Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Poplątanie
#1
na stole leży kartka
wyrwana niedbale z zeszytu
parę słów skreślonych w pośpiechu
bo przed oczami horyzont
zmarłych wynoszą nogami do przodu
żeby przypadkiem nie zatęsknili
a czarny kocur oblizuje łapkę
jakby nic sobie nie robił
z życiowego poplątania
Odpowiedz
#2
Cytat:zmarłych wynoszą nogami do przodu
żeby przypadkiem nie zatęsknili

Przyznam szczerze, że tych wersów nie zrozumiałam, biorąc pod uwagę kontekst (bo przed oczami horyzont).
Jeśli przyjąć, że czarny kot to zwiastun nieszczęścia, można by uznać, że to wiersz o samobójcy. Pewnie tak jest, aczkolwiek uniżenie proszę o wytłumaczenie, jaki związek ma wynoszenie nogami do przodu z życiem po śmierci? Smile
[Obrazek: oscar.jpg]
Odpowiedz
#3
(17-08-2018, 21:03)Miranda Calle napisał(a):
Cytat:zmarłych wynoszą nogami do przodu
żeby przypadkiem nie zatęsknili

Przyznam szczerze, że tych wersów nie zrozumiałam, biorąc pod uwagę kontekst (bo przed oczami horyzont).
Jeśli przyjąć, że czarny kot to zwiastun nieszczęścia, można by uznać, że to wiersz o samobójcy. Pewnie tak jest, aczkolwiek uniżenie proszę o wytłumaczenie, jaki związek ma wynoszenie nogami do przodu z życiem po śmierci? Smile

Zetknąłem się z tym na Podlasiu. Zmarłego wynosi się nogami do przodu, bo ma to zapobiegać powrotowi zmarłego. Ma to też ułatwić zmarłemu wejście w zaświaty i żeby nie straszył żyjących domowników...
Odpowiedz
#4
Bardzo dziękuję za wytłumaczenie! Zawsze ciekawią mnie zwyczaje z różnych kultur. Poszerzają horyzonty.
W takim razie nie widzę żadnych przeszkód, by wystawić najwyższą ocenę. Ode mnie 5/5.
[Obrazek: oscar.jpg]
Odpowiedz
#5
(17-08-2018, 22:40)Miranda Calle napisał(a): Bardzo dziękuję za wytłumaczenie! Zawsze ciekawią mnie zwyczaje z różnych kultur. Poszerzają horyzonty.
W takim razie nie widzę żadnych przeszkód, by wystawić najwyższą ocenę. Ode mnie 5/5.

Dziękuję!
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości