżać po zapasy. Świat się zmienił, ale możliwe, że jemu wyjdzie to na dobre. Uśmiechnął się i ruszył powoli, jadąc niemal od krawężnika do krawężnika po wąskiej drodze.

W ciągu następnego tygodnia woda podniosła się na tyle, że w miasteczku z którego bezdomny Sam Frayerty zabrał zapasy i samochód, na ulicach pojawiła się niemal metrowa warstwa wody. Wstrząsy stawał się coraz silniejsze i częstsze. Ale Sam nie przejmował się tym, jeździł po okolicy, zbierał zapasy i paliwo, osiedlił się nawet w zabytkowym dworku wysoko w górach, nawet nie wiedział jak to miejsce się nazywało. Było tu miło i przytulnie, a budowla była na tyle solidna, że nie obawiał się nawet trzęsień ziemi. Już wiedział, że został jedynym człowiekiem na świecie, chyba był jakiejś wyższej sile wdzięczny za to, że pozwoliła mu resztę dni przeżyć w takim luksusie. Nie chciał się zastanawiać po co żyje i co będzie dalej.

----
Coś ciężko mi się to pisało, więc proszę o konstruktywną krytykę.
Just Janko.
Odpowiedz
#15
Cóż. Aktualnie jestem w trakcie lektury "Bastionu" Stephena Kinga, więc od jakiegoś czasu żyję właśnie takim klimatem - opustoszały, postepidemiologiczny świat i samotni, błąkający się po jego ruinach bohaterowie.
I jakkolwiek sama wpadam w depresję, że nigdy nie będę w stanie tak dobrze oddać żadnego klimatu, tak Tobie wyszło to całkiem nieźle jak na tak zminimalizowaną formę Wink
Cały czas jest bardzo ciekawie, potrafisz bardzo dobrze budować i odmalowywać poszczególne sceny Wink

Błędy:
Jeszcze z poprzedniego fragmentu: półkowniku - pułkowniku !!!

Z nowej części:
Cisną nim - Cisnął nim

iż był przekonany że nawet martwi, mieszkańcy powinni powstać z grobów
iż był przekonany, że nawet martwi mieszkańcy powinni powstać z grobów
albo
iż był przekonany, że nawet martwi, mieszkańcy powinni powstać z grobów
- w zależności od kontekstu Smile

Gdy podszedł do wybitego okna poczuł ohydny zapach zgnilizny
Gdy podszedł do wybitego okna, poczuł ohydny zapach zgnilizny

Pakował wszystko co znalazł i wynosił na zewnątrz
Pakował wszystko, co znalazł i wynosił na zewnątrz

To tyle na razie Big Grin
Si je ne pouvais écrire je serais muet,
condamné a la violence dans la dictature du secret.

Po śmierci nie ma przyjemności.

[Obrazek: gildiaBestseller%20proza.jpg]
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości