Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Słowiki w katedrze
#1

Słyszysz Madonno Bizantyńska?

Głos echem dawnych wieków,

do snu kołysze. Ave Maryja
 
werniksem otula sklepienia.
Nie werblem, muśnięciem tonów
- słyszysz? Madonno Bizantyńska
 
usłysz nasze Westchnienia.
Słowika pieśń z dziecięcych strun,
do snu kołysze. Ave Maryja.
 
Głosy anielskie przywiodły dziś
zziębnięte dusze przed Twe oblicze.
Słyszysz Madonno Bizantyńska?
 
Jak przed wiekami w mandorli
Wniebowzięcia ożywa cud,
do snu kołysze. Ave Maryja

woła w potrzebie do Ciebie lud.
Prowadź nas do Raju bram.
Słyszysz Madonno Bizantyńska,
do snu kołysze Ave Maryja.
Odpowiedz
#2
(22-02-2018, 12:38)goia55 napisał(a): ku Raju bram zmęczony lud.

 
TU MI "TROCHĘ" ZGRZYTA stylistycznie i .... chyba jednak nieco inna odmiana? Ok, rozumiem może  pewną potrzebę stylizacji, archaizacji itp, ale .... no, trudno mi takie brzmienie przyjąć. Tym bardziej, że pozostałość bardzo mnie ujmuje. Tak i samą tematyką, ale i jej niebanalnym ujęciem. No, i ta FORMa Heart Big Grin (aż mi się gęba z radości rozdziawiła na sam widok formy....)
(Swoją drogą, gdy zacząłem czytać, to aż zawołałem : Mateńko Przenajświętsza!". Tak, że tego... i w ten sposób zespoliłem się tematycznie.)
Proszę rozstrzygnąć ostatecznie formę odmiany , w w/w przypadku.... w podkreśleniu i po tym przyłażę z odpowiednią iliścią gtwiozdek... (Ja wiem, że w kontekście najlepszy byłby wieniec z gwiazd dwunastu, ale tylu mieć nie będę, niestety... )
[Obrazek: Piecz2.jpg]
Odpowiedz
#3
w tym miejscu utknęłam stąd zgrzyt, wrzuciłam pierwotną wersję; dziękuję za zainteresowanie Smile
Dobrej nocy
Odpowiedz
#4
widzę, że wersja poprzednia nie zapisała się lub wpadła gdzie indziej; niestety ja jej już nie mam i nie pamiętam Sad
Odpowiedz
#5
cóż. jest ładnie, przy tym, ujmuje mnie forma a poza tym ... no, bliska mi duchowość. 4/5
[Obrazek: Piecz2.jpg]
Odpowiedz
#6
Big Grin
(10-03-2018, 19:48)chmurnoryjny napisał(a): cóż. jest ładnie, przy tym, ujmuje mnie forma a poza tym ... no, bliska mi duchowość. 4/5

Big Grin Ave w katedrze sandomierskiej z bizantyjskimi freskami, mam to do dziś w uszach; serdeczności Smile
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości