Ocena wątku:
  • 2 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Władca os - proza Wrzesień 2018
#16
Wielkie gratulacje!
Odpowiedz
#17
Gratuluję! Serdecznie, tym bardziej, że to był mój typ Smile
Odpowiedz
#18
Nebbia, Gunnar, Kubutek, Bruno, Marcin - serdecznie dziękuję.

Kubutek, doskonale to ująłeś: "ukazanie niemocy niewinnego"... Tak, bo to jest manifestacja bezsilności wobec całego kurewstwa tego świata.
Czemu Skandynawia? Bo tak mi się przyśniło... Zresztą, to rodzaj hołdu dla mojego ulubionego baśniopisarza... Skandynawia to kraina baśni. Tam ludzie wierzą w elfy i trolle...
[Obrazek: oscar.jpg]
Odpowiedz
#19
Najpierw napiszę, jaki drobny błąd zauważyłem.

Cytat:- Jak to "władcą mrówek" Co to znaczy?

Tu Brakuje jeszcze jednego pytajnika (przed "Co").

Dla mnie najciekawszą informacją o tej bajce jest ten fakt, że ona została stworzona na podstawie snu. Lubię czytać sny. I jeślibym czytał tę bajkę jako sen, ona chyba wydałaby mi się znacznie ciekawsza. Smile No, ale jako bajka też niezła. Smile

Jednak, moim zdaniem, niektóre miejsca są nieco niekonkretne. Nie jest jasne, na czym dokładnie polegały obowiązki Pera wobec os. I dziwne jest, że działania jego wujka, póki Per spał, już okazały się takie fatalne. Koniec też jest niekonkretny (nie opisano konsekwencji ukąszenia). No, ale dla snu to całkiem normalne. Smile
Odpowiedz
#20
Dmytro, serdecznie dziękuję, że zajrzałeś i podzieliłeś się uwagami. Ja wiem, że tekst ma sporo niedoróbek, ale właśnie dlatego, że powstał na podstawie snu. Czasem tak mam, że fabuła mi się przyśni i spiszę ją w konwencji snu, dlatego ma sporo błędów logicznych. Ciężko je samemu wyłapać.
Wykorzystam Twoje uwagi, serdecznie dziękuję Smile

Dobrze, że jesteś z nami. Twoje analityczne podejście to duża wartość dodatnia dla VA.
[Obrazek: oscar.jpg]
Odpowiedz
#21
Dla mnie opowieść rozpoczyna się na końcu, kiedy królowa os wbija żądło w oko Pera.
Dlatego tak ważnym jest, żeby to zdanie kończące, a właściwie rozpoczynające nową magiczną opowieść wyobraźni było ładne i składne.
Hanzo ma całkowitą rację.
Wydawać by się mogło, że opowiadanie jest niedokończone, a zakończenie nie puentuje .
Bo nie musi puentować.
To magiczna opowieść, a magia nie znika. Magia to rodzaj energii, a te co najwyżej przechodzą w inny stan, nie zanikają.
Wciągnęłaś w specyficzny świat osadzony na szwedzkiej prowincji.
Ciekawe dlaczego akurat Szwecja.
Może przez egzotykę baśni skandynawskich.
Nie Grimmów tu widzę a Andersena.
Jesteś w dobrej formie. Sporo poezji w tej prozie.
Czytałem kiedyś powieść, w której określenie wujek, wujkowie miało specyficzne znaczenie zła.

Per dopiero stanie się władcą os po darze królowej umieszczonym w jego oku.
Już na zawsze będzie postrzegał zło.
Dar to albo przekleństwo.

Jerzy Edmund
Obecnie Włóczykij z Doliny Muminków
Podpasował mi ten kapelusz, który wczoraj kupiłem.
Kłamstwo wymaga wiary, aby zaistnieć. Uwierzę w każde pod warunkiem, że mi się spodoba.
J.E.S.

***
Jak być mądrym.. .?
Ukrywać swoją głupotę!
G.B. Shaw
Lub okazywać ją w niewielkich dawkach, kiedy się tego po tobie spodziewają.
J.E.S.

[Obrazek: oscar.jpg]
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości