Znani pisarze XXI wieku. W tym wątku omawiamy, kto z nich do jakiej kategorii należy.
#2
Peter Watts - Ślepowidzenie. Fantastyka naukowa tylko, że typu hard, czyli bardziej naukowa, jeżeli będzie coś z chemii czy biologi, to uwierz bohaterowie mocno się w to wgryzą, a jeśli nie, to na końcu książki będą grube objaśnienia i przypisy i podane źródła. Nie ma dużo akcji, nie jest to military ani space opera, jedna z niewielu książek omawiana na uniwersytetach pod względem zawartych tez filozoficznych. Na pewno nie rozrywkowa rzecz. Dalsza przyszłość, statek badawczy wyrusza by odkryć tajemniczy sygnał gdzieś za plutonem w obłoku Oorta. Podobnie Echopraksja tegoż autora. Pierwsza książka w 2005 została wydana, więc dość nowa pozycja. Tego samego autora jest jeszcze Rozgwiazda i Wir. Pierwsza dzieje się pod wodą, tu już trochę można wyczuć tej antyutopii, ale jest ona dalekim tłem, wiadomo, że środowisko jest trochę skażone, bo to bliska przyszłość, jakieś problemy z przeludnieniem i surowcami ale wciąż mogą pasować do powyższych punktów, bo pisarza zajmuje co innego.
Ted Chiang Krótka historia twojego życia, wspaniały zbiór opowiadań, był film na podstawie jednego op.
Cixzin Liu Problem trzech ciał, Ciemny las, koniec śmierci, te sadzę odpowiadają, jest jeszcze piorun kulisty i era supernowej, tylko że tych dwóch ostatnich nie znam i nie wiem o czym są.
Ian Mcdonald Rzeka Bogów. Jest tu problem ze środowiskiem, sztuczna inteligencja, trzecia płeć, trochę cyberpunk, oryginalna rzecz, bo całość dzieje się w Indiach, nie jestem pewny czy w księgarniach jest akurat ta pozycja, ale zawsze coś od niego widuje. Czytałem jeszcze Brasil, i ma dużo innych, ale reszty nie znam.
Kim Stanley Robbinson 2312. Niesamowita wyobraźnia i na dodatek pięknie pisze. Przyszłość w której skolonizowaliśmy cały układ słoneczny, tą pozycję bardzo polecam.
Paolo Baccigialupi Nakręcana dziewczyna Pompa nr 6 Wodny nuż. Wszystko bardzo ekologiczne, choć ostatni tytuł może już pod trochę antyutopijne postapo, ale ogólnie chodzi o brak wody, i bardzo socjologiczna sf, tylko niestety ostatnio nie widuje w księgarniach. Charles Stross Accelerando.
Jak coś sobie jeszcze przypomnę dam znać.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Znani pisarze XXI wieku. W tym wątku omawiamy, kto z nich do jakiej kategorii należy. - przez Ahab - 24-06-2019, 07:42

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości