Znani pisarze XXI wieku. W tym wątku omawiamy, kto z nich do jakiej kategorii należy.
#1
Mam następujący problem. Uważam za mile widziane od czasu do czasu kupować w księgarni jakieś książki fantastycznonaukowe, ale trudno mi wybierać wśród dużej kupy podpisanej "fantastyka", a zwykle nawet połączonej z "horrorem". Smile Znam jednego autora, który mi pasuje: Andy Weir. Dawno kupiłem i przeczytałem obie jego powieści oraz czytałem w Internecie jego opowiadania, w tym słynne "Jajko", dzięki któremu właśnie poznałem tego autora. Ależ chyba są też inni odpowiadający moim smakom. Trochę próbowałem badać z pomocą Internetu, jacy istnieją autorzy fantastyki naukowej w XXI wieku; ale bardzo trudno tak zorganizować badania, by wśród wszystkich znanych autorów fantastyki wyodrębnić właśnie takich, którzy mogą mi się spodobać.

Dlatego postanowiłem zapytać znawców na tym forum. Proszę wskazać, kto jeszcze, oprócz Andy'ego Weira, spełnia następujące kryteria:
1) jego (jej) książki łatwo można znaleźć w polskich księgarniach;
2) jest pisarzem XXI wieku (choć fantastykę minionych wieków też lubię, ale nie mam problemów z wiedzą o jej autorach i dlatego nie pytam o to w tym poście);
3) pisze fantastykę naukową (science fiction); jeśli ktoś zna autora piszącego różne rodzaje fantastyki, to proszę wymienić tytuły tych jego utworów, które są fantastyką naukową;
4) nie jest skłonny (skłonna) do pisania antyutopii; czyli może być albo utopia, albo utwór neutralny pod względem utopijności;
5) nie jest skłonny (skłonna) do pisania utworów, w których dużo miejsca zajmują wątki militarne lub bójki;
6) skłonny (skłonna) do szczęśliwego zakończenia swoich utworów (happy end).
Odpowiedz
#2
Peter Watts - Ślepowidzenie. Fantastyka naukowa tylko, że typu hard, czyli bardziej naukowa, jeżeli będzie coś z chemii czy biologi, to uwierz bohaterowie mocno się w to wgryzą, a jeśli nie, to na końcu książki będą grube objaśnienia i przypisy i podane źródła. Nie ma dużo akcji, nie jest to military ani space opera, jedna z niewielu książek omawiana na uniwersytetach pod względem zawartych tez filozoficznych. Na pewno nie rozrywkowa rzecz. Dalsza przyszłość, statek badawczy wyrusza by odkryć tajemniczy sygnał gdzieś za plutonem w obłoku Oorta. Podobnie Echopraksja tegoż autora. Pierwsza książka w 2005 została wydana, więc dość nowa pozycja. Tego samego autora jest jeszcze Rozgwiazda i Wir. Pierwsza dzieje się pod wodą, tu już trochę można wyczuć tej antyutopii, ale jest ona dalekim tłem, wiadomo, że środowisko jest trochę skażone, bo to bliska przyszłość, jakieś problemy z przeludnieniem i surowcami ale wciąż mogą pasować do powyższych punktów, bo pisarza zajmuje co innego.
Ted Chiang Krótka historia twojego życia, wspaniały zbiór opowiadań, był film na podstawie jednego op.
Cixzin Liu Problem trzech ciał, Ciemny las, koniec śmierci, te sadzę odpowiadają, jest jeszcze piorun kulisty i era supernowej, tylko że tych dwóch ostatnich nie znam i nie wiem o czym są.
Ian Mcdonald Rzeka Bogów. Jest tu problem ze środowiskiem, sztuczna inteligencja, trzecia płeć, trochę cyberpunk, oryginalna rzecz, bo całość dzieje się w Indiach, nie jestem pewny czy w księgarniach jest akurat ta pozycja, ale zawsze coś od niego widuje. Czytałem jeszcze Brasil, i ma dużo innych, ale reszty nie znam.
Kim Stanley Robbinson 2312. Niesamowita wyobraźnia i na dodatek pięknie pisze. Przyszłość w której skolonizowaliśmy cały układ słoneczny, tą pozycję bardzo polecam.
Paolo Baccigialupi Nakręcana dziewczyna Pompa nr 6 Wodny nuż. Wszystko bardzo ekologiczne, choć ostatni tytuł może już pod trochę antyutopijne postapo, ale ogólnie chodzi o brak wody, i bardzo socjologiczna sf, tylko niestety ostatnio nie widuje w księgarniach. Charles Stross Accelerando.
Jak coś sobie jeszcze przypomnę dam znać.
Odpowiedz
#3
Dziękuję bardzo, Ahab! Będę miał większy zasięg poszukiwań książek przy następnej okazji takich poszukiwań. Smile Hard science fiction to wspaniałe. Andy Weir również dobrze przemyśliwuje z naukowego punktu widzenia to, co pisze w powieściach (ale opowiadania to inna sprawa; większość z jego opowiadań nawet nie należą do science fiction).

PS. Prawidłowa pisownia imienia jednego z tych autorów: Liu Cixin (czyta się w przybliżeniu "Liu Cy-siń").
Odpowiedz
#4
Informuję, że przeczytałem zbiór opowiadań "Historia twojego życia" Teda Chianga. Z tych 8 opowiadań o czterech mogę twierdzić, że w dużym stopniu spodobały mi się, a jeszcze o jednym - że spodobało się częściowo, w pewnym sensie. Mógłbym napisać jeszcze niektóre ciekawe myśli o tych opowiadaniach. Napiszę, jeżeli ktoś wyrazi chęć poznać te myśli. Smile

Innych wymienionych powyżej utworów raczej nie będę czytał. Szukając informacji o nich, dochodziłem do wniosku, że raczej nie jestem nimi tak zainteresowany, by je kupować i poświęcać czas na ich czytanie.

Oprócz tego, nadal uważam, że ze współczesnych pisarzy science fiction najbardziej mi się podoba Andy Weir.

***

Będę bardzo wdzięczny, jeśli ktoś tu wymieni kilku polskich współczesnych pisarzy science fiction. Można nie bardzo myśleć o tych kryteriach, które napisałem w pierwszym poście tego wątku (zwłaszcza o dostępności w księgarniach, bo już się przyzwyczaiłem kupować przez Internet). Po prostu proszę wymienić jakichś autorów, których osoba pisząca post uważa za szczególnie wartych uwagi. To byłoby dla mnie jakimś punktem wyjściowym, zamiast szukać wśród bardzo dużej liczby autorów. Spróbuję wybrać, kto z nich powinien mi najbardziej się spodobać lub najmniej mnie zniechęcić. Smile Bo chcę mniej-więcej poznać polską fantastykę naukową; trochę czytałem jej przykłady z dawniejszych czasów, a z XXI wieku zupełnie nie czytałem, jeżeli nie uwzględniać twórczości Ahaba i mojej własnej. Smile
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości