Średniowiecze - dyskusje, odtwórstwo, ciekawostki.
#1
Jako że widzę, że wiele osób podobnie jak ja interesuje się średniowieczem, postanowiłem założyć ten temat. Uściślając, najbardziej interesuje mnie wczesne średniowiecze (IX - X wiek, przed chrystianizacją) na ziemiach dawnej Rusi Kijowskiej. Należę do drużyny wczesnośredniowiecznej i odtwarzam Rusa (czyli Słowianina Wschodniego). Wiem wiele na temat ubioru i zwyczajów Słowian, a także na temat mitologii słowiańskiej (ale o tym w innym temacie). Jeśli macie pytania, albo chcecie pogadać o jakimkolwiek okresie w średniowieczu, zapraszam do tego tematu.
Odpowiedz
#2
Jako że brak mi ostatnio kompletnie weny, postanowiłem nieco wprowadzić Was w tematykę życia Słowian. Wszystkie informacje zgromadzone będą oparte na książce Andrzeja Buko.

cdn. (muszę to jakoś przystępnie opisać)
Odpowiedz
#3
Ja również interesuję się wczesnym średniowieczem, ale bardziej interesują mnie miejsca w dawnej Polsce (drużyna, monarcha, kilkusetosobowe armie, epoka wieców i sporów plemiennych) ewentualnie tereny Szkocji/Anglii, ale to drugie już dużo mniej.

Co do Polski fajną rzeczą okazują się być filmy o tej tematyce (mierne bo mierne, ale lubię czasem przenieść się do tamtego okresu - "Stara baśń" np). Książek niestety nie czytałem zbyt wiele w tej tematyce i poza ogólnymi frazesami nabytymi gdzieś na forach czy lekcjach historii nie mam większej wiedzy.

Ciekawi mnie codzienne życie zwykłych ludzi ale też i rycerzy króla. Fajną rzeczą okazuje się być również administracja państwem w tamtych czasach, gdzie budowali warownie, jak radzili sobie z chrystianizacją itp.
Odpowiedz
#4
Ja się nie znam na tym zbyt dobrze, ale z chęcią przeczytam wszystko, co tu zamieścicieSmile
Nie robię wyjątków. Czarny, niebieski, pomarańczowy, czy nawet zielony jak zajdzie potrzeba.
Odpowiedz
#5
A propo Anglii - miałem niedawno okazje trzymać ręcznie robiony długi łuk angielski, czyli longbow. Pięknie wykonany, niestety nie wiem z jakiego drewna, miał około dwóch metrów długości. Bez cięciwy wyglądał jak jakaś dzida! Śmiercionośna bron. Dopiero, kiedy trzyma się coś takiego w ręce i własnoręcznie napina to monstrum, człowiek zdaje sobie tak naprawdę sprawę jak musiał wyglądać deszcz strzał wypuszczonych przez oddział np 100 takich łuczników. Przerażające. Zasięg takiej broni to od 170-220 m. No i wystarczy powiedzieć, ze strzała wypuszczona z takiego łuku była zdolna przebic się przez zbroje płytową, jeśli ta nie była bardzo dobrej jakości.
You'll never shine
Until you find your moon
To bring your wolf to a howl.
--- Saul Williams
Odpowiedz
#6
Tak, słyszałem, że łuki angielskie w czasach ichniejszych były znane w całej Europie. Kusze również, ale kusze kuszami, skoro łucznicy potrafili jedną salwą powstrzymać pędzącą konnicę wroga.
Swoją drogą, słyszeliście o taktyce bojowej Czechów z okresu husytyzmu? Wozy połączone osiami kół oraz łańcuchami. W samym środku tego była ciężka jazda, a w pierwszych liniach pikinierzy i ogólne rzecz biorąc obrońcy. Ponoć była to śmiercionośna strategia, gdy na wozy szarżowała płytowa jazda, została odpierana z łatwością przez obrońców, a następnie poprzez lekkie rozchylenie wozów wypuszczano ze środka ciężką konnicę, aby wykończyć wrogów. Zaprawdę, chciałbym coś takiego zobaczyć na własne oczy Big Grin
Masssssakra.

[Obrazek: 29136-65e26c5e68f2a8b1dc4d3c4283a1bf34..gif]
Odpowiedz
#7
Mógłbyś tą strategię opisać jakoś dokładniej Malbercie? Gdyż zrobiłeś to tak powierzchownie i mętnie, że niewiele zrozumiałem. Z twojego opisu wygląda to raczej na manewr defensywny, aniżeli ofensywny.

"gdy na wozy szarżowała płytowa jazda," płytowa była zbroja, nie jazdaTongue do tego wydaje mi się, że żaden normalny rycerz nie szarżowałby w kierunku wozów... Bo niby co drewniana kopia zrobiłaby takiemu wozowi?

"poprzez lekkie rozchylenie wozów wypuszczano ze środka ciężką konnicę" lekkie rozchylenie raczej niewiele by dało, w dodatku konie ze stu kilowym balastem na grzbiecie potrzebują sporo miejsca, żeby się rozpędzic.
Nie robię wyjątków. Czarny, niebieski, pomarańczowy, czy nawet zielony jak zajdzie potrzeba.
Odpowiedz
#8
Mroczne - jakie bractwo?
One sick puppy.
Odpowiedz
#9
Racja, opisałem toto paskudnie. Przy okazji popełniłem kilka błędów, w każdym razie tutaj macie bardzo dokładny opis taktyki wojennej husytów. Ta, którą nieudolnie opisałem, to była technika defensywna. W artykule macie i defensywną i ofensywną, zapraszam do czytania Smile

Taktyka wojenna husytów
Masssssakra.

[Obrazek: 29136-65e26c5e68f2a8b1dc4d3c4283a1bf34..gif]
Odpowiedz
#10
DziękiSmile bardzo ciekawe. Szkoda, że w Medievalu II nie ma wozów, bo nieomieszkałbym wypróbować na NiemcachBig Grin
Nie robię wyjątków. Czarny, niebieski, pomarańczowy, czy nawet zielony jak zajdzie potrzeba.
Odpowiedz
#11
Dziwne, ale jakoś nie zauważyłem tego tematu do tej pory;]

Ja także bawię... bawiłem się w odtwórstwo (pi razy oko Europa środkowa, XV wiek), niestety zjadły mnie finanse. Droga to zabawa, zwłaszcza jak się chce człowiek uzbroić. No i nigdy nie wiedziałem, którym rzemieślnikom mogę ufać, a którzy dadzą mi buble, co to rozpadną się przy pierwszym sparringu;]

Średniowiecze to fantastyczna epoka. Najbardziej zawsze mnie irytuje, że ludzie mówią "średniowiecze" i widzą brud, smród, ubóstwo, tępotę i damy dworu z gołym cycem. Podczas gdy damskie (zwłaszcza dworskie) ciuchy były takie, że i łomem się do takiej człowiek nie dobierze, za to brudu jak na lekarstwo, bo to epoka dużo czystsza od kolejnych, gdzie zamiast wody - używano pudru.

Zawsze mnie śmieszą też ludzie, którym się troszkę miesza odtwórstwo historyczne z kiepską fantasy - no i przychodzi taki chłopaczek i mówi, że on chce zbroję z ćwiekami, naramienniki z takimi kolcami, że jak podniesie ręce to te kolce wbije sobie uszami w mó... w tę przestrzeń między uszamiTongue , że już nie wspomnę o mieczu - chyba takim mniej-więcej ośmioręcznym i kompletnie nieużytecznym. xD
~~~ Na emeryturze było nudno ~~~
Wróciłem więc. Tak trochę.
Odpowiedz
#12
Poczytajcie sobie o zjadaczach grzechów. W średniowieczu podobno egzystowali.

http://sites.google.com/site/tajemniceic...z-grzechow.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości