Ocena wątku:
  • 3 głosów - średnia: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Klątwa
#9
Mam ambiwalentne uczucia. Twój tekst spowodował u mnie huśtawkę nastroju. Raz kręciłem głową z niesmakiem, aby zaraz parsknąć szczerym śmiechem. Wymieszałeś w nim prawdziwe mistrzostwo humoru z prawdziwym pokazem marności. Gdybyś utrzymał wszystko na równym, wysokim poziomie, byłoby genialne. A tak jest przeciętne z przebłyskami geniuszu.

Cytat:Zawsze nasuwało się w związku z tym jedno słowo.
Hańba.
I czasami jeszcze „mortadela”, ale zupełnie nie wiem czemu.
Pierwsza sprawa: wysil się trochę i powklejaj akapity. Druga: masz wyraźny problem z ciągłością myśli. Wielokrotnie niepotrzebnie wciskasz Enter.

Cytat:Wszystko zaczęło się przed ponad siedemdziesięcioma laty
Słyszałem dużo negatywnych opinii o formie "laty" i się z nimi całkowicie zgadzam. W końcu chodzi o lato, więc latami.


Cytat:Z tego powodu ja miałem chomika (nazwałem go Juliusz Cezar), mój starszy brat miał kota, a najmłodszy z nas miał opryszczkę. Chociaż odnosiłem wrażenie, że to chyba nie zwierzę.
Ostatnie zdanie niepotrzebne. Wepchane na siłę, jakbyś za bardzo kombinował. A twój naturalny dowcip czarował mnie za każdym razem.

Cytat:Żeby żaden mężczyzna z naszego rodu nie bał się już psa (i ciocia Hela też), żeby matka odzyskała rozum i zaczęła słuchać Disco Polo, jak wszyscy.
...i jak wszyscy zaczęła... zbędny przecinek.

Cytat:Na jego prawym ramieniu siedziała tresowana małpka, na lewym papuga, a na głowie dzięcioł, który go stukał w łysy łeb.
No tutaj dostałem palpitacji ze śmiechu. Doskonałe.

Cytat:- Szukam wnuczki takiej jednej Cyganki, która rzuciła klątwę na naszą rodzinę – powiedziałem jednym zdaniem. Co za ulga.
Co za ulga zupełnie oderwane od reszty.

Cytat:Stałem na środku ulicy i czułem się taki nagi bez zegarka, że zasłaniałem prawą ręką nadgarstek lewej dłoni.
Świetne, ale bardzo niezgrabnie złożone zdanie.

Cytat:Choć mógłbym przysiąc, że jeszcze przed kilkoma sekundami go tam nie było.


Cytat:W końcu nigdy nie kierowałem samochodem-widmo,
Chyba samochodem-widmem.


Cytat:- Na co umarłaś? – spytałam Joli, która przymierzała się do ostatniego cięcia nożyczkami.
Spytałem. Nie mów, że to od tego zapadnięcia jąder.

Cytat:- Co? – to pytanie trochę ją skołowało, więc dziabnęła mi ucho, z którego pociekła krwi
Pociekła krew albo pociekło krwi. Kontroluj swoją korektę.

Cytat:sprawa wydawała się dla mnie tak logiczna, jak wzięcie ze sobą książki do kibelka na dłuższe posiedzenie (choć może ciotka Hela nie zgodziłaby się ze mną).
0
A tutaj zgodnie z parabolą wzlotów i upadków kompletne dno.

Cytat:- Oj tam zaraz facet
Nie jestem pewien, ale oj tam powinno się chyba oddzielać przecinkiem.

Cytat:Wtedy zrozumiałem, że kariery w dyplomacji to ja nie zrobię.
Bez to ja.

Cytat:Znajdowałem się na opustoszałej ulicy, gdzie wszystkie domy wydawały się być opuszczone, a sklepy pozamykane.
Zbędne powtórzenie.

Cytat:Szyby w oknach były wybite, a twarz smagał mi potępieńczy wiatr
Ten potępieńczy wiatr nie ma żadnego związku z opisywaną ulicą, więc nie powinien być w zdaniu precyzującym.

Cytat:Wszedłem do sklepu i od razu zorientowałem się, że sprzedają tu żaluzje
Tam albo w nim.

Cytat:Oprócz licznych rodzajów żaluzji spostrzegłem też kilka świeczników, które z niezrozumiałych przyczyn pluły gorącym woskiem, gdzie popadło.
Przed gdzie popadło nie stawiamy przecinka.

Cytat:- Przestań Mietek – ofuknął jeden ze świeczników sprzedawca
Nie wiadomo o co chodzi. Lepiej by było: nakrzyczał/ krzyknął/ wrzasnął na jeden ze świeczników.


Cytat:spytał miłym tonem, choć gdzieniegdzie był już trochę nadgnity.
Kolejne zdanie - poplątanie. Kto był nadgnity? On czy ton?

Cytat:Od razu zatęskniłem za moim chomikiem, Juliszem Cezarem
Juliuszem i po przecinku.

Cytat:- No właśnie – sprzedawca przewrócił oczami.
Twój powtarzalny błąd. Po myślniku dialogowym z małej piszemy wyłącznie zdania odnoszące się do wypowiedzi(odparł, odrzekł, zgodził się itp.). Wszystko inne zaczynamy z wielkiej.

Cytat:spytałem melodyjnym, naturalnym tonem głosem.
Głosu.

Cytat:Ale jeśli pan ją znajdzie i potrze wszystkich objętych klątwą w swojej rodzinie, to ta ustąpi i będziecie wolni.
Nie da się zrozumieć tego zdania. Domyślasz się dopiero później, że chodzi o natarcie tą martwą hieną. Sprecyzuj.

Cytat:- Bu! – przywitała mnie męska głowa z bagażnika. Chciałem podać mu dłoń na powitanie, ale w porę się zreflektowałem, że facet poniżej szyi nic nie ma.
Kolejny genialny fragment. Ale jeśli męska głowa, to jej podać dłoń.

Cytat:- A co? Będziesz polował na hieny? – Naprawdę uważam, że gość był niezły.
To spostrzeżenie po myślniku nie pasuje do dialogu.

Cytat:- Koło zapasowe Wartburga-Widmo wie, co robi


Cytat:Już miałem zacząć stosowne protesty i lamenty,



Cytat:Już chciałem zdzielić głowę pustakiem, ale usłyszałem, jak zbiera ślinę,

Pilnuj czasowników w zdaniach złożonych. Bezwzględnie należy oddzielać je przecinkami.

Cytat:Ustrzeliłem się w stopę
Strzeliłem sobie w stopę albo jak już, to ustrzeliłem swoją stopę.

Cytat:więc hiena, która akurat obok przechodziła, umarła ze śmiechu.
a tu kolejny przykład, gdy po zauważeniu skrajnej niezgrabności, wybucham mocnym śmiechem.


Cytat:Mam tylko nadzieję, że hiena, którą natarłem moją rodzinę, była tą właściwą i klątwa jest zdjęta.
Została zdjęta.

Cytat:Ale nie martwcie się. Jest też pozytywny aspekt tego wszystkiego.
Przecinki przed imiesłowami weszły mi w krew.

Świetne zakończenie tekstu. Tylko że przydałby się dwukropek albo myślnik.

[Obrazek: Piecz1.jpg]
"Z ludźmi żyj, jakby widziany przez Boga. Z Bogiem rozmawiaj, jakby słyszany przez ludzi".
Lucjusz Anneusz Seneka
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Klątwa - przez Laj - 01-07-2012, 10:34
RE: Klątwa - przez Sett - 01-07-2012, 11:12
RE: Klątwa - przez shinobi - 01-07-2012, 15:08
RE: Klątwa - przez Hillwalker - 01-07-2012, 17:31
RE: Klątwa - przez Okruszek - 13-07-2012, 13:35
RE: Klątwa - przez Changed - 13-07-2012, 15:43
RE: Klątwa - przez Cristtimm - 14-07-2012, 15:43
RE: Klątwa - przez Laj - 14-07-2012, 18:01
RE: Klątwa - przez maciekbuk - 14-07-2012, 20:28
RE: Klątwa - przez Rafał Growiec - 04-08-2012, 19:16
RE: Klątwa - przez Black Moon - 11-08-2012, 12:34

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości