Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Śliczna dziewczyna - adaptacja ( scenariusz/scenopis )
#1
SCENARIUSZ

 
 
 NA MOTYWACH OPOWIADANIA MARKA HŁASKI „ ŚLICZNA DZIEWCZYNA"
 
 A.D. 2003
 
 
 „ ŚLICZNA DZIEWCZYNA „
 
 
 
 SCENA 1
 
 
 Ujęcie 1
 Długie początkowe ujęcie. Kamera przesuwa się po alejce parkowej mijając spacerujących tam ludzi. Co jakiś czas pokazują się napisy początkowe.
 Park. Kilkoro kręcących się przechodzących ludzi. Jakiś staruszek, jacyś mężczyźni, po prostu ludzie w parku. Kamera zatrzymuje się tuż przed ławką, na której  siedzi para, ładna dziewczyna z przystojnym chłopakiem. Rozmawiają o czymś z przejęciem.
 
 Ujęcie 2
 Przechodzący człowiek spogląda na dziewczynę i otwiera usta z podziwu nad jej urodą.
 Kamera zdecydowanie najeżdża na jej twarz. Widać emocje gniew pomieszany z żalem.
 
 Ujęcie 3
 Kamera pokazuje ich oboje siedzących na ławeczce. Dziewczyna zaczyna rozmowę:
 - Idę. Już późno
 -Jak chcesz. Mnie tu dobrze.
 - Zrobisz to, o co Cię proszę, czy nie?
 - Już ci powiedziałem.
 - Bo pożałujesz
 - To moja sprawa.
 
 Ujęcie 4
 Chłopak wyciąga paczkę papierosów z kieszeni, wyciągnął jednego papierosa i zapalił, po czym schował paczkę do kieszeni
 
 Ujęcie 5
 Dziewczyna spogląda na chłopaka i mówi:
 - Ja też palę.
 On z wyraźna ironią w głosie
 - To bardzo niedobrze. Palenie szkodzi zdrowiu. Poza tym od palenia się brzydnie
 Dziewczyna spogląda na nie go spod oka. Kamera oddala się i pokazuje przechodzącego obok nich jakiegoś człowieka, podąża za nim. Człowiek spogląda na dziewczynę i w tym czasie słychać jego myśli:
 - Boże ! Gdybym ja miał taka?? Wszystko ułożyłoby się inaczej. Taka kobieta może odmienić całkowicie życie człowieka. Dla takiej zrobiłbym wszystko. A tak co? Cholera trzeba iść do kina, bo się człowiek rozklejać zaczyna.
 Kamera powoli oddala się od człowieka i zatrzymuje się na parze siedzącej na ławeczce.
 
 Ujęcie 6
 Para na ławeczce widok zza pleców chłopaka. Dziewczyna mówi:
 -Dasz czy nie?
 
 Ujęcie 7
 Para na ławeczce widok zza pleców dziewczyny. On mówi:
 -Nie lubię się powtarzać.
 Kamera zza pleców dziewczyny przesuwa się tak aby pokazać ich oboje na ławeczce. W tym czasie dziewczyna mówi przez zaciśnięte zęby:
 -Ty skurwysynu!!!
 Chłopak ironicznie się uśmiecha i kopie jakiś kamyk leżący na alejce, po czym spogląda na dziewczynę i mówi:
 - Błąd kochana ,błąd. Nie jestem twoim dzieckiem.
 
 Ujęcie 8
 Kamera najazd zza pleców chłopaka na twarz dziewczyny. W tym czasie ona mówi:
 - Gdybyś był moim dzieckiem to wiedziała bym co z tobą zrobić.
 Kamera obraca się w stronę chłopaka w tym czasie on mówi:
 -Czemu więc mnie się radzisz co zrobić ze swoim?
 
 Ujęcie 9
 Kamera krąży dookoła ławeczki na której siedzą. Ona mówi:
 -Jest także i twoje.
 On:
 -Pięknie mówisz i tak wzruszająco. Niestety ale był tam jeszcze Marcin i Roman…. I jeszcze paru innych…Ja mam ci dać forsę …? Czy ja wyglądam na instytucje charytatywną??
 -Z tamtymi nic nie miałam!
 - To po co wychodziłaś z nimi na dwór?
 - Żeby odetchnąć. Ładna pogoda wtedy była.
 
 Ujęcie 10
 Kamera najazd na parę siedzącą na ławeczce. On dogasza papierosa i mówi:
 -No tak..
 Chłopak lekko przeciąga się i opiera się o ławkę ,patrzy w niebo przez chwile i mówi:
 - Sorry! Ale dawno już przestałem wierzyć w cuda. Jakoś nie wydaje mi się żeby dziewczyna nocą szła nad rzekę z facetem tylko po to aby popatrzeć na księżyc! Zwykle jest tak że to księżyc patrzy się na nich.
 Uśmiecha się ironicznie.
 
 Ujęcie 11
 Kamera zbliżenie dłoni dziewczyny(poruszają się nerwowo łamiąc jakąś małą gałązkę).Oddalenie do planu amerykańskiego. Oni razem na ławeczce ona spogląda na niego prosto w oczy. Kamera dalej się oddala i zaczyna obracać się w stronę przechodzącego człowieka, podąża za nim w czasie gdy on przechodzi obok pary na ławeczce(spogląda na nich ukradkiem). W tle słychać myśli tego człowieka:
 -„Mam. Wiem co napiszę! (Kamera najeżdża na jego twarz) Oni spotkali się przypadkiem w parku. Zawiązuje się romans. Pierwsza miłosna noc… Traktują to jako sport wręcz cynicznie.. ale z czasem przyjdzie do nich miłość… Będzie to powieść pełna gniewu…. Tak ! tak właśnie zrobię.
 Kamera oddala się od tego człowieka i wraca do pary na ławce.
 
 Ujęcie 12
 Kamera plan ogólny co jakiś czas kamera przybliża się i oddala od pary na ławeczce lub okrąża ich to w jedna to w drugą stronę .Para prowadzi dialog. Ona zaczyna:
 -Dobra! Jak chcesz? Załatwię cię! Wszyscy się dowiedzą że masz ze mną bachora!
 -Miła ??? Zaczynasz być śmieszna….
 - Śmieszna?? Ze studiów wylecisz!! Załatwię ci to.
 -Tak mówisz? To może ja ci tez przypomnę o pewnych faktach co?
 Zbliża swoją twarz do jej twarzy i mówi:
 -Pamiętasz te noc w Manhattanie? Ja we wojsku myślę o swojej dziewczynie ,tymczasem ona bawi się na dyskotece z jakimiś dwoma podstarzałymi gościami co to niby maja firmę w centrum miasta. Ta dziewczyna , nieźle już wstawiona jedzie potem na chatę do jednego z nich i i pieprzy się z nimi do białego rana.(Kamera nadal to zbliża się to oddala) .Rano wymyśla historyjkę o biedzie że ojciec w kiciu że matka pije i bierze od gościa pięć stów a potem jazda na zakupy na miasto i kupuje sobie jakieś fatałaszki!! Jak tania dziwka! Życiowe co?
 
 Ujęcie 13
 Kamera plan ogólny. Para na ławce w parku tyłem do kamery. Kamera najazd na parę przejście na widok dziewczyny zza pleców chłopaka. W czasie ruchu kamery dziewczyna zaczyna mówić:
 - Tak sobie ! Znam lepsze bajeczki! On na studiach,. takie sobie oceny. Stypendium by się przydało? No więc pisze podanko, że niby ojciec bezrobotny ,matka nie żyje… Podanko przyjęto kasiura leci ..Co tam? Żyć nie umierać!! Tymczasem tatuś w Stanach synusiowi paczuszki przysyła … Bo tatunio umiał robić CIEKAWE interesy …że do stanów musiał uciekać za defraudację… Tak… ten tatunio z podania …Bezrobotny…… Jak myślisz interesujące?
 
 Ujęcie 14
 Kamera zbliżenie chłopaka zza pleców dziewczyny. On mówi:
 -Dam ci połowę. Resztę skołuj sobie sama.
 
 Ujęcie 15
 Kamera plan amerykański. W kadrze oboje. Ona mówi:
 -Nie kochany! Dasz całość
 - Albo co?
 - Chcesz wylecieć ze studiów?
 - A ty chcesz żeby pokazywali na ciebie palcami i mówili ze idzie ta kurwa …
 - Nie chcę …
 Chwila zastanowienia (Kamera zbliżenie) i oboje zaczynają uśmiechać się .
 
Ujęcie 16
 Kamera przesuwa się od lewej do prawej i powrotem pokazując w kadrze raz dziewczynę raz chłopaka zwróconych do siebie twarzą. Rozmawiają już lekko rozluźnieni; On mówi:
 - Dobra dam ci całość ale za dwa tygodnie dopiero.
 - Za późno! Już i tak jest za późno
 On denerwuje się i podnosi głos:
 - To do cholery trzeba było uważać!
 Ona też podenerwowana:
 - Komu ty to mówisz?
 
 Ujęcie 17
 Kamera plan ogólny. Dalszy ciąg tej rozmowy. On mówi:
 - Nie na wszystko trzeba się zgadzać jak się wychodzi z imprezy z innym facetem, ty..
 Ona przerywa mu:
 - Ciiiii….
 W kadr wchodzi jakaś para spoglądają na ławeczkę (mąż z żoną ) kamera podąża za nimi słychać rozmowę:
 Mąż zaczyna:
 - Co ci jest?- pyta się żony
 - Widzisz my nigdy nie będziemy mieć takich pięknych dzieci jak oni.
 - Kochamy się .Jest nam dobrze, Bóg przebaczy nam że nie pozostawimy nikogo po sobie, w końcu to on nam nie pozwolił mieć dzieci….
 Kamera ściemnienie.
 
 SCENA 2
 
 
 Ujęcie 18/2
 Kamera rozjaśnienie kadru .Park ławeczka ta sama para. Ujęcie statyczne w kadrze twarze dziewczyny i chłopaka. Dalej rozmawiają. On mówi:
 - Mogę ci to zorganizować. Wycieczka na wschód nie kosztuje tak wiele.
 Ona :
 - I co wtedy?
 - Nie wiem. Może kiedyś będziesz miała dom , męża , dzieci…
 - I co wtedy? – powtórzyła w zamyśleniu
 - Nic. Wpadnę czasem do was… poznasz mnie z twoim mężem.. pogada się o starych dziejach….
 On zamyślił się i jakby posmutniał…..
 Kamera powoli zaczyna się od nich oddalać.
 
 Ujęcie 19/2
 Kamera oddala się od pary na ławeczce i zatrzymuje się na przechodzących dwóch kolegach. Kamera podąża za nimi. Koledzy rozmawiają:
 - Co ci jest?
 - Nic głupstwo- wzdycha ciężko- Widzisz ta parę ? Nam się tak nie udało …tamte głupie czasy… 81 i później więzienie… marzyłem o takiej dziewczynie ….ech….
 - No i .. czemu tak posmutniałeś?
 - Bo ciężko tak pomyśleć że nigdy się takiej nie miało..
 Drugi kolega daje temu zamyślonemu kuksańca w bok mówiąc:
 - Głupstwo. Czy to takie ważne? Ważne że one są ,ze są takie piękne, ż kochają swoich chłopaków i że same są kochane.
 Kamera pozostawia dwóch kolegów i wraca do ławki na której dalej siedzą młodzi.
 
 Ujęcie 20/2
 Kamera powoli z lewej do prawej się przesuwa i powrotem ale tak żeby w kadrze był cały czas ta para na ławeczce.
 Ona z wyraźnym smutkiem:
 - Więc w przyszłym tygodniu
 On :
 -Tak.
 Ona unosi lekko głowę przez chwilę patrzy na korony drzew po czym spogląda na niego i mówi :
 - Długo będziesz czekał?
 On spogląda na nią ze smutkiem i mówi:
 - Na miłość długo się czeka.
 Ona szeptem:
 - Ach, tak…
 Kamera zbliżenie do jej dłoni. Jej dłoń powoli przesuwa się w kierunku jego dłoni i spoczywa na jego dłoni.
 Kamera odjazd od ławeczki do planu ogólnego . Ściemnienie.
 
 
 SCENA 3
 
 
 Ujęcie 21/3
 Kamera rozjaśnienie kadru. Plan pełny. Ławeczka w parku . Dwoje starszych ludzi trzymających się za ręce, podbiegają do nich jakieś dzieci .Starszy pan daje cos jednemu dziecku(może to być cukierek) . Ściemnienie.
 
 
 SCENA 4
 
 
 Ujęcie 22/4
 Kamera rozjaśnienie kadru. Plan ogólny. Ta sama ławeczka w parku na niej siedzą dzieci chłopczyk i dziewczynka .Najwyraźniej czymś mówią. Zatrzymanie kadru .
 Powoli od dołu kadru zaczynają się pokazywać napisy końcowe . Następuje ściemnienie ale napisy są ciągle widoczne na ekranie przesuwają się dalej. Gdy kończą się napisy w czarnym już kadrze pojawia się na dłuższą chwilę napis -  … aż do końca rzeczy…
Odpowiedz
#2
Znów mnie zaskoczyłeś! Aż musiałam sobie odświeżyć to opowiadanie Hłaski.
Fajnie Ci wyszła ta adaptacja.
Duży plus za uwspółcześnienie języka, przy jednoczesnym zachowaniu stylu oryginału.

Przykład:

Cytat:pieprzy się z nimi do białego rana

W oryginale było:  "I potem ta dziewczyna barłoży się z tymi facetami do rana".


Ale tutaj mam wątpliwości, czy oddałeś zamysł autora:

Cytat:Zwykle jest tak że to księżyc patrzy się na nich.

w oryginale:  Zwykle księżyc w takim wypadku kapuje na nich.
[Obrazek: oscar.jpg]
Odpowiedz
#3
Dziecię nie mogło wszystkiego, więc napisało jak mogło Big Grin Ażeby nie popaść w macki sądów i ustawy o prawach autorskich , dziecię musiało wyraźnie zaznaczyć ze jest to na motywach ... więc... Smile
Odpowiedz
#4
Błażej: zajmujesz się także pisaniem scenariuszy?
Odpowiedz
#5
(02-02-2019, 13:38)Kotkovsky napisał(a): Błażej: zajmujesz się także pisaniem scenariuszy?

Czasem  coś  sie  uda skrobnąc
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości